Film Ženy pro měny režisérky Eriky Hníkové je tragikomický příběh o ženách, které citlivě vnímají současný ideál ženské krásy a chtějí se mu co nejvíce přiblížit. A je to také film o spoustě peněz, které se díky síle tohoto ideálu denně utrácejí. Paní Eva vloží své tělo do rukou plastického chirurga a nechá si zvětšit prsa tak, jak po tom celý život toužila. Paní Magda zkouší všechny možné i nemožné prostředky na hubnutí. Slečna Karolína používá tu nejnovější kosmetiku a kupuje si oblečení podle poslední módy. Dívka Zuzana přichází na soutěž Topmodelka nového tisíciletí a chce uspět. Všechny hrdinky touží po těle modelek z titulních stran dámských časopisů. Doslova bojují o dokonalé tělo a jejich příběhy mnohdy působí až absurdně a komicky. Jejich život je ve filmu sledován v průběhu jednoho roku.

Vedle těchto žen vystupují ve filmu i další lidé - zástupkyně redakce ženského časopisu, který se podílí na vytváření současného ženského ideálu, Dara Rolins jako mediální ikona s umělým poprsím, plastický chirurg, který operuje paní Evu, Linda Kazdová, jež zvítězila v americké reality show s názvem Joe Millionaire, a členky Feministické skupiny 8. března. Všichni dohromady popisují a vytvářejí pestrý obraz současného světa, kde fenomén dokonalého ženského těla hraje hlavní roli. Situacím, které zažila snad každá dnešní žena, se můžeme buď smát, anebo si nad nimi postesknout. Celovečerní dokument Ženy pro měny je film o ženách, které naplno prožívají současné trendy a žijí pod taktovkou všudypřítomného ideálu dokonalého ženského těla. Úsměvný i smutný příběh zároveň je však určen nejen jim, ale také všem mužům, kteří nežijí sami. (Bontonfilm)

NinonL

Velmi dobrý dokument o ženách, které uvěřily mainstreamovým médiím a podlehly iluzím o ideální postavě a ideální tváři. Ať šlo o náctileté dívky pokoušející se o kariéru modelky, nebo studentky vysokých škol s koupelnami plnými drahých krémů a přípravků na zkrášlení těla. Dokonce ani dospělé ženy nejsou imunní. Jedna uvěřila zázračným dietám, druhá věří, že ji šťastnou udělají nová prsa. Ve věku 40 - 50 let, prosím. Asi bych tento dokument přibalila ke každému tzv. časopisu pro ženy, aby se holkám otevřely oči. ()

Tayen

Teď nevím, co mám hodnotit. Jestli názor, který se nám snaží dokument vnutit, nebo zpracování. Protože je jasné, co se film snaží říct. Já totiž moc nechápu, co je špatně. Která z těch žen byla až tak ovlivněná médii? Paní Eva se prostě chtěla cítit lépe, tak si nechala vymodelovat prsa. Řídila se nějakým trendem, nebo časopisem? Myslím, že ne. Ukažte mi prstem na někoho, kdo se cítí špatně a nic neudělá pro opak. Potom je tady slečna Karolína, pro kterou se její vzhled stal koníčkem. Je tenhle koníček špatný? O co je horší si kupovat kosmetiku za stovky korun, než si pořád kupovat technické novinky, které ani nepotřebují, a že se jedná o mnohem větší částky (a to se týká většinou pánů -a že jich takových znám). Myslím si totiž, že v obojím případě se jedná o uspokojení vlastní potřeby, než o nějaké podléhání trendům. Není potom jedno, jestli podlehnu Kosmopolitanu, nebo technickému časopisu? Ani jsem si nevšimla, že by paní Erika podléhala nějakým médiím. Ta jen byla lína jít cvičit a hledala jednoduché řešení. Tady je to už o disciplíně. A modelka Zuzana? Tu bych nahnala do posilovny, aby se pěkně vymodelovala. Není vyloučené mít kolem zadku 90 cm, aniž se ze mě stane anorektička. Je spousta cest. Já nechápu, o co tady jde. Která žena se nechce cítit dobře? Pěkně vonět a oblékat se. Ovšem nesmí se z toho stát posedlost. A ta nebylo potvrzena ani u Karolíny. To, že slečna byla ukázána, jak se promenáduje po obchodech, ještě neznamená, že tam tráví každou volnou minutu. Znám spoustu žen, jejichž koupelna vypadá jako drogérie, ale pokud se nezadlužují, proč ne. To, že tady byly ženy zobrazeny jen z jedné stránky z nich udělalo terč posměchu. Chlapi se smějí, ale ukažte mi jednoho, který se rád nepodívá na plakát modelky. Podle režisérky si asi ženská vystačí s mýdlem a kartáčkem na zuby. Já říkám, že ať si každá dělá, co chce, aby byla spokojená. Pokud se ale vzhled stane jen jejím jediným zájmem a je neustále nespokojená, není to vina časopisů, ale labilní psychiky. To že režisérka ukázala na extrémy, nic nedokazuje. Většina žen má dost zdravého rozumu, aby si vzaly, co potřebují (klidně i tu plastiku), aniž by se staly obětmi. ()

Frenegonda

Všechno je relativní. Člověku může prospět plastická operace. Každopádně každý máme svůj pohled. VŠECKO na světě jde přehánět... o tom žádná. Jak jsem četl místní komentáře, zjistil jsem, že je možná škoda, že není natočený i podobný dokument o mužích. Tak jak jsou ženy pipinky, tak můžou být i muži fifleny, namyšlenci, bouchačí z posilovny... ()

Reesam

Film, který jako podobně Český sen, ukazuje na manipulaci. Podle mě příběh Karolíny, která svůj volný čas tráví nakupováním oblečení, které se jí líbí, navštěvování všemožných obchodů, nakupování krémů a šamponů, sem moc nepatří. Zkrátka to je žena, která pouze dbá o svůj vzhled asi jako 90% ženské populace. Co je špatného na tom, se někomu líbit? Příběh paní Evy, která si nechala změnit poprsí, protože jí vadí, jak jsou povislá a že to není slušivé, mě rozesmál už jen tím, že jeden z jejích důvodů byl, aby jí padly i modré šaty, které se jí tak líbily. Nakonec jí byly přes prsa malá a tato operace nezůstala pouze u jednoho zákroku, ale hned u tří. I za tuto cenu Eva zaplatila 50 000,-. Ženy, které si toto nechají dělat, podle mě potřebuj zvednout sebevědomí. Osobně bych do toho nešla už jen z důvodu, že nikdy nevíte, zda to vyjde podle vašich představ. Nejabsurdnější příběh se mi zdál Zuzanin. A to jen proto, že při castingu, kdy byla Zuzana přeměřována a byly ji vidět snad všechny kosti, jí žena řekla, že by měla pár kilo ještě shodit. Takovéto soutěže typu Modelka nového tisíciletí mi přijdou jako vymývání mozků mladým děvčatům, která chtějí být jako dívky na obálkách časopisů. Nakonec se Zuzana vzdala svých přátel, hraní volejbalu a věnuje se modelingu. A poslední příběh, neméně důležitý, poukazuje na to, jak se necháme lehce oklamat reklamou. Paní Magda, která hubne, aby si mohla kupovat hezčí oblečení, je asi jako každá druhá žena. Chce zhubnout pro lepší pocit, a aby se líbila ostatním. Ale asi jako většina naletěla reklamám a utratila mnoho peněz za přípravky na snížení hmotnosti. Zhubnout by se mělo pomocí silné vůle, zdravé stravy a pohybu. Zní to jako klišé, ale určitě to pomáhá. Magda zhubla díky tomu, že nejedla a cvičila. Kdo ví, jak dlouho jí to vydrží. Nakonec bych řekla, že tato rozhodnutí bychom měli řídit dle sebe, ne jen proto, abychom se líbili, když jdeme po ulici. Záleží hlavně na nás a neměli bychom nechat sebou manipulovat časopisy a reklamami. ()

Garson

Erika Hníková natočila pěkný dokument který nechodí po špičkách okolo ženských otázek napříč generacemi,nezkreslená pravda která se pohybuje pořád kolem aktuálních témat.Časopis Cosmopolitan který má být tím vzorem mezi časopisy ve cvičení,stravování i v mezilidských vztazích?Když jsem viděl jak dokáže na kameru arogantně reagovat šéfredaktorka tak co si jako myslet?A ta její věta na kameru:,, JE MI JEDNO JAK SE LIDÉ CHOVAJÍ PO PŘEČTENÍ ČASOPISU I JAK ŽIJÍ" tak to mě uzemnilo a sám za sebe můžu říct,že pochybuji o jiných cílech než těch finančních a to je dost smutné.Dále byl vidět casting na soutěž MODELKA NOVÉHO TISÍCILETÍ na kterém mě zarazil ten samotný průběh castingu kde dívka neměla MISSkovské míry 90-60-90 a žena z agentury se jí hned zeptala jestlí jí často sladké a jestli se sebou může něco udělat přitom byla hubená jak vyžle.Srazit sebevědomí je v těchto agenturách cíl číslo 1?Asi ano.Návštěva paní Evy u plastického chirurga tak to je kapitola sama pro sebe.Aspoň že si paní Eva nechala upravit prsa kvůli vlastnímu sebevědomí a né kvůli partnerovi,protože to by byl asi ten nejhorší důvod a přesto si mnoho žen myslí,že když podstoupí plastiku prsou tak si tím udrží partnera navěky,ale to je ta největší hloupost.Dále se ve filmu objevuje studentka Karolína která má koupelnu plnou zkrášlovacích omlazovacích přípravků,protože prý v Kalifornii takhle žije každý,pro mě hodně úsměvné.Protivráskové krémy za 4500 Kč nebo za 7300 Kč?To jako vážně?Za tyto peníze je určitě lepší nějaká wellness procedura s veškerým regeneračním komfortem.V dokumentu se také objevuje zástupkyně střední generace posedlá hubnutím která i přes veškeré investice do hubnoucích přípravků zůstává "překvapivě" na své původní váze plus mínus dvě kila.Jó kdyby už konečně někdo našel skutečný přípravek na hubnutí tak by byl nejbohatší na planetě.Přestat kouřit snadné,omezit sladké snadné,ale zhubnout je prostě běh na dlouhou trať s nemilým pronásledovatelem který se jmenuje JOJO efekt.Režisérka Erika Hníková dovedla shrnout ženskou problematiku do několika zajímavých příběhů a hlavně snadno pochopitelných pro diváky.Jak to vidím já?Jsem velice skeptický k plastickým operacím které nejsou ze zdravotních důvodů a k různým zkrášlovacím chirurgickým procedurám.Vnitřní krásu nemůže zastínit žádná venkovní krása a na to nestačí ani pověstné ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY. ()

ad

Velmi dobře chápu co se na tom někomu nelíbí, ale stejně tak dobře, co se na tom kou líbí... Každopádně objektivní hodnocení je v tomto případě velmi těžké... i když film má opravdu několik "směšných" chvil... ()

DruidKarel

1011. hodnocený film: Musím uznat, že to byl docela zajímavý dokument o tom, jak holka nebo žena dokáže propadnout módním trendům. Pak jsem se taky pozastavil nad tím, jak moc české ženy utrácejí za dámské časopisy a také jsem naprosto zíral nad neochotou redaktorky dámských časopisů z vydavatelství Stratosféra. Paní, místo toho, aby byla ráda, že jí takhle udělá někdo reklamu a možná přispěje k ještě většímm prodejům, se otočila a odmítala odpovídat na otázky, na které neznala odpověď. 3* si ale stejně zaslouží, protože byl pro mě dosti překvapující. Akorát bych příště upustil od sledování nějaké pipiny, která je z ošklivky rázem princeznou. To už je hooodně staré téma. 3* ()

Wormboy

V prvom rade neviem, komu bol tento film urceny. Clovek, ktory vie radat do 5 si vie v dnesnom svete uvedomit, ze diktat modnych trendov a vsadepritomnej reklamy je az nezdravy. Takisto clovek, ktory zije v dnesnom svete si vsak vie uvedomit, ze sa proti tomu neda v podstate nic robit a sledovat nejake zakomplexovane anarchistickofeministicke, dalej na druhej strane superelegantno modelkovske a antiskaredoprsovsko imbeciloidne zvasty nie je nutne, aby sa nieco zmenilo. Nevravim, ze podobne pseododokumentarne pokusy by nemali vznikat...nevidim v nich vsak ziadny zmysel, pretoze ludi, ktorych sa snazia kritizovat sa na ne nikdy nepozru... ()

darm

No nevim, upřímně.. mi to přišlo jako dost velká kravina, u které jsem se ale místy dost slušně bavil.. Když jsem viděl tu koupelnu, ve které měla ta slečna spoustu kosmetickejch kravin snad za třicet tisíc a jak nadšeně o tom vypráví, tak sem si říkal akorát tak: "Ježiši ona je snad úplně blbá..", ale ona to vlastně byla sranda.. I když nevim jestli to byl zrovna účel.. No a nakonec největší rozsek hubnoucí CD.. A třetí plastika kvůli dvěma milimetrům? OMG! ()

senor

Je dobře že to bylo v kinech. Spousta otázek a málo odpovědí, ale tak to asi chodí u většiny dokumentů. Autoři se ale docela okatě přiklánějí k jednomu názoru. ()

hanagi

Ano, některé ženy by potřebovaly spíše než prsní implantát voperovat mozek. A to i včetně paní režisérky. Její dokument je tak zbytečný, upozorňuje na naprosté hovadiny a dělá to způsobem tak nudným a nezáživným, že se ani nedokážu zlobit. ()

Master19

Neřekl bych, že jsou ŽPM kontroverzní. Námět je super, ale film samotný nepřináší nic moc nového. O tom, že existují takovéto typy žen totiž každý, minimálně zprostředkovaně, ví. V tomto směru mi film přijde nedotažený a více-méně bez pointy. Také přístup samotné autorky je špatný, netají se svými názory, což film v průběhu sráží; Tak a teď co se mi líbilo: použití extrémních postaviček mi nepřipadá účelové, protože vyprávění o průměrných ženách, by obstálo ještě hůře. Cekově považuju tenhle dokument za zajímavou sondu a v českých luzích a hájích za zajímavou "vlaštovku" :-) ()

Narya89

Zajímavý dokument, který poukazuje na problém tlaku médií. Ačkoliv, jak bylo vidět, si někdy samotní představitelé těchto časopisů neuvědomují, na jaké úrovni a jak hodně vlastně svou cílovou skupinu ovlivňují, výsledek je zcela očividný. Proč chce někdo měnit své tělo - protože je to přirozené? Je přirozené na sebe patlat tunu voňavek a krémů a snažit se být vždy oblečený v nejnovějších trendech, jak prohlašovala studentka Karolína? Mně to tedy nepřijde a naopak mě děsí, že něco zcela jasně kulturně vytvořeného je pro někoho úplně přirozené. Protože pak to činí automaticky, nepřemýšlí nad tím, tedy je médii a kulturou zcela manipulován a zformován. A to nemá moc pozitivního dopady - kulty vychrtlých modelek, bulimičky, utrácení šíleného množství na prostředky, aby člověk měl pocit, že splňuje momentální požadavky na krásu, v horším případě trpěl frustracemi, že se mu toho dosáhnout nedaří....a tak dále. Pokud nám média budou pořád překládat lidská těla, hlavně pak ženská, jako objekty a navíc objekty často sestavené spíše počítačově, těžko můžeme hovořit o svobodném názoru a svobodném formování lidské psychiky bez nějakého nátlaku. A pokud udělají všechno, aby prodali více výrobků, že jsou kvůli tomu ochotni vytvořit masovou honbu za dokonalostí, která je nedosažitelná, pak jsou podle mě vážně nebezpečná a mělo by vznikat víc dokumentů, jako je tento. ()

mcleod

Výborný dokument o ženských, které jsou ve vleku kosmetické mašinerie. Materialistické vyznění celého dokumentu je hodně smutné. Čeho mohlo být v dokumentu mnohem více, je pohled druhé strany. Na začátku sice bylo zařazeno několik úryvků rozhovoru s (trochu pózerskou) Anarchofeministickou skupinou, ale zhruba od poloviny dokumentu něco podobného chybělo (uměl bych si například představit rozhovor s psychologem nebo lékařem o problémech s anorexií atd.). Přesto jsem rád alespoň za to málo, které mě přesvědčilo o tom, že existují i normální holky nejen takové umělohmotné kačeny, co musí sledovat trendyyyyy, aby nebyly out a plácají na sebe kosmetiku za tisíce korun. Celkově si myslím, že byl dokument až příliš dlouhý a roztahaný, mírné zkrácení a proškrtání některých scén by neškodilo. ()

Autogram

Ženská krása je fenomén, ktorý sa nedá brať na ľahkú váhu. Režisérka sa rozhodla to zobrať z každej strany, teda od Cosmopolitanu, ktorý všetko vie, nádejné modelky, nákupné maniačky, pani nespokojnú s prsiami až po najvtipnejšiu pani, ktorá vyskúšala všetky možnosti chudnutia. Paradoxne najrozumnejšie z toho vyšla Dara Rolins, ktorú ani všetečné otázky na plastiku nedostali do úzkych. Trochu veľa detailných záberov na operáciu mi vyvolávalo miernu nevoľnosť. Na veľké zamyslenie bol príhovor k začínajúcej modelke, vysokej športovkyni s trčiacimi rebrami, ako musí ešte schudnúť a nejesť sladké, a najhoršie na tom, že sa tým riadila, schudla, a dostala sa do finále. Za opačnú stranu sa párkrát objavili nejaké anarchofeministky, ale aj samé sa brali ako recesistky, ten životný štýl im vydrží asi len kým sa "neznormálnia". Za opačný pohľad by som bral nejaké normálne dievčatá a ženy, trebárs mama tej modelky, ale o tých dokument nebol. Keďže som očakával od filmu nudu so ženskými kecami, nakoniec som príjemne prekvapený, ako som tú hodinku a štvrť zhltol. ()

weselow

Za tu ojedinělost. Mohlo to být ale tvrdší a nevím, jeslti je to podle filmařských pravidel dokumentu, ale taky okořeněný o názory nějakýho z odpůrců kultu krásy. ()