Rituál

• český

Proutěný muž

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Ve své době jistě pobuřující film plný sexuálních orgií (novodobá výuka, chcete-li) a vyšetřování vraždy jedné dívky. Toho se ujímá seržant Howie (Edward Woodward), který se sice obyvatel zvláštní komunity skotského ostrova nebojí, ale musí se dát na pozoru před jejich šíleně smýšlejícím vůdcem Lordem Summerislem, kterého bezkonkurenčně ztvárnil samotný Christopher Lee.(26.12.2014)

• paascha

Nějak mě to nedostalo.(27.11.2006)

Úžasně vygradovaný příběh o střetnutí silně křesťansky založeného seržanta s lidmi zcela odlišného duchovního založení. Neil Howey pátrá po zmizelé dívce na ostrově Summerisle, jehož obyvatelé uctívají pohanské kulty. Nejvíc mi na tomto filmu učarovala právě ta totální heathen atmosféra - ty písně, hudba (hlavně pokud jste taky posluchači neofolku a podobných stylů), tance, masky, nahaté ženy skákající přes oheň, nahatá Willow (úžasná Britt Ekland) tleskající o zeď, vše zasazené do zamračené větrné skotské krajiny malého ostrova - nádhera. Excelentní je taktéž Christopher Lee jako Lord. Velkolepé konfrontační finále a poslední záběr kamerou ve mne vyvolaly nepopsatelně nepříjemný pocit. Opravdu velmi působivé dílo.(18.1.2011)

(1001) Dlouho, předlouho jsem si dávala na čas, než jsem se podívala na tenhle film, poté, co jsem si všude možně přečetla, že by měl být úžasný. Dokonce jsem mezitím omylem shlédla americký remake s Nicolasem Cagem, který mě zaujal mysteriózní atmosférou a nečekaným koncem. To jsem ale ještě nevěděla, že originál je v tomhle o nějakých tisíc pět set osmdesát sedm procent lepší a že ještě navíc obsahuje ironii, sarkasmus, absurdno a písničku Gentle Johnny (♥). Teď už to vím a jsem ráda, že to vím. Co opravdu kvituju s povděkem je přesvědčivé zobrazení uzavřené "pohanské" komunity bez nějakého koukání se do nebe, pokud jde o jakoukoliv část života, a také věrohodné obsazení postav, čili že se to tam nehemží manekýny. Takže opět závěrem, Anglie vede, Hollywoode, styď se.(5.7.2009)

Velmi bizarní mysteriózní operetka mísící dohromady křesťanskou víru s podivnými ostrovními riuály. Dochází ke střetu mezi oběma stranami této mince a divák se baví. A snad všem se musí nesmazatelně vrýt do paměti dokonale vymyšlený konec. Všechno je tak dobře namícháno, že se na to vskutku krásně kouká... A tím nemyslím jen překrásnou Brit Ekland:-)(27.1.2009)

• - Režisér chtěl původně do role seržanta Howeiho Michaela Yorka. Pro producenty byl však první a jedinou volbou Edward Woodward. (Chatterer)

• - Film dal název hudebnímu festivalu The Wickerman Festival, který se koná každoročně v místě natáčení. (Chatterer)

• - Snímek má pohnutou historii. Negativy byly omylem zničeny a přestože kritika film ocenila, k publiku se skoro nedostal. (Petrus1)