Dotek Medúzy

• Česko Dotek Medusy (více)

Jiriiik04

Dotek Medúzy je velmi důstojná napínavá kriminálka s mysteriózní atmosférou, která místy graduje až do hororových rozměrů, a byť hororový žánr zrovna dvakrát nevyhledávám, tohle mě docela dostalo. Je pravda, že technická stránka je taková obyčejnější – nenajdeme tu žádné hrátky s kamerou, žádné vizuální vychytávky ani nic takového, ale rozhodně je to natočené velmi dobře. Pravdou ovšem zůstává, že hudební motiv je fantastický – audiovizuální stránka snímku dokáže dodat tajemnou atmosféru už tak napínavým scénám, a to je jedině plus. Lino Ventura v roli francouzského inspektora je velmi dobrý, a skvělých hereckých výkonů se zhošťují rovněž jak Lee Remick, tak Michael Byrne ve vedlejší roli. Samotnou zmínku si zaslouží Richard Burton, který předvádí famózní herecký výkon, a k tomu působí opravdu démonicky. Scénář je velmi zdařilý a už hned na začátku nás dokáže vtáhnout do děje scénou, ve které je zavražděn spisovatel. Následně se před námi začíná odehrávat vcelku zajímavá kriminální linka, a zároveň se nám před očima začíná odehrávat druhá dějová linie, ve které sledujeme téměř hororový příběh samotářského spisovatele, který byl opravdu neuvěřitelně podivný. Celkem mě mrzí, že se závěr nenesl v podobně komorním duchu, jaký se nesl celým filmem. Nechci říct, že finále je špatné, protože závěr je určitě zajímavý a celkem napínavý, ale kdyby se nesl v podobně komorním duchu, jako se nesl celý příběh před ním, pro mě by to bylo určitě zajímavější… Za mě má sice Dotek Medúzy pár chybek, ale rozhodně musím uznat, že se jedná o zajímavý thriller, kterému uděluji krásné čtyři hvězdičky. 80% ()

Hombre8

Viděno poprvé před 40 lety a nyní znova. Tehdy velké nadšení, dnes už samozřejmě menší, tento žánr příliš nemusím, ale stále tento dnes již klasický film dosáhne na plný počet. ()

PanWolf55

Film sráží dolů především postava francozkého detektiva na výměně Brunela. Žádný div, že Ventura už nikdy nepřijal podobnou roli, protože tu působí jako trouba a vypadá to, že si tu tvůrci záměrně dělají z Frantíků prdel. Jinak super film s tradičně skvělým Burtonem. ()

Bohdy67

Na to že jde o 45 let starý počin klobouk dolů. Zajímavě odvyprávěný příběh, kterému by snad i člověk uvěřil, ikdyž jde vlastně o blbost. Tedy doufejme. :) Závěr je trochu přehnaný, ale zase skvěle dokresluje sílu ducha a sílu celého příběhu. Nevím na kolik bych to označil za horor, protože člověk se z dnešního pohledu už samozřejmě nebojí. Tenkrát to asi mohlo působit strašidelně. Nicméně co do absence strachu a žánru hororu, tolik toho dohání film v misterioznosti a řekněme i napětí. Opravdu výborný film u kterého mě mrzí snad jen to, že jsem ho neviděl dřív. 86% ()

Ywec

Jeden z nejlepších mysteriózních thrillerů všech dob. Tenhle film je opravdu nepříjemný a vryje se vám pod kůži. ()

Zuzanice

Tak podle všech těch komentářů jsem si myslela, že se u toho po.... strachy a původně jsem se na to ani nechtěla dívat sama, ale nijak moc to na mě nezapůsobilo. Určitě jsem viděla filmy s hutnější atmosférou, ze starších třeba takovej Maratonec, Rosemary má děťátko nebo jak už tu někdo zmiňoval Přichází Satan... Jinak jako thriller dobrý, ale předvídatelný, včetně toho konce. 70 %. ()

iamblichos

Pre mna dost velke sklamanie. Po precitani prispevkov som sa tesil na triller s mrazivou atmosferou /aspon priblizne nieco ako Repulsion alebo skor Omen, ak sa jedna o "nadprirodzene" skutocnosti../, a miesto toho som videl vcelku obycajnu priemernu detektivku s predvidatelnym pachatelom /zhruba v polovici filmu to bolo jasne/ a skvelym Linom Ventura. O nejakom napati, ci nebodaj horrorovych scenach nemohlo byt ani reci, pravdupovediac zaver mi sklzal az do parodie /rucanie katedraly na dialku z nemocnicneho lozka atd/. Skoda, cakal som podstatne viac. ()

Roper

Pokial by sa jednalo o komediu, tak zasluzenych 80 percent, ale vzhladom k tom, ze slo o drama/thriller/mysteriozny film nemozem dat viac ako 30 percent... Atmosfera filmu bola slaba, kazdy jeden krok bol predvidatelny, uz po 30 minutach som vedel, kto je vrah a pateticky koniec len umocnoval moju nespokojnost z projekcie... Ospravedlnujem sa vopred vsetkym fanusikom, ale Burtonov pohlad vo mne vzbudzoval akurat tak smiech, hudba posobila neprirodzene az priam nasilne... Musim uznat, ze som sa neraz pobavil a zo srdca zasmial, ale to asi nebol ucel filmu, takze tak... ()

JoudaCZ

Mírné zklamání, očekávaná poctivá temná kriminálka se jaksi zvrhla v duchařinu... Ve svém žánru však velmi dobrý a působivý snímek s hutnou atmosférou, a to i přes některé nechtěně komické prvky (Brunel zapáleně přesvědčující svého šéfa ve mě svou dikcí a gestikulací vyvolal představu, jak by asi vypadal Cluseau ztvárněný Robertem Benignim...; zvoníci zasažení svými zvony atd.). Jo, a zřejmě oblíbený film Usámy Bin Ládina. Celkem tak 3,5*. ()

schebman.m

Né zcela známý film se skvělým obsazením, ještě lepším herectvím a nejlepší na tom samozřejmě je zápletka. Když jsem tento film viděl jako malý kluk, tak mi utkvěl v hlavně svou mrazivou atmosférou a neodvratitelnými důsledky...a ani po letech se na tomto skvostu nic nezměnilo. ()

GilbertL

Tak takhle mrazivý film jsem už dlouho neviděl. To, co začíná jako temná kriminálka, končí jako opravdový horor. Zcela mne dostala gradace filmu. Je neuvěřitelné, jak s postupujícím vyšetřováním atmosféra houstne, film diváka chytne a nepustí až do apokalyptického finále. Úplně jsem cítil, jak Venturův detektiv proniká do celé věci a začíná věřit... A Burton je zde prostě démonický. Pro mne tím spíš, že jsem tohoto herce měl dosud spojeného s veskrze kladnými rolemi v "Kleopatře", "Zkrocení zlé ženy", nebo "Členovi klanu". Potěšila malá role Gordona "Cowleyho" Jacksona. Rozhodně doporučuji vidět v originále - Venturův francouzský přízvuk a Burtonova temná dikce v souladu s uhrančivým pohledem, to jsou věci, které zážitek z filmu jen zvýší. ()

misa kulicka

Jeden z nejlepších filmů daného žánru, výborný námět, vynikající zpracování ..... a třešničkou na dortu jsou herecké výkony všech hlavních hrdinů. Co vše dokáže lidský mozek ! ()

Dexies

Film od kterého by se ty dnešní měli rozhodně učit! ... budovaný příběh a atmosféra od začátku, složitost vykreslení hlavní postavy, prolínající se retrospektivy, budování husté atmosféry, budování charakteru a s tím spojeného i "záhadna" ... Richard Burton, Lino Ventura, jasná a skvělá volba pro tyto charaktery ... scénář a příběh bez chyby, kamera též ucházející ... poprvé jsem viděl v 13 letech, nechalo to ve mne velmi hluboký zážitek ... vždy se rád znovu podívám na tento film! ... a ještě jedna věc, závěr filmu!! jasná špica a krásná tečka celého filmu! ... ()

zimi

Na svou dobu, super film, něco mezi 4 a 5 * , připomíná mi to pár filmů a řekl bych, že ty ostatní se opičí po tomto, nebo naopak?Scéna s autem podobná s DAMIENEM ale, to je jedno herecky na jedničku od všech a atmosféra, nikdy jsem jí nehodnotil, ale zde je úžasná, napětí je vyvoláno velmi jednoduše, jak snadné, když se to umí 9/10 a rozhodně doporučuji! ()