Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (Cinemart)

Ryuuhei

Guillermo Del Toro si, zdá se mi, nějak hraje na takového miniaturního Tarantina. Do celkem obyčené rádoby fantasy romance sem tam přimíchá napínavý rozhovor následovaný méně, či více brutální scénou, která je v tomto případě jako pěst na oko. Jinak musím říct, že mě snímek zaujal natolik, že jsem u něj vydržel až dokonce i přes extrémní únavu a touhu akorát zalehnout. Zajímalo mě, jak to celé dopadne a byť opravdu nejsem fanouškem zbytečně krutých scén plných krve, hlavně stylisticky mě film celkem nadchl. ()

Playman

Ano, na jednu stranu by to mohlo být mnohem, MNOHEM lepší. Mnohem vymazlenější. Mnohem víc strašidelné. Přesto je tento film naprosté zjevení! A forma tu obsahu nakopala zadek takovým způsobem, že nelze hodnotit jinak než maximálně. Mad Max: Fury road hororového žánru. ()

Quen11

Gotická romanca/horor od Del Tora? Sign me in. Ale nie, ak to bude mať nudný príbeh, nezaujímavé postavy, s iba jednou ktorá niekde smeruje (Hiddleston), žiadne napätie a nevýraznú hudbu. Tento film bohužiaľ všetko toto má. Za motiváciu záporakov by si scenáristi zaslúžili noc v strašideľnom dome. No na druhej strane je zas Crimson Peak nádherným výtvarným dielom. Prepracovanosť a vypiplanosť domu je fakt obdivuhodná. Kostýmy nádherné, vyjadrujúce postavy. Del Toro opäť ukazuje aký je skvelý vizuálny rozprávač, každá postava má tú "svoju" farbu a každý dôležitý dialóg je zasadený do prostredia, ktoré ho pekne dokresľuje. Ale čo z toho keď príbeh ktorý rozpráva je sám o sebe nezaujímavý? Nič. Posledných 15 min. perfektne vyostrených s veľmi pekným záverom, škoda toho tiahnuceho sa začiatku. Veľmi som sa na to tešil. Ale aj napriek všetkému som rád, že tento žáner ešte nezomrel. ()

MikyAff

Tenhle film ve mně zanechal něco, na co jen tak nezapomenu. Pohled na zadek Toma Hiddlestona. :D Nejen že má skvělé pozadí, on je zároveň i skvělý herec a díky němu jsem nadšená. K tomu Mia Wasikowska kterou mám ráda kvůli Alence a Jessica Chastain, co mrchu umí hrát sakra dobře. Děj je sice po chvilce lehce prokouknutelný, ale to mi nijak nevadilo. Postupné objasňování a vyplouvání důkazů na povrch (a to doslova) mi i tak bavilo a objevilo se i pár incidentů, co mě překvapily. Po děsivé stránce vše také celkem funguje. Duchové jsou zajímavě vytvořeni a chvíle, kdy vidíme pouze části nebo siluetu, mají skvělou atmosféru. Navíc mám hrozně ráda duchy, kteří jsou sice strašidelní, ale nijak neškodí. Sníh, co se zbarvuje do ruda, byl příjemně tajemný. Jen škoda že jsme si neužili trošku víc pohledu na ten „Purpurový vrch“. To sídlo, ač bylo hrozně zchátralé, tak bylo zároveň i velmi kouzelné. Jen řekněte, kdo má doma halu, ve které mu na podzim poletují listy ze stromu a v zimě sněží? Za mě jeden z nejlepších hororů poslední doby. ()

mickyreed

Nádhernej horor ... takovej sem nikdy neviděl, vizuální orgie, skvělý herci. Krásný, přitom děsivý a někdy i drsný. Prostředí a atmoška jak z knih E. A. Poea. Po dlouhé době poctivých 5* za mě. ()

uiu

Na film jsem se těšila, protože režisér del Toro je jméno už samo o sobě a nemusely by tam hrát žádné hollywoodské hvězdy. Jenomže... a těch jenomže je několik. K hlavní hrdince jsem si sympatie nezískala, protože v podstatě se jedná o typickou mladistvou slečinku, která ač se snaží být emancipovaná, zamiluje se do prvního roztomilého chlápka, který ji uhrane. Na očích má růžové brýle a nevidí, že její amant se sice tváří jako boháč, ale je chudý jako kostelní myš - což je nepřímo řečeno i na poradě u otce, nebo že má až trochu moc diskrétní vztah se sestrou - divák má už od začátku pocit, že je buďto jeho manželka nebo je mezi nimi incest, a to není spoiler. I když ji odveze do svého rodnému domu, kde mimo jiné straší a kde má slečinka stále víc a víc pocit, že se ji ti dva snaží zabít, stejně neuteče, dokud ještě může. Při sledování jsem neustále nabývala dojmu, že si to hraje na Ženu v černém a na Ospalou díru a spojením těchto dvou skvělých filmů bohužel ještě lepší film nestvoříte. Zápletka je také jednoduchá a odhadnutelná už od začátku, takže žádné terno se nekoná. A stopáž skoro 2 hodiny! mě strašně ubíjelo a nejméně 5x jsem se dívala, kolik ještě zbývá. A to by se mi u del Tora stávat nemělo... ()

ywo666

Del Toro sa tu zameral hlavne na vizuál, ktorý super. Hrá s farbami odtieňami, zo všetkého kričí precíznosť. Herecké obsadenie je elitné, avšak ani jedna z mladých hviezd nepatrí k mojím obľúbencom. Ako horor to fakt nefunguje. Toto by nevystrašilo ani väčších sraľov ako som ja. Najhoršie je, že de facto celá duchárska časť je zbytočná, a keby ju vystrihli. Nič by sa nestalo. Príbeh je tuctový. Dobre sa na to díva, ale okrem vizuálu to neprináša nič čo by sme ešte nevideli. Na Rko je to príliš kompromisné. 3 a pol* ()

rudeboy

Očakávania neboli naplnené :( Za pozitíva filmu považujem krásnu výpravu, herecký výkon Toma Hiddlestona a jednu ozaj brutálnu vraždu. ()

elanius

(28/2016) / Vizuálna dokonalosť zabitá podpriemerným príbehom a naivným scenárom. Skvelá Mia Wasikowska ale predvádza Áčkové herectvo a celkom dobre jej sekunduje aj Hiddleston. Film ešte mohla zachrániť atmosféra, ale až na perfektne nadizajnované príšery sa táká dusná atmosféra akú film potreboval vyčarovať nepodarila. Guillermo na viac dúfajme stále má. (5/10) ()

Pavlínka9

Jsem až překvapená, jak jsem s Del Torem spokojená..Jeho tvorbu znám, tudíž jsem konečně ráda, že konečně vytvořil něco, co mě překvapilo silně a v dobrém slova smyslu :D :D Jeho hororové prvky a ztvárnění duchů jsou bravurní :) Ale celý film pro mě měl neskutečně skvělý zvuk, který byl prolezlý celýma 119 minutama a děsilo mě to samo o sobě :) Jeho hororové prvky tu jsou vážně skvělé a přiznávám se, že jsem se těšila nejvíce na Hiddlestona a jeho úúúúžasné pohledy a jiskření mezí ním a Wasikowski - tak to byl dobrej rajc ;) Téma je skvělé, zhrzená láska a ukázka nových vymožeností společnosti (ať už se jedná o gramofon či fotografie s "duchy") - to tam bylo tak krásně nenásilně znázorněné. Ale hlavně postupné rozplétání toho "tajemství", které tahle rodinka má a co to tedy jako je vlastně za domek na kopci - skvělá kombinace překvapení, děsu, zvukových kouzel a hereckých výkonů hodné obdivu :) ()

venison

Mia Wasikowska je nejen nádherná viktoriánská tvář, ale také velmi talentovaná herečka.. Každý film, ve kterém se zhostí hlavní role, tak pozvedá o řád výš.. Guillermo del Toro je proslulý vytvářením nádherných světů a kulis (např. Faunův labyrint), takže jsem se „Purpurového vrhu“ rozhodně nebála.. A bylo to tak – nádherné a geniální zpracování „zámku hrůzy“, který byl vymazlený do posledního detailu mě nezklamal ani omylem.. Herecké obsazení taky super – prostě „Loki“ je bezva pomatenec všude a Jessica Chastain se pro záporácké role snad narodila ;-) Průser byl ovšem příběh.. Buď bych z toho udělala typickou viktoriánskou romanci bez bubáků v rozjásanejch barvičkách nebo barvy vyměnila za temnotu a bubáky pořádně vytunila.. Stylizace filmu neodpovídala žánru :-( Děj není nijak převratnej, absolutně postrádá tajemno, protože divák už dávno odhadne, kam se bude dále stáčet.. Bubáci spíš ruší než děsí :-( Ale jinak se mi na „Purpurový vrch“ koukalo velmi pěkně :-D Horor pro lidi, kteří se standardně u hororů hodně bojí, tak na ně nekoukají.. Tenhle si klidně můžou pustit i po setmění ;-) ()

terunka003

Strašidelné, rudé až purpurové, depresivní, motýlí. Ty jova, to bylo dobrý. Začátek trošku drhnul, občas jsem si musela zakrýt oči, abych se nebála jít v noci na záchod. Děj byl napínavý, lehce předvídatelný. Prostředí temné a depresivní, jak jinak. Mia mi trošku neseděla, možná to chtělo někoho výraznějšího. Taková milá lekačka s romantickým podtextem. A ten konec? Za ten by se nemusel stydět ani Quentin. Jen pár věcí v ději bylo zbytečně natahovaných, je pravdou, že jsem občas přetočila děj dopředu. Dobrá zábava. ..akorát mi jako bylo líto toho Thomase, takovej pěknej kousek..do háje s mými hormonálními změnami.. ()

mikestiff odpad!

Vizuál ok, ale scénář psala desetiletá holka, jelikož nelogické je tam snad každé rozhodnutí kladných postav a každá druhá scéna. Navíc celá duchařská linka je tam úplně zbytečná, protože o ní vubec nejde. A předvídatelné to je asi tak od první minuty. Děs. ()

hroubek

Mám rád Guillermo del Tora, jelikož je velký fanoušek, který si plní sny(Blade 2, Hellboy 1,2 nebo Pacific Rim). Navíc, umí točit, a když má dobrý scénář, tak může dostat do kolen skoro všechny(Faunův labyrint). A proto mě mrzí, že s Purpurovým vrchem narazí. Purpurový vrch není vůbec špatná podívaná, ale nejsem si jistý nakolik jí budou schopny ocenit diváci. Pravdou je, že jim to film vůbec neulehčuje a jede si svoje. Od správně historický dialogů přes pomalejší vykreslování zápletky a samotných postav. Režisér vzdává hold určitému žánru a podle jeho pravidel točí.A mě to, tak vyhovovalo. V úvodu jsem si říkal, že je to zbytečně pomalé a neosobní, ale to se naštěstí změnilo s příchodem na titulní Purpurový vrch. První půlka slouží k seznámení s postavy a v té druhé buduje atmosféra a napětí. Film vypadá moc hezky, jeho vizuální stránka je využita co to jde. Potěšilo mě, že del Toro nesází tolik na duchařské lekačky, ale spíše na poctivou atmosféru teroru. Dost mu také pomáhá parádní obsazení, které film podrží ve slabších momentech. Mia Wasikowska je velmi dobrá a svojí postavu zahrála dost dobře a v závěru je parádní. Tom Hiddleston mě dost bavil a jeho utlumený výkon se mi dost líbil, navíc s Wasikowskou tvoří dost zajímavý pár. Jessica Chastain je opět parádní a hodně mile mě překvapila v celém závěru, který jí patří co se týče hereckých výkonů. Charlie Hunnam má dost vděčnou postavu a daří se mu to herecky předvést až mě mrzelo, že nemá více prostoru. Atmosféra je super, vizuálně je to pastva pro oči(zasněžený dům a do toho prosakující červený jíl, rozpadající dům a v něm poletující motýly a další, sklep). Mrzelo mě, že většina lekaček je trochu zbytečně přestřelená a rozhodně se mohlo jít více na dřeň, ale scénu v umývárně a koupelně nám nikdo nevezme. Nejvíce ze všeho mě potěšila závěrečná půlhodinka, která je napínavá, docela dost brutální a perfektně zahraná. Purpurový vrch je hodně osobitý strašidelný film(naschvál nepoužívám slovo horor), který je ve svém závěru hodně napínavý a pokud máte rádi del Tora, tak není co řešit. ()

Angelic-77

Většinou se k filmům, které se mi nelíbí, snažím vyjadřovat slušně, ale tady se předem omlouvám za případné hrubší výrazy, ale už jsem se trochu uklidnil, takže na ně možná ani nedojde :). Na Purpurový vrch jsem se celkem těšil, říkal jsem si "super, nový horor, navíc s dobrým hereckým obsazením". No...horor to v první řadě není, ty rádoby hororové pasáže bych spíše přirovnal k "děsivým" scénám z Harryho Pottera či posledním pokusům o horory/filmy Tima Burtona. Příběh je tak předvídatelný, až to bolí, charaktery jsou prázdné, nedodělané, nepromyšlené, působí hloupě...postavám zkrátka nevěříte absolutně nic. Už dlouho se mi nestalo, že bych chtěl v polovině filmu odejít z kina, tady mě ale vážně drželo jen ošklivé počasí venku a vlastně i tak trochu zvědavost, jak jen takový hloupý film může asi skončit. A tipujete správně - konec byl stejně hloupý a nesmyslný jako celý film. Jedna hvězdička jen za kostýmy a kulisy. Guillerma del Tora si nově připisuji na seznam odepsaných režisérů hned za zmiňovaného Tima Burtona. ()

nevermore

Vypadalo to celou dobu lépe, než to ve skutečnosti bylo. A posledních 20 minut to úplně odstřelilo. Toporné her. výkony. ()

VasaX

Do roku 2008 Guillermo válel. Pak už je to takové... tuctové. Pořád to má určitý šmrnc, ale už je to lacinější. A tím nemyslím, kolik peněz do toho narvali. Ač tedy pěnový sníh a CGI efekty trochu potvrzují opak, a vypadají prostě béčkově jak hrom. Příběh je takovou skládankou hororových témat, kde vás toho moc nezaskočí. Vizuálně je to působivé, až skoro ostrá inspirace panem Burtonem. Tom Hiddleston je podivnost Lokiho formátu, z Jessicy, ač ji poměrně rád vidím před kamerou, spíše rozporuplné pocity a Miu bude stát hodně úsilí, aby si u mě v nové Alence spravila reputaci. Už dlouho mě ale film netáhl spíš svým vizuálem (vyjma CGI), než dějem. Takže u Crimson peak zůstávám jako oběšený zločinec na rozcestí, aby můj duch (rozuměj mysl) po posledním výdechu (rozuměj shlédnutí) nevěděl, kam se vydat. Nemůžu říct, že to je dobrý film, ale ani opak. Hlavně to finále je sušší jak Dry martini. Takže to zapiji něčím jiným a bude. ()

Yoda sama

Ošlahaná televízna zápletka s nezáživným, skoro až otravným storybuildom, ktorú zachraňuje herecky úvodná štvorica, vynikajúce, nádherné kostýmy a kulisy (ten gotikou dýchajúc barák je zďaleka najzaujímavejšia vec na filme) a po úmornej expozícii prekvapivo napínavá posledná štvrťhodinka. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze