Film Ženy pro měny režisérky Eriky Hníkové je tragikomický příběh o ženách, které citlivě vnímají současný ideál ženské krásy a chtějí se mu co nejvíce přiblížit. A je to také film o spoustě peněz, které se díky síle tohoto ideálu denně utrácejí. Paní Eva vloží své tělo do rukou plastického chirurga a nechá si zvětšit prsa tak, jak po tom celý život toužila. Paní Magda zkouší všechny možné i nemožné prostředky na hubnutí. Slečna Karolína používá tu nejnovější kosmetiku a kupuje si oblečení podle poslední módy. Dívka Zuzana přichází na soutěž Topmodelka nového tisíciletí a chce uspět. Všechny hrdinky touží po těle modelek z titulních stran dámských časopisů. Doslova bojují o dokonalé tělo a jejich příběhy mnohdy působí až absurdně a komicky. Jejich život je ve filmu sledován v průběhu jednoho roku.

Vedle těchto žen vystupují ve filmu i další lidé - zástupkyně redakce ženského časopisu, který se podílí na vytváření současného ženského ideálu, Dara Rolins jako mediální ikona s umělým poprsím, plastický chirurg, který operuje paní Evu, Linda Kazdová, jež zvítězila v americké reality show s názvem Joe Millionaire, a členky Feministické skupiny 8. března. Všichni dohromady popisují a vytvářejí pestrý obraz současného světa, kde fenomén dokonalého ženského těla hraje hlavní roli. Situacím, které zažila snad každá dnešní žena, se můžeme buď smát, anebo si nad nimi postesknout. Celovečerní dokument Ženy pro měny je film o ženách, které naplno prožívají současné trendy a žijí pod taktovkou všudypřítomného ideálu dokonalého ženského těla. Úsměvný i smutný příběh zároveň je však určen nejen jim, ale také všem mužům, kteří nežijí sami. (Bontonfilm)

Woodstock

"Make love, not make-up!"     Pryč s vychrtlými anorektičkami, strašidelnými kostrami, potaženými průsvitnou, málem již se trhající kůží! Sem s Věstonickou Venuší, holkou krev, mlíko a strdí :-). A nebo, ještě lépe: všeho s mírou! I reklam a nakupování. Ohledně formy zpracování dokumentu - i mně v tom nějak chyběli muži a jejich úhel pohledu na věc. Kdyby mě režisérka Hníková přizvala jako konzultanta, třeba ohledně tělové kosmetiky, mohla si rozšířit obzory. Například na dovolené v kempu při sprchování, nemám-li nic jiného po ruce, klidně se celý namydlím... svou pěnou na holení! ()

ivamka

Mám ráda, když dokument o něčem vypovídá a zároven´nám ukazuje druhou odvrácenou stranu problému. Tady jsem se dočkala jen kafrajících slepic. Jedny kafraly v super vybavených koupelnách a druhé v oprýskané špelunće. Ženy středního věku zpestřily obsah dokumentu. Chybí mi ale druhá strana mince- špína a hlad třeba. Rhed- dobré postřehy. ()

Páně

Dobrých dokumentů představujcích divákovi opravdu závažná témata je jako šafránu. A i ty dobré je pak potřeba ještě vyselektovat. Tento opravdu jen málo vybočuje ze standardního pojetí a tudíž jsou mu tři hvězdy slušivou odměnou. Je však třeba zmínit, že skutečně nejsem úplně vhodným divákem podobného typu dokumentů a ani nastolené téma se mě příliš netýká. I přesto jsem ale pár zajímavých momentů zaznamenal. ()

Redbee

Nejsem cílová skupina, proto mě to asi nenadchlo, manželka to však pokládá za velmi dobrý a poučný dokument, že by cílová skupina? ()

martiňák

Film podává poměrně věrný obraz o tom jak několik žen, reprezentujících podle mého názoru typické skupiny žen v naší společnosti, vnímá svůj vzhled, jakou mu přiřazují důležitost, jak se chovají a jak se o svůj vzhled starají. Je to film objektivní, nehodnotící, nekritický, dost přesný a zábavný. Osobně bych větší kritičnost, být na místě režisérky, do filmu vložil, na druhou stanu její nestrannost oceňuji. ()

levente

Překvapuje mne, kolik lidí srovnává s Moorem, než k takové komparaci přistoupíte, srovnejte si to radši v hlavě. Dokument je to skvělý, kupodivu nejvíc na mne působily obyčejné nákupy dívek z VŠE a ušlechtilá snaha paní účetní dostat se do nového kostýmku, než vykonstruované a podle mě ne zas tolik pravědpodobné příběhy paní plechařky a jejích ňader společně s dívkou nového tisíciletí (té paní v komisy bych nejradši rozbil ústa....!!). Něco formální nedokonalosti filmu budu tolerovat, protože právě takových snímků by se mělo točit více. ()

denisavary

Zajímavý dokument....zakomplexované ženy, hloupoučké dívčiny, anarchofeministické bláznivky....nejvíc mě teda fascinovalo, když té zrzavé holčičce, která vypadala jak chodící kostra, řekli na castingu modelek, jestli by se svými mírami mohla ještě něco udělat...Nechápu... ()

Honzeechec

Nejhůř z týhle konfrontace vyšla paní režisérka, která v těch pytlovejch džínovejch lacláčích bude někomu ukazovat jak je duševně mělký snažit se vypadat hezky. Každej má v sobě něco, co když odstřihneš z celkovýho kontextu a za vlasy přitáhneš před kameru vypadá trapně. Nejhorší ze všeho jsou ty číselný informace, který jsou absolutně zcestný a nevypovídaj vůbec o ničem. A ta slovní hříčka v názvu má znamenat co? (Když koukam na fotku paní režisérky je mi jasný proč si vybrala tu studentku Zuzanu) ()

bono22vox

Dokument o ženách a o tom, jak se kšeftuje s jejich krásou, cílený hlavně pro ženy, má šanci zaujmout i muže, což se u mě povedlo. Alarmující i dojemný, takový je tento dokument, na nějž si musíte a jistě uděláte vlástní názor... ()

Mocoft

Je mi to bližší, než dokumenty od Moora. Ale je to o tom samém. Dav je hloupé stádo, které se snaží strhnout všechny ostatní. Mě z přiblížení postav například vyplynulo, že Zuzana je nejen pěkná, ale i docela chytrá. No a ona asi taky přišla na to, že si sebe váží víc, než aby dělala modelku a po roce toho nechala. A zase hraje volejbal. Naopak Klára a Linda mi připadly povrchní slepice. No a obe přihlásily v USA do Joe Milionare a Linda ho vyhrála. A pointa? Tahle "bezvadna" silikonova kraska vyhrala venkovskeho balika, co ma spoustu chyb, ale milion na uctu. Myslite ze ho chtela??? Takže nebuďme jako oni (stádo) a suďme lidi podle toho jací opravdu jsou a ne podle velikosti prsou... A propos Dara byla docela v pohode... ()

maruli

Začínám mít opravdu ráda styl Eriky Hníkové Watch&Listen&Confront, zaměřující se na vyložené extrémy lidské společnosti. Shovívavý úsměv vzbuzující a bohužel velmi hloupě působící studentka VŠE(!) (též jsem měla v nácti takhle obloženou koupelnu, nicméně člověk zjistí, že může nesmrdět a vypadat velmi dobře (sic!) i bez 10 totožných tělových mlék s rozdílnými aromatickými přísadami); rozporuplné anarchistické feministky, které se bouří snad i proti použití indulony a přitom neví, jak vysvětlit, že se rády malují, stěžující si na každé doporučení použití řasenky ženskými časopisy; šéfredaktorka naprosto perfektně myjící si ruce nad svým časopisem, za který se ani neumí postavit, doporučující být neustále krásná, štíhlá, upravená, perfektně nalíčená a přitom sama baculka beze stylu, neschopná přiznat ostatním a myslím, že ani sama sobě, že tam někde venku skutečně existuje masa náctiletých dívek či studentek VŠE, které čtou její časopis jako Bibli a ona tak obrovsky ovlivňuje jejich životy - její argument "Je to jen práce, s koncem pracovní doby to tu prostě zavřu a jdu domů a je mi to všechno jedno" pak působí velmi groteskně (tedy, kdyby to nebylo tak smutné). Nejsmutnější je ovšem paní Eva, Škodovačka. O třetí plastice prsou uvažuje kvůli 2 mm přebytečné kůže na jedné z bradavek. Tedy, já jsem pro plastiku všemi deseti, souhlasím s ní, každý ať se plastikuje, tetuje či piercinguje, či cokoli jiného, jak chce a kam chce. Ale tohle zavání nemocí. Inu, a co z toho? Je správné vypadat dobře, ale platí to jako u všeho. Šťasnen jen ten, kdo najde onu rozumnou míru mezi málo a moc, aby to nebylo ani k smíchu ani k pláči. Tento film má však nejen výpovědní hodnotu - má hlavně hodnotu v tom, že nám umožní pozorovat sebe sama. Naši (ne)toleranci. To jak jsme všichni šmahem hotoví s tím, co je správně a co špatně. A co z toho tedy ještě dále? Každý svého dortu krůjce, neb kdo má právo nařizovat druhým, jak často se mají (nebo smí) krémovat? A kdo má právo je soudit? ()

nula87

Výborně natočená sonda do "továrny na krásu", ale i její protipól, anarchofeministické skupinky holek, které to zase tak okázale ignorují, až je to roztomilé. Máte tam všechno, slečnu, která má 94 přes boky a s tím by se opravdu mělo něco dělat, aby mohla na přehlídkové molo, paní která si cca v 45 nechá udělat "nová" prsa, která jsou stejně povadlá, jako ta stará, ale větší, 2 slečny které kupují vše, co jim doporučí Cosmopolitan nebo Bazaar, ale "urbanistický" styl jim nevyhovuje. Paní, která vyzkoušela všechny existující diety, aby pak přišla na to, že nejlepší je míň jíst a víc cvičit. A úplně nejlepší je schizofrenička Dara Rollins, která se bezelstně zeptá: "Myslíš mně jako ženě, nebo mně jako Daře???", protože v tom je přece obrovský rozdíl. Nasmál jsem se moc (i s mojí partnerkou), i když to vlastně vůbec nebylo veselé. ()

tereza.s

Trávím s bratrem Eriky Hníkové 5 dní v týdnu a musím vám říct, že je to opravdu na hlavu postavené. Neznám Eriku, ale podle mého se geny nezapřou. Přijde mi šílené točit dokument, který v podstatě říká, že každý, kdo na sebe něco dá, je hloupý, že každá žena čtoucí módní časopisy je tvor bez názoru. Proč nenatočit pokračování o mužích, kteří kupují drahá auta, protože si tím léčí nějaký komplex, stejně jako ženy nakupováním. Nechápu, proč bychom měli ženy kritizovat za to, že chtějí být krásnější. Nepochopila jsem, co z tohoto dokumentu plyne pro nás ženy. Vyhodit všechny módní časopisy, zredukovat krémy na indulonu. Třeba některé z žen kdosi řekl, že je ošklivá a ona si řekla, že bude lepší, krásnější, že si jí lidé díky nějaké zkrášlovací proceduře budou vážit. Ano je to pro ně způsob sebezdokonalování a pokud jim to udělá dobře na duši, proč bychom je za to měli kritizovat. Každá žena je krásná, jen tu svou krásu musí podtrhnout. Stejně to ženy dělají kvůli mužům, tak proč ti je za to kritizují. Navíc každý má právo na to, aby sám činil to, po čem se mu např. uleví od trápení. Já rozbíjim nádobí, jiní jedí čokoládu, jiní nakupují a neměli bychom jim ubližovat tím, že je za to budemem odsuzovat jako neinteligentní. Například moje matka je typ ženy, která pro krásu uděla cokoliv a také podle toho vypadá, je to elegantní dáma, s krásnou pevnou pletí i v 50 a vybraným chováním. Celý svůj život prodává v parfumerii a pohybuje se mezi nejluxusnější kosmetikou, za šampón davá 700 Kc, ale také podle toho vypadá. Je díky tomu spokojená, cítí se být stále sexy a muži se o ní jen perou. Heleďte, tohle je opravdu citlivé téma a já si myslím, že Erika Hníková si pro svůj film vybrala extrémní typy, na kterých se snaží říct: "A tak je to u každé." Nesmysl. A že za to můžou módní časopisy? Já jako fotografka módy vám můžu říct, ty ženy se samy rozhodly, kterou cestou se vydají a ne, že jim to nějaký časopis naordinoval. Naučte se dívat na módu jako na umění a ne jako povinnost a součást života. Je to také součást kultury a místo kritiky se to snažte pochopit. Někdo rád chodí do kina a někdo obdivuje krásné šaty, jiný lepí modely, další zase čte Dostojevského. Takové spektrum činností je přeci krásné, tak proč někoho vyřadit z kolektivu, protože dělá jen to co ho baví. Líbila se mi odvaha se kterou do toho Erika šla, ale já tento dokument opravdu ráda nemám, protože je to neoprávněný výsměch. A já si díky tomu před jejím bratrem nemůžu dát ani balzám na rty, abych si nevyslechla, spoustu ironických poznámek. ()

LuNaj

Hm, jak to vzít jako celek? Buď tomu dám 4* s tím, že to je hrozné, co některé žesnké provádějí. Nebo na to půjdu z 2. strany a zeptám se, co tím chtěla paní režisérka říci?! Že by bylo nejlepší, kdyby se slečny nevoněly parfémy? Kdyby o sebe nedbaly? Opravdu by se nám chlapům poté líbily? Nepotřebuji, aby slečně potřebovala 2 hodiny na přípravu, než s emnou někam vyjde do společnosti. Beru jenom tu únosnu mez. Nemyslete si, že jsem povrchní, pouze si hrábněte do svědomí. I vy, slečny. Líbil by se vám smradlavý, špinavý chlap, který vyšel odněkud z dolu? Těžko... Silikony beru jako vyhazování peněz, ale pokud se to ženám líbí a cítí se s nimi spokojeně, pak to asi účel splnilo. I když to asi není případ paní Evy z dokumentu, která nebude spokojena nikdy. 4*, ptž mě to celé zaujalo. ()

marek29

Též mi není úplně jasné, co bylo cílem tohoto dokumentu. Jako že se utrácí miliardy za plastický operace, časopisy o sračkách a kosmetice, která je k uplnýmu hovnu a jen po ní nenaskáčou pupínky na prdeli studentkám VŠE, je jasný. Ty totiž naskákaly už krysám v laboratoři :D ale to jsem odbočil zas do jiného dokumentu. Modelingový ideál je tristní, osobně nechápu jak taková rezavá vychrtlinka mohla vyjet do Francie a do Japanu. Tlustá ženská co se cpe tukožroutskou polívkou je na facku stejně jako "ohýbačka plechů ze Škodovky" :D místama sem se nasmál a Erika do nich slušně řeže ale nenadzvedává mě to ze židle tolik, jako třeba přimoudlý náplavy z muslimstánů.. 3 z 5 ()

Binne

Dokument popisující snahu několika aktérek o to, aby se co nejvíce přiblížily ideálu krásy. Vedle velkého množství času, který je na péči o tělo vynaložen je nezanedbatelným prvkem také finanční zátěž. Kosmetický průmysl po celém světě je jedním z nejvýdělečnějších odvětví ekonomiky, v kombinaci s mediálním tlakem se z celého "Ideálu krásy" stává velmi propracovaná a nebezpečná pavučina, která pro člověka bez znalosti vlastní hodnoty, sebereflexe a s povrchním smýšlením může vést k velkému množství negativních důsledků. Mezi takové negativní důsledky patří v neposlední řadě také poruchy příjmu potravy, užívání různých medikamentů, deprese a ostatní. Dokonalým příkladem je například paní Magda, která vynaloží 90% svého času každý den nad tím, aby přemýšlela o jídle - vše, co následuje poté je jen důsledkem jejího psychického stavu. Paní Eva je posedlá myšlenkou na to, že nová prsa budou zárukou jejího štěstí, ani zde ale kýžený výsledek nepřichází a my díky tomu máme možnost sledovat pomalu se roztáčející kolotoč estetických úprav. Další příběhy v dokumentu věrně kopírují povrchní smýšlení všech ženských plátků, které těží pouze z těchto povrchních témat. Přesně tak, jak existuje jedna strana mince, musí mít i tu druhou. Režisérka nám tedy představuje feministickou skupinu žen, která velmi rychle a unáhleně vynáší soudy nad ženami, které vlivem výše uvedeného tlaku lpí na přehnané péči o sebe. Dokument je velmi dobře natočený, na můj vkus příliš povrchní jelikož autorka je spíše tichým pozorovatelem a některé dotazy zůstanou nevysloveny. Vzhled je důležitý a i díky němu máme možnost zaujmout druhého člověka - je ale zcela irelevantní pakliže nejsme schopni zaujmout ničím jiným. ()

forzaroma

Film je zaujímavou sondou do životov dnešných žien. Porovnáva zmýšlanie roznych skupín žien, ktoré majú každá iný pohľad na to ako by dnešná moderná žena mala vyzerať. Na zamyslenie ostáva, či to s tým ideálom krásy naozaj trochu nepreháňame. ()