V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

HAL

Třiďte odpad! Nebo se taky může stát, že se ten odpad naštve, a půjde vám rozbít držku. Tak jako v teď už klasickém sci-fi béčku od Paula Andersona, který ještě dřív než se zabouchl do bývalky Luca Bessona zuřivě nakoukával všechny Vetřelce, Komanda a podobné fláky, a chtěl si natočit taky něco takového. Takže nechal ubersoldáta Kurta Russela hodit do smetí, a pak do toho smetí šoupnul jednotku tupých vojáků kteří nesou velké kanóny a chystají velký pogrom na civilisty. Kurt Russel tedy pozvedne obočí, a všechny vykydlí. A o tom je celý film, spoiler alert. Hlavní je že kydlení má kvalitní kulisy, na nic velkého si nehraje, a uteče příjemně rychle. Zkrátka kvalitně natočený akční brak jak z partesu, kdo hledá něco jiného, nechť hledá jinde. 7/10 ()

kenkaku

Ať si o ději filmu nebo hereckém výkonu Kurta Russela myslí každý své. Pro mě je to jeden z posledních akčních filmů "staré školy" zlatých let béčkových akčních hrdinů a vůbec to není taková tragedie jak se z hodnocení může zdát. Pokud člověk nečeká zážitek Shakespearovských rozměrů je to podívaná perfektní (a to že Todd oslovuje všechno okolo "Pane" - i ženy - je perfektní ukázka toho, že film je v rámci žánru dobře odvedená práce, která snese zcela normální průměrné hodnocení aniž bych se za to musel stydět). ()

Mrkvič

Těžké hodnotit, když jsem se na film těšil moc kvůli písničce od Monster magnet. Russell vypadal tupě, ale tak jeho postavataková byla. Fillm byl takovej dost... no bez emocí. A to je přesně to, co tam chybět mělo. Podle mě nešlo o žádný přehmaty, ale o vcelku zručně zfilmovanou myšlenku. Navíc ta akce a efekty byly poctivě odvedený. ()

kingik

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60% ()

otík

Je to opravdu zkáza, ale filmového materiálu. Přesto jako střílečka to docela ušlo. Kurt Russell je těžce nesympatický, něco mezi univerzálním vojákem, terminátorem a Rambem. Naštěstí to celé netrvá příliš dlouho a Russell stačí sám všechny nadvojáky vystřílet dříve, než se tomu začneme divit. Mnoho filmového umění zde předvést nemusel, ale hlavně že na sobě namakal v posilovně. Jen škoda, že sympatickou vizáž tam zřejmě zapomněl. ()

• Kurt Russel dostal za roli 20 000 000 dolarů. (Chatterer)
  • Hlavní postava filmu Todd je v záběru plných 85% filmu, avšak řekne jen 104 slov. (Chatterer)
  • Seržant Todd (Kurt Russell) získal počas svojej kariéry vojaka tieto ocenenia: Cash Medal of Bravery, Plissken Patch, O'neil Ring Award a MacCready Cross. (Lukoh)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)