Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

kraval

Záměr není vůbec špatný, zpracování spíše dobré, ale nemůžu se ubránit dojmu, že od závěru tvůrci čekali víc - když to mělo vše bouchnout a natáčení “blbové” měli filmaře napadnout, vlastně se nic nestalo, všichni se zasmějí, že se nechali napálit a jde se domů. Takže z toho vlastně čecháčci nevycházejí tak špatně, jak asi někdo může očekávat. Jednu ze scén pak považuji za zcela nechutný útok na důstojnost - to když matka zpívá s dětmi na parkovišti a tvůrci prostřihnou západ slunce - manipulace v celé svojí kráse. ()

Sweat55

Zajímavý dokument u kterého mrazí, že se od roku 2004 v naší společnosti vlastně vůbec nic nezměnilo. Možná to je totiž ještě horší. ()

john.h

Nádherná ukázka stupidity půlky našeho národa, do níž bohužel většinou patří voliči ČSSD a komunistů. Snímek ukazuje, jak je lehké si tyto voliče získat a manipulovat s nimi. Na konci snímku jsem se opravdu řehtal, protože stejné typy lidí potkávám každý den a opravdu mi lezou na nervy. Pobavilo mě také, jak se každý ten hlupák ze stáda oháněl "vstupem do Evropy" a poté co všechno prasklo tak začali volat na filmaře: "Vy dva chcete do Evropy jo?" To také poukazovalo na paralelně běžící kampaň, která měla nalákat voliče na to, aby hlasovali ANO pro vstup do EU a bylo vidět, že ti lehce zmanipulovatelní voliči s nižším IQ měli vymytej zbytek mozku dvěma reklamama - Evropskou unií a Českým snem - obě reklamy jim slibovaly nějaký zisk, úsporu a lepší život a oni na to lehce skočili. Na druhou stranu, jsem zastáncem jednotné Evropy a obtížně se mi ty dvě reklamní kampaně srovnávají. Jenže v obou případech je vidět, že je lehké si získat voliče na něco, čemu v podstatě ani nemusí rozumět, nebo zákazníky na něco, co na první pořádný pohled nemusí vůbec existovat. Český sen je prostě výborný nápad a žádné drama, komedie ani pohádka nevykreslily mentalitu většiny českého národa tak dokonale, jako tento dokument, po jehož shlédnutí si nejsem jistý, jestli můžu být pyšný na to, že jsem Čech. Za jeden z vrcholů filmu považuju babičku se dvěma berlema, která naivně zdolává nerovný terén louky a snaží se ze všech sil dostat ke kulisám obchodního domu, i když část naštvaných lidí, kteří už zjistili, že jde o boudu jsou zpět. Jo a ještě jedna věc. Díky tomu, že jsem pozal zákulisí vzniku reklamy a letáků, tak už nikdy nebudu koukat na letáky jako dřív. Budu totiž vnímat, kde se moje oči zaseknou a na to si dávat pozor, jako na hlavní levácký laciný lákadlo, který v reklamní agentuře zvýraznili po testech na člověku, kterému nasadili helmu zaznamenávající zaostřování zraku na určitých bodech na papíře. ()

Kariya

Jak říkají ,,režiséři" již na začátku: ,,Možná se ptáte, proč to chceme udělat? My na to neodpovíme, protože doufáme, že vám na to odpoví ten film." A tak se i stalo. Tento snímek, nebo spíš celá ta akce, je možná kontroverzní a pobuřující, ale naprosto ukazuje českou mentalitu, naprosto. Mnohé z Čechů krásně zrcadlí a to je dobře. Vynikající ukázka toho, jak spousta Čchůi absolutně nehledí na kvalitu, ale jde jim jen a pouze o kvantitu. Jak dlouho by asi vydržela televize za 500 Kč? Nebo jak dobré fotky dělá asi tak digitální foťák za pár stovek? To je lidem ukradený, hlavně, že je to levný. Ale posoudit, zda-li je to vlastně výhodný, na to už inteligence mnohých nestačí. Nejde se divit, že supermarkety, které hleděly na kvalitu a zákonitě měli o něco dražší výrobky, prostě odešly z českého trhu, např. Delvita. A to samé s benzinem - benzínky Aral, atd, atd, atd.... Budeme už za chvíli konzumovat pouze ty nejnezdravější a nejlevnější výrobky? 85% ()

Sandler

Podle mě hlavně super nápad...výsledek vypovídá lecos o české nátuře a malosti. Skvělé herecké výkony otroků nákupních center.:D ()

karlee

Trochu rozporuplné pocity, celkem oceňuji, že to tvůrci nebrali jako výsměch chamtivosti (koupit něco za velmi nízkou cenu je racionální jednání, nikoli chamtivost, tedy pokud to skutečně potřebuji). Zajímavý je pohled do světa reklamy, mně osobně se třeba líbila pasáž s výběrem a natáčením hudby (Sounds of Muzak). Ovšem poselství - že má reklama velký vliv - není nijak objevné a navíc vyznívá nepřesvědčivě, protože prakticky všichni oslovení uvedli, že přišli kvůli nízkým cenám, nikoliv kvůli "image" (jeden přišel údajně kvůli vtipnému nápadu, ten byl ale na konci nejvíc naštvaný, takže mu to tak úplně nevěřím). Čekal jsem i víc hlášek zklamaných spotřebitelů, ale víceméně film nenudil, díky úměrné stopáži. ()

Smerfetka88

Jeho revírem jsou supermarkety, jeho tempo je vražedné, jeho nepřátelé jsou zbytečně malé nákupní vozíky - ČESKÝ NÁROD. Jestli tohle měla být sonda do reklamního průmyslu, tak dobře, bylo to poučné a zajímavé. Ale jestli tohle byla sonda do nátury českého národa, tak to je smutné. Jinak 2* nedávám kvůli nějakému mému zklamání z českého národa nebo z nějaké mé morální úhony, ale nelíbilo se mi celkové zpracování dokumentu. ()

Expertt

Co se týče filmu, tak ten fakt stojí za prd...nuda a zdlouhavý. Všichni tu píšou jak to je supr že tam ty lidi čekali, ale pochubuju že tam někdo z nich stál. Na jednu stranu se těm lidem vubec nedivim, měli to tam třeba zbourat, aspoň by konečně v tom filmu byl nějakej děj. Na druhou stranu chápu co tim všim mysleli (je tam moc dobře vidět jaká skupina lidí tam přišla) a v tomhle ohledu to byla psina, stádo lidí běží honem k barevný plachtě, nikde neni žádný parkoviště, zázemí toho jakože obchoďáku, nic ale honem tam běžej, přitom by jim to hned cvaklo trošku přemejšlet. Jako jádro toho nápadu neni vubec špatný, jen je určitě mnohem víc způsobů za míň peněz jak něco takovýho udělat. Sice by to nepřilákalo jejich cílovou skupinu, těch zběsilejch nakupujících a důchodců co chtěj nakoupit o něco levnějš (přitom kdyby to koupili u baráku v sámošce tak by to vyšlo ve finále stejně bez tý cesty tam, i když těžko srovnávat ceny z roku 2004) a který brázděj celý dny obchoďáky, ale stálo by to o 1/4 miliardy míň. Věděl bych o lepších věcech jak efektivně investovat takovej balík než je jen vylejt do kanálu. Názor, že politika tohle dělá denně je sice pravda, ale to neznamená že to musej dělat všichni ne. Chtěl jsem napsat pár hezkejch slov co se týče tý grafiky reklam, nápadů pro slogany a design fiktivních výrobků, ale po tý výši nákladů co tenhle projekt sežral to ztrací smysl. ()

topi80 odpad!

Uděláme leták na slevy v novém supermarketu. Čárymáryfuk, žádný supermarket není. Jaké asi budou reakce? Že by lidi byli třeba naštvaní? Sice to nemá žádný smysl, ale když jsou veřejné zdroje peněz bezedné a daňový poplatník to zacvaká... A jako poučení jsme se dozvěděli vskutku tak objevné věci, jakože lidi nakupují ve slevách a jsou zvědaví, když se otvírá nový obchoďák. Vskutku poučné... ()

Alan_Shearer

Hohoho, konecne jsem se po letech podival na Cesky sen a vubec toho nelituju. Za me se jedna, z tech par co jsem zhlednul, o nejlepsi Klusakuv dokument. Jakozto clovek, kterej nema rad premiru reklamy a marketingu, kterej nema rad davovy silenstvi a kterej je k urcitym vecem pomerne neduverivej, nebo spis si rad overuje fakta, jsem se musel chvilema fakt smat, kdyz jsem videl stovky az tisice lidi dychticich po straveni X hodin v hypermarketu a snahy najit co nejlevnejsi produkty oproti jejich kartelovy konkurenci. A jasne, beru v potaz, ze mnoho duchodcu proste nema penize a kazda usetrena koruna ma smysl, nicmene co smysl nema, to je srat se s dvouhodinovym predstihem pres celou Prahu na otviracku kvazimarketu, kterej do posledni chvile nebyl schopnej sdelit, kde se vlastne bude nachazet. Vratim se na zacatek, za me opravdu super koncept, kazdej si v tom najde to svoje, presne jak bylo videt ve vypovedich zakazniku. Promyslena strategie, gradujici reklama, chytlava promo pisnicka a poradny koule. Super pointa byla ta hesla na reklamnich plakatech. Dokument ma z myho pohledu dve roviny, jedna, ta casove delsi, se toci kolem pripravy strategie, prace ruznych agentur apod. Urcite zajimavy veci, ani by me nenapadlo, co se vsecko da vymyslet se slevovymi / reklamnimi letaky nebo jak debilni je foceni hlavnich tvari produktu. Kazdopadne pokrytectvi ze strany jedny agentury me taky dostalo, hlavne prirovnani k praci chirurga, wtfff. Druha rovina je samotny akt otevreni a sledovani reakci lidi. Za me trosku skoda, ze tomu nebylo venovano vic casu. Minimalne vice rozebrat medialni a politicke dopady, treba utrzek z grillovani Spidly v jedny debate, to bylo super. No a hlavne byla vtipna ta paralela se vstupem do EU, lolol. Predpokladam, ze pan rybar s zidlickou ted voli Okamuru a hrde nosi triko s preskrtlym znakem EU a NATO. Nicmene pozor, jakasi bagatelizace a generalizace Cechu, to fakt nemam rad. Chapu, vizualiace dokumentu nas mozna teoreticky vratila spis az do ranych devadesatek a je nutne znat dobovy kontext, ale drtiva vetsina lidi se pres tu masivni reklamu na nejakej Ceskej sen stejne vysrala. No nic, fakt super prank na lidi, krasne to vyobrazilo jak jsme manipulovatelni a jakou moc maji reklamy. Lito mi bylo akorat tech nejstarsich lidi, kteri si proste chteli ve slevach nakoupit nejaky to jidlo a vubec nechapali, co se to deje. Respektive lito mi bylo, kdyz se tam babicka belhala o berlich pres nejaky pole. Kazdopadne v souctu fakt povedena zalezitost, asi zavolam par kamosum a pujdem se v nedeli na cely odpoledne mrknout do Globusu. Treba najdeme konzervu s trencianskym parkom a fazulou o 20% levnejsi nez v Albertu a uzijeme si ceskou konzumni verzi americkeho snu! ()

mros

Velice povedený dokument, srovnat by se dal snad jen s Bowling for Columbine. Film, o kterém se ještě zcela určitě bude mluvit. Autoři udělali všechno pro to, aby natočili film, který na otázky, týkající se motivů filmu, sám odpovídal. Teď je pouze na nás, aby jsme to ocenili, a film si to beze sporu zaslouží. Ukázka na myšlení dnešní společnosti nejen davového šílenství, ale především těch, kteří s tím mají co společného může ukázat právě to, na co již delší čas čekáme. Určitě si film nenechte ujít. ()

Hank

Myslím, že tento film (a hlavně nápad) měl opravdu velký potenciál, možná i větší než sami tvůrci vůbec tušili, což se bohužel projevilo a zůstalo nevyužito. Chvílemi docela nuda, kdy se relativne nic moc neděje, naštěstí vše je vykompenzováno, alespoň z mého pohledu krásnou naivitou a blbostí dotazovaných lidí, ať už při samotném otevření nebo při adoraci hypermarketů a líčení jako ideálního dne....no a ten popěvek na parkovišti po šťastně prožitém dni v nákupním ráji prostě neměl chybu!!! ()

Meescha

Kdo se u toho filmu nesmál? Vždyť Ti natěšení lidé vypadali tak komicky...jenomže, to nejsou žádní exoti, jsou to obyčejní lidé a jak se ukázalo, dobře mířená reklamní kampaň dostane každého, koho dostat chce, není obrany, vždyť co je reklama? Psychologie, která je "zneužita" k manipulaci s lidmi. Je to tak, žijeme ve světě, kdy ovlivnit člověka již není problém (díky pokroku v sociálních vědách a poznávání lidského mozku), tak buďmu rádi, že si to můžeme alespoň uvědomit :-P I Když mám pocit, že autoři snímku neměli vše promyšleno do detailu a tak trochu ani nevěděli, o čem má film vlastně být, podařilo se jim vtipné a lehce hořké dílo. ()

Zdenda

Nápad geniální, film vynikající. Neuvěřitelně zajímavá a poučná sonda do spotřebitelských duší. Navíc sonda i značně zábavná. FIlm po jehož shlédnutí musíte chtě nechtě moc a moc přemyšlet, což mi také baví... Takže další plus. Vlastně jediným záporem, který vidím je trochu zaměření na cílovou skupinu (spotřebitelů). Jak známo na takovéhle akce chodí hlavně důchodci (to mi nevadí, alespoň pobyli na čerstvém vzduchu a to je dobře) a například handicapovaní a právě např. tý babči o berlích mi bylo docela (docela dost) líto a trochu mi to sráží můj jinak vynikající dojem z filmu... No tak na poprvé dávám za 4*, ale nutno podotknout, že velmi silné. P.S. Nejlepší je, že se podvrhu dopustili i na fanoušcích filmu, když natočili a pouštěli trailer vlastně na úplně jiný film:) ()