Breakheartský průsmyk

• USA Breakheart Pass (více)

Armádní pevnost v divočině plné Indiánů a desperádů zachvátila epidemie. Na pomoc je vypraven transport s náhradní posádkou, pastorem, léky a rakvemi pro mrtvé. Vojenským vlakem jedou také ctižádostivý guvernér a jeho snoubenka, dcera velitele pevnosti. A pak je tu ještě jeden pasažér, o jeho společnost však nikdo moc nestojí: bývalý profesor na medicíně John Deakin, hledaný pro podezření z řady těžkých zločinů. Šerif ho dopadl a jedinou možnost, jak zatčeného dopravit do pravomoci úřadů, představuje právě onen zvláštní vlak. Hned od začátku cesty pronásledují transport podivné nehody, nevysvětlitelné události a smrt... (TV Prima)

Anderton

Pokiaľ už máte dosť krásnej americkej prérie a až príliš sa potíte ri pohľadoch na vyschnutú trávu a suché pery špinavých a isto smradľavých kovbojov, tak Breakheartský priesmyk je film pre vás. Ide skôr o krimi v štýle Vražda v Orient expresse, pričom sa ale postupne dostávame ku klasickej masovej prestrelke, ktorej sa zúčastnia Indiáni zobrazení ako tupé zvieratá. Všimnite si scénu dialógu v kupé medzi Bronsonom a blondýnkou (nie pohľad-protipohľad), kedy v okne vidíme zadnú projekciu krajiny idúcu v jednom smere a v rámci záberu (bez strihu) o pár sekúnd zase opačne a o chvíľu zase opačne. Kedysi sa v Hollywoode s takýmito prkotinami proste nesrali. ()

hrona

Originálně natočený příběh, který je nejen velmi dobrým westernem, ale také akčním, kriminálním a v neposlední řadě až špionážním počinem. Velmi dobře se sleduje celá herecká parta v čele s Charlesem. Dialogy také zdařilé. Tento snímek je doladěn o výtečnou hudební složku Jerryho Goldsmitha. ()

honajz

Předloha Alistara MacLeana, který by snad dokázal sepsat napínavě i telefonní seznam, je zde znát. Pro mne je problém se ztvárněním - jak hlavních postav a celého komplotu, tak prací s lokacemi. Samotné prostředí vlaku, ale i hor a železnice, mi přijde trestuhodně nevyužité. Kameraman s režisérem se vše snažili sfouknout tak, že nějaká postava, nejčastěji Brosnan, stojí u vlaku, a přes vlak je pohled do dáli - v jednom záběru, bez švenku, bez zoomování, a ono to zde prostě nefunguje a ta majestátnost hor zde nevynikne, jak by měla. Ostatně - průsmyk. Víte vy, co je to průsmyk? Úzká cesta uprostřed hor. A tady? Širé a rovné pláně, lesy. Škoda, nebylo to špatné, ta detektivní linka mě bavila, ale prostě je to takové krátkodeché, bez zaujetí, šlo z toho skutečně vytřískat daleko víc. ()

d-corso

Atypický western, který jde však kvalitativně velmi dolů v závěrečné, vzhledem k předchozímu průběhu filmu nesmyslně a necitlivě "přewesternované", dvacetiminutovce. Velkými klady jsou především ona často zmiňovaná mysteriózní atmosféra a pochopitelně skvělý Charles Bronson, který tu zpočátku vystupuje v pro něj poněkud nezvyklé roli. Ale stejně jako sovy, ani Bronson není, čím se zdá být. ()

ARI50

Rozhodně by se mi nechtělo stavět koleje v takových podmínkách a místech film je působivý ale málo akční a člověka moc nedrží, výborná scéna při odpojeni soupravy a následné vykolejení. ()

Kimon

Charles Bronson, ten svérázný kladný hrdina opět nezklamal. Tvrdý, tajuplný a nesmlouvavý čistý charakter postav jeho rolí je obdivuhodný. Mám rád tyto příběhy z dob Divokého Západu, kde spravedlnost vítězí nad bezprávím. Pohádka? Zdá se vám to pošetilé? Ale tak by to přece bylo krásné, ne? Jak by byl svět hezčí, kdyby ... ()

MrCreosote

Stejně jako u o sedm let staršího válečného filmu Kam orli nelétají, i zde najdeme v titulcích jména scenáristy Alistaira MacLeana a producenta Elliotta Kastnera. A oba snímky jsou si v lecčems podobné, především zaměřením na dobrodružný příběh a dějové zvraty, kterým rozumí a dokáže je vyřešit jenom hlavní postava. Atmosféra v první části mi připomněla Vraždu v Orient Expressu, když ale počet mrtvol začne růst exponenciální řadou, vyšetřovací linie odbočí stranou a začne se bojovat, střílet a zápasit s nožem na život a na smrt. Ve výsledku mi z toho vychází napínavé a odlehčené westernové dobrodružství, které vás postupně vtáhne a nepustí. ()

golfoxovox1

Geniální Goldsmith, originální dobrodružný příběh, který překvapí svým decentně detektivním pojetím a zajímavý náhled do minulosti z "dopravního" pohledu. Bez výhrad 5 :-) ()

radektejkal

Westernová detektivka - na právě takový film jsem se chtěl dívat po celodenním hrabání otav. Přestože jsem byl hodně unaven, udržel měl bezpečně vzhůru. A nepřispěl k tomu jen děj, ale také hudba Jerryho Goldsmithe, která to svedla i při závěrečných titulcích. ()

Martin741

Pre mna ani nie tak western, ako skor spionazny mysteriozny fryler s Charlesom Bronsonom /Death Wish seria/ na cele. Reziser Tom Gries mi sice hovno hovori, ale odviedol dobru pracu a prvky mysteriozna sa tiez najdu. 82 % ()

MrPierc

Westernová detektivka ve stylu 10ti malých černoušků - osazenstvo vlaku se změnšuje a stále nevíme, kdo je vrah. Zajímavé prostředí, které se točí kolem vlaku. ()

Rodriguez

Vlaky jsem vždycky miloval a ve westernu dvojnásob. Breakheartský průsmyk je klasický western, kdy vlak s vojáky a hromadou peněz jede na pomoc do vzdálené pevnosti, kde vypukla smrtelná epidemie. Nikdo ve vlaku nemá ani tušení, že vše je naplánováno v perfektní léčku. Bohužel se všechno začne hroutit jako domeček z karet, když do všeho začne zasahovat Charles Bronson. 95% ()

C0r0ner

I když se tomu dá kdeco vytknout (přece jen je na tom ten rok vzniku znát), má to svižné tempo, slušnou haldu mrtvol (jako fakt) a dobře dotažený děj. V průběhu mi tam pár věcí nesedělo, ale na konci to dalo smysl a vůbec to bylo takové odpočinkové. Těch 70% tomu přesně sluší. 70% ()

laik_60

zaujímavý western, tento krát bez kovbojov a kráv, ale takmer všetko vo vlaku, Bronson tentokrát v úlohe príslusníka tajnej polície. ()

pakobylka

Western, který si sice hlídá určitý standard, ale zároveň si dává dobrý pozor, aby se u toho moc nenadřel. Ani finále nijak zvlášť neoslní - spíš trochu kazí celkový dojem. Co dodat ? Snad jen jednu drobnost: Co se mě týká, o třetí * se zasloužil především sympaťák Charles Bronson. ()

tojowoeZNK

Zajímavý kama všude ten vlak tahali. Chtěl jsem dát za 5 ale nakonec mě zklamalo že nedostal víc prostoru ten zlej fousatej plešoun kterej mě uplně fascinoval jak vojačkovi zmrdsky prostřelil palicu. ()

mortak

Knihy Alistaira MacLeana ze sedmdesátých let minulého století jsou kvalitou o řád níž než ty ze šedesátých. Breakheart Pass ale patří k těm lepším, i když je to jen taková krátká jednohubka (necelých dvě stě stran), kterou slupnete za jeden večer. O to víc zamrzí, že i když se scénář po většinu času drží věrně knihy, dojem kazí příšerně odfláknuté finále, protože filmaři neměli peníze na postavení pevnosti. Holt je to jen levné béčko, které ovšem potěší Bronsonem, Goldsmithovou hudbou, a špičkovou bitkou na střeše jedoucího vlaku mezi Bronsonem a legendárním americkým boxerem Archie Moorem. Už jen kvůli ní stojí film za vidění. ()