poster

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

 • anglický

  Adventures of Robinson Crusoe, a Sailor from York

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný

Československo, 1981, 68 min

Předloha:

Daniel Defoe (kniha)

Kamera:

Jiří Šafář

Hudba:

Karel Svoboda
(další profese)
 • Jinny
  ****

  Aneb co jste o Robinsonovi netušili. Tak jako obvykle Češi udělali z klasiky komedii - a vůbec ne špatnou.(28.1.2004)

 • monolog
  *****

  Báječný byl Robinson, pral se s dálkou sám. Ostrovem doved vládnout. Všechno měl, lásku žádnou. Ač báječný svět hrdinů dnes úsměvným se zdá, Robinson naším přítelem dál zůstává. Tohle zpívá Karel Gott při konečných titulcích tohoto filmu. I já si myslím, že je to jedno z nejlepších převedení Defoeovy knihy. O vtip se obvykle stará papoušek skvěle namluvený Stanislavem Fišerem a taky pes Bud. O drama a akci zase sám Robinson. A i přes humornost a vysokou zábavnost si snímek zachoval určitou jímavou poetiku, výtečnou atmosféru opuštěného ostrova a člověka na něm. Člověka, který se pomalu stává z povrchního cápka moudrým mužem. Který nachází i v maličkostech takovou radost, že si ji ani nedokážeme představit. Který je přesto tím nejsmutnějším a nejosamělejším člověkem na Zemi. Za těch osmadvacet let, co byl na ostrově si na něj tak zvykl, že se mu v samotě zalíbilo. Nejdojímavější scénou je určitě Budův odchod. K formě filmu, myslím, že je geniální propojení loutkové a kreslené animace, protože si tak tvůrci mohli dovolit mnohem víc, než jen s loutkami. Loutky představují realitu, jaká se právě Robinsonovi děje a kresbičky jeho vzpomínky. Všecko je nádherně vypracovaný i přestože ty kresbičky vypadají jak ještě hrubější Mach a Šebestová. A i díky tomuhle filmu miluju pohybovou animaci.(12.10.2006)

 • xxmartinxx
  ****

  Kája Gott, který příběh otevírá a uzavírá, je naštěstí jediným přešlapem. Jinak je to sympatické a s místy překvapivě vydařeným humorem. Takhle nějak si představuju klasiku tuzemské animace.(25.9.2012)

 • Cervenak
  *****

  Burton a Selick sa môžu ísť zahrabať. Kedy už tieto skvosty českej trikovej a animačnej školy vyjdú na dvd???!!! Chcem Zemana, chcem Trnku, chcem Robinsona!(28.1.2009)

 • veronikav
  *****

  Snad nejhezčí loutkový film :-) Zajímavý příběh s patřičnou dávkou humoru :-)(15.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace