poster

Jeanne Poisson, markýza de Pompadour (TV film)

 • Česko

  Madam de Pompadour - Králova milenka

 • Francie

  Jeanne Poisson, Marquise de Pompadour

 • Slovensko

  Jeanne Poissonová, Markíza de Pompadour

Drama / Životopisný / Historický

Francie, 2006, 2x90 min

 • Hedka
  **

  Vcelku vydarený pohľad do čias vlády Ľudovíta XV. Autentické prostredie, pekné kostýmy a výprava, dosť dobré herecké výkony, ale to je asi všetko. Život a morálka, ktorá mi je cudzia a nevzbudzuje vo mne ani sympatie. Žiadny podobný film ma neoslní, pokiaľ je bez posolstva a neviem sa aspoň čiastočne stotožniť s konaním alebo pocitmi niektorej z postáv.. Alebo ma musí zaujať aspoň formálna stránka, či historická pravdivosť. To nebolo najhoršie, dávam aspoň dve hviezdičky.(5.2.2013)

 • tahit
  ****

  Příběh, který je příjemný nejen vizuálně, ale i hudebně. U tohoto filmu se zabývat otázkou, zda všechno vylíčené historicky souhlasí, mi přijde zbytečné. Podle mého názoru je podstatné, že díky filmu dnes vím, že to byla nevšední žena, která se vymykala společenským stereotypům bez možnosti uplatnění vlastních snů.(10.9.2010)

 • sportovec
  ****

  Solidní profesionální práce, která neohromí, ale také nepřivede k zuřivosti. Tolik vytýkaná popisnost je v tomto případě na místě; co o té dámě vlastně víme? Že uměla více než být královskou milenkou; že některé její vlastnosti byly sporné; vynikat měla i duchem. To všechno ve filmu je, i když v druhé části režie i scénář poněkud ztrácejí dech. Budeme-li tuto životopisnou televizní kreaci srovnávat s tím, čím jsme dnes na obrazovkách den co den doslova bičováni, poctivé, divácky vděčné řemeslo tohoto dílka vynikne ještě více.(22.1.2013)

 • argenson
  ****

  Četl jsem několik životopisů markýzy de Pompadour i jiných osobností té doby, takže mám určitou představu, kterou tenhle film poměrně dobře naplnil. Musím ale dodat, že u většiny historických filmů posledních let postrádám napětí, spád, gradaci (které mi naopak přinášelo čtení knih). V každém případě ale jde o realistické ztvárnění nelehkého postavení královy milenky, která zdaleka nebyla tak všemocnou, jak se to většinou prezentuje (v tomto směru mě celkem vytáčí rádobyseriózní časopisy jako Epocha, History a podobně). Dalším plusem filmu je výborné herecké obsazení, zvláště charismatický Vincent Perez v roli Ludvíka XV. naprosto seděl. A i když mezi ním a Charlottou de Turckheim je stejný věkový rozdíl jako byl mezi králem a královnou Marií Leszczyńskou, ve filmu vypadají spíš jako matka se synem, čímž tvůrci lehce sympaticky zdůraznili argumentaci, proč král musel bejt kurevník. Ovšem kdysi populárního šviháka Venantina Venantiniho v roli cholerického krejčího jsem si uvědomil až dodatečně po nastudování informací k filmu. Kostýmy, výprava, všechno dobrý, k úplnému sednutí na zadek však přesto něco chybí.(2.9.2010)

 • lioncel
  ****

  moc pěkný komentář od _ Orlau32 _(2.9.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace