Tento neobyčejně napínavý a inteligentní politický thriller výrazně předstihl svou dobu. V roce 1962 byla témata jako kontrola myšlení, politický atentát a mezinárodní konspirace spíše neobvyklá a při jeho opětovném uvedení v roce 1987 působil téměř stejně aktuálně jako v době premiéry. Neoblíbený velitel, seržant Raymond Shaw, se z korejského zajetí vrací do USA jako hrdina, aby převzal čestnou medaili Amerického kongresu, a několik vojáků, kteří pod ním sloužilo, o něm opakovaně říká, že to je nejodvážnější, nejjemnější a nejsympatičtější muž, kterého kdy potkali. Brzy začne být jasné, že po jejich zajetí Korejci se Shaw a jeho muži stali obětí intenzivního vymývání mozku. Několik z nich trápí noční můry nebo nevysvětlitelné chování, asi nejhůře se tato zkušenost podepsala na kapitánu Benettu Marcovi. Po čase si Marco začne uvědomovat, co se vlastně stalo. Vypadá to, že byl Shaw naprogramován tajnými ruskými a čínskými agenty jako vraždící stroj, který je schopen zabít třeba i nejlepšího kamaráda, pokud dostane ten správný příkaz. Druhou stranou mince je politické zneužívání Shawa jeho panovačnou matkou, která směruje kariéru manžela Johna Iselina, přihlouplého kongresmana, který se pro sebe snaží získat viceprezidentskou nominaci díky hysterické antikomunistické kampani. (oficiální text distributora)

zigíš

Paranoia, je přítomna už od začátku -žádné navodění zdánlivého poklidu- aby se pak nepříjemně táhla celým dějem a i přes značně pomalé tempo, dokáže k závěru hezky houstnout ..pravda, dokážu si to představit ještě vypjatější ! ()

ZkuKol

Vynikající politický thriller, který doposlední kapky vytěžil brilatní literární předlohu. Sinatra hraje skoro stejně dobře jako zpívá, Harvey je zcela mrazivě "unloveable" a Angela -"to je vražda, napsala"- Lansbury je jako Clint v sukni. Janet Leigh i Leslie Parish hrají slušně, ale jejich hlavní role je okrasná resp. pomiováníhodná a tu plní dokonale. Mr. Frankenheimer je skvělý řemeslník a thrillery jsou jeho káva, stupňuje napětí i tempo vyprávění s přesností laboranta a tíhu padající na hlavní účastníky rozděluje jako na vytrvalostního běžce. Příběh je dodržená kniha tzn. výborný a dialogy úsporné a smysluplné. Občas z filmu trochu více začpí doba vzniku (přece jen nám thrillery za tu dobu více zakčněly a studio už taky není tak "in"), ale to je jen piha na kráse. Drama o vymývání mozků ostré jako břitva a mrazivé jak exmanželka čerstvě po rozvodu... 90% PS: remake od Demmeho má sice skvělé obsazení, lákavý vizuál a zmodernizovanou zápletku, žel je strašně ukecaný, nudný, bez tempa a šťávy a šahá na slabý průměr. ()

vitekpe

Angela bravurne predvadi zenskou, kterou mate chut po celou dobu uskrtit... :) Pomerne dlouhy film o vymyvani mozku pro nepratelske a spionazni ucely, zaroven mixnuty politikou. Dobre obsazene i zahrane. Potesila Leslie Parrish (a samozrejme proradny Henry Silva :) ). ()

Han22

Slavný Mandžuský kandidát mě příliš nezaujal, stejně jako kdysi remake. Komunisti v korejské válce unesou jednotku, vymyjí jim mozky a jejich velitele naprogramují jako vraždící mašinu. Jeho spolubojovník se tomu snaží přijít na kloub. Problém je, že je to příšerně pomalý, rozbíhá se to do všech stran - vztah s matkou, lásky obou postav, antikomunistická hysterie, vypatlaný senátor, politické čachry. A to vymývání mozku je tak naivní, že se nedivím zařazení do kolonky sci-fi, i když to se sci-fi nemá nic společného. Navíc nevýrazný Sinatra v hlavní roli. 3* tak dávám za jednotlivosti - fantasticky odporná Angela Lansburryová v roli matky (o 3 roky starší než její syn ehm...). Souboj s čínským zabijákem (latino herec Henry Silva ehm..). Jedna nečekaná vražda a naprosto parádní a nečekané finále. Jinak průměr, škoda že to nenatočil Hitchcock, to by byla látka přesně pro něj. ()

Hopper

Kvalitný politthriller smerovaný na mccarthyizmus, ktorý ani po 45 rokoch nezostarol, ktorý ďaleko predbieha svoj moderný remake, s kvalitnými hereckými výkonmi na čele s Harveym a Angelou Lansbury. Takú matku teda mať.... no inak to v závere ani nemôže skončiť... ()

Hanys_

Zajímavý námět, opět nesympatická Lansbury (tentokrát ale ku prospěchu filmu) a Jude Law ze 60. let. Výsledkem je docela zdlouhavá podívaná, která asi ve své době zaznamenala silnou odezvu, ale v dnešní době už na mě tak silně nezapůsobila (tedy krom posledních 30 minut). 8.2 na imdb je pro mě záhadou..5/10 ()

Scevola

Take politicke hranie na to ako by to mohlo byt. Scenar je zaujimavo postaveny (hlavne ten kartovy spustac). Je len pochopitelne ze pre americanov ma tento film vyssiu hodnotu (podla hodnotenia imdb.com) ako tu pre nas na csfd.cz. 7/10 ()

F.W.Colqhoun

Always with a little humor. Kdysi v nultých letech se mi nehnusil ani Demmeův remake s Denzelem Washingtonem, ale tohle je samozřejmě úplně jiné kafe - černé, obrazově ppropastně černobílé, studené a přes všechny naivní podružnosti představ o brainwashingu nakopávající. Zajímavosti tvrdí, že souhlas s uvedením filmu do kin musel dát sám Kennedy. Jeden má ale dojem, že film nesledoval dost pozorně, nebo dost mžoná nesledoval vůbec - hezký příklad toho, jak klíčovou roli může v životě (a smrti) sehrát ignorace umění. Odhlédnuto od východozápadní politické polarity, která je stejně zbytečná, neboť opovrženíhodní jsou v tomto filmu skoro všichni (a republikáni rozhodně nejvíc), je Frankheimerovká paranoia nejen aktuální, nýbrž dokonce aktuálnější, protože v poli vrcholné manipulace, které jsou vystaveni pouze zajatí vojáci, se ocitá v současnoti každ. Kdo kromě Orwella by si tak brzy po válce v něco takového troufl doufat? Jediný, kdo to kazí, je chudák Sinatra. Též rubrika zajímavostí uvádí, že všechny jeho scény byly natočeny napoprvé. Bezpochyby proto, že nemělo cenu na další pokusy plýtvat filmovým materiálem. Yes ma'am. ()

Disease

Největším plusem je velmi dobrá knižní předloha. Ve filmu zpočátku naneštěstí chybí ta atmosféra a dost se to vleče. Poslední půlhodina je ale strhující. ()

Rozjimatel

"Why don't you pass the time by playing a little solitaire?"     Politický thriller s prvkami sci-fi, zaradený do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Film o vojne studenej ako psí čumák, o vymývaní mozgov, pričom sám tak trochu vymýva mozgy divákom. Je to až príliš prepolitizované (to vo filme nikdy nemám rád), celá zápletka je v podstate postavená na priam paranoickom americkom strachu z komunistov, ktorí sú vykreslení ako nejaké odpudivé, neľudské bytosti z inej planéty. A rovnako odpudivo sú vykreslení aj politici, ktorí si na strachu z komunizmu postavili svoju populistickú kampaň (tá matka seržanta Raymonda Shawa je obzvlášť hnusná ropucha). Celý film je inak veľmi podivný (napr. veľmi čudná "romanca" medzi Frankom Sinatrom a Janet Leigh), pôsobí akosi umelo, bez schopnosti vyvolať nejaké emócie. Celkový dojem z filmu mierne vylepšuje až dramatický záver.               "I keep telling you not to think. You're very, very good at a great many things, but thinking, hon, just simply isn't one of them." ()

Mikino00

Dobré originální téma zpracováno celkem kvalitně, dalo se toho využít více ale to nevadí. Co vadí je podtext špatných a ďábelských komunistů a pár hluchých míst, kde děj doslova stojí. Film ale stojí za vidění i kvůli perfektně hrajícímu Sinatrovi, nikdo jiný by do této role amerického hrdiny nepasoval lépe. ()

ddf76

Trochu zklamani cekal jsem od tothoto snimku trochu vic (se divim, ze to ma na imdb 8.4). Je to jen rutinni zalezitost, nic v tomto snimku nevybocuje z prumeru. ()

Wolvie

Kvalitou zhruba na stejné úrovni jako remake,jen bez skvostného Washingtona a samozřejmě lehce neotřelejší. ()

JimiH

Navzdory výše uvedené synopsi se mi zdal děj zbytečně překomplikovaný a slučoval v sobě příliš mnoho prvků - kritiku McCartyhovské hysterie, syndrom Korejské a studené války a pochopitelně i ústřední téma brainwashingu. Tenhle koktejl je však dávkován dost pozvolna a některými svými dějovými zákruty se film noří do béčkových vod (vyloženě otřesné jsou pak obě romantické epizodky). Přesto celkový dojem z filmu je výborný, obzvláště díky Sinatrovi, Harveymu a Lansburyové, jejichž herecké výkony zastírají slabší místa snímku. ()

mi-ib

Nápad není vůbec špatný. Pro mysteriózní film bych řekl skoro výborný. Jenže je převeden na plátno poněkud naivně, řekl bych. Dívákovi jsou věci předkládané jako fakt a nedovolují mu nad příběhem nějak více se zamyslet. Celé spiknutí je pak, tak nějak odhaleno: Aha, ted si vzpominam... Některé scény mi připadaly směšné a navíc ten celkem čekatelný konec, ale určitě ne špatný. Prostě chtělo by to si s tím nápadem víc vyhrát. Slabé 3*. ()

Tormentor665

Je to jak jedna dlouhá noční můra, to se musí uznat. A Iselin jakoby vypadl z prdele McCarthyho, jehož jako kdyby nepočal nikdo jiný než Richard Nixon. Nevýhodou je pomalé tempo a silně uspávací první hodina. Závěr geniální. ()

Rimland

Výborně napsané, natočené (skvělé vizuální hrátky se scénou v Mandžusku nebo při Islinově prvním vystoupení) a zahrané (hlavně Lansburyová, ale též Harvey a Gregory, dokonce i Frankie se překonává). A ač je to po většinu času spíš čtyřhvězdičková záležitost, tak kvůli vynikající finální půlhodině a především závěru (který sice včas odhadnete, ale i tak z něj budete nadšeni – navíc díky tomu kusu kovu na krku je to celé o dost působivější) tomu s klidem tu pátou přihazuju. MiniSPOILER: Zajímalo by mě, jak byla míněna poznámka Islinové o tom, že „jim“ ukáže, až bude u moci. Že by se první dáma chystala na otevřenou bitku se soudruhy? :-) ()

Kortexo

.Vynikající politický román a film s propracovaným dějem, postavami a famozním finále, který ve své době neměl konkurenci... ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury