Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

tommicek

Rebelství není nikdy bez příčiny, stejně jako idealistické sny mládí nevydrží nikdy tak dlouho, jak bychom chtěli ... Skvělý James Dean, který "nesleze z plátna", má tak přirozený herecký projev, že mu člověk věří i toho středoškoláka. Člověk mu věří, když se rozzlobí, stejně jako když pláče ... Blíží se ráno, svítá a přichází zjištění, že život není zase tak špatný, když máš někoho, pro koho stojí zato žít ... ()

h.madlenka

Ne že by Rebel bez příčiny byla ztráta času, ale není to úplně můj šálek čaje. Rozhodně je to must-see, protože tam hraje James Dean (a vypadá tam dokonale), ale že by to mohlo něco říct dnešní mladé generaci, to si nemyslím. ()

de-andre

Snímek tolik skloňovaný, už jen kvůli přezdívce mladého herce, jež se stal nesmrtelným hrdinou, kdy si nějakým způsobem představuji možný děj, bez jakékoliv znalosti synopse, a ve výsledku je to úplně něco jiného. Ne že by se dostavilo zklamání, možná jsem byl spíše naopak učarován jednoduchostí děje, kde se skrývá psychologické drama s krásným padesátkovým vyobrazením. Navíc, i když herec od začátku svádí na svou osobnost, je tu i pravděpodobně důležitější článek v postavě Sal Minea a nemalou roli zde hraje i odevzdávající se přítelkyně, vůdce gangu a Jimbovo rodiče. Podobně jako se o několik let později Dustin Hoffman vypořádává se svými rodiči a svojí rolí ve společnosti, i James se snaží bojovat proti současnému systému, jen je jeho boj zřejmější a ve výsledku možná nemá jeho postava takové "koule" jako Absolvent. Ztracená generace, jeden z nich, rebel, jež ale nachází skutečnou lásku (která je navíc velmi čerstvá), štěstí a roli, jeho mladšímu společníku Platónovi se toto však nedaří. ()

ann89

Ačkoli mám filmy z té doby ráda, Rebel bez příčiny rozhodně mezi mé oblíbené patřit nebude. Asi jsem jedna z těch, kdo nějakým způsobem nepochopili jeho kouzlo či poselství. Ano, má jít o výpověď o generaci, kterám je nám už časově i kulturně vzdálená, ale to by nemělo být příčinou totálního rozpadu smyslu filmu z pohledu dnešního diváka. Pokud se vůbec dá o smyslu mluvit. Film totiž nepracuje s žádným propracovanějším příběhem, který by diváka vtáhl do děje, ani neukazuje širší souvislosti. James Dean hraje "rebela" výborně, ale to bohužel nestačí. 60% ()

Damnsinead

Nebýt smrti Jamese Deana, tak by Rebel bez příčiny dávno zmizel v propadlišti filmových dějin. Hrůzostrašné herecké výkony (tady se bohužel nejvíc vyznamenal James), logika tu pořádně dostávala na frak - když středoškoláci řeší spory, jediným argumentem je nůž, navíc "spor" mají dřív, než spolu vůbec promluví, Judy zemře přítel a na druhý den vyznává lásku jinému, Jimova rodina řeší problémy tím, že se přestěhuje (vzhledem k častému výskytu problémů se nejspíš stěhují každý týden). Hlavní hrdina je tak rozervaný, že sebou pořád teatrálně škube. Jeho rodiče se chovají jako idioti. Navíc celý film působí jako natočený z pohledu mravokárce. Chápu,že ve své době mohl Rebel způsobit pozdvižení, ale to ještě není důkaz kvalitního filmu. ()

blackperseus

Síce je tu negatívnych komentárov pomenej, ale čo už, jediný nebudem: vážení, skutočne nebudem viniť 60-ročný odstup z toho, že scenár filmu je deravý jak sito a postavy sa miestami správajú totálne dementne... ()

gizi

NIjak výjimečné, z dnešního pohledu trochu naivní, v závěru vystupňované (velmi dobře), ale hlavně pro efekt. Nejde příliš do hloubky... 65%. ()

gonzo

Starý film, který dnes nic nového a originálního neříká. Můžeme si představovat, jak působil v době svého vzniku, ale k čemu nám to bude. Já oceňuji nadčasovost (např. 12 rozhněvaných mužů). ()

funatick

Příčinu tohoto kladného hodnocení zdejší většiny jde nějak mimo mě.Těšil jsem se na vydařenou klasiku s hercem,který se všude chválí a cení,ale při sledování mě děj nechával stále chladným a znuděným.Veškeré tzv. ''herecké výkony'' se vyrovnají kdejakému snaživci na konkurzu a podle mě tam měly zůstat.Postavy ničím nezaujmou.Vypomáděný blond hezoun Dean,co je křížencem Jamese Franca a Daniela Craiga,se tu motá kolem praštěné nány,která se mu se stejně praštěnou partou exotů vysmívá a dokud nedojde k jistému sprovodění se ze světa,tak by se asi nic nezměnilo...Čímž následná kapitola je vyloženě k smíchu.Vzájemnému milostnému přehnanému vzplanutí se nedá věřit ani na vteřinu.Nevidím v čem je rebélie titulní postavy.Děsná postavička Platona je tam jak nucený element k finální moralizaci.Rodiče jsou asi tou nejtrapnější vložkou a to přes dialogy,až po samotné hrané scenérie.Tohle je opravdu kult bez příčiny..... Malá zajímavost,která nevím proč zde nefiguruje: Sranda,že tohle si vzala Paula Abdul jako inspiraci a natočila stejně tak svůj videoklip Rush Rush...A víte co?...Reeves mi přišel zajímavější,než Dean. ()

Bogrant

Má to len jednu chybičku krásy a síce, že nie je rok 1955 a dnes už mladí ľudia akosi nemajú až takú veľkú potrebu hľadať svojho hrdinu v boji proti rodičom, učiteľom a vyšším autoritám a preto mi to občas prišlo až príliš jednoduché a v niektorých scenách som nechápal tú vážnosť a realitu. Rebelstvo Jamesa Deana je i tak stále obdivuhodné. ()

tribican

Ve filmu zachycujícím životní styl dospívajících v USA 50. let excelují představitelé všech tří hlavních hrdinů. Z mého pohledu ale zcela září zejména James Dean ve svých sytě modrých džínech a červené bundě. Hudba je další významnou součástí filmu, která výborně buduje napětí. 80 % ()

P/\/EL

bizarnost, ty jo, 1955 - byli hustší než.....určitě než my, naši tátové (teda dědové), tak jasně, film...Amerika...ale ta barva je super, chicken run - dobrej střih na svou dobu, boj na nože po planetáriu - šílené, spolužáci se asi baví...hodnej měkkej tatík v zástěře :) :), Dean hraje středoškoláka, to je jak v tom Škola základ života atd., taky starší herci hrajou mladší (občas se tam mihne někdo odpovídající věku, ikdyž někdy taky mladší :), ikdyž ono tohle vyčesávání a pomáda dělalo starší všechny, kouty, kouty, ale neva, spíš jde o to, že teda ty jejich reakce po tý havárii, inu, tohle nevím, jak brát, buďto to byl všecko záměr(což by muselo bejt okatější, ale tak..to je právě otázka, proč by se neměli točit takové ulítlé filmy....trošku nadsázka, ironie, ale...tak..),,, nebo se to moc nepovedlo, teda tak.....ty 50. léta americký ve mě evokujou dicky ten americkejch sen a děsnou upjatost......no, je tam spousta věcí, který bijou do očí - jak moc je všecko jinak, ale jinak já nevim, řada věcí je rozhodně úlet, prostě Dean se tvářil a tvářil, neřikám, rozhodně to byl velkej talent, ale tak.....taky mu mohli napsat lepší věci :), kult, učebnice dějepisu, jasně, chápu, ale jinak.......asi by to bylo fakt na ty 3 hvězdy....ale když zase to má styl.......ano, jak někdo podotknul, když by si to člověk začal srovnávat s ostatní tvorbou (americkou z 50. let), tak by musel uznat, že tohle bylo dost odvážné a možná, že je tam lesco "přitaženeno za vlasy", ale jaksi.......jasně...je z toho i cejtit jistá samoúčelnost _ snaha šokovat a provokovat a takový to trošku podbízivý - oslovit mládež :), jasně, že se to asi vykládalo jakože to má být odstrašující příklad, ale zároveň je to i jistá oslava svobody a rebelství......jasně..že Dean až takovej rebel neni, neni ani moc otloukánek (teda outsider, ale takovej ten, co sám se straní, ale neni přitom uplně out - jakože neni žádnej geek apod..), působí to tak podivně.....ale......má to svoje kouzlo...asi tak ()

Sonjushka

Pro mě asi věkově pozdě shlédnuté, moc jsem nepochopila z čeho jsou tam všichni "mladí" tak utrápení a nešťastní. Herecké projevy mi přišly afektované a přehrávané, ale byla to prostě jiná doba. Zajímavý byl hlavně pohled do Ameriky 50. let. ()

Choucas

Klasický film, řekl bych že námětem se blížící k The Wild One s Marlonem Brandem. Ač výborně pojaté, na zmíněný konkurenční film to prostě nemá. Dean hraje výborně, lehce a nedbale elegantní, ač na střední školu lehce přestárlý, řekl bych že mu to opravdu sedlo. Jenže to je jedna z věcí co si z tohoto filmu v dnešní době odnesu - skvělého Jamese Deana, který byl opravdu rebel. A ta druhá?, že v té době měla mládež své problémy, často skoro asi i horší než mám já a moji vrstevníci. I proto 4 hvězdičky. ()

Angie.Kiwi

Těžké zklamání... K tomuhle filmu jsem se dokopala, abych konečně viděla toho skvělého Jamese Deana, charismatického šviháka s talentem, po kterém ženy slitnají, a který září v tom kultovním snímku o tom, jak je za rebelstvím dětí vlastně jen skrytá touha po tom, aby si jich rodiče všímali. Jenže ouha, film jako takový za moc nestál (ačkoli chápu, že je to natočené v padesátých letech, to se moc zázraků dělat nedalo...). Z Jamese Deana se vyloupnul (pro roli) přestárlý naivní spratek, co se občas zatváří strašně rozervaně a člověk má sto chutí mu jednu vlepit, aby se naučil hrát. To samé Woodová - celý film se tváří i chová absolutně nekompatibilně k dané situaci a vůbec působí, jako by byla na tripu. Ale alespoň je docela hezká... Jediný, kdo za něco stál, bylo Mineo. ()

vyhnalek

Tento film nabízí více než jen modré oči Jamese Drama. Snimek, který vznikl o 40 let dříve než legendární středoškolský seriál z Beverly Hills, překvapí i dnes svou otevřeností a aktuálností. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)