Box

Box, The

Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Velmi originální thriller. Matně si vzpomínám, aby mě nějaký film takhle zaujal a děsil a při sledování jsem byl jak na trní. Film má neuvěřitelnou atmosféru, kostýmy, postavy jsou snad všechny divné a děsivé a to se mi líbí. Atmosféra a pocity, které jsem měl během a po shlédnutí mi připomínaly filmy Osvícení od Kubricka a 12 Opic od Gilliama. Bohužel film je od druhé půlky tak překombinován, přeplácán až to vážně přestává být normální. Na tomto filmu je to neuvěřitelná škoda, protože každému je hned od začátku jasné, že tenhle snímek rozhodně nepatři do škatule typických sci-fi filmů, které máme možnost vidět 100x do roka. Ve výsledku tedy naprosto nevyužitý potenciál ale i tak má svoje kvality a minimálně 3 hvězdičky si zaslouží.(20.5.2011)

Push it and perish! Mohla to být malá chytrá alegorie o tom, že ať už se člověk hne kamkoliv, pořád se nachází uvnitř schránky – zavřený mezi čtyřmi zdmi v práci, doma nebo ve svém vlastním těle. Schránka obalující menší schránku a ta ještě menší, jako nikdy nekončící koloběh. Jenže to by za kamerou nesměl sedět Richard Kelly, který nám takhle předhazuje „jen“ slohové cvičení na téma vina a trest obalené ve vědecko-fantastické strouhance a lehce osmahnuté na vlně sedmdesátých let. Osobně pořád nevím, kam bych měl The Box zařadit a jaký postoj zaujmout, protože nad ním nelze jen tak mávnout rukou. Na to se až příliš rychle zadře pod kůži a jeho základní myšlenka nedá divákovi tak lehce spát. Na jedné straně volám:„Kelly přestaň už hulit to, co hulíš!“ Protože jediným řešením je oproštění se od megalomanských a šíleně Lynchovských kreací (dají-li se za ně vůbec považovat). The Box je filmem, u kterého je divák po sedmdesát minut inside the box a se zaujetím sleduje mrazivý příběh o následcích vlastního rozhodnutí, aby byl pak v poslední půlhodině totálně outside the box. Richard Kelly si zřejmě řekl, že by si rád zopakoval podobně laděný závěrečný twist z Donnieho Darka, jenže k tomuhle komorněji pojatému snímku se to zkrátka nehodí. Během vyprávění dokáže strhnout vizuálně zajímavou atmosférou koketující s Kubrickovým Osvícením hudebně doplněnou o rify z Hitchcockova Psycha, ale postupné vršení otázek, na něž se nedozvíme odpověď je ve výsledku značně otravné. Takhle se Kellymu daří překročit stín pouze Akt X, Krajních mezí či Věřte-nevěřte! Samotná střihová skladba je místy opravdu hodně zvláštní, skoro až mimo mísu. Výsledný produkt pak už jen připomíná invazi lupičů těl - prázdnou bublinou, která ke konci praskne a mátoživě se plahočí vstříc divákovi. PS: S odstupem času je mi stále víc líto, že Kelly nevyužil potenciál dané látky. Už jenom ukázka toho, jak se páry rozhodují společně a v konečné fázi je to zde vždy žena, která je původcem činu (Dux femina facti) majíc osud neznámého člověka ve svých rukách. Čímž se dostáváme k otázce: Do jaké míry ho má člověk ve svých vlastních? Opravdová škoda, že se tahle zprvu se rozvíjející studie o nutnosti naučit se žít s vlastními rozhodnutími zvrtává do sci-fi mišmaše s nejasným zato přímočarým koncem doslova utopeném ve vektorovém slizu podivných CGI efektů. 6/10(19.12.2009)

Představte si, že brzy ráno někdo zazvoní. Než se stačíte vysoukat z postele, dotyčný odjede a před vaším prahem nechá krabici. Normální, celkem obyčejnou krabici, na které je tlačítko. Poté je vám objasněno, že pokud to tlačítko zmáčknete, stanou se dvě věci. Za prvé, zemře člověk, kterého neznáte. A za druhé, dostanete 1 milión dolarů. Ale dokážete s tím pocitem žít? A co když vše je jinak, než to vypadá? Takhle by se dal charakterizovat The Box. Film, který má skvělý námět, vynikající atmosféru, pečlivě vybranou ústřední trojici a výbornou hudbu. Upřímně, nechápu, jak někdo může tomuto filmu vyčítat fantasmagorickou zápletku, protože na tom to celé stojí (vždyť už jen krabice se "smrtícím" tlačítkem je sama o sobě fantasmagorie, ne?) Mně se film dost líbil, sice ne na plný počet, ale na 4 dost silné hvězdy ano. Tohle je jeden z těch filmů, u kterých druhá projekce je téměř povinností. A upřímně, celkem se na ni těším, snad nezačnu krvácet z nosu…(13.2.2010)

• Flipper

Toto horor v žiadnom prípade neni. Sci-fi začína a končí nápadom s krabicou. A thriller je taký emotívny až z neho nič nezostalo. O čo ide? Dve hodiny zbytočného rozoberania možností z neodvratným koncom. Cameron Diaz primitívne priehľadná a nenormálne uplakaná a Langella zaujal akurát dierou v líci po blesku (som zvedavý ako cez neho mohol jesť, nieto už rozprávať). Toľko zbytočných emócií som už dlho nevidel. Po čarovnej krabičke však príde psycho skrat, kde sa nevysvetliteľné mieša z romantickým a dostávame len veľký gýč, ktorý ničím nemôže zaujať, vydesiť, alebo zamyslieť sa.(9.12.2009)

Bacha tenhle komentář bude trochu spoileroidní :) Zase je to podivné, ale velmi hezky retro stylizované a porce onanie a přemrštěnosti se oproti Southland Tales snížila tak na 20%. Na stupnici divnosti si toto může podat ruku třeba s tím Donnie Darkem. Teď už ale k filmu. Líbilo se mi tam to morální dilema a i některé další motivy "testování" (asi) mimozemskou rasou (zvanou zaměstnavatelé) za tiché podpory NSA. A také se mi líbilo to samotné zakončení, které sedí jako prdel na nočník. Tudíž je alespoň ta hlavní, thrillerovitá, část filmu uspokojive zodpovězena. Ten zbytek mi trošku připoměl příběh Half Life 2 s rasou Combine, která jedná pomocí zástupců zde na zemi. Co se hereckejch výkonů týče tak James Marsden velmi dobrý, Frank Langella perfektní a Cameron Diaz mi tam moc neseděla. 70%(10.4.2010)