Box

Box

The Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Uf, tak jsme se dostali úplně někam jinam..čekala jsem od toho filmu dost. Bohužel moje očekávání nebylo naplněno. Film byl takový nemastný neslaný a sci-fi zde bylo zbytečně moc. Oceňuji ale schopnost člověka pomást, protože jsem se musela třikrát ujistit, že film je z roku 2009. Oblečení, vybavení domácností a celková atmosféra odpovídá spíše době před 20 lety.Trošku ulítlé, ale opět nudně ulítlé.(30.10.2010)

Za sebe můžu říct, že jsem si The Box opravdu užil, a kdyby režisér a scénárista v jedné osobě ještě chvíli počkal s pointou a napětí se stupňovalo, tak by moje spokojenost byla maximální. Zjišťuju, že i hodně slavné filmy často ve svém základu nefungují. Tady mysteriózní atmosféra a všudypřítomné napětí funguje velmi dobře. Vlastně jedinou zásadní výtku bych měl k obsazení Cameron Diaz. Sladká Cameron, nechť se na mě nezlobí, vždycky byla a zůstala jenom typovou herečkou s omezeným hereckým rejstříkem. V takovém typu snímku, jako je The Box, stojí divákův dojem především na hereckých výkonech a chtělo to angažovat někoho z první ligy charakterních hereček. Nevím, třeba se Cameron Diaz podílela na filmu jako spoluproducent nebo produkce požadovala nějakou slavnou tvář, ale každopádně to byl omyl. Celkový dojem: 75 %.(11.1.2015)

Většinu stopáže se v ději silně ztrácím, ale to tápání mě baví, protože vím, že ke konci dojdu satisfakce... no dobře, tak jistý jsem si nebyl. Ale Kelly nezklamal - ostatně tak silná sci-fi zálěžitost založená na stařičkých sci-fi povídkách z pulpových magazínů nemůže zklamat nikdy. Je pravda, že každý, kdo film z větší části nepochopí (něříkám, že jsem pochopil všechno) jej odsuzuje k průměrnému hodnocení. Mozkové závity se protáčí ostošest, a když si šedá kůra mozková konečně na chvíli odpočine, přijdou na řadu filosofická moudra, která režisér do svého filmu s citem vložil. A i když to připomíná Lynche více, než je zdrávo, tak je mi jasné, že jako fanouška science fiction mne dlouhou dobu zase nic tak nepotěší, jako právě The Box. Příjemným překvapením pak je, že jsem od snímku čekal něco úplně jiného, a to jak žánrově, tak atmosférou.(16.5.2010)

• Xmilden

Velice zvláštní film, který sice nabízí velice zajímavé morální dilema, ale já považuji za neskutečné "umění" tenhle příběh o jedné zvláštní krabičce rozprostřít na plochu bezmála 2 hodin. Film zkrátka někde ke konci uvadá. A finále? Sice překvapivé bylo, ale celkovou roztáhlost a šedivost filmu prostě vytáhnout nemohlo. Upřímně říkám, že mi tento film ničím k srdci nepřirostl, ač se možná jedná o poctivou filmařinu v čele s démonicky přesvědčivým Langellou.(9.3.2010)

• Oskar

Tři lidé, tajemná skříňka s tlačítkem, slib pohádkových peněz a hrozba smrti jako splátky dluhu. Dokud se film drží těchto záchytných bodů, je docela poutavý a příjemný. Povídka Richarda Mathesona údajně končí okamžikem, kdy se hrdinové rozhodnou a tlačítko zmáčknou. V předloze je tedy asi důležitější a zajímavější, co je k tomu vede, jak si svůj čin předem obhájili atd. Látka na dvacet, maximálně třicet minut. Richard Kelly se ptá, co bylo dál. Napadají mě různé způsoby, kam se taková zápletka dá rozvinout a ne, nemuselo to být á priori blbé. Ale je. Za prvním obratem v ději už se příběh pohybuje na tak labilní půdě, že je otázkou času, o co kde zakopne a roztříští se na kusy. Tak se i stane (nejednou), ale to není vše. Jak děj postupuje, přibývá v něm významného pomrkávání Velkého Kazatele, který svému publiku cosi závažného sděluje. Dělá to rétorikou sveřepého jehovisty a protože se současně nápadně zhorší řemeslná kvalita filmu a vnitřní integrita jednajících postav, mám podezření, že se v určité fázi natáčení usoudilo, že scénář nefunguje a narychlo se přepisoval. Donnie Darko pro mě není nijak zásadní film, proto jsem od The Boxu neočekával nic určitého a jediný předsudek, s kterým jsem k němu přistupoval, se týkal Cameron Diaz, kterou nemám v oblibě. Skutečně se mi zdá velmi špatná, ale nakonec váhám, zda z toho vinit ji, nebo hloupost zadání. 30%(19.7.2010)