Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Sheldra

Příběh je v podstatě "o ničem": dva mariňáci převážejí jinýho mariňáka do lochu, přičemž ti dva jsou zkušení pardálové a ten jeden je tak neskutečnej trouba, že ani nemá pivku na kapitána, kterej ho poslal za mříže v podstatě za nic. To ty dva odzbrojí, a tak si řeknou, že chlapce trochu připovzdělají, ať si ještě užije. Cestou se jim stane pár věcí, na kterých není nic extra zajímavýho. Co ale zajímavý je, že to všechno bezvadně funguje, a tak jsem se u toho nenudila ani vteřinu. Jack Nicholson a Otis Young (koukám, že ho někdo zapomněl uvést v obsazení, i když je to jedna ze tří hlavních rolí :-) jsou neskuteční sympaťáci, Randy Quaid toho naivního hňupa hraje na jedničku. V téhle společnosti se skvělým scénářem a citlivou režijí Hala Ashbyho se to prostě eskortuje jedna báseň. ()

dobytek

Někde jsem se dočet, že tady Jack Nicholson údajně předved svůj vůbec nejlepší výkon. Nechci polemizovat nad tim, jestli byl lepší tady nebo v Přeletu nad kukaččim hnízdem, ale v každym případě tenhle film prakticky ukrad pro sebe. Otis Young a Randy Quaid sice svoje role zahráli bez nějakejch vad na kráse, ale Nicholson je svym výkonem odsunul až na druhou kolej. Jinak celej film je o tom, že tahle trojice navštěvuje různý hospody a bordely a užívá si života. Konec je hořkej, ale na mě působil dost rozpačitě. Myslim si, že se dala vymyslet i nějaká lepší pointa. 70% ()

Slarque

Ač je ve filmu řada komických prvků, road movie o dvou vojácích, kteří eskortují kleptomanského ňoumu do vězení, kde nemá moc šancí přežít, už z podstaty žádná bezuzdná řachanda být nemůže. Perfektní je zejména ústřední herecký trojlístek, který je přesně obsazený a výborně se doplňuje. Režisér tomu dokázal dát velmi přirozenou civilní tvář. ()

Vančura

Civilní podívaná postavená na silných hereckých výkonech. V jistém smyslu je to psychologická road movie, fungující mimo jiné i jako zajímavá zpráva o podobě Ameriky v 70. letech. Tohle komediální drama obsahuje řadu působivých scén a celkově soudím, že je to velmi dobrý film. Snad jen bych si neodpustil svůj typický stesk nad tím, že jsem to viděl na ČT2 v dabingu - hlas Borise Rösnera mi k Jacku Nicholsonovi opravdu nesedl. Bože, jak já nesnáším dabing. ()

Slartibarkfast

Celý ten příběh se mi zdál takový mdlý a strohý. Synek se tu za svou blbost dostal do situace, ze které nebylo východisko a dva kmeti, kteří ho eskortují do vězení, mu alespoň připomínají, co že je to ta skutečná svoboda, kterou v armádě neměl ani příležitost okusit a už o ni přichází. Nic složitého, nic extra záživného. Jediným plusem jsou košaté a barvitě vymazlené dialogy. 60% ()

• Film vstoupil do paměti diváků svým slovníkem sprostých slov. Peter Guber vzpomíná, že prvních sedm minut příběhu obsahovalo 342 výrazů slova "Fuck". Nakonec byl jazykový projev zmírněn. (Terva)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Daryla Ponicsana z roku 1971. (Terva)
  • Režisér Hal Ashby chtěl natáčet na základně v Norfolku ve Virginii, ale námořnictvo Spojených států nedalo povolení. Nakonec se natáčelo na námořní základně v Torontu v kanadském Ontariu. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman