Box

Box, The

Box

Drama / Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní

USA, 2009, 111 min

Kelly me prijemne prekvapil a nakonec nasral, ale poporade. Cely je to takovej mix mezi drama, sci-fi a mysterioznosti s lehkym nadechem lynchoviny a po vetsinu casu to diky paradne temny hudbe je perfektne tajemny, napinavy a zajimavy a Kelly jen pomalicku a postupne odhaluje drobny vysvetleni, o co ze to tu jde. Proste spickova atmosfera. Navic se slusnejma hercema, hlavne teda paradni znetvorenej Langella. Drobnou vytku bych mel mozna k ne uplne doladenejm trikum a celymu vzhledu filmu, kterej se sice snazi o jakysi retro, jenze ve vysledku je vsechno takovy nahnedly. No ale proste i pres tech par drobnosti fakt skvela atmosfericka zalezitost a ja se jen tesil, jakou paradni pointu a vysvetleni na me Kelly vypali a zaroven doufal, aby to nebyla nejaka kravina. Bohuzel toho se asi bal i Kelly, tak pro jistotu konec vypustil, proste zadna pointa se nekona, najednou je konec. Cimz me kurevsky nasral, ale i tak filmu dam 4*, protoze az na ten zaver to je parada.(6.1.2010)

• Xmilden

Velice zvláštní film, který sice nabízí velice zajímavé morální dilema, ale já považuji za neskutečné "umění" tenhle příběh o jedné zvláštní krabičce rozprostřít na plochu bezmála 2 hodin. Film zkrátka někde ke konci uvadá. A finále? Sice překvapivé bylo, ale celkovou roztáhlost a šedivost filmu prostě vytáhnout nemohlo. Upřímně říkám, že mi tento film ničím k srdci nepřirostl, ač se možná jedná o poctivou filmařinu v čele s démonicky přesvědčivým Langellou.(9.3.2010)

• Oskar

Tři lidé, tajemná skříňka s tlačítkem, slib pohádkových peněz a hrozba smrti jako splátky dluhu. Dokud se film drží těchto záchytných bodů, je docela poutavý a příjemný. Povídka Richarda Mathesona údajně končí okamžikem, kdy se hrdinové rozhodnou a tlačítko zmáčknou. V předloze je tedy asi důležitější a zajímavější, co je k tomu vede, jak si svůj čin předem obhájili atd. Látka na dvacet, maximálně třicet minut. Richard Kelly se ptá, co bylo dál. Napadají mě různé způsoby, kam se taková zápletka dá rozvinout a ne, nemuselo to být á priori blbé. Ale je. Za prvním obratem v ději už se příběh pohybuje na tak labilní půdě, že je otázkou času, o co kde zakopne a roztříští se na kusy. Tak se i stane (nejednou), ale to není vše. Jak děj postupuje, přibývá v něm významného pomrkávání Velkého Kazatele, který svému publiku cosi závažného sděluje. Dělá to rétorikou sveřepého jehovisty a protože se současně nápadně zhorší řemeslná kvalita filmu a vnitřní integrita jednajících postav, mám podezření, že se v určité fázi natáčení usoudilo, že scénář nefunguje a narychlo se přepisoval. Donnie Darko pro mě není nijak zásadní film, proto jsem od The Boxu neočekával nic určitého a jediný předsudek, s kterým jsem k němu přistupoval, se týkal Cameron Diaz, kterou nemám v oblibě. Skutečně se mi zdá velmi špatná, ale nakonec váhám, zda z toho vinit ji, nebo hloupost zadání. 30%(19.7.2010)

Podmanivá, formálne brilantná (multi)žánrovka o hriechu a pokání. Atmosféra 70. rokov i napodobňovanie vtedajších filmárskych postupov sú jednoducho brilantné, miestami film skutočne vyzerá ako od Kubricka. "Sci-fi Satan" Frank Langella tvrdo diktuje, ale James Marsden zdatne kontruje. U (hnusnej a starej) Cameron Diaz som si nebol istý, či: a, hrá tak príšerne, alebo b, geniálne napodobňuje zlé herecké výkony z dobových filmov. Veľmi atmosférické a ani chvíľu som nemal pocit autorskej onánie, z ktorej býva Kelly tak zhusta obviňovaný (vzhľadom na predchádzajúce filmy i právom). Práve naopak, sústredená príbehová i vizuálna kompozícia.(3.2.2010)

Taková atmosféra, taková paranoia a všechno to se závěrem, kdy víme, o co jde, vyšumí. Taková škoda!(1.8.2010)