foto

Jonathan Demme

  • nar. 22.2.1944 (73 let)
    Baldwin, Long Island, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký filmový kritik, scénárista, producent a režisér se narodil v New Yorku. Na Univerzitě na Floridě začal při studiu chemie psát filmové recenze do kolejních novin. Během doby, kdy pracoval u Embasy Picture psal nadále filmové ale i rockové recenze a natočil na 16 mm kameru krátký film DOBRÉ RÁNO, STEVE (1968). Na konci šedesátých let produkoval v Británii reklamy. Po návratu do USA získal zkušenosti s psaním scénářů a režií u nezávislého režiséra Rogera Cormana. Výsledkem byly scénáře k filmům Drsní andělé nebo Horká klec.

Jeho prvním samostatným byl snímek Veřejná frekvence, ale mezinárodní uznání získal až v roce 1980, kdy natočil příběh o setkání dělníka s podivínským milionářem Howardem Hughesem MELVIN A HOWARD. SWING SHIFT (1984) měl potenciál stát se zajímavou sondou do továren, kde během druhé světové války pracovaly ženy, ale vinou rozepře s hvězdou filmu Goldie Hawnovou, která se chtěla zaměřit především na milostný příběh jedné zaměstnankyně, je film nevyvážený a chybí mu pro Demmea typická vybroušenost a důvtip.

Tentýž rok přišel i s dokumentem o koncertech rockové skupiny Talking Heads STOP MAKING SENSE. NĚCO DIVOKÉHO (1986) byla road movie s prvky černého humoru. Největšího komerčního úspěchu dosáhl, když na stříbrné plátno převedl novelu Thomase Harrise MLČENÍ JEHŇÁTEK (1992). Geniálně děsivý thriller o agentce FBI, která aby dopadla masového vraha, musí se spojit s jiným vrahem Hanibalem Lecterem, nacházejícím zálibu v konzumaci lidského masa. Kvalitu ocenila i kritika a film získal Oscara v kategoriích nejlepší režie, herec (Hopkins), herečka (Fosterová), adaptovaný scénář a také film.

Po tomto úspěchu se Demme zaměřil na téma homofobie a diskriminace a natočil film ze soudního prostředí, ve kterém exceloval Tom Hanks v roli nemocného AIDS, který ztratí práci, když se to jeho zaměstnavatel dozví. Za PHILADELPHII (1993) získal sošku Hanks. Kromě celovečerních filmů točil Jonathan Demme i klipy pro Vegu nebo Spingsteena.

Žaneta "Llana" Panchártková

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(107)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace