Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Pan Filuta

8/10 Je tomu už sice pár let, co jsem byl velký fanda Červeného trpaslíka a dal jsem si jeden závazek. Postupně vidět všechny filmy o kterých tam byla řeč. Díky tomu jsem viděl Bezstarostnou jízdu při niž se Kryton učil být bezstarostný. Nejoblíbenější film Krytona a Listera Casablancu. Čelisti, Občana Kanea. Rebel bez příčiny, Kryton se při něm učil rebelství, je nic víc, než skvělý film, který velice trefně a vystižně okomentoval Tsunami_X. P.S. Škoda, že neexistuje Noc v dámských sprchách nebo Pomsta surfujících sexywampů v bikinách. Nemluvě o Útoku smrtících angreštů..... ()

MartinezZ

Příběh o partě hovad, kterým chyběl pravý výchovný výprask a pár facek. Jinak nikomu jsem nevěřil jejich "středoškolská léta". Věřím, že před víc jak půlstoletím to bylo strhující drama, já usínal. ()

aluna

Rebel bez příčiny má skrze svý příčiny dvě poselství. Prvním je: „Za vším hledej problémy v rodině" a druhým, že pojem „dokonalý rodič“ neexistuje. Ať uděláte cokoli, vždycky to bude špatně. Když jste jako kamarádi, chybí autorita, když jí máte, jste despota. Když poučujete a káráte, jste nechápaví a nedá se vám svěřit, když si v klídku dáte s ratolestí na balkónku cigárko, nevychováváte. Když dítě vedete k aktivitám, snažíte se skrze něj realizovat vlastní nesplněný sny, když ho nemotivujete a jen čekáte, je vaše vina, že v ničem nevyniká… Pubéčka musí proti něčemu bojovat a rodiče jsou přirozeně první na ráně. Zato termín „špatný rodič“ nejen že existuje, ale je, často jen podle již dávno dospělýho potomka, k rozeznání na sto honů. A my se tý dokonalosti teda budeme muset coby budoucí rodiče snažit aspoň co nejvíc přiblížit, ale v každým případě si stejně nesčetněkrát během pubertálního šílenství svejch ratolestí připlácneme mokrej hadr na čelo doufajíc, že tohle nevyzpytatelný vývojový stádium všichni bez následků přežijem. ()

Laxik

Čekal jsem středoškolského Frajera Lukea, ale místo toho se mi dostalo zcela jiné psychózy. Čekal jsem charismatický klon Paula Newmana a dostalo se mi plnohodnotného Jamese Deana. A přes to všechno jsem vlastně dostal přesně to, co jsem čekal a co jsem chtěl. ()

MikO_NR_1909

Hlasom Jean-Luca Godarda: "Nicholas Ray is cinema" sa však dostávam k určitým roztržkom, keďže Rebel bez príčiny (ako film) je určite významným miľníkom kinematografie. Perfektne dobovo načasované, konceptuálne a v rukách konkurencie príbehovo nepokryté a revíziou vynútene privolané. Zdanlivo banálny príbeh je skôr výpoveďou mladej nesprispôsobivej generácie, ktorú konfrontujú stereotypy nevyrovnaných rodičov a vlastný sugestívny stimul nedbať na následky svojho vyčíňania. Avšak, vedomá expresívnosť a okatá štylizácia sa častokrát (na tak závažnú tému) odkláňa od vizuálnej sprostredkovanosti, než by to bolo potrebné. Táto téza je dozaista podopretá autorskou substanciou, ale mám problém s jej formou odovzdania. Kazan síce ponúkol dospievanie mladých na vidieku pomocou poetiky mizanscén, ostrosti realizmu a jeho hrán, takisto i pomocou ultimátneho románu a preto chápem Rayov odlišný ideový zámer. Nezostáva mi však zapochybovať nad jeho miernou neistotou a výpomocnými trikmi k dosiahnutiu emočného efektu, ktorý ten parciálny a výstavbový pre neho tvorivo a pre tento účel dotvára. Johnny Guitar (1954) či In a Lonely Place (1950) sú jeho skutočnou esenciou a možno práve aktuálnejšia veková hranica, ktorú režisér práve počas tých časov prekonával mu utkvela v pamätihodnejšiu predstavivosť situácií a spôsobilosti, ako bude naráciu vytvárať a čo ho na životných skúsenostiach bezprostredne postretlo. Každopádne si tento film zaslúži rešpekt a treba sa pri ňom skutočne držať základnej sociologickej zložke, ktorou práve nespútaná živelnosť vyvíja prechodové impulzívne hrany v následný až prekonaný čistý prach, ktorý po nich po rokoch ostane, ale tento priebeh vyzerá byť nekonečný. A obdobie dospievania ako cukríkový med taktiež zrovna neprebieha s viditeľnými zmenami, vyššia kadencia, vyšší vzdor a väčší údel kritiky okolia = jej pomalšiemu a bolestivejšiemu prekonávaniu. ()

Alementina

Na tenhle film jsem se podivala az po te, co jsem videla klip od Pauly Abdul na pisnicku Rush Rush, kterou jsem kdysi milovala a nekde se docetla, ze je to inspirovano timhle filmem, ve kterym jen tak mimochodem hraje mladinkej Keanu Reeves, ktereho jsem tehdy vubec neznala, az pozdeji, kdy jsem ho videla v nejakym filmu (myslim, ze to byl Bod zlomu) jsem si rikala, kde uz jsem ho videla... :) Skoda, ze se tehdy nenatocil remake filmu, byl by pro tu roli dokonalej :) klip urcite stoji za shlednuti: http://www.youtube.com/watch?v=zH_AJ4rDdEY ()

Freemind

Film nezestárnul ani o rok v tom smyslu, že je stejně otravný jako všechna - i ta dnešní - teenagerská dramata natočena s mottem "Nikdo mi nerozumí, nejradši bych umřel." Každé desetiletí muselo zplodit svůj generační snímek a všechny tyto filmy mají jedno společné - už po deseti letech se stávají nekoukatelnými. "Rebel bez příčiny" je jako takové horší "West Side Story" bez tančení. Vzal jsem to jako exkurzi do atmosféry 50tých let, užil jsem si dobové nuance, odškrtl si pozici na seznamu povinné četby a klíčových obrazů americké popkultury (závody aut, souboje na nože) a jdu zase o dům dál. Ahoj. ()

blackrain

Mě James Dean moc mezi středoškoláky nezapadal. Vypadal spíše jako učitel, protože působil mnohem straší než jeho vrstevníci. Ale na tehle fakt jsem si zvykla velmi rychle. James Dean je totiž sám o sobě jako zjevení, které se odněkud objevilo a bleskurychle zazářilo. Vůbec se nedivím, že se stal idolem mladých lidí. Měl ohromné charisma. ()

esopesokeso

Vo svojej dobe to možno očarilo...ale poviem na rovinu,že film ako gympl,či občanský prukaz ma bavili o mnoho viac ako hento.James Dean bol vynikajúci herec to uznávam,ale ten kto nezažil v Amerike 50té,60té...tomu filmu asi ani nemôže plne rozumieť. ()

kaylin

Není to film, který by mě nadchnul, i když je to rozhodně film, který v sobě má zajímavé sekvence. Docela mě dostala scéna závodů, kdy jeden mladík vyskočí z auta před útesem, ale druhý ne. Bylo to skvěle natočeno. Jinak je to přesně ten film, o kterém slyšíte. Skvělý Dean v roli, jež mu byla souzena. Je to rebelské, ale ne krásně. Není v tom nic skvělého, ale spíš depresivního. ()

anniehall

Když opomenu fakt, že hlavní hrdinové opravdu moc nemají vůči čemu a proč rebelovat, tak je to moc příjemný film, na který se díky ústřední dvojici moc dobře kouká, který nepostrádá napětí a jehož občasná naivita je omluvitelná dobou vzniku. A už kvůli Deanovi v červené džínové bundě se stojí za to dívat. ()

swed

Nudně napsaný a zrežírovaný film o vzpurné mládeži 50. let. Po více jak půl století zbyl z "Rebela" jen mlhavý obraz tehdejší doby a vzpomínka na jednu hereckou ikonu. 6/10 ()

Rosalinda

Přiznám se bez mučení, že tohle bylo moje první delší větší setkání s Jamesem Deanem a musím říct, že to bylo setkání příjemné i dosti překvapivé. Všechny polohy své role zahrál tak přesvědčivě, perfektně, že jsem se nechávala jen volně unášet a chvílemi ani nedýchala. Já tuhle filmovou oblast moc neznám, tak jsem neměla tušení, co mohu očekávat. Zklamaná jsem rozhodně nebyla. Naopak. Získala jsem tak další silný filmový zážitek. I když nebýt hlavního hrdiny v Deanově podání bylo by to asi o něco slabší. Je velká škoda, že se nepoučil ze své postavy a zemřel jako rebel naprosto bez příčiny. Svět tak přišel o jeden velký herecký talent. ()

vanadium

Dosti nadhodnocený film. Děj nudný a divný, plno dějových kiksů a trapností, strašné dialogy, scény kýčovité a umělé. Ve své době snad film mohl slavit úspěch, ale dnešnímu divákovi nemá moc co dát. ()

FilmFan24

Bohužel se nikdy nedovím, jak by se herecky vyvíjel James Dean! Dokonalý herecký prožitek! Jeden z mých nejoblíbenějších filmů! ()

Mairiel

Při poměru očekávání/výsledek tento film dopadl dost špatně...James Dean není žádný rebel a film není o ničem jiném než o příčině, takže jsem viděla úplně jiný film, než na jaký mě název lákal. ()

TominoLa

Dnes jsem měl konečně možnost poznat Jamese Deana. Opravdu to byl velký talent a je jen velká škoda, že nám to nemohl předvést ve více filmů. :( ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)