Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

Happens

Fraška tvořená pracovním životem revizorů v Maďarském metru, která si bere na paškál jak revizory, tak cestující a celkovou bezvýchodnost podzemního světa. V němž ovšem nechybí láska, ale ani boj s vnitřními démony a taky trochu Donie Darko momentů mysteriozního charakteru. A hlavně ta scéna na lavičce s medvídkem je pro mě asi jedna z nejromantičtějších scén ever. ()

FrodoF

Opravdu skvělý maďarský (!) film, který se odehrává v podobném metru jako máme my. Skvělá je především temná atmosféra (ani jednou za celý film se nepodíváme nad zem), které hodně pomáhá i dobře zvolená hudba, velice vtipné a dobře střižené sekvence (u psychologa, kontroly jízdenek), zajímavý hlavní hrdinové (hrdina asi není to správné slovo), dobře natočené honičky a několik hodně silných momentů. Co bych vytknul je nepříliš zajímavá zápletka kolem toho chlápka jak hází lidi pod koleje, ale přesto dávám 5*, protože něco takového už jsem dlouho neviděl. ()

Chrustyn

Po všech směrech nestandardní, zvláštní, hypnotické, ale neuvěřitelně poutavé a zábavné vyprávění, které se celé odehrává v prostředí metra, kterým nás provází svérázní revizoři. ()

Crocuta

Snímek s hutnou undergroundovou atmosférou, jíž (a také vyváženou směsicí ponurosti a grotesknosti) mi připomněl Herzovu "Pasáž", která má ale na CSFD pohříchu mnohem horší hodnocení. Mimochodem, až bude v Budapešti (nebo v Praze) stát celodenní lístek na všechny linky metra cca 3 Kč jako v Mexico City, budou mít titulní hrdinové tohoto snímku svůj nezáviděníhodný úděl mnohem jednodušší :-) . ()

lola3121

To jsem fakt netušila, co za věci se dá zažít v metru. Ovšem možná je to tím, že si pro jistotu kupuju lístek, a taky možná tím, že tohle metro je tak trochu maďarský... Asi se zajedu mrknout do Budapešti. ()

jojinecko

3,5*/5...Veľmi zaujímavý film, ktorý by stál aj za druhé pozretie a lepšie zadefinovanie si váh "lepší priemer" vs "nadpriemer".. Potešila originalita príbehu a prostredia, charakterov a celkovej symboliky "undergroundu". Škoda, ze obsahová rovina a filozofický aspekt nebol výraznejší, aj keď na druhej strane oživenie istou dávkou čierneho humoru tiež nie je na zahodenie. Herci mohli byť trochu lepší, aj keď pri pohľade na "maďarského Tilla Lindemanna" som sa vždy musel pousmiať. ()

anais

Hlavní hrdina je člověk, který na povrchu působil v úspěšné (architektonické?) praxi. Jenže svět, který je postaven na zákoně spěchu, nutnosti dokončit všechno v termínu, co nejdokonalejší, se stává pro člověka omezujícím. Nenechává ho rozvinout své vlastní myšlenky, nutí ho pořád dokola opakovat tytéž úkony. Od začátku až dokonce. . Náš hrdina se tedy stane revizorem, rozhodne se už nikdy nevylézt z metra do té klece omezenosti, kterou je svět na povrchu. V metru však začne docházet k záhadným skokům pod jedoucí vlak, a náš hrdina, trávící v metru každou noc, má ke zdroji zla nejblížeRevizoři působí skromně. Žádné triky, žádná komplikovanost příběhu, na první pohled ale svěží film, který je schopný sdělit i nějakou tu myšlenku. Prostředí metra je nepříjemně známé, to maďarské působí v podstatě stejně temně jako to naše. Snad jen ti revizoři jsou ve filmu méně děsiví! Následují spoilery. Revizoři vyvolávají zajímavé otázky, nejsou úplně jednoznační. Hrdina může bojovat proti nějakému fantastickému zlu, které shazuje lidi pod vlak, ale současně je možná shazuje sám (tajemná postava má velmi podobné oblečení). Závěrečný souboj tedy nemusíme vnímat jen jako „boj s příšerou“, ale možná jako boj se sebou samým. Poražení netvora je cestou ven z temného bludiště, vstříc novým nadějím, za světlem. ()

MM11

Maďaři se zavřou do metra a něco tam upečou s mladým dravým režisérem. To by mohlo jít, říkáte si. Ano, taky jsem to bral takhle laxně, jenže Revizoři mě přikovali. Jestli existuje něco jako globalizační pojení rozličných směrů, tak si Nimrod Antal dělal nejsolidnější poznámky. Psychologická sonda pod zem v thrillerovém hávu a komickou linkou pro širší pobavení má nevýdanou jiskru. Je to o nehoráznou dálku mimo tradiční pojímání akčních zvyků, přitom však s jednoznačnou inspirací u velkých vzorů. Jenže žádná kopie, struktura má Maďarskou šťávu a je orginální po všech stránkách. Skvělou zprávou je, že humor funguje a daří se ho pojit s akčními sekvencemi. Nepůsobí to Hollywoodsky "hláškoidně", v tom metru je zkrátka špína. Já osobně posílám hlas do filmového nebe téhle neuvěřitelné štice ještě i za sympatickou snahu o přesah. Drhne to minimálně a love story je dokonalá. Společně s Rumunským zázrakem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny můj osobní top nultých let. ()

SOLOM.

Je pravda, že revizora bych opravdu dělat nechtěl a je úplně jedno, jestli v maďarském nebo českém metru – tramvaji. Kontrola lístků by ještě ušla, ale potýkat se s nejrůznějšími individui, tak to se dám raději k fízlům. Nicméně tento maďarský kousek je vážně povedený a svým způsobem i trefný. Je tu celá škála zajímavých a ulítlých postav, které vás dokáží nejen rozesmát, ale zároveň i znechutit. Atmosféra, kamera, střih i samotný příběh jsou rovněž ucházející, nenudil jsem se u toho a jako zpestření tu máme nejen vraha, ale i toho „ptáčka“ běžce…Místy to byla vážně i docela deprimující a fascinující zároveň, jen škoda, že tu je i několik slabších a nedotažených pasáží. I tak jde však o nadprůměrnou podívanou… ()

matestlust

Velice ponurný film, který je kombnací dramatu a lidského neštěstí,a grese a kruté reality, ale zároveň také přátelství a důvěry. Povedená atmosféra a velice pusobivé prostředí maďarského metra, kde se schází zloději, vrazi, feťáci, prostitutky, zároveň i vlídné a dobrosrdečné duše. Hodně zvláštní snímek, rozhodně stojí za shlédnutí. ()

ancientone

Cinema du Look strednej Európy. Človeku je až ľúto, že sme nedlho potom objavili čaro čistokrvnej sociálnej drámy. Antalov film však v porovnaní ďalšieho maďarského podobenstva, len o rok mladšieho Dealera B. Fliegaufa, bledne do podoby pôsobivej štylistickej exhibície. ()

Morholt

Bandička revizorů zažívá v metru drsné, komické i bizarní situace. Někteří z nich se hroutí, jiní propadají alkoholismu a další si na této práci pěstují vlastní ego. Vidíme tu rivalitu mezi jednotlivými revizorskými "gangy", notorické černé pasažery či vrahouna útočícího na nic netušící cestující. Výborná atmosférická podívaná doprovázená perfektně zvolenou hudbou - už dlouho jsem neviděl nic, co by tak bezchybně ladilo. Po tomhle filmu jsem se začal dívat na práci revizorů trošku jinak a snad proto, že jsem měl občas pocit, že se dívám do útrob českého metra, jsem se cestou domů i rozhlížel, jestli náhodou neuvidím podobné figurky, jaké nám naservíroval Nimród Antal. Lepší debut si snad ani nemohl přát. 90% ()

jhrasko

Vtipné, originálne, tak akurát drsné a krvavé, absurdné, chvíľami láskavé a chvíľami dokonca megaromantické, Jo na pot ! ()

hendrich6

Originální námět,drsná hudba,dobrá kamera,ale ten příběh mi nesedl.Až těch posledních 30 minut filmu trochu zvedl úroveň.Za mě je to ale mírné zklamání a hodnocení okolo 70 % ()

Jansen

Je obdivuhodné, co všechno se Antalovi do Revizorů podařilo vtěsnat a jak kompaktně to působí. Tempo vyprávění je strhující, rytmizace akčních scén je výborná, jednotlivé charaktery jsou jako hračky v rukou diváka. Antal v podzemí budapešťského metra vytvořil zcela autonomní fikční svět. Bizarní komunita revizorů fungující jako služebníci podzemního impéria. Mytizace jejich neužšího vedení a „gladiátorské“ souboje v běhu podzemní dráhou. To vše je na druhé straně konfrontováno s neschopností revizorů, coby strážců pořádku, dát komukoli pokutu a porušit tak anarchii, která v útrobách metra vládne. Jejich dennodenní souboje s neukázněnými cestujícími jsou prezentovány jako výkony hodné obdivu, při kterých stoupá hladina adrenalinu v krvi. Situace, do kterých se hlavní hrdinové dostávají, jsou tak rafinovaně poskládány a s nadhledem konfrontovány, až to místy dá připomenout ojedinělé poetice Království Larse von Triera. Důmyslná hra s psychickým stavem hlavních aktérů, kdy je nám v jedné situaci dotyčného líto kvůli jeho neschopnosti jakkoli reagovat a v další jsme svědky jeho jednání zpola šíleného a nezvratně rozhodného, určuje tempo vyprávění. Sled absurdností tak, pevně pod kontrolou režiséra, vytváří silně osobitý a podmanivý ráz tohoto podzemního mikrokosmu. A taková třešinka na dortu potměšilé bizardní invence je hlavní postava revizora, coby zatraceného temného hrdiny čekajícího v temnotách podzemí na spásu. ()

BoPo

Náhodou som objavil tento film. Je zaujímavý a rozhodne nezapadne do priemeru. Partička revizorov je skvelá. Jeden týpek strieda druhého. Prostredie metra dáva svojskú atmosféru. Jednoducho raz za čas sa objaví niečo iné, čo naplní divácku túžbu po niečom menej tradičnom. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)