Celestinské proroctví

The Celestine Prophecy

Celestínske proroctvo

Dobrodružný

USA, 2006, 99 min

V knize Jamese Redfielda Celestinské proroctví je pomocí tzv. devíti vhledů (devíti částí tajemného rukopisu) popsána duchovní cesta člověka v kontextu s vývojem celého lidstva.(29.4.2011)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $617,236Tržby Celosvetovo $903,680║ /40%/(29.12.2008)

Ďalší filmový prešľap, zapríčinený najmä maximálnou ignoráciou knižnej predlohy. Kniha je dokonalým stelesnením uvedomovania si potreby filozofických myšlienok, ktoré sú veľmi silné a autentické. A film? Ten načisto absentuje akýkoľvek náznak filozofie a nevyhnutným aspektom, ktoré robia knihu takým vzrušujúcim čitateľským zážitkom nevenuje takú pozornosť. Chyba spočíva hlavne v minutáži, pretože na takýto film sú i dve hodiny málo a hlavne, keď má taký rozsiahly dej. Vo filme je všetko príliš skratkovité a útržkovité, a divák, ktorý nemá ani len obraz o knihe, z toho deja nebude mať vôbec nič. Postavy sú nevyvinuté a film je ukrátený o množstvo duchaplných dialógov. A prečo 3*? Napriek mizernému režijnému prevedeniu tejto snímke nechýba magická hudba, oslnivá podmanivosť prírody a vizuál. Už len z úcty ku knihe nemôžem ísť pod 3*. Všetkým odporcom tohto filmu však odporúčam prečítať si predovšetkým knihu, pretože nemá tendenciu čitateľa pripraviť o zmysluplný zážitok.(26.4.2008)

• sonnak

Těžko říci, co Redfield od zfilmování svého bestelleru takovýmhle způsobem očekával. Pro předlohy neznalé to bude zřejmě jen legrační, nesourodé a nemálo zmatené béčko bez náznaku vyšší myšlenky, pro čtenáře CP naopak příliš jednoduché a neobsáhlé , výsledkem je zkrátka film bez cílové skupiny. Ono taky vecpat celý děj CP do 100 minut není žádná sranda, ale tohle nestojí za to ani jako pokus. Chybí téměř všechno, co dělá knihu výtečnou, zbylo zde místo pouze pro děj-posunující události a to je evidentně příliš málo...... a celé to korunuje ohromně pitomý, smysl nedávající scénář. Dohromady s ne zrovna zručným režisérem to dopadnout dobře ani nemohlo. Vypadá to celé dost vyumělkovaně (žeby kvůli mé fantazii při četbě?), a taky příliš....ploše. Za pochvalu ale stojí nádherné scenérie a vůbec celé vizuální zpracování, chvílemi také krásný instrumentální hudební doprovod a ne zase tak odporní - jen lehce toporní herci. Tenhle film je bohužel velký omyl. Jsem příliš ovlivněn originálem, tudíž radši bez hodnocení. Pokud vás film donutí sehnat si knihu, což by nebylo od věci...splnil svůj účel na 5*.(5.1.2007)

• Malarkey

Nápad by v tom možná i byl, ale to zpracování? Já myslel, že se potrhám smíchem. Ono teda se není čemu divit, když sleduju, co všecko dokázal už režisér natočit, ale jen tak pro sebe jsem si řikal, že tenhle příběh by mohl být sladkou radostí pro moji duši, jen kdyby nebyl tak ztrestně natočen. Koukal jsem se na to, protože jsem se divil, proč by to mohlo být tak špatné, po shlédnutí bych spíš řekl: Ruce dál, i kdyby jste byli zajímaví sebevíc. Na tom filmu není nic zajímavého, prostě je jenom naprosto...otřesnej. Proroctví o špatných režisérech nelhalo, stejně jako v tomto filmu to příběhové, Celestinské.(20.7.2008)