Vaterland - Lovecký deník

Thriller

Česko, 2004, 100 min

• Houdini

Český Lev 1 : Výprava(7.3.2005)

• Lima

Unyle odvyprávěná báchorka, která by zoufale chtěla být jakýmsi mnohovýznamovým dílem až "lynchovských" rozměrů, ale díky špatné filmařině na to zdaleka nemá. Snad pouze scéna lovu na ´kostrouny´ má v sobě jakýsi dramatický náboj, zbytek je zahrávání si s trpělivostí diváka (a to jsem třeba takového Stalkera slupnul jako malinu a pomalu odvyprávěné filmy miluju). Jařab je prostě velmi špatný vypravěč. Co se týče vizuální stránky, celou dobu se mi vkrádal pocit, jako bych se díval na nějakou televizní inscenaci brněnské ČT. Na letošní LFŠ po skončení projekce byly reakce publika, včetně potlesku, velmi vlažné a na otázku "O čem to vlastně bylo?" pan režisér odvětil, že "by se nerad pouštěl do rozboru a vysvětlování obsahu, protože teprve časem film nastolí otázky, na které se teprve bude hledat odpověď ". Tak pěkně děkuji, pane režisére.(1.8.2004)

• Tosim

My, asi trošku "naivní" diváci, nechceme vysvětlování všeho, co se ve filmu stane, "až do morku kostí," abych tak řekl, ale je takový problém, aby mělo například JEDNÁNÍ A MOTIVACE POSTAV NĚJAKOU LOGIKU? Pokud nevíte, proč se určitá věc děje, dají se hledat různé odkazy, či skrytá sdělení, nebo podobenství, eventuálně metafory, ale pokud ve snímku někdo něco provádí a není v tom ani za mák smyslu, nutí to k zamyšlení. O smyslu filmu. A ucházející vizuální stránka už pak fakt moc nepomůže.(23.1.2007)

• Matty

České filmy posledních deseti patnácti let lze v zásadě dělit na špatné a otřesné. Jen čas od času se objeví nějaké dílo hodné zvýšené pozornosti a jen čas od času se čeští tvůrci pokusí vymanit z několika dokola omílaných žánrových škatulek daných mizernými finančními podmínkami (přičemž se na lepší časy skutečně neblýská). Za poměrně vydařený považuji pokus o zombie komedii Choking Hazard, kdy platilo „hodně muziky za minimum peněz“, zrealizovat v českých poměrech horor tedy nemuselo být nutně sebevraždou. Jenže Vaterland zdaleka nechce být jenom hororem. Chce být ambiciózním surrealistickým snímkem, který osloví porotce na filmových festivalech napříč celým světem, chce být filmem s vlastním fungujícím univerzem, se scénami děsivými i vtipnými. Děsivý je až neúnosně. Absolutně netuším, co chtěl David Jařab svým experimentem říci. Tuším, že to netušil ani on sám. Ve Vaterlandu je toho strašně mnoho a přitom v něm není vůbec nic. Je to jakoby někdo vytlačil na malířskou paletu kousek od každé barvy a následně to rozmatlal na celé plátno. Bez uvažování, jen tak. Prostě proto, že by mu to připadalo jako dobrý, umělecky přínosný nápad (což mi připomíná dialog ze Sedmi statečných o chlápkovi, který skočil nahý na kaktus). Proti filmovým hádankám nejsou nikterak vysazený, jenom mě irituje, když tvůrci divákovi úmyslně házejí klacky pod nohy a zážitek mu co nejvíce znepříjemňují. Pochybuji, že by smyslem umění bylo činit bolest. V mém případě bych se ke konci nebál mluvit přímo o agónii. Sice jsem přemýšlel, že bych Vaterlandu udělil jednu hvězdičku, ale zjistil jsem, že k tomu není jediný důvod. Na to filmu není vůbec, naprosto vůbec nic pozitivního, pokud o „tom“ tedy budeme mluvit jako o filmu. 10% Zajímavé komentáře: hirnlego, Ajantis, Cushing, Mata(31.1.2007)

• Malarkey

Docela jsem na to díky reklamě byl zvědavý, ale nakonec jsem si těch 100 minut měl vynechat na něco zajímavějšího, protože ačkoliv Vaterland vypadá zajímavě, zajímavý rozhodně vůbec není a ani nebude.(7.5.2009)

• Faye

Ztratila jsem se v čase, v prostoru, v žánru i ve smyslu sdělení. Ale jak pravil správce Willmer „Vždycky všemu nemusíš rozumět“ Tak to jo! Díky Willmere(6.7.2005)

• Superpero

Ultimátní sračka, která je tragická ve všem co dělá film filmem. Pojem český shit opět získává novou tvář.(18.1.2007)

• B!shop

Naprosta kravina, ktera si hraje, jak tady nekdo zminil, na nejakej zahadnej film ala Lynch. Celej film mi prisel silene amaterskej. Skutecne jako bych se dival na nejakej film natocenej domaci kamerou nekde na chalupe, ale tohle mel bejt bohuzel plnohodnotnej film. Kdyby byl amaterskej, mozna bych dal hodnoceni vyssi, ale takle ne. Kamera byla taky otresna, takovou hruzu sem uz dlouho nevidel. Dialogy jsou taky strasny, jako by je herci vymejsleli behem nataceni a pak je jen tak bez emoci prednaseli. Pribeh, i kdyz se ze zacatku tvari zajimave, je taky o nicem a je proste divnej. Ani herecky vykony me nijak nepresvedcily, Roden i Forman hrajou podprumerne, ale porad lepsi nez ta hruza co predvadi ostatni. Jediny co film zachranuje a za co davam ty 2* je atmosfera, protoze misty je skoro az hororova a misty je to fakt napinavy, cemuz taky napomaha spravne divna hudba. Tenhle debut se Jařabovi nepoved.(19.10.2005)

• Brouk

No, po převychválení filmu v Premiere jsem se k němu konečně dokopal, nadále neodkládal a shlédl ho.... No shlédl.... no a co... Tak recenze a shlédnutý film... celkový dojem je pak něco jako kocovina... Nevím, ten film mě vůbec nebral, mohu se vymlouvat na možný duševní útlum a pustit si ho ještě jednou, ale proč mám pořád dojem, že se toho pocitu kocoviny i podruhé nezbavím....(13.7.2005)

V českém filmu nepochybně zjevení, originální, tajemné a napínavé. Doufám, že se podobných filmů začne točit víc.(8.10.2004)

Když jsem Vaterland viděl poprvé, byl jsem nadšen. Snímek, který pojí typicky českou atmosféru (úžasně nostalgické) a originalitu, kterou u tuzemských snímků příliš nevídáme. Audiovizuální stránka funguje výborně, povedený hudební doprovod a větší množství poloh kamery jsou velice působivé, jenže to k dokonalosti nestačí. Nepovedený scénář a povětšinou přehrávající herci (zvláště ti známější!) dost ubírají na výsledném dojmu. Stejně je na tom i nedořešený závěr, kdy film končí dost otevřeně a divákovi nejsou předhozeny žádné normální indicie. David Jařab ale překvapil, škoda jen, že se mu nedaří nastolit na celý film nějakou dusnější atmosféru, protože ta tu opravdu hodně chybí. [TOP 19/5 20%](20.1.2007)

Ha... Jen se ještě musím rozhodnout, jestli ten vyboulený dramaturgický oblouk byl naschvál nebo omylem. Ale asi všechno bylo naschvál. Jen se to neslučuje s mými představami dokonalého. Jak promrhaná šance.(6.11.2013)

Za snahu natočit v českém filmu něco "jiného". I když ta tady vyznívá myslím hodně naprázdno. Doufám, že to ostatní české filmaře (a distributory) od podobných pokusů neodradí, a že se k nějakému "českému Lynchovi" třeba někdy dohrabem.(8.9.2005)

• Darren

30% za obstojné herecké výkony a prostřední pasáž lovu. Jinak škoda mluvit, ztráta více než hodiny a půl života. Odmítám věřit že v tomto byla nějaká hloubka, pro mě naproslý blábol.(1.7.2005)

• paascha

jako pokus o film slabé, jako pokus o dobrý film příšerné, snad jen jako dráždidlo pro zakyslou Ninu to ujde(3.8.2009)

Přehodnocuji na maximum, dozrálo jak víno :)(6.7.2009)

Ano, tímto směrem chceme, aby se česká kinematografie ubírala. 4,5*(30.1.2007)

• hippyman

10% - neptejte se mě, sám nevím za co...(5.11.2008)

• D.Moore

Vaterland je takový pokus s dobrým Rodenem a Formanem, s povedenou scénou lovu, slušnou hudbou… A se špatným zbytkem. Myšlenka byla chvályhodná, natočit „něco, co se u nás netočí“, ale vznikla táborácká báchorka z neurčité doby a neurčitého místa, která (až na zmíněný lov) navíc vypadá prachbídně amatérsky a nejsem si jistý, že to byl úmysl. Dlouhé a nudné. Velká škoda, možná jsem čekal zbytečně moc.(20.11.2011)

Když jsem byl na tomhle filmu v kině, tak se mi poprvé v životě stalo, že zhruba polovina lidí odešla znechucená během promítání. Druhá polovina na Vaterland zírala až do konce závěrečných titulků. Odcházel jsem z tohoto filmu v hodně zvláštním rozpoložení. Teď jen vím, že bych jej raději už v životě vidět nechtěl.(7.2.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7