poster

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

 • anglický

  Adventures of Robinson Crusoe, a Sailor from York

Animovaný / Loutkový / Dobrodružný

Československo, 1981, 68 min

Předloha:

Daniel Defoe (kniha)

Kamera:

Jiří Šafář

Hudba:

Karel Svoboda
(další profese)
 • Segrestor
  *****

  Skutečně jedna z mých nejkrásnějších vzpomínek na animované dobrodružství z dětství. Dodnes si představuji Robinsona jako tuto loutku. Patrně nejlepší zpracování Defoeovy předlohy. Netřeba víc dodávat.(1.10.2011)

 • Chrustyn
  **

  Po všech směrech propracované ale pro mě nezajímavé, nezábavné a překvapivě nudné. Jako některé Zemanovky, které film připomíná.(9.10.2012)

 • Gemini
  ****

  Klasika tentokrát trochu jinak, a to tak že loutkově:) Další důkaz o kvalitě české animátorské školy, navíc s příběhem vyprávěným s lehkostí a vtipem.(19.4.2004)

 • Vančura
  ***

  Zpočátku nadšení, ke konci téměř zhnusení. Jako velmi sympatické zde hodnotím technické zpracování - kombinace animovaného filmu s loutkovým zde bezvadně funguje, a velmi dobré je i namluvení všech postav. S původním Defoeovým textem to pochopitelně nemá moc společného - beztak dodnes nebyl kompletně přeložen do češtiny, a všichni ho proto znají jen v převyprávěné podobě pro děti. Ty jsou í cílovkou tohoto dílka - při sledování jsem se přesunul ve vzpomínkách do dětství, kdy by mě podobná romantická vyprávěnka velmi pravděpodobně asi bavila - dnes nad tím však už jen ohrnuji nos a zívám nudou. Nadto mě tam vyloženě sral ten mluvící papoušek - jak byl ten pes v první půlce super, tak ten pták stáhl celý můj dojem z filmu vydatně dolů (třeba když dělal Robinsonovi Pátkova tlumočníka - jako wtf?!). A ve scéně, kdy se papoušek spolu s Pátkem ožral a společně zpívali cosi na způsob nějakého moravského lidového popěvku (za doprovodu harmoniky), jsem se už jen chytal za hlavu, jestli náhodou nesleduji vlastně parodii. Konec mě pak vyloženě otrávil - Krátký film Praha na svět přivedl mnohem lepší filmy, které s tímto nesnesou srovnání. Hudební doprovod z dílny normalizačního hitmakera Svobody a závěrečná píseň v podání Karla Gotta jsou pro mě pak jen poslední kapkou, proč si mě tento film nezískal, a proč si myslím, že je neblaze poznamenán dobou svého vzniku. Za mě slabé tři hvězdy.(7.12.2013)

 • veronikav
  *****

  Snad nejhezčí loutkový film :-) Zajímavý příběh s patřičnou dávkou humoru :-)(15.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace