Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svou dobu velmi emancipovaná dívka s literárním talentem a nepěkným traumatem z dětství, s nímž se vypořádává právě psaním. Záhadnému cizinci, siru Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), se její texty líbí, jí se pro změnu zamlouvá on. Dokonce tak, že po tragické otcově smrti brzy odloží smutek a provdá se za něj. Díky sňatku se stane spolumajitelkou panství Purpurový vrch, jemuž vévodí majestátní, leč chátrající viktoriánský dům, jehož děravou střechou padá do vstupní haly déšť, sníh a listí. V jeho ponurých stěnách se Edith rozhodně necítí jako doma. Přispívá k tomu odměřenost její švagrové Lucille (Jessica Chastain) a spousta děsivých vizí, jež ji provázejí od chvíle, kdy prvně překročila práh. Edith je sice k smrti vyděšená, zároveň ji ale zvědavost nutí odhalovat tajemství, které se dům snaží pohřbít. Že jí při téhle pátrací akci půjde neustále o život, asi není potřeba dodávat. (CinemArt)

dr.fish

Nic moc jsem nečekal a díky tomu mne film příliš nezklamal. Přesto jsem se neubránil pocitu, že kdyby měl snímek tempo a příběh, byl by mnohem lepší. Nebudu si ho pamatovat ani do zítra. 50% ()

SeanLSD

Dom vládne, figúry v ňom hrajú bomby, všetci si užívajú klasickú filmárčinu, ale nie je to tak film, ako opulentné divadlo v orgazmicko fantastických kulisách. Nádherne komponovaná aj napísaná pocta pokleslým žánrom viktoriánskej éry, ktorá ma ale nechytila tak, ako veľmi podobne ladený SIROTINEC. ()

vesper001

Stylová gotika se záplavou krve, topornými herci a předvídatelnými překvapeními. Tyhle filmy vyžadují správnou náladu a chvíli asi víc než jiné, protože mají zvláštní atmosféru, jinou než ostatní. Atmosféru, v níž vás nerozhodí ani kudla v ksichtě. ;) ()

Radiq

Natočené pěkně, nápad s purpurovým aka krvavým vrchem byl dobrej, ale jinak je to docela obyčejná duchařina. Zpracování opravdu pěkné - místa, šaty, atmosféra a celkově ten vizuál (ten Del Toro tam jde trochu cítit). Mia Wasikowska jakoby brala pořád podobné role - neznám ani jednu ze současnosti. Pro Jessicu Chastain je tohle přesně ta role, jaké by měla hrát furt - nesympatická svině - protože do jinejch se podle mě nehodí. Párkrát mě obelstila husí kůže, ale to jen tak v první polovině - pak to prudce upadá do stereotypu a předvídatelnosti. Ale jednou skouknout se to dalo. ()

TheBalrog

Musím na rovinu říct, že mě to hodně zklamalo a poměrně velkou část sem se v kině nudil. Od Guillerma jsem čekal nějakou pořádnou jízdu tak jako v každém jeho filmu ale bohužel zde to chybí. Zbytečně dlouhé, předvídatelné. Takový malý kousek másla namazaný na příliš velký krajíc chleba... jediné plusy jsou herecké obsazení v čele s Tomem Hiddlestonem a částečně efekty. ()

Motinski

Výtvarne nádherný film, tá estetika a ponurá výprava je vždy niečo čo odrovná a pripomenie mi Coppolovho Draculu alebo staré Burtonovky. Príbehovo ma ale Del Toro moc neočaril. Nie že by išo o niečo tuctové, len mi chýbali lepšie prekreslené postavy a svet. Scenár je druhá liga a vyvrcholenie je očakávane. Herecky mi najviac sadla Jessica Chastain a kebyže film nevidím v kine možno dám hodnotenie ešte menšie. Vizuál nie je všetko. ()

filmmovier

Neskutečně nádherné vizuální žrádlo. Parádní si hraní s obrazem okořeněné fantastickou atmosférou, jakou naposledy měli snad Ti druzí a perfektní herecké výkony Jessicy Chastain, Toma Hiddlestona a Mii Wasikowski (v tomto pořadí). Scénář sice není kdovíjak objevný a ke konci je navíc čím dál předvídatelnější a pracuje s klasickými žánrovými klišé, ale na mě to zabíralo protože to prostě není ani trochu špatné. Tak dobrý hororový film tady prostě dlouho nebyl a ani dlouho nebude. Navíc se to dá brát jako pocta devatenáctému století a všem těm dílkům, které v té době v hororovém žánru vznikali (a taky jako pocta Petru Cushingovi - znalí chápou). Navíc, děs tu hraje až druhé housle, hlavní je dramatická a milostná rovina, je to o postavách, a to se mi líbilo. Je to napínavé, místy příjemně znepokojivé a díky prostředí a nádhernému obrazu se na to prostě strašně dobře kouká. Pro mě obrovská lahůdka, ke které se budu rád vracet a jeden z nejlepších filmů roku 2015. Malý filmový klenot, kterým se Del Toro opět blýsknul a potvrdil, že je jedním z nejlepších režisérů. Nádherné osmdesátková záležitost, kterou prostě MUSÍTE vidět, i když to pomalé tempo by mohlo leckoho odradit - to by ale byla škoda. 85%. ()

Cedr

Dle del Toro tradice vizuálně působivé, mizerně napsané a plné nevyužitého potenciálu. Oddechová jednoduchost scénáře by vzhledem k tématu nebyla překážkou, stejně tak by se dala částečně odpustit i absence napětí a hororu, do prázdna šumící závěr je však neodpustitelný. Pořádně vygradované finále v hlavní roli s filmovou lokací samotnou se vyloženě nabízelo a je naprosto nepochopitelné proč del Toro svůj příběh zavedl do nudně konvenčních kolejí. Přesto je dojem mírně nadprůměrný a to jen a jen díky setům a kostýmům. ()

octopuska

Čekala jsem více, ale i renomovaný režisér občas šlápne vedle. I když potenciál tento příběh má určitě velký, nebyl proměněn. Herci jsou výborní a též vizuální stránka nádherná.Za to tři hvězdy s odřenýma ušima. S dějem je to už podstatně horší. Škoda. ()

VaHo

Začátek byl slibný. Kostýmy, interiéry, kulisy – všechno bylo dokonalé. Je to ten nejklasičtější horor ze všech klasických hororů. Což nemusí být nutně na škodu, ale tohle bylo moc. Jestliže mi to ze všech hororových filmů připomíná komedii Strašidelný dům s Edddiem Murphym (a směju se u toho skoro stejně), tak se někde stala chyba. A sakra velká. ()

chelseaman22

Tohle že nedělal Tim Burton? Vizuál Burton, avšak scénář by od filmů Tima Burtona nemohl být odlišnější. Bohužel, největší slabinou filmu je scénář, který od příjezdu hlavních hrdinů na Crimson Peak stagnuje a nutí diváka alespoň přemýšlet nad zmařeným potenciálem filmu. Tak aspoň díky bohu za výskyt Mii Wasikowské. 29 % Celosvětový příjem k 22. 5. 2019: $74,679,822, což je 1,36 násobek rozpočtu ()

Tosi

Průměr v nejlepším slova smyslu. Problém Crimson Peaku je v tom, že všechno co přichází, je tušitelné dlouho dopředu. Neexistuje žádný velký zvrat a nedočkal jsem se ani strachu. Zato je to slušně odvyprávěný příběh plný nádherných obrazů a fantazií, a na krev dojde alespoň v závěru. Velmi fešácký film, co byl až příliš mírný... ()

viperDavid

Líbil se mi začátek a pak nastala nuda. Sice fajn efekty, ale jinak strašná kravina, která má do hororu daleko jako já k novému BMW. Ztráta času ()

Johnny.ARN

Hentieto soft duchariny ešte ako tak dávam. Výborné obsadenie a výkony, správne krvavé, íl tomu dodal tiež patričnú atmosféru. Príbeh je prvú hodinu nepriehľadný, čo je ale skvelé. Možno to trebalo trochu skrátiť a viac vygradovať záver, ale aj tak je to vysoko pozerateľné. 3 z 5 ()

Avathar

Do tohto filmu sa mi, pravdupovediac, veľmi nechcelo. Trailery ma nezaujali úplne na sto percent a rozporuplné recenzie zrazili moje očakávania na minimum. No, ale chvalabohu, že som si to pozrel! Som v zásade nadšený a skoro nemám, čo vytknúť. Del Toro nezaprie svoju lásku k temným rozprávkam a gotickým príbehom, celý audiovizuál je nádherný (pripomenul mi Burtona, keď ešte nebol senilný). Tie stavby, stroje, kostýmy. Krása. Iste, príbeh nie je príliš originálny, ale nevadilo mi to. Tá atmosféra ma totálne pohltila. Niežeby to bolo príliš strašidelné, ale skôr takým svojským spôsobom temné. Potešilo ma, že duchovia neboli len za klasické creepy rekvizity, ale mali celkom špecifickú úlohu v deji. Herci skvelí (hlavne maniakálna Jessica Chastain bola na zožratie). Možno by som to tu a tam pokrátil, ale inak skvelá práca. ()

LadyPupu

Hmm, tak to panství dostalo své jméno podle jílovitého podloží krvavě rudé barvy. To mi připomnělo Honzu Zemana v jednom z jeho 30 případů (Rukojmí v Bella Vista), kdy byl Jirka Hradec vyslán na služební cestu do země s červenou půdou. Ne, že bych teda chtěla srovnávat tvorbu Jiřího Sequense s tvorbou G. del Tora, ale to už mě teda ten Zeman bavil víc. Co se obsahu týká. Co se vizuálního zpracování týká, vyhrává G. del Toro. Má prostě perfektní smysl pro detail. Shrnutí: celkem koukatelná (po vizuální stránce) romantická nuda s duchy (nebo co to bylo) a roztomilou scénou v koupelně. Slabé dvě hvězdy. ()

Lachtaan

Crimson Peak není ničím jiným než další nekonvenční del Torrovou magořinou, která zásluhou skvělého obsazení zpočátku láká na hororově nadchnutou podívanou, jíž vlastně ani nic nechybí. Jakmile se ovšem příběh trochu posune a začne jít do tuhého, každému divákovi, jenž nevyhledává Guillermovy výtvory záměrně, je najednou jasné, že už od filmu nemůže čekat nic velkolepého. A když konečně docílíte závěru? Jen se divíte, jak se tak slibně děsivý thriller může v mžiku sekundy proměnit v heroické akční drama, kde vám začne vadit i oblíbená Jessica Chastain. Čekal jsem cosi jiného, i tak se ale hodlám pustit do většiny z režisérovy filmografie. ()

plechulka

Krásně "vypravená" gotická duchařina. Pro nás, kteří hard horrory nepreferují, docela příjemně předvídatelný děj, takže se není třeba si okusovat napětím nehty, ale užívat si toho, jak vše plyne k finále, kdy zlo je po zásluze potrestáno a - POZOR SPOILER - blondýnka vše přežije... ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (více)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze