Jako dým

Nic není svaté a pokušení je vším. Stejně jako ve všech svých dílech, tak i ve filmu Jako dým staví novozélandská režisérka Jane Campionová do středu svého příběhu ženu. Tentokrát je to devatenáctiletá Ruth, která podlehne při cestě do Indie tamnímu duchovnímu světu. Z donucení se však vrací domů, do Austrálie. Rodina ji přinutí, aby se podrobila terapii, na niž si najala amerického specialistu P. J. Waterse. Dívka se ocitá se sebejistým mužem v osamělé chatě uprostřed divočiny, kde marně vzdoruje jeho metodám. Během krátké doby se však situace začíná obracet. Téma manipulace člověka člověkem se v tvorbě Jane Campionové vynořuje opakovaně. I v tomto snímku hrají významnou roli v proměnách vztahů především sexuální vazby. Nedílnou součást tvoří také úvahy o moci víry, vášně a posedlosti. Autorka, která napsala scénář se svou sestrou Annou, zvolila pro své vyprávění polohu hořké komedie, jejíž tíha leží zcela na bedrech obou hlavních protagonistů v podání Kate Winsletové a Harveyho Keitela. (Česká televize)

andrii

Rozbušená srdce uprostřed pouště. Ztrácím se, ztrácím. Pod neznámým obzorem. Pod odborným dohledem. Když jsi přítomen, polykám /ve velkém/ paprsky tvého já, tvé duše i těla. Pohlcují mne světla červených luceren. ()

venison

Hodně zajímavý snímek.. Smyslná hra kočky s myší v podání Kate Winslet a Harveyho Keitela.. Odborník, který má vracet lidi poznamenané náboženským fanatismem do normálního života a dívka, která skrze svého guru hledá spásu svého života se spolu setkají na odlehlé chatě a svádí spolu psychický boj.. Otázkou je, kdo ovlivňuje koho.. Relativně dobrý film, který padá a leží na hlavních protagonistech.. ()

Josefin

Jane Champion se snažila a je to vidět. Kate Winslet hraje roli dívky opoutané indickým guru úchvatně, rodina to nevzdává a posílá za ní poslední záchranu Harvey Keitla nebetyčného svůdníka a začíná hra kočky s myší. A Kate umí použít ženské zbraně. Vyprahlá poušť a poutavý příběh, který mě držel u obrazovky až do konce. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Dost těžko hodnotitelný film. Téma mi znělo velice zajímavě, nicméně jeho naplnění je podstatně slabší, než jsem očekával. Chyba je nejspíš už ve scénáři, který ze zajímavého námětu nedokázal vykřesat zajímavý děj ani dialogy. No a Jane Campion se v tom tak nějak zpatlala, že nakonec člověk vůbec netuší, co chtěla tímto filmem divákovi sdělit. Po Pianu, které je téměř dokonalé, jasné, čitelné, brutální i krásné zároveň, je naopak Jako dým docela zklamání a nuda...škoda...tento film měl podstatně navíc... ()

cab

Ruth (znovu a znovu uzasna Kate Winslet) a PJ (charismaticky Harvey Keitel), ktery se ji snazi, jako specialista na sekty a kulty, pomoc postavit se zpatky plnou silou na vlastni nohy nezavisle na pocitu okouzleni tajemnym guru, ktery ma po nejakem case stravenem v Indii. Spousta nedorecenych a napul nakousnutych debat, ktere v celkovem vyzneni pusobi dojmem, ze vlastne nezname zadnou postavu snimku adekvatne casu, ktery se ji film venoval. Zaverecne okenko podtrhuje bud pravdivost meho komentare a nebo chtenou neurcitost, kde clovek vlastne nikdy nevi co chce a porad se za necim zene a po necem patra. 55% ()

ElizabethB

Kate Winslet s knihami na nohách, auto vyčačkané sobími parohmi a v ňom sediaci Harvey Keitel, nahodený v čom inom, ako červených dámskych šatách…scéna na nezaplatenie… ;) Mimo toho, hlavnou pointou zostáva - ako aj relatívne silný muž dokáže stratiť kontrolu sám nad sebou a podľahnúť manipulatívnej žene... Až na to, že Kate Winslet opäť predviedla jej známe “I love to be naked” ;) ...celkom to ušlo. ()

Gore

Kate Winslet a Harvey Keitel to herecky dost dlouho drží nad vodou, navíc má Kate svůdné tělo lahodící mužskému oku v celé své kráse, ale konec to totálně hnojí a sebírá jednu hvězdičku. Kdyby si tvůrci odpustili Harveyho v ženských šatech a celý následující spád, byly by to krásné 4 hvězdičky. ()

waits

Pamatuji, jak jsem po návštěvě artového kina v roce 1999 poslouchal srovnání posluchačů mého jinak oblíbeného Radia 1 filmů Zachrante vojína Rayna ("americká kýčovitá produkce") právě s Holy Smoke ("odhalování vnitra silné ženy" a "krásně režírovaný Harvey Keitel") a nevěřícně jsem bouchal hlavou do umakartové zdi tehdy pronajatého pokojíku. Mě tahle dokonale vyprázdněná podívaná, naschvál servírovaná umělecké smetánce mezi návštěvou galerie a divadelního klubu, hnula tak žlučí, že jsem si ji musel spravit koncertem Afghan Wigs v Akropoli. Přímočará, neintelektuální zábava. Kam se hrabou feministické úvahy Jane Campion v Holy Smoke.. ()

ink flo

Matka jede do Indie zachraňovat svou předčasně osvícenou dceru ze spárů gurua. Dotáhne jí domu (Austrálie) a objedná specialistu na "odháčkovávání" z vlivů sekt, který tvrdí, že během tří dnů jí z "toho" dostane. Zhruba od chvíle, kdy se začne mladá Kate Winslet motat nahatá po poušti kolem Harvey Keitela, kterej má rtěnku a rudý dámský šaty, tak to začne připomínat nepovedenej pokus o "Bitter Moon". Jeden z těch filmů, kdy jde cítit, že se autor (Jane Campion, režisérka filmu "Piano") snaží sdělit něco hlubšího, ale celý je to tak trochu popletený. Když se ale snažíte, tak tam ta myšlenka je. Je to ale natolik divný a neustále balancující na hraně toho, že si nejste jistí, jestli to má být komedie, nebo čeho jste to vlastně svědkem, že to stojí za to :-). Pro příznivce "jiných" filmů. ()

FilmWave

Zajímavé téma sekt, manipulace a vymítání režíruje Campionová střídavě jako komediální drama (trochu jako "Dobrodružství Priscilly") a erotický thriller ("Základní instinkt"), ale výsledek je velmi rozpačitý a rozháraný. Postava Kate zůstává naprosto nečitelná, protože ji před zásahem indické sekty vůbec nepoznáme, což paradoxně zabíjí většinu potenciálně dobrých dialogů. ()

Rockerman

K mladé dívce, která v Indii našla svého guru je přizván "expert", aby ji ten kult vyhnal z hlavy. Jak ale může dopadnout terapie, kdy je tento odborník na ničení kultu sám s tou dívkou v chatě a když ještě tu "pomýlenou" hraje tehdy čtyřiadvacetiletá Kate Winslet? A ta je tady opravdu k sežrání! Naprosto nereálný příběh mě vůbec nezaujal a tak za něj dávám jednu hvězdu a za tu mou Bohyni (Kejt) vyjímečně, hvězdy dvě! ()

mira.l

To byla ale zvláštní taškařice aneb když jeden potká anděla pomsty:). Na tři * to nakonec vytáhla Kate a hudba. ()

shifter

Za normalnych okolnosti tri a pol hviezdicky, pol hviezdicky naviac davam za spevacko-tanecny vykon Kate pri pocuvani skladby You Oughta Know od A.Morissette :-) ()

vandalka

Tedy něco tak zavádějícího jako tento "oficiální text distributora" jsem ještě nečetla.. Ona už představa šedesátiletého Herveyho Keitela coby "mladého nájemného svůdce" je dost absurdní, ale hlavně to vůbec neodpovídá příběhu.. - zaplaťpámbu. Takže o co jde ve skutečnosti? Ruth (skvělá Kate Winslet, kterou jsem si oblíbila právě díky tomuto filmu) propadne na cestách Indií kouzlu starého a poněkdy chlípného guru - vůdce jakési sekty - a odmítne se vrátit do Austrálie. Její kamarádka doma vše vylíčí Ruthiným rodičům a ti nasadí všechny emoční páky, aby dceru dostali zpět domů. A teprve tehdy se příběh začíná. Zoufalá rodina najme amerického borce - potírače sekt - v podání již výše zmíněného a jako vždy úžasného Keitela, který na Ruth nasadí svou metodu, kterak oběť sektářství navrátit ke zdravému rozumu (něco jako španělsky za sedm dní, případně od-sektařit v jednom týdnu :)) Jeho postava je skutečně skvělá - postarší americký sebejistý seladon, tak přesvědčený o vlastní úspěšnosti, přitažlivosti a nezlomnosti. Proti němu stojí hodně vytočená a hodně zatvrzelá Ruth, u jejíž postavy si postupem času nejsme jisti, jestli ji rozčiluje odtržení od milovaného gurua či prostě jen postava potírače sekt a násilí, jež je pácháno na jejích právech jako svobodného jedince. Dál nechci prozrazovat, co se bude odehrávat, ale je to naprostá paráda. Konec filmu je nečekaný a originální, takže se nebojte nějaké obehranosti. Všem vřele doporučuji! ()

DadysGirl

Hm... Hodně rozporuplné pocity... Za prvé - komedie to není ani trošku, za druhé všechno je to hodně úchylný, za třetí asi je lepší se před shlédnutím opít nebo zhulit a za čtvrté i tak to nedokážu odepsat... Kate a Harvey to utáhnou. Kdyby tam hrál kdokoli jiný, poslala bych to asi do odpadu, ale jejich zoufalství je tak hmatatelný... Skvělé herecké výkony ovšem nezmění mizerný scénář... ()