Reklama

Reklama

Dům duchů

  • Portugalsko A Casa dos Espíritos (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Román "Dům duchů" chilské spisovatelky Isabel Allendeové vyšel v roce 1985. Autorka (neteř bývalého chilského prezidenta Salvadora Allendeho Gossense) v něm zachycuje pohnuté osudy tří generací rodiny Truebů, v nichž se zrcadlí společenské a politické změny v zemi v letech 1926-1973. Dánský režisér Bille August se ujal komplikovaného úkolu převést román do filmové podoby. Výpravný "mezinárodní film", natočený v angličtině, s anglickými a americkými hvězdami, je pokusem vytvořit v popředí historické fresky osobitou reflexi individuálních příběhů několika postav, svázaných rodinnými pouty, utrpením, soucitem, vášní a nenávistí. Přestože Augustův snímek popisuje dobové události (na nichž se postavy podílejí), je kupodivu spíš rafinovaně natočeným melodramatem s prvky magického realismu, než klasickým historickým filmem... Bohatý dobytkář Esteban Trueba se ožení s křehkou aristokratickou Clarou, s níž šťastně žije ve svém velkém venkovském domě. Citlivá žena, obdařená zvláštními jasnozřivými schopnostmi, však těžce snáší po léta narůstající rozpory s manželem, a po vyhroceném konfliktu Estebana opustí. Zatímco muž udělá kariéru jako pravicový politik, jejich dcera Blanca proti otcově vůli spojí svůj život s levicovým aktivistou Pedrem. Fašistický puč v roce 1973 rodinu rozbije (Esteban je zbaven své senátorské funkce, Blanca je vězněna, Pedro musí emigrovat), nad jejími členy však nepřestává bdít laskavý duch andělské Clary, dodávající trpícím a bloudícím odvahu vydržet a přežít... Augustův film není historickou politickou freskou ve stylu Bertolucciho Dvacátého století (jehož půdorys navenek připomíná). Klade důraz na osudové vztahy postav, jejichž role jsou důsledně rozděleny (andělská Clara, démonický Estebanův levoboček), na magii míst, v nichž se tyto vztahy realizují (dům, ulice, rodinný stůl), i na jednotlivé, pro smysl vyprávění důležité předměty (Clařina tajemná krabice, andělská křídla, hvězdy). Zvláštní roli mají i principy mužského vnímání světa ("politici" Esteban a Pedro), jež nejsou v souladu s ženským způsobem laskavého přetváření skutečnosti (Clara, Blanca). Režisérův moderní a inteligentní přístup k "pokleslému" žánru melodramatu dal vzniknout pozoruhodnému filmu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (135)

ripo 

všechny recenze uživatele

Namám rád typové označovania filmov, ako "epopeja" alebo "freska" ..... Šípil som i v tomto prípade niečo nekalé. Široký dobový záber skôr poškodil tempu rozprávania, nakoľko sa v niektorých miestach venoval i nepodstatným veciam, ktoré nemali na dej filmu vplyv ( hľadanie hlavy ). Filmu by som vytkol i formálne chyby - "nestarnúci" Segundo, ktorý sa vizuálom nezmenil ani za cca 30 rokov, prečnievajúce pruhy obrazovky mimo masku televízora .... Najviac ma však dojalo, že vzhľadom na to, že to bolo aj v americkej koprodukcii, tak sa tvorcovia neštítili dať na dobové transparenty názvy ako CONSERVATIVE PARTY alebo PEOPLE PARTY - a to i napriek jasnému faktu, že sa dej celého filmu odohráva v juhomarickej krajine . ()

Katarine 

všechny recenze uživatele

Skvělé romantické drama, které vyzdvihuje hlavně velmi silný příběh a vynikající herecké výkony Glen Close a Jeremy Ironse, za nimiž ostatní představitelé hlavních a vedlejších rolí lehounce pokulhávají. Hudbu Hanse Zimmera jsem vůbec nepoznávala, což je také dobře, aspoň vidím, že nepoužívá jen ty své stále stejné motivy. Jo, přesně takhle má vypadat opravdu dobrý film. ()

Reklama

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

V komentářích filmu pročítám chvalozpěvy na hvězdné obsazení, až je mi to až protivné, číst týž argument stále dokola. Mně je zcela fuk, kdo ve filmu hraje, ty herce beztak z jiných filmů neznám a nepatří k mým oblíbencům. Čímž samozřejmě netvrdím, že by tu hráli špatně, ale zkrátka si nesednu na prdel z jejich slavných jmen a jen kvůli nim nebudu film nadhodnocovat. A přesto se mi tento film už dlouhé roky velmi líbí, neboť pro mě v hodnocení filmů nebývá prioritou obsazení, nýbrž dějová stránka a ta mě zde dokázala zaujmout. Film mám nahraný z TV na VHS s CZ i s SK dabingem a koupil jsem si i originál DVD. Zajímavá a poutavá sága, ve dvou a čtvrt hodině zahrnující tři generace jedné chilské rodiny. Řeší se tu sociální a třídní rozdíly a to je moje, ani ta politika a státní převrat mi tu nevadí, tak nějak k tomu patří. Mnohé pasáže jsou natolik silné, že diváka přimějí k slzám. Musím pochválit i nevtíravou hudbu, zejm. podmanivá La Paloma sem skvěle pasuje a samozřejmě brněnský dabing v čele s Kočovou a Jarým. Kdyby film natáčeli pouze Američané, kdo ví, jaký paskvil by z toho vyšel, ale tato mezinárodní koprodukce se rozhodně vyplatila. 90% ()

noctambule 

všechny recenze uživatele

Četla jsem knihu a film má k ní hodně daleko. Chápu, že tak obsáhlý román musí být upraven a okleštěn od zbytečností. Ale stalo se z toho úplně něco jiného, ani stejnou atmosféru si to nezachovalo, postavy nemají tak silný charakter, děj je hodně pozměněn, ještě se dá pochopit, že Clara má pouze jedno dítě místo třech, aby se tak ubralo na postavách, ale že tam jsou pomíchané generace, to neodpustim......porovnávat knihu z filmem je těžké a je to asi i chyba, ale nemůžu jinak. Kniha se mi moc líbila, ale filmové zpracování zklamalo. ()

Streeper 

všechny recenze uživatele

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Stejně tak jako kniha. Kniha je úplně rozdílná od filmu. To co si ve filmu prožívá Blanca si v knize prožívá její dcera Alba. Líbí se mi jak jsou rozdílné a že si režisér udělal po svém. Meryl v roli Clary byla nepřekonatelná. Stejně tak jako skvělá Winona Ryder nebo Glenn Close v roli sestry. Jeremy Irons byl opět úžasný a předvedl svůj hněv, který já u něj prostě žeru. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (11)

  • Rozdíl mezi děním v románu a dějem ve filmu je obrovský. Pár kritiků dokonce napadlo myšlenku, že to vůbec není román Isabel Allende. (Terva)
  • Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

Související novinky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno