Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

danliofer

Ač krimi filmy nepatří k mým oblíbeným žánrům, tento jihokorejský mně svým zpracováním přišel ve svém žánru nadstandardní... ()

Cedr

Solidní detektivní thriller, který je stravitelný i pro mimokorejské publikum. V komentářích se často objevuje srovnání se Se7en, což je poněkud zavádějící. Podobná je tak možná frustrace z neschopnosti dopadnout sériového vraha. Memories of Murder je rozhodně zajímavý a znepokojující film, který stojí za to vidět. ()

Mr.Ripley

Joon-ho Bong je žánrový nezmar. Zatímco u klasického monster-movie holdu Host se příliš utrhl ze řetězu, u Snowpiercera se nechal zviklat na mezinárodní kompromis ohledně vyznění filmu, Memories of Murder jsou čirý klenot. První polovina lehce balancuje na hraně detektivky a komedie, při které se zkoumá divákova trpělivost. Oproti tomu druhá polovina je vyvážená thrillerová záležitost s náznaky vztahového dramatu, politické agitky či temného hororu. Závěr dokáže nasadit brouka hluboko do hlavy, jako by se v minulosti povedlo tolik zmiňovaném 7čce. ()

chelseaman22

Působivé drama o tom, kterak z nevinného svědka přiznání vymlátíš poměrně rychle. Kontrast detektiva ve stylu á la "Sherlock" a detektiva ve stylu á la "Různé od Sherlock" překvapivě vyznívá spíše pro Sherlocka, kterému nevadí přemýšlel a své podezřelé na první dobrou nekope do žeber. Netradiční asijské zpracování není definitivně pro každého. 87% ()

Sfinkter

k filmu jsem nesedal s tím, že uvidím dalších sedm. I přesto jsem byl poměrně zklamán, stále jsem čekal, kdy se rozjede aspoň trochu kvalitní detektivka. Když se po hodině začlo blýskat na lepší časy, s objevením rádiového fantoma, doufal jsem. Ale když tvůrci slibný výslech zazdili nějakým kungfu skokem idiotského vyšetřovatele, věděl jsem, že tento film u mě opravdu šanci nemá. ()

Sonnik

Opět tak nějak hezky jihokorejsky své. Od Bonga jsem viděl už "Madeo", takže jsem očekával, že vizuál bude chuťovka. A taky byl. Samý dlouhý záběr, samý filtr, paráda. Co se týče obsahu, tak tady už to mohli kluci sestříhat trochu líp, protože některé scény jsou úplně mimo a i herecky mi to přišlo možná až "extrémně korejské", jestli se to tak vůbec dá říct. Je to detektivka, ale o dopadení vraha tady ani moc nejde. Ten skutečný ani dopaden nebyl. Spíše se tady odkrývá taková temnější stránka nedávné korejské minulosti ve smyslu fušerské policejní práce a celkové sitace v zemi. ()

ivan_drago

Nejvíc jsem na filmu ocenil atmosféru takové bezmoci a upachtěnosti... Holt ne všude mají vybavení jako v CSI: Kotěhůlky a ty nejschonější a nejbystřejší detektivy... Moc povedená detektivka s magorem co škrtí ženský k jehož dopadení je i ke konci filmu stejně daleko jako na jeho začátku... ()

Tosi

Geniálně zachycený duch doby, kdy se vraždy skutečně staly. Žádný typický thriller na obrazovce, ale bez obalu servírovaná neschopnost a zoufalství policejních detektivů z jihokorejské vesnice, jenž se s podobnými případy nikdy nesetkali a sérii vražd a znásilnění řešili bez řádných vyšetřovacích nástrojů a metod. Film si vás snadno získá, totiž první hodinka je spíše nechtěnou komedií, s dlouhými nesestříhanými záběry a dialogy jak ze situačí komedie. Na konci se smát nebude už nikdo, jelikož film ukáže svoji mnohem odvážnější a temnější stránku. Jemně vložená zpráva, která film popíše nejdokonaleji : "skutečný vrah nebyl viníkem jediným, ale systém, který se ukázal býti neschopným zastavit skutky vrahů". ()

Sarpele

Mistrovský detektivní film Vzpomínky na vraha je další jihokorejskou žánrovou perlou. Sledujeme vyšetřování série vražd z let 1986 až 1991 (konec vojenské diktatury), postupné skládání policejního týmu (který je samozřejmě tvořen nesourodými typy policistů), rostoucí beznaděj s každou stopou, která se ukáže být zavádějící. Ovšem skvělá detektivka je jen jednou rovinou, kterou v sobě film skrývá. Příchod detektiva ze Soulu, který místo brutality používá moderní metody, můžeme chápat jako symbolicky vyjádřenou změnu režimu na počátku 90. let. Všudypřítomný je také motiv amerického vlivu a vyrovnávání se s ním (explicitní zmiňování a citace amerických seriálů a filmů – např. Body Heat; dialog o rozdílu americké FBI a korejské policie; americká laboratoř, do níž je nutné posílat vzorky na rozbor, a která je taky zdrojem závěrečného zklamání a beznaděje). Grand Bell Award za nejlepší film, režii a mužský herecký výkon (Song Kang-ho). ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Ono se není čemu divit, že je Bongův opus srovnáván s detektivkami Davida Finchera. Sám Bong působí také jako naprosto sebejistý režisér mající pod kontrolou každičký detail. Ale je pravda, že k docenění detektivní "poctivosti" Memories of Murder je potřeba trocha té divácké zkušenosti, shovívavosti a trpělivosti. Přidávám jednu hvězdu a haldu procent. 80 % ()

Redi

Tak trochu laciný asijský Zodiac s ukázkovým příkladem policistů/vyšetřovatelů, podle kterých se snad dělají vtipy. A to bylo to, co nejvíc kazilo dojem... ta hloupá komičnost. A je mi jedno, jestli to tam tak chodí/chodilo. Uvítal bych absenci oné komičnosti a zapracoval na hustější atmosféře... minimálně takové, jakou to mělo při nalezení poslední oběti. Slabé 4/5 ... jak se ti korejci furt fackují, to mě vždycky dostane :) ()

haj

Šikovně natočená temná krimi s několika vtipnými momenty a ne zcela jasným zakončením. Jak už mnozí řekli, podobnost se Sedm je opravdu nepatrná až žádná, ale film se kvůli tomu asi líp půjčuje, tak možná proto to přirovnání. ()

dANo

Zvláštny film natočený na základe skutočnej udalosti, ktorá sama o sebe je dosť drsná... a po zhliadnutí tohoto zaujímavého diela si človek môže povedať, že takýchto prípadov môže byť "vďaka" niektorým policajným vyšetrovacím praktikám určite po celom svete viac. Takže v konečnom dôsledku je tento krimi-film kritikou nadčasovou a tiež by som si vedel predstaviť jeho umiestnenie aj v inej krajine, ako v Kórei. ()

PetrPan2

Když jsem zhlédl ten film připadalo mi, že anotace, která byla vzadu napsaná (a je i tady u ofic. infa) je na úplně jiný film... Jak to, že oběti nic nespojovalo? Všichni byly mladé a hezké... žádná babička mezi nimi nebyla... ()

Ceres

Fantastická kriminálka, která bere dech. Skvělá režie, kamera a herecké obsazení. Postupně mě film od začátku pohlcoval a po vynikající první vražedné scéně mě atmosféra filmu naprosto pohltila, zvlášť skvělé jsou uvodní a záverečné scény na poli, prostě film podle mého gusta. Nebudu dál psát další superlativy, takže 90%. P.S.: Ta poslední scéna filmu jak se Song Kang-ho podívá do kamery je prostě úžasná a je to tak nádherný konec filmu. ()

VanTom

Než se konečně rozjelo aspoň trochu metodické vyšetřování, byl jsem dosti rozpačitý z "komických" přešlapů buranského neschopného detektiva a jeho ubohých pokusů o dedukci či násilného vymlacování přiznání z libovolného náhodného podezřelého. Korejský humor holt není pro všechny, v temné kriminálce jsem ho navíc vůbec neočekával. Postupné zintenzivnění případu i nálad naštěstí včas vytáhlo snímek do výborně natočeného nadprůměru. ()

Právnička

To nééé, nemám v tomto žánru ráda otevřené konce :( Chápu, že je film podle skutečné události a že když případ nevyřešili ani Korejští kriminalisté, že ani Joon-ho Bong si závěr nevycucá z prstu, ale přesto mě to mrzí. I tak si tento kvalitní snímek zašlouží 4 hvězdičky, je zajímavý, působivý i napínavý. Chválím i svkělou hudbu a herecké výkony. ()

davidek

Velmi zvláštní. Celkový dojem výborný, ale některé scény mi připadali jak grotesky co se natáčely na začátku minulého století. ()

liuk

Druhá hodina už byla fajn. Jenže ne tak fajn aby vyléčila pachuť z hlavně první půlhodiny, která patří k tomu nejnesoudržnějšímu, co jsem kdy viděl. A nepomáhá ani ta zajímavá zašedivělá barevnost a hodně zvláštní mluva herců, kdy jakoby stále šeptají nahlas. Naštěstí později tyto klady slušný film jen vylepšují. Později, kdy se do příběhu přidají i velmi povedené a napínavé sledovačky a pěší honičky. Problémem příběhu je příliš očividná a otravná stále se opakující šablona, kdy vyšetřovatelé chytí podezřelého, jsou si jeho vinou jistí, chvíli se s ním zahazují a pak ho pustí, protože si přiznají, že on to být nemohl. Policejní beznaděj v zapadlé vesničce je sice cítit na sto honů, ale film k ní mohl spět pomaleji. Naštěstí napínavé Vzpomínky na vraždu docela i jsou, sice pořádně nevím proč, ale to se brát jako ingredience, která se dá brát jako klad. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě