Jeanne Poisson, markýza de Pompadour (TV film)

• Česko

Madam de Pompadour - Králova milenka

• Francie

Jeanne Poisson, Marquise de Pompadour

Jeanne Poissonová, Markíza de Pompadour

Drama / Životopisný / Historický

Francie, 2006, 2x90 min

Četl jsem několik životopisů markýzy de Pompadour i jiných osobností té doby, takže mám určitou představu, kterou tenhle film poměrně dobře naplnil. Musím ale dodat, že u většiny historických filmů posledních let postrádám napětí, spád, gradaci (které mi naopak přinášelo čtení knih). V každém případě ale jde o realistické ztvárnění nelehkého postavení královy milenky, která zdaleka nebyla tak všemocnou, jak se to většinou prezentuje (v tomto směru mě celkem vytáčí rádobyseriózní časopisy jako Epocha, History a podobně). Dalším plusem filmu je výborné herecké obsazení, zvláště charismatický Vincent Perez v roli Ludvíka XV. naprosto seděl. A i když mezi ním a Charlottou de Turckheim je stejný věkový rozdíl jako byl mezi králem a královnou Marií Leszczyńskou, ve filmu vypadají spíš jako matka se synem, čímž tvůrci lehce sympaticky zdůraznili argumentaci, proč král musel bejt kurevník. Ovšem kdysi populárního šviháka Venantina Venantiniho v roli cholerického krejčího jsem si uvědomil až dodatečně po nastudování informací k filmu. Kostýmy, výprava, všechno dobrý, k úplnému sednutí na zadek však přesto něco chybí.(2.9.2010)

• igi B.

Instantní kostka režijních i hereckých klišé, rozpuštěná ve dvou litrech vlažného přístupu - toť ryzí (nad)národně televizácká gastronomie současnosti, lehce stravitelná, lehce spláchnutelná - na jakékoli téma - historie nehistorie... Spíše tedy >poison< , rybka leklá v marně jedovatém vejvaru... :-/ - - - - - (Poprvé a zcela jistě naposled znuděně viděno 12. a 19.2.2011 na ČT1 coby (k)análu velmi levné kulturní kuchyně /navíc s rovnocenně plytkým a otravným čétédabingem/, hodnocení 164., komentář zde jako jebemnáctý - 19.2.2011)(19.2.2011)

Překrásný a výpravný historický film. Kdo četl knihu Massima Grillandiho "Madame de Pompadour " mi dá jistě za pravdu. Film se úžasně držel historických podrobností včetně fyzických předností historických osob a tedy výběr herců byl perfektní. Ludvík XV. ve své době prý nejkrásnější muž Evropy byl perfektně vybrán (Vincent PEREZ) a Madame Pompadour (Heléne de Fougerolles) přesně odpovídala nevšední kráse Jean Antoinette, která dobyla nejen tělesně, ale hlavně duševně srdce záletného krále Francie na dlouhých 20 let, což se žádné ženě před ní nepodařilo. Dvoudílný nádherný film, který, jak doufám snad někdy vyjde na DVD. P.S. Vůbec nechápu, jak někdo může klasifikovat tenhle film na "odpad" !! To chce klasifikovat sám sebe ?(5.1.2009)

• wosho

Bída a nuda vládla s Ludvíčkem XV. v tomto filmu. Režie je jak ze sna, ze špatného sna. Robin Davis nedokáže budovat dobovou atmosféru a vystačí si jen s tehdejším oblečením a výpravou. Ale to, že král se má chovat jako král (to znamená dle ceremonie dvora a tu měli na francouzském dvoře hodně propracovanou) a že ta štětka by měla mýt neskutečné vnitřní kouzlo, je mu jedno. Celková věrohodnost je všem zde u prdele. A historici asi dostávají zánět mozku, když to všechno vidí. Kdyby to alespoň bylo schopně natočeno, ale na režisérské stoličce seděl asi ožralý mýval bez špetky talentu, protože Jeanne Poisson, markýza de Pompadour je prachbídně natočená (stačí si srovnat onen úvodní bál a první tanec krále s Jeanne/ první tanec Elizabeth Bennet a panem Darcym v Pýše a předsudku od Joe Wrighta-no a máte jasno o čem mluvím). A kamera je jak z mistrovského zoofilně-pedofilního porna, tam by za ní kameramana pochválili, ale u historické filmu by mu naplivali do ksichtu. Ale co bych to tu všechno rozpitvával. Snad stačí říci, že Jeanne Poisson, markýza de Pompadour je podprůměrným tv snímkem, kteroho zachránila výprava a dobře zvolený ,byť neustále opakující se, hudební doprovod.(3.9.2010)

moc pěkný komentář od _ Orlau32 _(2.9.2010)