Celestinské proroctví

Celestínske proroctvo

Dobrodružný

USA, 2006, 99 min

• Rosana

Ta myšlenka a celově to, co se snaží ten film předat není špatné. Ale rozhodně na film se koukejte až potom, co si přečtete knihu "Celestýnské proroctví", protože jak to bývá, film bývá většinou jen oklešt+ný výcuc, pokud se snaží ztvárnit knihu. A tato kniha je spíše pocitová, než akční, takže točit podle ní film byla vážně chyba.(7.9.2008)

Ďalší filmový prešľap, zapríčinený najmä maximálnou ignoráciou knižnej predlohy. Kniha je dokonalým stelesnením uvedomovania si potreby filozofických myšlienok, ktoré sú veľmi silné a autentické. A film? Ten načisto absentuje akýkoľvek náznak filozofie a nevyhnutným aspektom, ktoré robia knihu takým vzrušujúcim čitateľským zážitkom nevenuje takú pozornosť. Chyba spočíva hlavne v minutáži, pretože na takýto film sú i dve hodiny málo a hlavne, keď má taký rozsiahly dej. Vo filme je všetko príliš skratkovité a útržkovité, a divák, ktorý nemá ani len obraz o knihe, z toho deja nebude mať vôbec nič. Postavy sú nevyvinuté a film je ukrátený o množstvo duchaplných dialógov. A prečo 3*? Napriek mizernému režijnému prevedeniu tejto snímke nechýba magická hudba, oslnivá podmanivosť prírody a vizuál. Už len z úcty ku knihe nemôžem ísť pod 3*. Všetkým odporcom tohto filmu však odporúčam prečítať si predovšetkým knihu, pretože nemá tendenciu čitateľa pripraviť o zmysluplný zážitok.(26.4.2008)

Podle proroctví se nic neděje bezdůvodně, všechno má svůj význam a hlubší smysl. Proroctví mluví také o schopnosti používat a uvědomovat si intiuci, která hraje v životě lidí velice důležitou roli. Jen si ji prostě nechceme připouštět. Obsahuje tajemství, které mění pohled na náš svět, v němž právě žijeme. Hlavní hrdina chce poznat opravdový smysl života. Vypraví se do Peru, aby nalezl záhadný Rokupis, který se snaží oficiální místa popírat a nepřipouštět si jeho existenci. Rukopis ukazuje jakou cestou se bude naše civilizace ubírat a kam budeme směřovat.(22.10.2008)

• snob

Proč, bože, proč je má duše tak cynická? Povedená parodie na duchovní život člověka. Tak zjednodušené. Smysl života z Chvilky pro tebe. A v příštím čísle se dozvíte jak upéct středobod vaší existence. Ne, v lednici nebude. Na dřeň obnažená pravda o smyslu života. Pokud vám nedojde teď, smiřte se s tím, že jste odepsaní. Vidíš blikat květenu před barákem? No tak s chutí do toho. Smrt je tvou spásou. Rozsvítíš se jako žárovka a našel jsi smysl života. Ne, opravdu jsi ho neměl hledat v Playstationu 1. Haha, ne, ani v tom druhém. Příště si zarazím do prdele kolík a dojdu jiného a lepšího duchovního osvícení. Kopulace mezi blbostí a debilitou v tomhle filmu byla neskutečná. A ano, knihu jsem četl, takže jsem i věděl o co ve filmu vlastně jde.(27.7.2010)

• Jara.Cimrman.jr

Redfieldova kniha dopadla tak, jak musela. Triviální děj se do filmové podoby podařilo převést bez problémů, peruánská příroda ve filmu rozhodně předčila papírovou podobu a myšlenková síla se smrskla do zrychleného blábolu, při jehož sledování by i dalajláma s budhou nevěřícně kroutili hlavou. Kdo má zájem rozšířit své poznání světa, tak ať si přečte knihu a kdo chce vidět skvělý film, tak ať si pustí něco jiného.(28.1.2013)