Pečeť vraha

• Česko Vzpomínky na vraha (více)

Tento film, který u domácího publika trhal návštěvnické rekordy, patří k nejdiskutovanějším korejským titulům roku 2003. Příběh je inspirován skutečnými událostmi - sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.
V průběhu šesti let policisté postupně nacházejí těla deseti znásilněných a zavražděných žen. Mezi oběťmi je jednasedmdesátiletá babička i třináctiletá školačka a neexistuje mezi nimi žádná zjevná souvislost, žádné vodítko kterého by se kriminalisté mohli chytit. Detektivové Cho, Park a Seo vyslechnou na 3 000 podezřelých, do akce se postupně zapojí 300 000 policistů. Jenže chytit a usvědčit nevypočitatelného sériového vraha, jehož chladnokrevnost je noční můrou i pro zkušené profesionály, je úkol, který zřejmě přesahuje lidské síly...
Režisér Bong Joon-ho svůj film věnoval deseti ženám, které, kdyby nebylo oněch deseti děsivých deštivých večerů, ještě mohly žít. (oficiální text distributora)

gojackill

Konecne jsem videl petihvezdickovy film, u ktereho s hodnocenim nevaham ani minutu. Ono je to veskrze zabavne - takova satira na vidlacke detektivy. Ale je to jen na okraj, reziser nema problem v momentu zmenit tempo a atmosferu filmu, a z taskarice se behem vteriny stava docela hustej thriller, akcnak, ktere je napjatej jako ksandy, aby se v dalsi minute opet vse odlehcilo komedialni scenou. Atmosfera v zaveru je perfektni a s nicim si nezada s takovymi filmy jako je Sedum, ale jinak je to uplne jine. Finale dopadlo snad nejlepe, jak dopadnout mohlo a vubec byly zvraty ve filmu velmi dobre davkovane. Tohle je prekvapive dobry film, ktery smele balancuje na hrane vtipnosti a pritom vzdy dokaze jednoduse navratit vaznost a tihu odpovidajici tematu seriovych vrazd. Tohle ano. Moc se mi libi jak komentoval Marigold. 'subtilni gradace' v tom ma pravdu, protoze ten zaver je opravdu tizivi. ()

JohnMiller

Snímky ušité klasickou Kórejskou ihlou mám veľmi rád, ba mám k nim slabosť, no Memories of Murder ma scenáristicky neskutočne dezorientoval. Spočiatku sa to tvári ako chladná čierna komédia, potom to vyústi do dramatickej detektívky a nakoniec to skončí ako realistická životopisná dráma bez východiska v ktorom sa postavy vyvíjajú čudesným smerom. Nečakané to bolo po celý čas, čo mám rád, ale nešlo to smerom ktorým by sa mi to páčilo. Avšak beztak uznávam kvality tvorcu. Ide o zaujímavý kúsok. ()

hunty

Fajn krimi thriller, někdy mi přišel až moc poklidný a postavy mohly být "složitější", ale i naproti tomu mě ten film zaujal. ()

Skip

Téma, které si rozhodně zasloužilo mnohem lepší zpracování a jsem si jistý, že Korejci filmy točit umí. Tento film ale až moc často sklouzává k jakési trapné komičnosti, která se sem vůbec nehodí. Herecké výkony jsou jako zvadlé klasy rýže. Závěr filmu měl cosi naznačit, ale co to bylo, to zůstalo jen kdesi na Dálném východě v hlavách korejských tvůrců. ()

Aleee89

Asi by se tenhle film měl vnímat jako kritický pohled na práci jihokorejské policie, ne jako klasická detektivka/kri-mi, protože tím Pečeť vraha opravdu není. Jenže i když změním svůj přístup k snímku, nemohu ho hodnotit úplně pozitivně. Vadilo mi několik věcí. V prvé řadě to byl hodně pomalý rozjezd a spoustu míst, díky nimž film vypadal jako parodie. Pak to byla hlavní postava obtloustlého detektiva. Tak nesympatický už mi nějaký hrdina dlouho nebyl. No a v neposlední řadě musím bohužel konstatovat, že i když jsem v posledních dnech viděla pár asijských filmů, které se mi docela líbily, pořád je pro mě jejich kinematografie (a myšlení, kultura) natolik vzdálená, jiná a v mnohém nepochopitelná, že si jejich filmy zkrátka neužiju, ani kdybych chtěla. ()

grogodil

...lebo zaujímavých finálnych 15 minút to nezachráni. A prekúsať sa spolu s touto žalostnou partičkou imbecilov dvoma hodinami, ktoré im predchádzali a vedľa ktorých sú slovenskí Profesionáli učinení géniovia, to stálo omnoho viac sebazapierania, než som podľa percent čakal. Pre mňa nestráviteľný žíánrový guláš. Dve hodiny to človek prežúva, prehadzuje v ústach, snaží sa tomu prijsť na chuť, no nakoniec to radšej vypľuť, než prehltnúť. ()

Tygrys

Jihokorejská verze Zodiaka je velmi rozporuplná. Úvodní hodinu radši nevidět, ani nevím jak se mi povedlo ji protrpět. Pak už to bylo koukatelnější, ale celkově takhle silný námět snad ani nejde natočit hůř. 2,5* ()

Fanucci

Místy je atmosféra famózně vygradovaná a člověk je opravdu napjatý jak struna. Ale někdy jsem měl pocit, že sleduji korejskou verzi Naked Gun:-) Často se objevila nějaká naprostá kravina, která film shodila...ať už šlo o diletantství policie nebo směšné karatistické vsuvky strážců zákona...pády alá Laurel a Hardy ani nepočítám:-) Vždy se tvůrcům (bohužel) podařilo film a příběh v mých očích znehodnotit. Škoda...některé momenty byly super a zasloužily by i vyšší hodnocení, ale celkově jde o průměrný film. ()

IceQueen

Tak primitívny film som už dávno nevidela. Všetci sa správajú ako malé deti, bliakajú po sebe, vyhrážajú sa, všade okolo seba kopú a bez zjavnej príčiny mlátia náhodných okolovyskytujúcich sa. Čo dialóg, to drahokam, ani by som nedokázala vybrať na ilustráciu ten najhodnotnejší. Na takto vysoko sofistikovanú zábavu asi nemám kapacity. Ako si tak čítam komenty, vybavuje sa mi Studio Kroměříž. ()

Martin741

Dalsia priemerna korejska kriminalka, cela tato Salinui Chueok. Rezia teda amaterska, herecke vykony priserne a atmosfera takmer ziadna. Ovsem, oproti inym korejskym kuskom /Moebius/ je toto aspon priemer. 50 % ()

bogomira

Počkat si na konec se vyplatí. Ze začátku nic moc a navíc chvíli trvá, než se jeden zorientuje v postavách, protože všichni stejně vypadaj i se stejně jmenujou :) Ale závěr mile překvapí a to je asi to jediný, co připomene Se7en. ()

Pugo

Film mi viac pripomenul Kiss the Girls ako tu často zmieňovaný Se7en. Námet, atmosféra, prostredie a aj zápletka sú fajn. Aj všetky tie prvky thrilleru (pesnička v rádiu, dážď, červená farba) sú okej a v rámci žánru, druhá polovica čo do napätia je výborná, hlavne naháňačka a scéna pred tunelom. Žiaľbohu ale, keďže snímok je juhokorejský, niektoré veci mi veľmi nesadli (násilná činnosť policajtov, samozrejme všetci sa bijú ako Jackie Chan), dlhšie mi trvalo kým som pochopil vzťahy a motiváciu hlavných postáv no a v neposlednom rade záver, ktorý môže fungovať, v tomto prípade ma ale dostatočne neuspokojil a preto som upustil jednu hviezdičku. ()

BarryLyndon

Škoda některých zbytečných scén a tradičeně asijsky zmateného úvodu, ale jak to začne dávat vztahově smysl, začne to i příjemně šlapat. 9/10 ()

TomikZlesa

Temná kriminálka :-) našteští sem od pár jedinců, kterejm se nedivím, vydržel těch cca prvních dvacet minut kdy sledujete parodii na policejná práci, resp. parodii na normálního člověka vůbec. Pokud takhle, i kdyby z poloviny, korejská policie opravdu pracovala tak to je vcelku masakr. Jdou dva a prostředí upadne, sedí dva a třetího zkopnu ze židle :-). Korejci a asiati vůbec dokažou dělat hodně skvělý filmy,a le dost jich to odsrává tou jejich opičí komičností. Tohle je přesně ten film! Našteští se to pak uklidní a opravdu ztemní a začne pořádnej kriminální thriller. Že to skončí dopadením vraha sem v nejmenším nedoufal, jak by taky tahle grupa vypatlanců mohla někoho chytit. Nejvíc mě šte že neukázali ten obličej kterej vyšel na tom papíře :-) . Závěrem bych snad dodal že se jedná o dost přeceněnej film o podceněných policistech :) ()

laik_60

mať takúto vidiecku políciu, to je na odvolanie ministra, nielen vrchného komisára. Nečudujem sa, že film vyvolal taky rozruch v Kórei. Tak hlbokú a zdĺhavú sebareflexiu do vlastných radov som nečakal. Musím priznať, že od kriminálky som predsa len čakal troška viacej, asi predsa len ten euroamerický štýl, na aký je väčšina divákov navyknutá. Z prvej polovice filmu by jeden zdupkal, druhú polovicu chválim. Záver filmu bol ecxelentný. ()

C0r0ner

Korejci skvělé filmy točit umí, ale očividně ne všichni. Namlsán několika parádními kousky jsem si pustil Pečeť vraha s očekáváními minimálně dobrých čtyř hvězdiček. Tenhle skutečný případ byl ale hodně natahaný a nudný a celkově se vlastně nebylo na co dívat. Špatné to nebylo, ale dobré taky ne. 60% ()

Topco

Epická kórejská detektívka zachytáva v období rokov 1986-1991 trojicu detektívov na stope sériového vraha mladých žien. Prostredím vidieka a naaranžovaním mŕtvol môže pripomenúť neskoršiu kultovú mini-sériu True Detective I. Frekventovaný dážď ako dôležitý noirový element tu okrem atmosféry zohráva aj dejotvornú funkciu – sériový vrah totiž vraždí spravidla za dažďa (aj kvôli ľahšiemu zahladeniu stôp). Kritika policajnej brutality a miestnych spoločenských pomerov, temná atmosféra a bezútešný koniec – to všetko nenechá diváka chladným. ()

Wormboy

Decentny mix vtipu a akcie, ktory doplnuje strhujucu detektivnu lahodku, aku som nevidel naposledy od Fincherovho Zodiaca (Kurosawove Nebo a peklo nepocitam, lebo to je stary film, hoci som ho videl poslednejsie). So Zodiacom ma tento film ovela viac spolocneho ako s nizsie spominanymi Sedem, ci Mlcanim jahniat, s ktorymi porovnavat tento film povazujem za uplne scestne. Memories of Murder rozprava niekolkorocny pribeh policajneho patrania po masovom vrahovi zien, v ktorom nam odhaluje praktiky korejskej policie, nad ktorymi miestami rozum zastava, avsak myslim, ze aj v "zapadnom" svete to nie je nic ojedinele. Pribeh, atmosfera, herci, preskumavanie jednotlivych aj az smiesne nespravnych indicii, hudba a celkove vyznenie, robi z tohto filmu jednu z najlepsich detektivok poslednych rokov. 4,5/5* ()

Juto

Film ,,Spomienky na vraždu" som si pustil len kvôli režisérovi. Film skvelo strieda žánri a to s komédie do krimi thrilleru. A aj teatrálne herectvo mi vôbec nevadilo. 7/10 ()

zette

Pro evropskeho divaka asi zbytecne moc multizanrova divocina. Ale musim priznat, ze me to korejske prehravani bavilo. Postavy maji dejove co nabidnout. Temna atmosfera a vyborna kamera. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě