Chatova země

• USA Chato's Land (více)

Apačský míšenec Chato (Charles Bronson) se během návštěvy zapadlého městečka v Novém Mexiku dostane do potyčky s tamějším šerifem kvůli svému rasovému původu. V sebeobraně je nucen strážce zákona zastřelit, a vydává se na útěk před krvežíznivou bandou pronásledovatelů v čele s kapitánem Whitmorem (Jack Palance). Početná skupinka bílých osadníků plánuje s Chatem učinit krátký proces a vydává se po jeho stopě hluboko do apačského území. Poháněni nenávistí a touhou po pomstě si ovšem neuvědomují, že v nehostinné krajině plné skal se sami stávají kořistí. Nelítostný western britského režiséra Michaela Winnera představuje velmi působivé svědectví o civilizačním střetu amerických osadníků s původními indiánskými obyvateli. (Česká televize)

Terva

DIALOG : Fuj, muj Bože, co to je ? To je bramborová whisky. Charles Bronson jako Apač, který zastřelí bělocha, co si to zasloužil, uniká krajinou a za sebou vláčí patnáct mužů, kteří ho chtějí za tento čin pověsit. Chytit Apače, ale nebude tak snadné, zatím si s nimi jen hraje a vodí je v kruhu. Oni však mají Mexického stopaře. CITÁT : Mexičan, to je dobře. To je dobře. Banda dementních rasistických američanů honí muže jiné pleti, který je ve své chytrosti zavede až k sobě domu - ujetej děj. Nepovedená hudba, řeč indiánů není přeložena, strašnej dialog...vcelku blbost. Chat sice měl jakýsi scénáristický důvod se mstít, ale v celkovém pohledu na děj filmu, si za to mohl sám. ()

kobejn

Bronsonův Chato je prostě indiánský Rambo. V sebeobraně zabije šerifa a pak ho pronásleduje banda místních otrapů. Jenže Chato je mazanej a naláká je do pasti a jednoho po druhym likviduje a nakonec se ti tupci likvidujou i navzájem. Ukazuje to pěkně, jak funguje lidská společnost. Vůbec to neni průměrnej film, jak se nám snaží naznačit místní hodnocení. ()

MikO_NR_1909

Toľká škoda demagogickej hry na mačku myš, aká sa za istých okolností dá odpustiť, to by ale musel dej ponúknuť omnoho viac (a kto iný ako Charles Bronson čumí stále rovnako ako socha a ešte berie hlavnú postavu?!...). Mimo tejto zabehnutej klišé koľaji sledujeme zaujímavý (hoc priamočiary) pohľad na rasistickú tématiku (aj vďaka hudobnému stiesňujúcemu doprovodu), ktorá vo výsledkovej listine (aj "vďaka" spomenutým negatívam) bohužiaľ volá do prázdna a nikam sa neposunie. ()

Orlau32

Film působí velice chudě na děj. Scény se s malými obměnami neustále opakují. Kdyby hlavní postavu neztvárnil můj oblíbenec Charles BRONSON těžko bych u něj vydržela až do konce. Vím, že režisér chtěl upozornit na špatný úděl indiánů, že si na ně v podstatě troufl kdejaký lump co přišel na západ loupit. Jenže chtělo to více dramatičnosti a rychlejší spád - to je můj názor. ()

Fanucci

Trochu moc okaté, okázale protirasistické, ale jinak jsem byl spokojen. Bronson je drsňák jak má být. Nejvíc se mi líbilo jak na jednoho z padouchů hodil hada. Zabíjel opravdu stylově:-) 70% ()

kinderman

Western s jednoduchým dějem, mnoha drsnými výjevy a Ch.Bronsonem v typické roli mlčenlivého štvance se spíše než na titulního hrdinu soustřeďuje na postupné vyostřování vztahů ve skupině jeho pronásledovatelů. ()

Martin741

Silne priemerny western, navyse tento zaner bol v 70. rokoch na ustupe, a to na masivnom ustupe, nezachranila to potom ani pointa ze "beloch nenaleje v hospode Indianovi" - to je tu jaxi umelo vlozene, Charles Bronson ani nevie hrat, dusna atmosfera mala nieco do seba, preto dam ledva 45 % ()

fantoci

Western s velice jednoduchou dějovou línií. Charles Bronson je jedním z mých nejoblíbenějších herců, a tak tomuto filmu přínáší plus. ()

Mirokukii

Plitký, za to nemilosrdný western o hře na kočku a myš. Jenže kdo je tu myš? Charles Bronson se na svou roli tichého indiána, i přes svůj strašný kostým (na vděk dam ho v polovici odloží) výborně hodil. Už od samotného začátku má před svými pronásledovateli jasnou převahu. A přesto se zachová jako naprostý hlupák (snad ze své pýchy), aby se příběh mohl přelít do jiné, násilnější polohy. Charaktery "pronásledovatelů" jsou pro mne, i přes slušný rozjezd, hlavně v závěru zklamáním. ()

Autogram

Trestná výprava, ktorá sa vydáva pomstiť smrť šerifa, nie je zložená z chlapov s veľmi čistým morálnym profilom. Takže im takmer od začiatku neželáme veľa šťastia pri love, ale brutalita tohto westernu prekonala všetky očakávania. Spôsoby smrti sa nemusia hanbiť ani pred modernými horormi, prekvapením bolo zabitie pomocou hada. Keby sa ešte trochu viac pracovalo s rozpormi medzi postavami trestnej výpravy, mohli to byť aj štyri hviezdy. –––– Přísahám, že z tebe ztáhnu kůži a že zbytek nechám supům! ()

Aqualung

Upřímně řečeno, mám Bronsona rád, ale to mi nebrání v objektivním náhledu na tenhle film.Na jednu stranu lze brát v úvahu náhled na nesporně rasistickou stránku příběhu, kdy vysoce charakterní, a také vysoce schopný poloindián postupně likviduje skupinu stihačů, které převyšuje jak zmíněnou povahovou vlastností, tak intelektem, o schopnostech lovce ani nemluvě.Potud podprůměrný flm.Na druhé straně se mi vybavil, ví Bůh a mé podvědomí proč, také Melvilův román Bílá velryba.A tady už mi to zase jako tuctové sdělení nepřišlo.Kam vede slepá nenávist a vůle po realizaci vlastní tenze je zřejmé.Do pekla.Člověk by měl vědět, kdy je nutné zabrzdit, či otočit..... ()

Han22

Poloviční Apač zabije v sebeobraně šerifa a po jeho stopě se vydává trestná výprava. Někteří magoři a psychopati, někteří vcelku rozumní a mezi nimi kapitán, který nedokáže udržet velení. Bohužel celý film je z pohledu pronásledovatelů, zatímco Bronson hraje nemluvného zabijáka z pozvdálí. Čili něco ve stylu slasheru a to takového, kde se většinu filmu jen žvaní a nic zajímavého neděje, Chato si s pronásledovateli jen hraje a nějaké ty vraždy přijdou až ke konci. Díky tomu není moc komu fandit a nastupuje plíživá nuda. Ke konci přijde pár zajímavých momentů, hlavně ti největší šmejdi dostanou co si zaslouží, takže ty slabé 3* ano, ale žádný strhující western to teda nebyl. ()

Miller

Krásný western s Charlesem Bronsenem v roli mstivého indiána. Nejedná se o nic originálního, a nebo neotřelého, ale hudba a scénografie jsou tak kráné, že tomu s radostí tu pětku dám. 85% ()

Disease

Není to špatné, ale takhle minimalistický scénář by potřeboval trochu té psychologie. Takhle je výsledek poněkud nevýrazný. Ale Bronson je v pořádku. ()

indiano

Mám rád westerny, ktoré sa odohrávajú v prekrásnej prírode amerického západu s gradujúcim dejom vrcholiacim vo finále / Bandolero, Posledný štvanec, Hon, Billy dva klobúky., Mackennovo zlato.../. . Jediné čo vadí je televízna kamera a klasický formát 4:3 ... postavy sú dobre vykreslené, akčné scény rovnomerne a dosť krvavo prezentované... skvelý film, pre milovníkov žánru vysoko nadpriemer... ()

Mikino00

Tak slibný námět a tak hrozný výsledek. Tupá vyvražďovačka, Palance překvapivě hraje hrozně a atmosféra je dána tím, že je jasné jak to skončí, takže napětí se nekoná. ()

Zombi

Slabší 3 hvězdy. Jednoduchost scénáře u vyvražďovaček nevadí, ale i tak by to nemělo nudit a zde se bohužel občasné nudě nevyhnete, jinak obsazení funguje, závěrečné zůčtovaní také. ()

filipvrbik

Tak už vím podle čeho vznikl Nezvratný osud..Jinak je to ale velmi slabý, chvílemi až sebeparodický, western - trochu se to rozhýbe až na úplném konci...30% ()