Police Story

Hong Kong, 1985, 101 min

Jackie Chan

Edward Tang

Yiu-Tsou Cheung

"A ty seš jako kdo ??" - "Policajt !! A ona je teď pod mojí ochranou !!"(22.8.2015)

Jako první díl Série Police Story, jsem viděl 4. díl (New Police Story). To jsem si řekl, že starší díly jako 1,2 a 3 nemůžou být lepší než 4 díl. Tak jsem neváhal a samozdřejmě sem si stáhl první 3 díly a docela jsem se divil, jak jsem to u 4. dílu mohl říct. Ale není se čemu divit. Mladý Jackie Chan jako starý Jackie Chan. Kde je rozdíl? Má podle mě nejlepší filmografii... Ten člověk (nebo snad bůh?) snad nikdy nezestárne. 95%.(21.5.2009)

Nejsem Jackieho fanoušek a to se stále projevuje na filmech, kterých s ním sleduji. Je to výborný bojovník, slabý komik a jeho prvotiny jsou pro mě doslova akčními komediemi, v kterých se právě můj odpor v jeho komediálních rolích mísí s obdivem k jeho bojovým výkonům. Právě proto nemohu dát více jak 3* slavné Police story, která pro mě z dnešního pohledu (ano, neměl jsem to štěstí to vidět na pirátské kazetě v 6 letech a to se na mě podepsalo...) přijde jako amatérský počin plný kaskadérských kousků, které však v té době v HK nebyly zas tak výjimečné. A i kdyby nebyly, tak nedokáži dávat filmu 5* jen proto, že prostě Jackie proskakoval skutečné sklo ... čekám více od filmu než tohle(a klidně bych se bez tohoto obešel). Krom toho akce mohlo být více.... Osobně mám rád jeho New Police Story a předchozí příběhy mě nechávají velmi chladným.(5.4.2009)

Musím uznat, že na tuto Chanovu klasiku jsem se hodně těšil a všemu napomáhal i fakt vysokých hodnocení, které film nasbíral. Ve výsledku se však jedná o zklamání. Film má sice co nabídnout a jsou tu všechny aspekty ostatních Chanových filmů jako skvělé bitky, kaskaderské kousky a celkový nadhled. Jde jen o to, že je tu všeho hrozně málo. Film sice otevře skvělá akční scéna ale po zbytek filmu už na diváka čekají jen tři povedené bitky a akční nářez v obchoďáku. Jedná se tedy o lepší průměr ale je vidět, že film inspiroval celou řadu zámořských filmařů a i "Miša" Bay se zamlada nejspíš na Chana díval, což dokazuje úvodní akční scéna s výbušným průjezdem vesničkou. Po druhém shlédnutí slabší 4*(17.2.2009)

Tvorbu Jackieho Chana môžeme rozdeliť na tri časti - Hong kongské filmy s tématikou bojových umení - vrchol žánru - Drunken Master, Hong kongské filmy so súčasného a väčšinou policajného prostredia - kraľuje im séria Police Story a nakoniec americké filmy - hlavne Rush Hour a Shangai noon série. Police story patrí samozrejme do druhej a prívlastok vrchol žánru mu krásne sedí. Tam kde John Woo vsadil na samotárskych hrdinov a neskutočne veľa mŕtvol a tam kde Tsui Hark vytvára neskutočne pôsobivý vizuál, tam Jackie Chan rozpohybováva akciu do takej miery, že sledujeme bojový tanec tak ako nikdy predtým. Od úvodnej scény - ktorú asi vykradol Michael Bay a použil ju v Bad Boys II, až po tú záverečnú - kde Jackie bojuje a prechadzuje cez sklo jedného zlosyna za druhým, je film pastvou pre oči a v niektorých prípadoch aj pre bránicu. Neskutočne príjemný mix komédie a akčného filmu. Jackie ako chameleón krásne balancuje medzi vtipným policajtom a tragickým policajtom a robí to tak, že mu to jednoducho žeriem. Police story je neskutočne pôsobivý film, ktorý si jednoducho musíte užiť. Rýchli, nenudí a hlavne prepracovaný do posledného detailu. A to stál iba úbohých milión dolárov. Tým hravo strčí do vrecka väčšinou amerických hlúpstí.(2.7.2009)