Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

nula87

Tohle je přesně ten typ filmu, který já můžu. Komedie (ale rozhodně ne taková, co si pod tím slovem představí většina), u které se nestaví na prvoplánových vtípcích, ale na drobných náznacích, skládankách a detailech. Některé vtípky jsou načnuty, pak se děj otočí jiným směrem a "vtip" je dokončen o 15 minut později. Úvody jednotlivých kapitol jsou skvělé, když nám je nejdříve vypravěč řekne, a ony se pak odehrají na plátně. To vše podtrženo skvělými herci. 90% ()

bossy

Ne, tohle není film, který by se dal zařadit. Ale takových je právě málo, je to úplně něco jiného než jakýkoliv jiný film, nemůžete říct "je to jako ten a ten film", protože žádný takový není. Tenhle styl humoru mi hodně sedí, je to inteligentní humor, na hollywood až moc inteligentní, pokud se Vám líbí fekální typ homoru ala Blbý a blbější tak se tady nezasmějete. ()

slowfox

Úžasně poetická komedie, která mi rozhodně nepřipadala nevtipná a dokonale mi zlepšila náladu. Pro mě nejlepší film o Andersona. ()

subic

Hodně našlápnutý film, co se obsazení týká. A to je tu spíš na škodu. Jak se říká, méně je více. Čekal jsem další komedii s dvojicí Stiller+Wilson a on je to takový rozvleklý lehce úsměvný film. Táta, máma, jejich 2 a půl dítěte a všichni jejich další partneři, to je spousta postav a o čem že to vlastně bylo? Já tomu dám ještě někdy šanci tak za dalších 10-20 let. 50% ()

PlysovyMacko

Film je o svojráznej rodine a ich pošramotených vzťahoch. Ale ta čudná poetika a rádoby vtipné postavičky si ku mne vôbec nenašli cestu, nepochopila som to a preto je film za mňa kolosálna blbosť. ()

Martass21

Nechápu, jak to ten Anderson dělá. Vždycky když sleduju Život pod vodou nebo Tenenbaums, přijde na mě taková nostalgie, jako bych už něco podobnýho zažil ale byl jsem ještě moc malej na to, abych si to pamatoval...Samozřejmě, že jsem to nemohl zažít, ale ten pocit...Někomu to přijde jako ukrutná nuda - prostě, nedá se na to dívat jako na regulerní komedii, tenhle film musíte tak nějak cítit. A já ho cítim...PS: Film obsahuje nejlepší epitaf na světě ()

Roucky

Co tím chtěl tvůrce říci? Těžko říct. Komedie určitě ne, na drama málo působivé a v člověku to nic nezanechá. Ono je to vlastně celé takové nic. Co mě udivuje je skvělé herecké obsazení, což je ale taky jediný důvod film dokoukat. ()

papuchalk

Bohužel jsem nejdřív viděl skvělý Life Aquatic, a tak jsem nyní zákonitě zklamaný. Ještě k tomu mi to celkově vůbec nesedlo. A to přitom nelezu do neznámých vod. Za mě bohužel podprůměr. Strašně se to vleče a vtipný mi tam přišly asi tak 3 situace a bylo mi dost jedno jak to skončí, hlavně ať už to skončí. Zkrátka svěží a vtipnou komedií bych tohle nenazval ani po pětiletém filmovém půstu. Čekal jsem daleko víc. ()

Chladek

Dokonalost, nadsázka, a hlavně, vyvrcholení první etapy Andersonovy režijní tvorby. Vše co zkoušel v předchozích dvou filmech (Bottle Rocket a Rushmore) je v tomto filmu dovedeno do dokonalosti. Ať už se jedná o jediněčnou práci s kostýmem (Karen Patch) a "set designem" (David Wasco), výběrem hudby (který mimochodem pomáhal sestavit jmenovec P. T. Anderson), či jako obvykle Andersonovo vlastní specifické vedení herců a jejich inscenování, vyvedené do jevištní dokonalosti ve spolupráci s filmovým záběrem. Tento film je óda na hořkost a nelze se divit, že se někomu nelíbí. V horším případě dotyčný nemá cit pro jedinečný filmový styl, v lepším případě to nepochopil. ()

Thovt

Andersonovi spolupráce na scénáři s Owenem Wilsonem moc nesedla - chybí tam ta správná koncentrace bizarnosti, navíc účast Frat Packu taky nebyla trefa do černýho (Luke Wilson sice dostal roli šitou na tělo, ale ani tak se v ní moc nepředved). takže celkově zklamání, což ale u Wese Andersona pořád znamená dobrej standard... ()

Rychloskot

Vynikající snímek, vynikajícího scénáristy, s vynikajícím režisérem a skvělým obsazením. Každý z rodiny Tenenbaumových je vtipný a dojemný. Příběh je vtipný a dojemný. Tomu se říká New weird a je to můj styl psaní. Trochu vtipu, trochu dojemna, trochu sci-fi, a hlavně hodně realita. Dokonalost, dokonalost, dokonalost!!! Pět hvězd je málo! ()

fimler

To že měla být komedie jo???Tak potom nevím kdo se u toho směje.Jako drama se to celkem osvědčilo.Herci nijak úžasní. ()

janarandova

„I think we're just going to have to be secretly in love with each other and leave it at that, Richie." Už jenom kvůli téhle jediné větě bych si to pustila znovu a znovu. Pro mě je Wes Anderson prostě pan režisér. Už jen to, jak film vizuálně vypadal by mi stačilo k tomu, abych mu dala vysoké hodnocení. Příjemný děj, který popisuje život poněkud zvláštní rodinky, kterou si každý musí zamilovat, nebo si tam najde alespoň jednu postavu, která je mu více než sympatická, tomu přidává na kvalitě. O hvězdném obsazení v podobě Gwyneth Paltrow, Owena Wilsona, Billa Murraye a dalších ani nemluvě. Mně Tenenbaumovi přirostli k srdci, hlavně Margot zamykající se v koupelně, kde si pravidelně zapaluje cigarety, aniž by 12 let kdokoliv z rodiny zjistil, že kouří, zamilovaná do svého nevlastního bratra. Jeden z nejlepších Andersenových filmů, který svou kvalitou pro mě téměř dohání Grandhotel Budapešť. A ještě musím zmínit velmi povedený soundtrack! (Me and Julio Down by the Schoolyard, These Days, Needle in the Hay..) ()

pollstro

Úvodní tempo vyprávění prologu je nesmírně rychlé a svižné, což může nepřipraveného diváka značně zaskočit a znejistit. V tomto prologu se seznámíme postupně se jednotlivými členy rodiny Tenenbaum a jejich příběhy od samotného dětství až po současnost a to v několika málo minutách, takže se jedná o poměrně velké množství informací, které je potřeba vstřebat a ačkoliv je úvod velmi poutavý, kouzelný a nádherně odvyprávěný s nádechem humoru, rukopis Wes Andersona nepřehlédnutelný, tak i přes to ve vás film v následujících minutách po konci tohoto prologu zanechá jisté pochybnosti a nejasnosti, jelikož se člověk nedokáže ze začátku plně orientovat mezi hlavními postavami a objevují se tak otazníky, kdo je vlastně kdo a jaký příběh je s touto postavou spojován. Naštěstí po tomto velmi rychlém a náročném úvodu samotný film značně zpomalí na tempu vyprávění a umožní se tak hezky zorientovat v postavách, pomalu ale jistě se tak člověk dostává hlouběji do příběhu rodiny Tenenbaum a začne objevovat jednotlivé vztahy mezi hlavními postavami a začne si uvědomovat krásu tohoto filmu. Příběh vypráví o rozvrácené rodině, kterou před 22 lety opustil jejich otec a teď se snaží rodinu spojit zase dohromady, přitom vztahy v rodině nejsou zrovna vynikající a především obyčejné. Už v úvodu je více než jasné, že se opravdu jedná o netradiční rodinu, jednotliví členové a jejich příběhy jsou naprosto originální, úžasné, kouzelné a vždycky něčím specifické a rozdílné od ostatních, zažíváme s nimi všední i nevšední situace, ve kterých se mohl ocitnout kdokoliv z nás, ať už se jedná o ty humorné situace, nebo naopak vážnější a ačkoliv je The Royal Tenenbaums žánrově zařazen do komedie/drama, nepovažoval bych ho ani za jedno, jelikož osobitý přístup Andersona dělá z tohoto filmu opravdu unikátní dílo, které žánrově snad ani nelze zařadit, jedná se tak o zcela netradiční film, který může svým stylem mnohé odradit od sledování. Kompozice scén se nese v duchu Andersona, vše tedy působí zcela zvláštním, ale za to kouzelným dojmem, neuvěřitelná hra s barvami, které vždy oživí danou scénu. Statická kamera, která nabízí opravdu velmi přímočaré záběry, které si pohrávají s geometrií a souměrností dané scény. Jedná se o velmi osobitý film, který svým stylem vyprávění, které je zde mimochodem rozděleno do kapitol, což vypadá naprosto úžasně, nemusí společně s vskutku zajímavým stylem humoru a dialogů sednout každému. Wes Anderson patří mezi malou skupinu režisérů, kteří mají svůj jedinečný a originální styl a jeho rukopis lze poznat během jediné scény, jelikož v celé kinematografii neexistuje nikdo, kdo by měl takhle specifický styl. Umělecky nádherně natočeno a odvyprávěno pomocí příběhů jednotlivých postav a jejich upřímnými dialogy, které jsou brilantně zkonstruovány a promyšleny do každičkého detailu a společně s originálním vizuálem tvoří nezapomenutelný filmový zážitek. "Look, I know I'm going to be the bad guy on this one, but I just want to say the last six days have been the best six days of probably my whole life." () (méně) (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)