Rituál

• český

Proutěný muž

The Wicker Man

Horor / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 1973, 88 min (Director's cut: 100 min)

Robin Hardy

Předloha:

David Pinner (kniha)

Anthony Shaffer

Harry Waxman

Paul Giovanni

Slyšel jsem samé kladné reference na tohoto Občana Kanea mezi horory. On to vlastně není úplně typický hororový snímek, ale i přesto, že se děj filmu odehrává převážně za bílého dne a příběh se odvíjí od tuctového hledání pohřešované dívky - divák cítí ve vzduchu něco znepokojivého, až děsivého. To se naplno prokáže v závěrečné půlhodince, která je skutečným vrcholem tohoto mysteriózního počinu, přestože se pointa dá s trochou úsilí odhadnout. Rituál (nebo také Proutěný muž) poutá zajímavou kamerou, atmosférou a za pozornost stojí jedinečný Christopher Lee jako potrhlý vůdce pohanských obyvatelů nevábného ostrova ve Skotsku, kam je příběh zasazen. Trošku upozaděná kvalita, ale zdejší hodnocení je odpovídající. Můžu doporučit.(1.7.2014)

Parádní atmosférický thriller se skvělou a hlavně nečekanou záplatkou. Nebýt muzikálových scén, tak je film na plný počet.(15.2.2012)

Toto je jeden z těch filmů, který mě vždy spolehlivě přesvědčí (když jsem na pochybách), že snaha doplňovat si filmové hororové vzdělání není vůbec zbytečná. Snímkem prostupuje neskutečná atmosféra - ale ne atmosféra strašidelná a hororová (The Wicker Man je vlastně hororem jenom značně okrajově), nýbrž navýsost osobitá atmosféra venkova, polí, slunce atd. Muzikální vložky mi absolutně nevadily (i když jinde je moc nemusím), neboť snímku ve všech ohledech pomáhají, hudba je zde zkrátka velice dobrá. Film má také skvělou pointu, která už dnes asi nezapůsobí tak šokantně jako před třiceti lety, ale pořád filmu dodává další plusové body. Pro mě je tento snímek klenot, jenž musí člověka (pokud je tedy v té správné náladě, což já jsem byl) uchvátit, a to ačkoli by se mu dalo i něco vytknout. Novodobý remake s Cagem jsem neviděl a ani ho vidět nechci. Horror movie of the year(26.6.2008)

Scénář: Anthony Shaffer .. Na hranici s nimi, slepě věřícími.(18.1.2009)

SPOILER Faidra k manželovi po zhlédnutí: "No, musím říct, že remake byl o něco lepší. Seber si tu čelist z podlahy, miláčku, chci tím říct, že tam upálili Nicolase Cage zaživa."(24.4.2012)