Dej si pohov, kámoši

• USA Grumpy Old Men (více)

Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich „dědkovsky paličaté“ škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná „podzim života“. V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky? (Česká televize)

boni

Velmi milá komedie jako stvořená pro oddych a zlepšení nálady. Jack Lemmon a Walter Matthau opět potvrdili, že jsou sehraná dvojice. Film o přátelství, lásce a starém sváru dob minulých. Nechybí typické "vážnější scény", ani ten pro americké komedie tradiční prvek - happy end. Příjemné dílo, ale zase taková opravdu jednohubka, takže víc než tři hvězdy nedám. ()

LeoH

Dvojice amerických důchodců s velkými domy v idylicky zasněžené Minnesotě, šišlavé urážky, drsné kanadské žerty, debaty o nemocech, smrti a rybaření, válka s exekutorem – a samozřejmě trojitá porce romantiky plus mírná životní moudrost a lehké tragično v mezích pohodlného dojetí, jsme přece v Hollywoodu. Možná to zní strašně, ale díky chytře napsanému scénáři, vkusné režii a Lemmonovi s Matthauem, kteří se nestydí být opravdu za dědky plesnivé (v dabingu se ovšem tahle kvalita trochu ztrácí), výsledek spolehlivě pozvedá i nejčernější náladu a možná by si ode mě vysloužil plný počet, nebýt zbytečného důrazu na romantickou linii a občasné prvoplánovosti hlavně v užití muziky. ()

MM_Ramone

Film "Daj si pohov, kamoš!" (Grumpy Old Men), ktorý v roku 1993 natočil režisér Donald Petrie, je hereckým koncertom dvoch skúsených, ostrieľaných, charizmatických amerických hercov. Jack Lemmon a Walter Matthau sa chopili hlavných úloh s vysoko profesionálnym prístupom a sviežim elánom. Stvárnili dvoch tvrdohlavých, starnúcich mužov, Johna Gustafsona a Maxa Goldmana, ktorí majú medzi sebou dlhoročný spor. Sú to susedia, ktorí sa nemajú radi a neustále si robia rôzne naschvály. Ich vzájomná rivalita sa ešte viacej vyostrí, keď sa zoznámia s ich novou susedkou Ariel Truaxovou. Obaja totiž majú záujem získať si jej sympatie a lásku. Predovšetkým vďaka výborným hereckým výkonom Jacka Lemmona a Waltera Matthaua je tento snímok príjemnou geronto komédiou, ktorá sa postupom času stala klasikou vo svojom žánri. *** ()

Vesecký

O hodně slabší film než když byli Lemmon a Matthau v plné životní formě. Je vidět, že v hollywoodské filmové tvorbě 90. let už se točilo na klasickou ucindanou notu, která vyhovovala primitivnímu americkému publiku a přinášela do kasy hodně dolarů. Ne že bych se občas nezasmál, ta potápějící s chata na jezeře byla dobře vymyšlená. Ale mám řadu důvodů k tomu, abych ubíral jednu hvězdičku po druhé. Především to předpokládané klišé, k němuž se od začátku schyluje a končící svatbou a jedním rozvodem. Potom sníh, každý film, z něhož cítím zimu, musím automaticky jednu hvězdičku škrtnout. A pak ty sentimentálně nostalgické žvásty o vánocích a jak na sebe máme o těchto svátcích být hodní. Když to člověk slyší každý rok, tak si už říká, aby bylo po nich. A nakonec ta nenáviděná brokolice. Vida, skutečně k nám po roce 1989 přišla z USA. Odkud jinud. ()

Martin741

Johne, tva kocka se vydelala na me schody. Jo ? Tak at se tvoje vydela na moje schodya jsme si kvit" Jack Lemmon /Letiste 77, Byt / opat potvrdil, ze bol majstrom humoru a ze bol aj genialny herec. Kazda scena je zrezirovana skusenou rukou, dialogy su take normalne a zo zivota, ale rychlo odsypaju a dobre sa pocuvaju. Komedialna zlozka je vkusne vyvazena tou romantickou a zase naopak, romanticka vlozka doplna tu komedialnu. Okrem Lemmona vyborne hraju aj Burgess Meredith, Daryl Hannah a Walther Matthau. 98 % ()

• Walter Matthau utrpěl díky mrazivým podmínkám v Minesotě zápal plic. (HellFire)