Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Steve661

Film, který se vlastně odehrává v rozpětí pár dnů, ale přesto mě dokázal zaujmout i s hlavním rebelem všech rebelů Jamesem Deanem, který je pro mě ikonou nejen svým stylem, ale i jeho láskou k rychlým autům. Řada situací je jako vystřižená z dnešní doby a to je to již 60 let od tohoto filmu. Film mě tedy skutečně zaujal i hereckými výkony protagonistů, ale koukal jsem se na něj hlavně kvůli hlavnímu hrdinovi. Ale přesto jsem přeci jen asi trochu čekal víc, ale to bude tím, že jsem navyklý na ty všechny novější filmy, ale v té době to muselo být opravdu nadčasové a jsem upřímně rád, že jsem to konečně viděl. ()

kori_kori

v 50.letech to musela být pecka a na J.D. kór v červené bundě muselo být radost pohledět ... dnes je trochu jiný letopočet, filmem nadšená nejsem ... neoslovila mě takřka všudepřítomná citová otupělost, vadilo mi, že mladí vypadali tak přestárle ... strach mi nahánělo prudké trhání hlavy Natalie Wood, když se snažila ztvárnit emoce, tu už muselo při poslední klapce bolet za krkem, a vůbec nemám ráda afektované chování ... taky si říkám sakra, když se ti někdo zabije před očima nebo ti někoho zabijou před očima a nedej bože je to tvůj kámoš, tak se nechovám, že o nic nejde ... ledaže citová otupělost a emoční prázdnota byla hlavním tématem snímku ... nevím, skoro se až zdá, že bývaly v té době emoce běžně přehrávány ... a možná proto vynikl Deanův um, kdy projevil víc přirozeného hraní než ostatní ... jak jsem začala, tak končím, vidět snímek o 30 let mého života dřív, komentovala bych jistě jinak ... tak nějak to všechno odnes čas, James Dean tak nadále pro mě zůstává hercem, který neměl čas projevit svůj talent a předčasně ukončil svůj život při automobilové nehodě ()

dunbar

Červená bunda super. Inak príšerná nuda a ťažko uveriteľné emócie postáv. Number 1 partie sa zabije v aute pádom z útesu a nikto to nejak moc nerieši a najmenej jeho holka. James Dean je hezoun, chápem že nadchol svojich súčasníkov a že rebélia vtedy sa nedá porovnávať s tou dnes, ale Deanov herecký výkon je horší než Mádlov v jeho hereckých začiatkoch. Cukrouš hrdinom epochy. Kuknem ešte Na východ od raja, či ten Dean predsa len nie je herec ako sa tvrdí ;-) [edit: kukol som a nie je.] ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)