Crash

Příběh manželské dvojice Ballardovic a jejich "přátel", kteří dosahují sexuálního vyvrcholení už jen při automobilových nehodách. Vše začíná docela nevinně: jednoho večera zaviní James Ballard autonehodu, při které se "seznámí" s doktorkou Helen Remingtonovou. Oba vyváznou životem, nikoliv však duševním zdravím. Blízkost smrtelného nebezpečí je navždy poznamená - oba při nehodě prožili pocity blízké orgasmu a jejich rekonvalescence se uzavírá spontánní souloží v troskách havarovaného auta. Fantastický zážitek domutí Jamese a Helen sblížit se s dalšími lidmi, kteří přežili těžkou autonehodu a mají podobné zkušenosti. Obzvlášť mezi nimi vyniká Vaughan, který odposlouchává policejní vysílačku a objíždí v noci místa smrtelných nehod. James a jeho manželka Helen, která je pro každou špatnost, stále hlouběji propadají sexu po a při bouračkách. Jednoho dne však přijde s orgasmem i smrt...
Film je některými považován za mimořádně úchylný a ve většině zemí měl obrovské problémy s cenzurou. Již při svém premiérovém uvedení na festivalu v Cannes rozdělil publikum na několik táborů. Část diváků odešla, další se smála a zbytek je okřikoval. Dnes má CRASH v určitých kruzích pověst myšlenkově a formálně brilantního, rafinovaného a vzrušujícího kultovního filmu. Jiní jej naopak považují za křečovitý, trapný a nechtěně komický snímek. (oficiální text distributora)

kamil.i

Fetišistická úchylka ako zábavka pre "otrlého" filmového diváka? Alebo úvaha nad deštrukciou medziľudských vzťahov a kritika súčasnej spoločnosti, ktorá našla uspokojenie v ničení namiesto hľadania zmysluplných hodnôt? Ťažko povedať. Tentoraz obtiažnejšie ako pri predošlých Cronenbergových filmoch. Dokonca aj hudba evokuje rovnako "áčkový" erotický thriller ako aj repetitívne melódie typické pre porno-produkciu. Zdá sa, že Cronenberg je predsa len majster v prepínaní medzi lacne pôsobiacimi nechutnosťami a sofistikovanými metaforami. A len on môže za natočenie niekoľkých súloží v rozbitých autách dostať cenu v Cannes. ()

kujon

To byla teda dosti silná, bizarní káva. Zase ale na druhou stranu - úplně blbý to taky nebylo. 2* a nikdy více nevidět, nicméně času u toho stráveného (a rozšíření si obzorů) nelituju :) ()

pend

Znepokojivý film, hrdinové hledají vzrušení v automobilových bouračkách, podle knihy J. G. Ballarda a to dosti přesně. ()

fNdEsIECLE

...sex with car, sex on double car, sex inside of car, sex with movie star, sex with Ringo Starr...aneb jak příliš mnoho sexu zabíjí...aneb jak film, jenž chce šokovat, zůstal jen filmem, který chtěl šokovat... ()

RickyFitts

proč všichni znají jen tamten crash?... krásně perverzní film, skvělý Spader, dvě takový ty divně sexy kimbasingerovský herečky, co nemám rád, ale, co se sem strašně hoděj... skvělá atmosféra, scénář trochu nuda, dobrý komentář - Hirnlego, 4- ()

ink flo

V pubertě jsem četl knižní předlohu Ballarda, k soundtracku mám nostalgický vztah, protože ho znám ze stejné doby nazpaměť. Po spoustě let jsem se k filmu vrátil, a asi jsem teď ještě víc dokázal ocenit tu zvláštní jakoby tichou a zároveň napjatou atmosféru spojenou s absurdním námětem zasazenou do betonové prázdnoty... ()

Bozvav

Tvůrce, zřejmně nechtěně stvořil bizardní komedii, u jejíhož sledování jsem nevěděla, zda se mám smát, nebo řvát. To, že někteří jedinci nacházejí sexuální vzrušení ve velmi podivných situacích není nic nového, ovšem zpracovat do takto ujetého filmu, to chtělo notnou dávku odvahy, entuziasmu, nebo být přinejmenším podivín s hoódně zvráceným pohledem na svět. Cronenberg má v sobě nejspíše od každého kousek a na každém jeho výtvoru se to nějak ( za mne negativně) podepíše. Přesto všechno nelze tomuto počinu upřít alespoň malou porci zajímavosti, kterou ocením dvěma hvězďulemi. ()

hakon

Nejlínější Cronenberg. Postavy jak z porna, absolutně bezcharakterní figurýny, které chodí z bodu á do bodu bé a mezítím souloží u autonehod. A když nevíme kudy kam, tak Cronenberg vytáhne homosexuální sex. Šokantní to možná je, ale to je všechno. Ten efekt totiž funguje cca 5-10 minut a pak už to jen nudí svým plitkým "dějem". 4/10 ()

vojo

Crash test, čo viac vás ešte môže vzrušiť? Úlet pre pár vyvolených?Úchylarná pre normálnych? Cronenberg vo výbornej forme. ()

jesus666

Nie som puritán a to, že hlavní hrdinovia dosahovali sexuálne vzrušenie pri nehodách, ich sledovaní alebo sledovaní ich obetí ma ani nešokovalo, ani sa mi z toho nezdvíhal žalúdok. Tento film ma jednoducho nudil od začiatku do konca a to som videl necenzurovanú verziu. K hudbe len toľko, že tento Shoreov soundtrack si určite nezaradím do svojej audiotéky. ()

mourinho

Cronenberg jak ho známe - úchylný, zvrácený, bizarní, kontroverzní, odvážný, jenže pokud tato přídavná jména jsou to jediné, čím můžete snímek popsat, nemůže být o dokonalosti podle mě řeč. Chtělo by to zkrátka nějaké hlubší vyprávění, silnější příběh, takhle to působí jen jako taková sonda do intimních oblastí sexuální deviací postižených lidí. Ale možná to tak bylo i zamýšleno, kdo ví? ()

Rockerman

Zatímco " Mláďata" byla fantasmagorie, tak " Crash" mi připadal celkem reálný. Vždyť kolik všelijakých pošuků a úchylů chodí po světě a kdyby se sešli na jednom místě mohlo by se stát něco podobného, jako v tomto filmu. Nápad, zažívat sexuální vzrušení při autonehodách nebo ve vracích po bouračkách je absolutně originální a mě to doslova pohltilo, přestože jsem až do detailu všemu nerozuměl. Pokračuji tedy v kompletování Cronenbergova díla a už se těším na Videodrome. ()

GOREGASM

Námět je úchylný, zpracování jakbysmet, ale nedobilo mě to svou šokézností, explicitností a vlastně kompletně zvráceným arzenálem, který tady Cronenberg na diváka vypustí. Ta psychická zkroucenost, kterou hlavní postavy předvádějí je podána tak odosobněným, až nelidským způsobem, že vám z toho neběhá mráz po zádech, jen vám v daným okamžicích žilama neproudí nic, co by se dalo nazvat krví. Nejlépe je tento proces viditelný na postavě Eliase Kotease, který je v transu téměř celý film a to velmi zneklidňujícícím způsobem. Možná je pro mě Crash nezkousnutelný právě svým chladným přístupem, byť v něm pulzuje ta nejzvrhlejší erotika, kterou si dokážete představit. U mě ani potřetí, ale musím uznat, že je to fucking disturbing experience. 60% ()

foundation

Tak toto bola správna úchylovina.Cronenberg sa opäť raz predviedol tak ako ho ľudia poznajú. Nie že by sa mi to nepáčilo :D. Naopak, u mňa boduje viac Crash viac ako Dead Ringers. ()

dainio

Fíha ! Snímek, jenž dělí diváky do dvou skupin. První, jsou ti zapšklí puritáni, kteří toto dílo, pošlou navěky do filmového bahna. No a druzí - vyznavači Cronenbergova podivínství, libující si v bizarnostech, sexuálních úchylkách a osobitě zvláštnímu umění. Jen tak mimochodem, já patřím do té druhé skupinky. A to nejsem žádný úchyl. Crash je sám o sobě, jakousi psycho-analýzou. Zkoumá, že leckdy sexuální život mezi dvěma partnery, se může stát, tak stereotypním a nezáživným, že si daný pár, najde jiný způsob vzrušení. Ať už je sebe-morbidnější. Touha po intenzivním orgasmu či pocitu blaženosti (nirváně), je silnější než rozum. David Cronenberg natočil brilantní studii o lidech, kteří jsou ve své podstatě zoufalí a nespokojení. Uspokojení nalézají v automobilových nehodách. A nejenom v nich. Při celé stopáži je předvedena řada rozličných úchylek. Třeba, vzrušení při lízaní jizev a šrámů, extáze u čerstvého vytetování, gay a lesbické soulože, sex s obandážovanou ženou, styk v hangáru při ošahávání ultralehkého letounů, úmyslné nabourávání atd. No je toho spousta. Esem v rukávu, je rozhodně famózně zahraná postava Vaughana. Elias Koteas do ní dal všechno -- a je to opravdu vidět. Ať chcete nebo ne, tak "Crash" je prostě kult. A kdo ho chce vidět, tak ať se podívá...určitě to rozšíří filmové obzory. V opačném případě se tomuto dílku raději vyhněte. ()

Kingjiri

Podivuhodná bizarnost z dílny pana Cronenberga, ve který jsem teda žádný životní moudra nebo poselství (jak mnohdy ostatní píšou), fakt nenašel. Ze začátku mi byla ujetost docela sympatická, pozdějc mě ale neustále opakovaný schéma šukačka - bouračka přestalo bavit a dokonce jsem se i přes explicitní sexuální scény nudil (btw. nakonec si to snad rozdal každej s každym). Zajímavý je, že ve filmu neni žádná aspoň relativně normální postava, takže jsem těžko hledal postavu, který bych moh fandit natož se s ní nějak ztotožnil. Crash se asi uplně nedá hodnotit stylem líbí / nelíbí, ale spíš baví / nebaví a já musim říct, že jsem spíš nudil (pravda, občas s WTF výrazem na tváři). Druhá silnější hvězda za atmosféru a explicitnost. ()

misbos

Debra řekla an.s, a řekla pen.s, a taky řekla sem.en, jak SKALNDÁlNÍ!! - aneb - jmenuju se David a chci svoje Tetsuo! A CHCI a CHCI a CHCI!!! .... ale jsem na to moc krotkej. Mi uniká, proč  tohle čajíčkový softporno vyvolalo tenkrát takovej skandál. Jestli v tom přece jen byla nějaká myšlenka, zůstala někde hluboko pod důslednou "kontroverzní" snahou ukázat při každým kojtusu jednu bradavku. Deborah hrála, jako by v sobě měla neustále minimálně tunu heroinu, nebylo to smyslný ani trochu, bylo to votravný hodně, a Když si James po tom, co vzal Eliase na Zkrocenou Horu, vlezl do vraku a začal točit volantem, chybělo už jen, aby začal dělat BRRRm BRRRm EEEEEEEn. Dobře, pokud vezmeme v úvahu Sternovu ideu o tom, že auto je kmenovej totem moderní společnosti, tak by se to při pohledu z dálky možná dalo brát jako ztvárnění soudobýho rituálu zrušení řádu a tabu - znáte to, kmen celej rok uctívá svoje totemový zvíře, ale jednou za rok ho zabije, rozseká, a v jeho krvi a vnitřnostech uspořátá totální prc.čku.... strýček Freud - Totem a Tabu. Ale to určitě nebyl autorskej záměr, ten byl - já chci svoje tetsuo! P.S. - Jasně Vy trubky, volizujte si čerstvý kérky, to určitě dopadne dobře :-) ()

chlebos

Zajímavě natočená perverzní úchylka. Já pro to, ale moc pochopení nemám. Bouračku jsem si prožil a, že bych si s toho zrovna radostí stříkal do textilu tak to teda ne:) ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)