Ovoce stromů rajských jíme

• nizozemský

Nous mangeons les fruits des arbres du paradis

• nizozemský

Le fruit de paradis

Fruit of Paradise

We Eat the Fruit of the Trees of Paradise

Podobenství

Československo / Belgie, 1969, 95 min

Chytilová a Krumbachová ulítli a Liška pochopil. Filmové vyprávění bez hranic a přece s omezenými možnostmi. Absurdní příběh, absurdní scény na motivy absurdních příběhů z absurdní knihy. Všichni konzumujeme servírované ovoce, rajské a šťavnaté, ale od hadů, kteří svou tvář přizpůsobují době. Nejen herci z Ypsilonky se zde jistě skvěle vyřádili.(5.4.2012)

• Karlos80

Opět jedna experimentální hříčka (vyházející z filozofického podobenství, opery apod) v úvodu tu dokonce najdeme intro s citací knihy Genesis, bohužel celkově opět nepochopeno, dialogy přímo strašné, podobně jako u Sedmikrásek, si myslím že režisérka Cyhtilová musela bejt pod vlivem LSD:-) V hudbě tyto psychedelické experimenty můžu ale ve filmu mě naprosto nic neříkají a myslím si že se to ani nehodí. Umělecké klubové dílo, tedy jak pro koho, podle mě je to hodně o kompromisech, postojích atd. Samozřejmě že se film bude líbit všem možným avantgardistům ale těch je zas měnšina. Hodnotím tak jen vizualní stránku a Liškova vynelézavá hudbu.(2.8.2009)

Krásný barevný film. Pronikavé, vtipné, arciže silně zaujaté podobenství o vztazích mužů a žen. Jejich typické směšné způsoby zobrazeny s barokní velkolepostí a zarámované posvátností biblického mýtu. Autorka tak spojuje dva extrémní pohledy (všední trapnost a mýtická velkolepost) v jediný. To jako dění kolem „hloupé“ hrdinčiny žádosti „Řekni mi pravdu“. Velice působivý je na konci filmu návrat k pokračování biblického textu. Navíc je to jediný film, v němž Luděk Sobota má jinou roli než Luďka Sobotu. Komnetáře: Mahalik, Mortak, Garmon, PanFalář.(19.2.2011)

Pozvolna se rozvíjející poupě seschlé jabloně. Nenasytně hodující červi. Kapky deště dopadající na zapalující se lýtka mladých dam. Stydlivé úsměvy, naivní představy. Jasná čitelnost nejasných záměrů. Dvě slepé bílé myšky opatrně pobíhající okolo jednoho z mnoha kusů sýra. Ony chtějí jen ten jeden a budou jej chtít i před dalším koncem světa. Film pouze pro odvážné... 55%(17.6.2008)

• Skip

Ať si o mě klidně kdokoliv myslí, že jsem ignorant a nerozumím umění. Je mi to jedno, protože tenhle film nic jiného než odpad není, a to se vším všudy sakum prdum.(4.10.2007)