Třináctá komnata

(festivalový název)
  • Nový Zéland In My Father's Den

Předlohou filmu je stejnojmenný román Maurice Geeho, který vyšel poprvé v roce 1969. Válečný reportér Paul Prior (Mathew MacFayden) se po sedmnácti letech vrací do rodného města na novozélandském Jižním ostrově. Jeho otec právě zemřel, s bratrem Andrewem se málem nepoznají a ve vzduchu visí napětí. V chatě uprostřed sadu Paul nachází tajnou skrýš, třináctou komnatu svého otce, kterou ukrýval před svou puritánskou manželkou. Setkává se také se šestnáctiletou Celií, dcerou své dávné lásky... Silná dramatická atmosféra vyprávění, umění vyjádřit jedinečnou přírodní paletu barev Nového Zélandu a schopnost citlivě nahlédnout do nejhlubších rodinných tajemství napovídá, že Brad McGann patří k největším režisérským objevům novozélandské kinematografie současnosti. Film byl uveden na filmových festivalech v Sydney, Aucklandu, Wellingtonu a v Torontu. (MFF Karlovy Vary)

Tosi

Inteligentní, tajemné a gradující drama, které vyzařuje lítost, osamělost a tragédii. Ač pomale plynoucí, celkově ponurá atmosféra filmu byla zcela uvěřitelná a závěrečné odhalení vyžadovalo velkou pozornost diváka...80% ()

terunka003

Překvapující, drsné, dramatické, napínavé, temné. Děj, který začíná klasicky - příjezd do rodného města na pohřeb otce, přivítání s tamnějšími obyvateli a dávnými přáteli, vracení se k místům a otevírání truhel se vzpomínkami. Ale, pak se děj začne pozvolna otáčet, dozvídáme se o čím dál větších tajnostech z minulosti a nakonec tu máme tak strhující závěr, že skoro nestíháte číst titulky. Matthew MacFadyen hrající hlavní postavu je úplným opakem uhlazeného hrdinu v Jane Austenovské době. Prostředí a roční období skvěle vylaďují náladu a hudba je typická pro takový typ filmu, takže dobrý. "..raději být nikým někde, než někým nikde.." ()

sskrblik

Zatímco Peter Jackson velebí Novej Zéland a dělá má reklamu na desítky hodin, pak film Brada McGanna spíše v tomto ohledu říká, že na Zélandu není nic extra zvláštního, každej teenager by chtěl vypadnout :-). Konec konců ono i celkové ztvárnění je takové unylé... ()

Kurikmoon

Pekne poskladaný príbeh vo viacerých časových rovinách. Prepracovaný dej a slušné drama, ktoré si udrží pozornosť aj pri jeho pomalom vyprávaní. ()

shabazza

Nudné, uondané, utahané, chaotické, bez šťávy, bez šmrncu ... tohle byl snad jen příběh "pro příběh". Zápletka jako taková se dá shrnout do jediné jednoduché věty s jedním slovesem, novozélandská příroda taky není samospásná (kdyby se vystřihly veškeré záběry na vlnky, kytičky a stromečky, byla by stopáž poloviční) ... škoda zabitých dvou hodin. ()

made1

Konečně příběh se vším, co má opravdový příběh mít. Jen by se hodilo vysvětlení, proč právě takové filmy se u nás neobjevují na dvd, v kinech atd. ()

fruitbueno

Nerozumím, proč tento film nezná víc lidí. Tajemství, tabu a zapomenuté hříchy, ale taky potřeba utéct sám před sebou. Parádní prolínání časových rovin, drsné finále, mrazení kolem páteře. Je hrozná škoda, že podobné filmy zůstávají většinovému divákovi utajeny. ()

Seti

Zpočátku to tak vůbec nevypadá, ale v závěru se Třináctá komnata vyjeví jako hodně silné a hodně dobře natočené drama. Hlavní zásluhu pravděpodobně nese předloha, ale směr, jakým se příběh ve druhé půli začne ubírat jsem nečekal a hodně mile mě překvapil. Když se pozvolna před divákem rozkrývá 17 let staré tajemství, film se stále více halí do kriminální atmosféry a konec si už napětím nezadá se slušným thrillerem. Nevím už jakou náhodou jsem na tenhle zapadlý kousek narazil, ale rozhodně vím, že si zaslouží o dost větší pozornost. ()

Teg

Těžko popisovat, jaký pocit se mi po skouknutí usadil v hlavě. Prostě mistrně servírovaná dávka dramatu, napětí a výborné hudby!! Trestuhodně opomíjený film. Když jen pomyslím, že čekal u mě doma 4 roky než jsem se na něj podíval... ()

Piškotka

Zvláštní a neotřelé. Film nabízí vhled do dávné minulosti, která je úzce propojena s přítomností. Lidské osudy zde zaznamenávají nečekaně velké zvraty a odkrývají se až na samotnou dřeň. Věci se nedají vrátit ani napravit, přesto vedou ke katarzi. Lidské sny jsou podobné bez ohledu na kontinent. I Nový Zéland může být pokládán za díru. M. MacFadyenovi jsem věřila každé slovo. ()

Disease

Celková pointa je velmi dobrá, ale ta doba, než se k ní dopracujete... Rozhodně o hodně lepší než tento film, ale fanoušek novozélandské kinematografie ze mě asi holt nebude. ()

Haniczka

Dá se film, kde dojde ke zločinu, označit za thriller? Asi ano. Dá se film, kde až v konci pořádně pochopíte, o co tam vlastně šlo, označit za mysteriozní? Asi ano. Dá se film natočit na Novém Zélandě, ale aby nepůsobil jako reklama na chráněnné krajinné oblasti? Určitě ano. Zpočátku jsem byla lehce zaskočená, posléze příjemně překvapená. ()

Viperine

Chytré a moc pěkně vizuálně zpracované psychologické drama. Soundtrack parádně podtrhuje atmosféru, čehož si vždycky cením. Film na večer, kdy si jeden chce trošku podumat. ()

jandula00

Jedinou chybičkou na kráse tohoto filmového koncertu je jeho přílišná délka. První hodinu jsem se chvílemi docela nudila, ačkoli je mi jasné, že všechny scény byly svým způsobem důležité a bez nich by celý snímek ve výsledku nevyzněl tak kompaktně a uceleně. Od momentu, kdy se do dějové linie zamíchala kriminální zápletka a najednou vše začalo plynout a zapadat do sebe, jsem byla nadšená, to vše i díky dobře vybrané hudbě a kvalitním hereckým výkonům, bohužel bych toto nadšení potřebovala zažít o trošku dříve. Celkově moc příjemný a nenásilný film, který dělá čest i tak kvalitní novozélandské kinematografii. ()

agassi68

Atmosféra depresie a osamelosti navodená skvele, len to množstvo odhalení a zápletiek bolo na mňa priveľa. A znova premúdrelé dievča, z čoho sa mi už začínajú robiť vyrážky. Herecky presné, dosť sa útočí na emócie, v čom by nebol problém, len nie tak okato. Váhal som medzi 3 a 4, prevážila takmer ako vždy hudba.. ()

frbulka

Jeden z těch filmů, po jejichž dodívání si říkám, že asi nedokážu ocenit kvalitu. Je pro mě těžké si zamilovat film, ve kterém mi každá postava připadá plochá a žádná mi nepřirostla k srdci... ()

xKatiex

Zhliadnutie tohto filmu bolí, a bolí - a bolí. Každý na svete má svoju vlastnú trinástu komnatu, z ktorej sa vyhrnie kostlivec skrytého rodinného tajomstva. A najhoršie je, ak tento kostlivec so sebou prináša tragické udalosti založené na nepochopení najbližších a najbližšími. Netrúfam si odhadnúť, kedy si ten film skúsim pozrieť nabudúce . tak skoro to asi nebude... ()

Casador

Čakal som málo, ale dostal mnoho. Kto vydrží zhruba prvú pol hodinu, tomu sa za to film náležite odvďačí. S pribúdajúcimi minútami nerástlo, len moje hodnotenie, ale aj moja pozornosť. Zrazu som bol už celý ponorení do deja a nebolo cesty späť. Skvele natočená dráma zahalená tajomstvom, plná napätia, skrytých citov, zabudnutej lásky a dobrej hudby. Každá postava má v príbehu svoje pevné miesto a tak dotvára mozaiku v ktorej do seba všetko pekne zapadá. Trochu som sa obával nezvládnutého konca, ale moja obava bola zbytočná. Záver je prekvapením, ktorý našťastie nič nepokazí , naopak celé dielo iba umocňuje. ()

Brinkley

Nenapadá mě jiné shrnutí, než že jde o působivé a velice reálné drama. Nic není jednoznačné, nikdo zde, tak jako v životě, není 100% bezchybný. Matthew MacFadyen dokáže vystihnout i ty nejniternější pocity - stačí mu jen jemné gesto, lehce pozdvižené obočí, především však ty jeho božské oči. Pro mě velice silný zážitek. Dozvuky Otcova doupěte pociťuji ještě den po jeho shlédnutí (a asi se z těch snaživě přetvořených českých názvů k filmům jednou zvencnu). ()