Thunderbolt a Lightfoot

• USA Thunderbolt and Lightfoot

Neobvyklé akční krimi o bankovních lupičích, kteří chtějí získat zpět kdysi ukořistěné peníze.
Režisérský debut Michaela Cimina v sobě spojuje charakterovou studii i road movie. Snímek sleduje zločineckou dráhu čtveřice asociálů. Bývalý zloděj Thunderbolt (Clint Eastwood) a flákač Lightfoot (Jeff Bridges) se seznámí, když Thunderbolt naskočí na útěku před gangsterem do Lightfootova ukradeného auta. Spolu se vydávají na bizarní výpravu za Thuderboltovým lupem z dřívější akce, aby je o něj nepřipravili jeho bývalí parťáci, sadistický Red (George Kennedy) a inteligencí nepříliš oplývající Goody (Geoffrey Lewis), všichni ale na místo dorazí pozdě. Jednotřídní školní budova, kde byl lup ukryt, jako by se propadla do země. Všichni se tedy dají na spořádaný život a najdou si práci, přitom však plánují, že vyloupí stejné místo, které Thunderbolt a Red „udělali“ už dříve. Přestože se plán nezdaří, Thunderbolt a Lightfoot zjistí, že něco jim přece jen vyšlo, tedy alespoň si to myslí... Eastwoodův „pohodový“ Thunderbolt představoval odklon od jeho dřívější polohy drsných policistů či pistolníků. Na tuto hereckou proměnu reagovali velmi příznivě také diváci, a snímek tak zaznamenal poměrně slušný kasovní úspěch. Bridges získal svou druhou nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší výkon ve vedlejší roli, avšak Cimino následný projekt s Eastwoodem odmítl, načež dosáhl svého uměleckého vrcholu snímky Lovec jelenů (1978) a Nebeská brána (1980). (oficiální text distributora)

Sopholojong

Vyborny oldschoolovy road movie v prvej odlahcenejsej polovici a serioznejsia heist kriminalka v tej druhej, kedy ide poriadne do tuheho s prekvapujucim koncom. Cimino uz vo svojom debute naznacuje majstrovstvo v rezii - sympaticke vedenie hercov, timing akcnych a komedialnych scen etc. Skvela nahanacka "do kopca" a "z kopca", epizoda s "burakom" plnym kralikov, rozstrielanie sejfu, zaverecna nahanacka s policajtmi, doberman... a skvele herecke vykony ani nie tak "reverenda" Eastwooda, ako najma lahkovazneho "floutka" Bridgesa a nervovo labilneho Kennedyho (ten mal byt tiez nominovany na "plesouna"). Zabavna sedemdesiatkovina a k dokonalosti chybalo malo. ()

Bragi66

Odlehčená fajnová rozehrávka mezi Clintem Eastwoodem, který se v tomto filmu údajně dvakrát zasmál, a mezi  uvolněným Jefem Bridgesem - The Big Lebowski (1998), který tu hraje v kalhotách nad kotníky. O střílení králků z kufru si každý může vzít své, ale celkově je to více než přijatelná komedie, která se dá shlédnout vícekrát. Jen je k podivu, jak v té době dokázali Amerikáňci vyrábět tak ohavná auta v bizarním futuristickém designu. ()

Masinfira

Komedii tento snímek připomíná pouze na začátku. Tady potěší Jeff Bridges, který tomu dává "šťávu". Poté (jak již někdo napsal) nabere film spád a téma klasické vloupačky, byť s překvapivými zvraty a úsměvnějšími chvilkami. Celkově bych určitě řekl, že kdo má rád mladého Eastwooda, přijde si na své (i když tentokrát to není úplně drsňák, na jakého jsme z jiných filmů zvyklí) ()

Draginja

Clint a Jeff. Dvaja herci s charizmou. Mam ich oboch rada. Extra. Tu som sa zamilovala do Jeffovho smiechu. Vzdy sa uprimne s nim zasmejem aj ja. Film ako celok je super, nic mi nevadilo. ()

A.J. Rimmer

originální zápletka, nepředvídatelný děj, čupr hlášky, šokující konec....prostě všechno co čekáte když čučíte na bednu. Clint jako vždy bez chyby, loliťák Bridges v šatičkách se propracoval až k nominaci na oscara.....na nic nečekejte a hoďte na to bulvu lidi! ()

Bohaatstvo

Nejdříve jsem si myslel, že jde o průměrnou roadmovie, postupem času jsem ale zjistil, že mě film nepustí od obrazovky. Jednak herci jsou samozřejmě výborní (hlavně Bridges) a druhak i děj je hodně chytlavý. Sice tak trochu oddychovka, ovšem i tak je to jeden z filmů, které si rád vybavím a proto nezapadne v propadlišti dějin. P.S.: Díky stanici AMC. Tenhle kanál mi sedí čím dál víc! ()

PORTER44

Docela povedená krimi s nádechem komedie nejvíc pobavil G.Lewis,C.Eastwood opět zahrál toho nejchytřejšího,J.Bridges jako nezkušený a do všeho se hrnoucí mlaďoch,a nakonec pořád prudící G.Kennedy,originální dobývání do trezoru a jak už to bývá, na konci to skončí pro většinu bandy špatně. ()

Ajbell

Film s celkom jednoduchou a častou zápletkou zameriavajúcou sa na lúpež, avšak so zaujímavým príbehom popri tom. Clint Eastwood znova v roli drsného ale v srdci správneho a čestného chlapíka a mladý Jeff Bridges ako jeho neskúsený a rozlietaný mladý spoločník. Tak trochu mi v žánroch prekáža komédia a to hlavne kvoli koncu, aj napriek tomu, že dej je často nadnášaný. (75%) ()

Sejkorka

Náhlý úder a Lehká noha. Akční / Komedie / Krimi  - o bankovních lupičích, kteří chtějí získat zpět kdysi ukořistěné peníze. V některých ohledech nepodlehlo zubu času, avšak z dnešního pohledu vůbec ne akční a neobvyklé bylo nejspíš v době vzniku. Je pravda, že první Lightfoot přejede pátého (který je dále jen zmiňován), druhý Thunderbolt nikoho nezabije a jediný přežije, třetí zabije toho prvního (i když mu to chvíli trvá) a pak ho roztrhají psy na kusy a čtvrtý ňouma nikomu neublíží, ale trefěj ho policajti v kufru auta, kterým odvážejí lup. Přes veškeré násilnosti, je to dnes poměrně slušná komedie. ()

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v… (více)