Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

Ruut

Viděno až 20 let od natočení - no to nejlepší měl Wes tehdy ještě před sebou. Navíc kluci Wilsonovic a Stiller jsou/byli známí, ale zbytečně ruší svými xichtíky poetiku filmu o rodince, kde všichni promarnili (?) svůj talent. ()

misterz

Konečne Anderson, ktorý ma bavil a to aj napriek tomu, že i v tomto prípade sa tu zrkadlí jeho typický a osobitý režisérsky prístup - jednotlivé postavičky s ich chovaním a jednaním sú totálny bizár, rovnaké zvláštne vyprávanie príbehu ako pri ďalších jeho snímkoch a v neposlednom rade snímok disponuje rovnakou čudnou melancholickou atmosférou.... Tak potom v čom to bolo, že ma jeho ďalšie filmy bavili len priemerne? Myslím, že odpoveď je jedine v obsahovej stránke, v tomto prípade narozdiel od ostatných, ma ten strelený dej ohľadom mechom udretej rodinky Tenenbaumovcov bavil a jednotlivé situácie v spojitosti s postavičkami som si celkom fajn užíval. Samozrejme, nejde o nič svetoborné, ale na nadpriemer to určite stačí. 75/100 ()

MIMIC

Na tomto filme je najzvláštnejšie to, že sa tvorcovia pokúsili nakrútiť film o zvláštnej rodine zvláštne. Filmy o Flintstonovcoch a Addamsovcoch zachovávajú atmosféru kresleného alebo hraného seriálu, čo sa od nich napokon očakávalo. Tento autorský film sa chopil témy "taká normálna rodinka" spôsobom, ktorý čakal málokto. Rozprávač, nápisy, flashbacky, radenie do kapitol na spôsob "Izby s vyhliadkou", strih na neočakávaných miestach, množstvo strihov na jednotku času, krajne banálne a krajne extravagantné dialógy, to všetko prispieva k divnej a pôsobivej atmosfére, čo len korešponduje s charakterom Tenenbaumovcov. Takýto spôsob rozprávania sa dobre hodí k hektickému tempu príbehu, ktorý je však bohužiaľ skôr kopou šialených nápadov a epizód než uceleným príbehom. Povedal by som, že kopa epizodických scénok by sa dala pokojne vypustiť bez toho, aby došlo k ujme na jeho kompaktnosti. Napriek tomu, že film je do značnej miery postavený na humore (najlepší žartík je asi ten, keď dvojica bitkárov dopadne do zen-garden), nie je komédiou, ale akousi lyrickou groteskou. Napriek zjavným kinematografickým kvalitám nie som v stave pochopiť, o čom ten film je a v aké cieľové publikum dúfa. To, že každá geniálna rodina je zároveň nenormálna som vedel (resp. predpokladal) už skôr. PS: Fockerovcov som zatiaľ nevidel, takže predbežne u mňa vyhrávajú Addamsovci. ()

Adam Bernau

Já to nevnímám jako parodii na červenou knihovnu, telenovely nebo romantické komedie. Já to vnímám jako romantickou komedii pro mě. Osudovatější než sám osud. Takže tady s hvězdičkami trochu přitlačím. Český název zase jednou vymýšlela asi nějaká sekretářka distribuční firmy. ()

kingik

Sobecký patriarcha, gurmán a milovník žen kdysi opustil svoji rodinu. Po dvaceti letech, během nichž rozházel všechny peníze, se vrací zpět do rodinného hnízdečka ke své odcizené manželce a třem nadaným dospělým dětem. Nikdo ho nevítá s nadšením, ale když prozradí, že je těžce nemocný, rodina se nad ním slituje. Otec má jen šest neděl na to napravit veškeré hříchy mládí a ještě před svou smrtí zacelit dávné rány a nahradit všem ztracený čas. Atypická komedie o jedné newyorské dysfunkční rodině uvádí na scénu bizarní postavy s velmi pestrou minulostí a různými slabostmi. Ty navzdory svým vrozeným schopnostem, nejsou v kruhu svých nejbližších schopny vyrovnávat se se základními problémy, které život přináší. Je to dost zdlouhavý film a bez jiskry. Nic vtipného a zajímavého jsem na něm neshledal. Nelíbilo se mně to. Jen to herecké obsazení bylo pestré. 20% ()

Snorlax

Hravé, neskutečně vtipné, obrazově vybroušené, jsem velmi ráda, že jsem dala Andersonovi třetí šanci. Tentokrát se to povedlo, došlo k našemu naprostému souznění a já se nahlas smála. K replice „Vždycky jsem chtěl být Tenenbaum" podotýkám me too, me too. ()

Legas

"She smokes." Po Až vyjde měsíc mi přišlo, že v Takové zvláštní rodince je těch skutečně vtipných a vypointovaných situací docela málo. ()

Jordan

režijný rukopis Wesa Andersona jednoducho milujem, zamiloval som si ho od prvých okamihov a záberov a každými ďalšími sa táto láska iba stupňuje. tento film potvrdzuje jeho režisérsku genialitu, scenáristický talent, zmysel pre detail, prácu s kamerou, hercami a atmosférou, takéto filmy by si mali pozrieť všetci, ktorý prvoplánovo a a priori odmietajú americkú produkciu. skvelé. raz vidieť nestačí. ()

Anderton

Wes Anderson je režisér, ktorý točí filmy pre....pre niekoho iného, ako som ja. Po siedmych rokoch si pamätám z filmu to, čo na druhý deň po jeho vzhliadnutí, čiže skoro nič. Divný humor, ktorý docenia možno skoršie ročníky alebo ľudia, ktorí so sebou nosia a užívajú "menšie ako malé množstvo". Najviac sa mi páčil Andersonov debut. V rodinke zaujme plejáda hollywoodskych hviezd a megahviezd, len nechápem, čím ich Andersom presvedčil. Možno sa časom naladím....čierny adidas je prvá lastovička.... ()

boshke

Já mám pocit, že se Wes bohužel stává (mým) dalším Guyem Ritchiem - oba dva si dokola pořád točí ten svůj fetiš... a někdy jim to baštím a někdy ne. Pardon, ale o čem tohle bylo, jsem vůbec nepochopil, nebavilo mne to a už nikdy v životě to vidět nemusím. A je mi jedno, kolik Murrayů nebo Wilsonů do toho nacpe... 40% ()

FrodoF

Svělé herecké obsazení, hezké výtvarné zpracování, jen občas trochu překombinovaný děj a moc postav. ()

Chrustyn

Skvělý film s výborným obsazením. Už podle názvu je jasné, že film bude trochu zvláštní a on také je a ne jen trochu. Film se rozhodně nesnaží být něčím čím není a snaží se hlavně pobavit což se mu daří. Je sice pravda, že film občas sklouzne do dramatičtějšího tónu ale po většinu času to je pohodová a dalo by se řící, že i optimistická podívaná. ()

classic

Ingrediencie scenáristických nápadov, ochutené o atypický vizuálny štýl + čerešnička na torte v podobe obsadenia hercov na vysokej úrovni, tak s týmito surovinami pečie americký „Pekár” i režisér Wes Anderson už od nepamäti, a zakaždým ukuchtí absolútnu delikatesu, na ktorej si zvyčajne veľmi pochutnávam! Síce občas zabudne pridať prášok do pečiva, ako napríklad teraz, ale aby som len nekritizoval majstra od kuchyne, niekedy zase pripraví hotovú pochúťku s názvom - “Až vyjde mesiac”... _ Jednoducho je všestranný, väčšinou pracuje na jednej a tej istej téme, ktorú si vie spracovať rôznymi spôsobmi. Sledovať rodinu Royala Tennenbauma je balzamom na dušu, i keď okrem neho, nikto nejaví prílišný zápal po dobrej nálade, dalo by sa povedať, že sú poznačení všelijakými traumami z minulosti, z ktorých sa nakoniec spamätajú, znovu vykročia tou správnou nohou do nového dňa, ale pokiaľ tomu tak bude, Royal zažije „najhoršie” dni svojho života ? V podstate, sám si za to môže ! Vskutku, dosť ma to bavilo, sršalo to najdôležitejšími aspektami každého filmového diela, ktoré musí mať niečo do seba, a veru, že i malo ! Každému to zachutiť nemusí, ale pre tých jedincov, ktorí obľubujú takéto „dobrotky” , tak pevne verím, ako sa budú po spapaní oblizovať, zmyslový orgán bude mať zase neukojiteľný apetít, a tak vám teda zaželám - bon appétit... ! ()

Arsenal83

Zvláštna rodinka, ale film ešte zvláštnejší. S nálepkou komédia, ale nie je tu jeden jediný moment, kde by sa človek zasmial a to tu hrá Stiller a Wilson. Wes Anderson je proste jeden z najväčších podivínov na režisérskej stoličke a nechápem, že mu to vychádza. Ešte aj takto zohyzdiť Gwyneth, to je normálne na kriminál. ()

mat.ilda odpad!

Nedovedu si představit situaci, za které bych mohla vydržet do konce, leda bych byla zároveň sestrou Wilsonových a ženou Andersona - pro klid v rodině. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)