Celestinské proroctví

Celestínske proroctvo

Dobrodružný

USA, 2006, 99 min

• Smok

Smutne priznávam, že knižnú predlohu nepoznám a po dopozeraní tohto paškvilu po nej ani siahnuť nemienim. Film som si púšťal v domnení, že pôjde o dobrodružnú snímku (ako je uvádzané), ovšem dostal som len kvázi filozofický guláš o prenose energií a chápaní podporený vizuálnym spracovaním ála obrázky zo Strážnej Veže. Niektoré zábery mi pripadali gýčové ako maľby krajiniek z poľskej tržnice a repliky ako: "Vidíte ten Filodendrón? To je opak snahy niečo ovplyvňovať. Príjmite ten ker a nasajte ho do seba" sú podľa racionálne zmýšľajúceho človeka pomaly na ústavnú liečbu. Už sa teším, ako tento sektársky paškvil vytriem z disku nadpozemskou rýchlosťou a kategóriu "duchovný dobrodružný film" asi dlho nechám na pokoji.(4.11.2009)

Ďalší filmový prešľap, zapríčinený najmä maximálnou ignoráciou knižnej predlohy. Kniha je dokonalým stelesnením uvedomovania si potreby filozofických myšlienok, ktoré sú veľmi silné a autentické. A film? Ten načisto absentuje akýkoľvek náznak filozofie a nevyhnutným aspektom, ktoré robia knihu takým vzrušujúcim čitateľským zážitkom nevenuje takú pozornosť. Chyba spočíva hlavne v minutáži, pretože na takýto film sú i dve hodiny málo a hlavne, keď má taký rozsiahly dej. Vo filme je všetko príliš skratkovité a útržkovité, a divák, ktorý nemá ani len obraz o knihe, z toho deja nebude mať vôbec nič. Postavy sú nevyvinuté a film je ukrátený o množstvo duchaplných dialógov. A prečo 3*? Napriek mizernému režijnému prevedeniu tejto snímke nechýba magická hudba, oslnivá podmanivosť prírody a vizuál. Už len z úcty ku knihe nemôžem ísť pod 3*. Všetkým odporcom tohto filmu však odporúčam prečítať si predovšetkým knihu, pretože nemá tendenciu čitateľa pripraviť o zmysluplný zážitok.(26.4.2008)

• ilemas

Hrozné zpracování snad dobré knihy, kterou si hned musím přečíst. Konec mě naprosto dorazil. Jediné co je na filmu dobré jsou pěkné záběry neskutečně krásné peruánské přírody, jinak je to paskvil.(23.10.2011)

• F.man

Neskutečná kravina, která selhává snad na všech frontách filmového umění. K žánru filmu bych přidal Komedie, protože jsem se nasmál více než u 95% komedií a proto také ta jedna *.(20.4.2008)

• pakobylka

Naivní a prostoduché ... což by se i dalo akceptovat - do určité míry. Ale všeho moc škodí. VELICE naivní a VELICE prostoduché, takže ve výsledku lehce retardované. K proroctví i k víře je třeba přistupovat nanejvýš opatrně, promyšleně a s citem, jinak můžete lehce stvořit pramálo důvěryhodný blábol, s jehož pomocí sice vcelku spolehlivě otrávíte blíže neurčený počet diváků, ale ani proroctví, ani víře a vůbec čemukoli pozitivnímu nikterak nepomůžete. P.S.: 1) Dlouho jsem uvažovala alespoň o 2* ... za snahu - byť neumělou, závěr bohužel úspěšně zazdil i to málo, co zbývalo; 2) Dobře mi tak - začátek jsem viděla víceméně díky jakémusi extrémně zlomyslnému zásahu vyšší moci ... či snad jen díky nějakému nešťastnému, politováníhodnému omylu - a potom už jsem od TV obrazovky neodešla ... pochopitelně - poněvadž jsem přece potřebovala zjistit, jakže to celé dopadne !!!(19.1.2015)

• - V knize Jamese Redfielda "Celestinské proroctví" je pomocí tzv. devíti vhledů (devíti částí tajemného rukopisu) popsána duchovní cesta člověka v kontextu s vývojem celého lidstva. (Terva)