Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

• USA Adventures of Robinson Crusoe, a Sailor from York

Loutkový film na motivy slavného románu Daniela Defoe. (oficiální text distributora)

corpsy

Pri sledovaní tohto vynikajúceho bábkovo - kresleného diela ma oblieval príjemný, nostalgický pocit. Doby, keď sa v neskorších poludňajších hodinách objavovali vo verejnoprávnej televízii skvosty ako je tento ( a jemu podobné ), sú síce už nenávratne preč, ale ostal po nich silný dojem a sentiment. ()

kaposlav

Vypadalo to dobre a nádejne, ale nemali kombinovať do toho animácie, to mi pokazilo ten najväčší dojem. Dej je všeobecne známi a tak najväčší podiel pri hodnotení robí prevedenie, ktoré pokazili práve tými animáciami. Ak by ostali len pri tých bábkach, tak by bolo moje hodnotenie minimálne o hviezdičku vyššie. ()

C0r0ner

V několika málo desítkách minut máme krásně shrnuté vše, co tak Defoe chtěl čtenářům předat. Pohádka to byla bezvadná a bezvadně udělaná a, ač jsem samozřejmě věděl celý průběh dopředu, nenudil jsem se. Akorát by mě zajímalo, co to tam měl za zrůdu, protože to byla kombinace minimálně čtyř zvířat. 85% ()

Cheeter

Když jsem se na tohoto Robinsona koukal, došlo, že jsem jej určitě viděl už dřív jako dítě. Pes Budd mi totiž byl povědomí. Celkově byl snímek akorát humorný, a i po technické stránce dobře proveden. Nejvíce jsem si však užil papouška Poliho, ten měl občas dobrou ránu. ()

Noviik

Vtipně a originálně pojatý film o asi největší klasice. Animace je opravdu krásná a inspirativní. Jen ten Gott... ()

dr.fish

Jedná se nepochybně o krásný loutkový film. Vtipný, chytrý a detailně propracovaný. Jendo z vrcholných děl našich animátorů. 90% ()

honz

Známý román D. Defoe je oblíbený již po několik generací. Toto jeho animované zpracování (převážně loutkové, jen retrospektivní pasáže jsou kreslené) je vpravdě mistrnným dílem Stanislava Látala. Poeticky pojatý dobrodružný příběh anglického námořníka nepostrádá vtip (především glosy Robinsonova papouška), napětí (např. setkání s lidožrouty), ale i dojemnou chvilku, kdy Robinson přichází o svého věrného druha, psa Buda. Když se trosečník po dlouhých letech dostane do své vlasti, zjišťuje, že Londýn, kde hodlá dopsat své paměti, je pro něho příliš rušným městem, a tak se i s papouškem a sluhou Pátkem vrací na poklidný ostrov...Výborná je podmanivá hudba Karla Svobody a též skvělý dabing. ()

Koda

Kdo by neznal Robinsona Crusoe a Pátka, jako by nežil. Tahle klasika se učí a čte mnohá staletí a vzácností je to, že se nezapomíná. Konečně jsem mohl díky režisérovi Látalovi si představit, jak asi to vypadalo na ostrově. Film mě ničím nezklamal, ale ani nějak nepřekvapil. Loutky jsou výborně zpracované, naanimované a Postránecký, který namlouval hlavní postavu byl legendární. Potom samozřejmě nesmím zapomenout ani na našeho nezapomenutelného mistra, který nazpíval píseň ke znělce. Za mě hezky prožitý večer s Robinsonem. ()

Maynard.

Zase taková uplná pecka to není... Ale je vidět práce šikovnejch českejch ručiček. Paradoxně se mi líbily víc "kreslený" příběhy, než to loutkový. Mělo to krapet tajemnej nádech jako Zemanovy drsný pohádky. co je ale nejvíc, tak je hudba z pera velkého mistra, jehož rukopis je skutečně unikátní... Příjemný na tomhle filmečku je, že to trvá jen kousek přes hodinu a že to dobře dopadne :o) ()

Zagros

Moc krásný film, který se mi líbil v dětství i v dospělosti. O jeho velkém vlivu vypovídá to, že když někdo vysloví jméno Robinson Crusoe, tak se mi vybaví na první místě právě tohle zpracování. Řemeslně je udělaný náramně, navíc nepostrádá pěkný příběh a správnou míru vtipu. ()

wosho

Nebude troufalé a ani nadsazené tvrdit, že se jedná o nejpodařenějšá adaptaci této literální klasiky. ()

Landauer

Je to naprostá fantazie, jeden z dost opomíjených klenotů českého filmu. Naprosto úžasná animace, dokonalé výtvarno pana Borna, které kupodivu funguje i v loutce a perfektní Václav Postránecký plus poutavý scénář a skvělá atmosféra. Na žádný zápor se mi nepodařilo přijít, čili jednoznačně 100%! Krom toho velmi potěšila stylizace stárnoucího Robinsona do vizáže Johna Lennona (samozřejmě zřejmě neúmyslná) :-) ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Hlavně nám neztroskotejte, pane Robinsone."     Iba priemerné bábkové (s častými prestrihmi na kreslené) spracovanie Robinsona, ktoré má iba dosť chabé rozprávkové kúzlo, nevtipný humor, nevhodnú lepkavú hudbu (ktorá najčastejšie prepína medzi "televízno-inscenačným" a "hospodským" módom) a výtvarnú stránku, ktorá tiež príliš neuchváti. Najviac mi ale vadilo, akého chumaja z Robinsona tvorcovia spravili - až po dlhom čase (niekoľkých dňoch?) náhodou zistí, že je na maličkom ostrovčeku a až po niekoľkých rokoch (keď už umiera od hladu) sa rozhodne ten ostrovček preskúmať. Ja chápem, že je to určené deťom, ale predsa tie deti nie sú sprosté.     "Ja chci zpátky na ostrov. Táhněte, darmožrouti! Párat se s vámi nebudu. Už mě to nebaví, už mě to nebaví." ()