Reklama

Reklama

Herecké umění Borise Karloffa kulminovalo v roli, která se stala legendou stříbrného plátna. Mumie, Im-Ho-Tep, je po 3,700 letech přivedena zpátky k životu týmem Britských archeologů. Im-Ho-Tep býval veleknězem, jež se pokusil zachránit milovanou panu zaslíbenou bohům, a proto ho zaživa mumifikovali. Obživlá mumie se vydává hledat ztracenou lásku. Dnes, padesát let po svém prvním uvedení do kin, zůstává Mumie obrovským filmovým zážitkem, jedním z nejlepších hororů, které kdy Hollywood stvořil. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (77)

anais 

všechny recenze uživatele

Byl jsem trochu zklamaný z absence mnou očekávané ofačované chodící mumie. Zklamání mi ale nahradil Boris Karloff v roli Imhotepa (v skutečnosti první doložený architekt, konkrétně Džoserovy pyramidy), seschlého živého-mrtvého, který své obvazy sundá dříve než ho kamera stačí zachytit). Hypnotizující výraz, pomalá chůze a vynikající maska však nejsou všechny jeho zbraně v boji o divákovu přízeň. Zatímco ve Frankensteinovi jako by jeho monstrum bylo odkázáno jen na tyto atributy, v Mumii je Karloffovi poskytnut větší prostor pro herectví (i když to se samozřejmě plně podřizuje žánru). Mumie není vrcholný představitel universalovských hororů, ale rozhodně patří mezi ty lepší. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Příběh je téměř totožný jako v Draculovi, jen přesazený do jiných exotických kulis. "Monstrum" ve skutečnosti opět není monstrózní, protože v zafačované podobě se Boris Karloff ukáže jen na začátku (který zůstane nejlepší sekvencí filmu). Staří Egypťané museli být velmi předvídaví. Poté, co ji oživí magická formule, mumie nezažije žádný kulturní šok ze skoku v čase o 3700 let, ničemu ve svém okolí se nediví, okamžitě se zorientuje, osvojí si společenské návyky oxfordského gentlemana a překvapivě dobrou angličtinu. Asi největší botou ze všech ale je, že film se jmenuje Mumie, ačkoli mumifikace podle bláhových představ tvůrců spočívala v pouhém omotání oběti gázou a pohřbení zaživa. ;-) Kdyby to tak bylo, po 3700 letech by archeologové otevřeli sarkofág a s trochou štěstí v něm našli nanejvýš pár zrnek prachu. Nemůžu se rozhodnout, který tvůrčí handicap je zodpovědnější za tak slabý výsledek. Chabý scénář s jalovými postavami a nulovými vztahy mezi nimi, nebo spíš impotentní režie, která hlavně dbá na to, aby bylo všechno dobře nasvícené, bezproblémově romantické a zbavené veškeré tajemnosti? 30% ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Horory od Universalu dnes už ťažko niekoho vyplašia, navyše v Múmii vysoko prevažuje melodramatická rovina, bez ktorej by sa žiaden dobový horor nezaobišiel. Obaja Frankensteinovci ma nadchli, Dracula trocu nudil, ale pobavil, no a Múmia ma skôr iba nudila. Boris Karloff je zaujímavý iba v detailoch, inak je pomalý a utiecť mu nie je žiaden problém. Tomu zodpovedá aj mdlé finále, kde má síce na vykonanie "svojej veci" dosť času, ale tak nejak sa stále iba motá, aby mohli dojsť včas zachránci a vyplniť žánrové klišé. Najviac ma bavila retrospektívna pasáž, bol to jediný moment, kedy ma film pohltil. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Sehnat tenhle film s cz titulky(v dnešní době) byl pěknej oříšek. A už  jsem to chtěl vzdát. Ale slovo nejde, neexistuje. A když se chce všechno jde. Vynaložené úsilí se vyplatilo a mě se do rukou dostal tenhle mistrovskej kousek s nezapomenutelným Borisem Karloffem. To je pro mě MISTR/LEGENDA těchto rolí. Za mě jasných 5hvězd tady nemám co řešit... PS. Komentář Psychora(uživatel jenž trpí utkvělou představou, že je zdejší hororový exprd) mě už po několikátý přesvědčil, že o hororu ví úplný 💩. Zřejmě trpí Obsedantně-kompulzivní poruchou. Pokud už tak neučinil tak by se s tím měl hodně rychle léčit. Ikdyž tady už je možná pozdě... ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Film disponuje príjemným mysterióznym duchom, ktorého strojcom je predovšetkým Boris Karloff s jeho tvárou, mejkapom a hypnoticky pomalou gestikuláciou. I námet, strihnutý výrazným milostným motívom v duchu Stokerovho "Draculu", je viac než fajn. Ale scenár je predsa len trochu jednoduchý a chudobný na zvraty a dramatické momenty. Hoci pri znalosti preplácaných a slaboduchých digitálnych popkorňákov Stephena Sommersa ide doslova o príbehovú očistu... ()

Galerie (57)

Zajímavosti (29)

  • Kirk Hammett, hlavní kytarista metalové skupiny Metallica, si nechal na svou nejoblíbenější kytaru natisknout plakát k filmu. Na kytaře je rovněž fráze "It comes to life!". (klingr)
  • Plagát k tomuto filmu patrí medzi najdrahšie na svete, zachovaných je len niekoľko kusov. (matriosa)
  • Boris Karloff byl prakticky neznámý, dokud se neobjevil v roli monstra ve filmu Frankenstein (1931). Jeho role se však stala takovou senzací, že o rok později stačilo studiu Universal k propagaci filmu napsat jen "Karloff" a "The Mummy". (Dreadd)

Související novinky

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Před třemi lety se Universal pokoušel po vzoru Marvelu nastartovat vlastní filmový vesmír, který by zahrnoval klasické figury tohoto studia: Frankensteinovo monstrum, jeho nevěstu, Drákulu, Mumii,… (více)

Reklama

Reklama