Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

pornogrind

Rabid je obdoba Shivers. S tím rozdílem, že zlo je trochu jinýho původu. Jinak skoro přes kopírák. Rabid má celkem pomalej rozjezd. Od poloviny snímek, ale začíná nabírat na obrátkách. Nakažení přibývají a Montreal zasáhne epidemie. Určitě to není špatný, ale na posledně viděný Cronenberg(ův) film The Brood to určitě nemá. Jsem na vážkách mezi 3 - 4 hvězdama. Podle zdejších ohlasů jsem čekal o něco víc a proto se neubráním mírnému zklamání. Proto volím 3 hvězdy. ()

Anderton

Po Červoch mierne sklamanie, ale najmä preto, že som očakával, že po tak skvelom filme príde už absolútna špička. Skôr ale ide o štandartný príspevok k téme rýchlo sa šíriacej nákazy bez špecifickej atmosféry. Ak išlo Cronenbergovi o nastupujúci AIDS, tak to ale vo výsledku až tak vysoké body snímke nepridáva. Má to ale slušné tempo a adekvátnu stopáž a skrátka je to stále Cronenberg. I keď okrem toho jedného cudzorodého prvku v tele by som povedal, že je to skôr Carpenter či Craven. ()

Slarque

Raná variace na Cronenbergovo oblíbené téma deformace lidského těla hodně čerpá z příbuzných upírských i zombie hororů a provokativně sází na Marilyn Chambers obsazenou do hlavní role. Přestože oboje vyšlo a film má po celou dobu dobře vystavěnou temnou atmosféru, čekal jsem víc. Jako zajímavost by se dalo upozornit na to, že výrobu a hudební supervizi měl na starosti (stejně jako u Cronenbergova debutu) Ivan Reitman. ()

corpsy

Možno je to len zhoda náhod, ale mne Natasha Henstridge svojím jednaním a aj svojou vyzážou vo filme MUTANT z roku 1995, pripomína práve Marilyn Chambers v tomto snímku. No možno je to fakt len zhoda náhod. Tak či tak ide o opäť skvelú divočinu skvelého režiséra, ktorá sa nesnaží veľa vysvetľovať a už rozhodne nič jednoducho zakončiť. ()

Willy Kufalt

Podíval jsem se na další sci-fi horror z dílny Davida Cronenberga a rozhodně mohu hlásit spokojenost, přestože jedinečný zážitek z nasledujících Mláďat (1979) zůstal nepřekonán. Moje pocity jsou sice pestré – velmi dobré z filmu s nesmírným napětím, značně znepokojivé z děsivého příběhu, ale tak už to u setkání s kvalitním horrorem většinou bývá. Ani mě nenapadá, co bych dodal, tak snad jen 2 postřehy: Rabid beru jako další ukázku kvalitního žánrového filmu z éry, když tvůrci horrorů točili především pro dospělé a často i náročnější publikum, což je zde vedle filmařské stránky vidět i na kvalitně propracovaném scénáři s přidanými vědeckými (sci-fi) prvky. A také ho beru jako další skvělou ukázku tvorby pana režiséra, který v rámci námětu zrodu a následného šíření zla s rysy nákažlivé epidemie dokázal přijít opět s novým nápadem a originálním ztvárněním lidského monstra, zachovat napětí a přehlednost i přes množství vedlejších postav, ukočírovat celý šílený děj a zároveň ho gradovat až do promyšleného konce s překvapením na závěr. Bizarní a mrazivé, to ano, ale současně nezapomenutelné... [85%] ()

• Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)
  • Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976) (Zdroj: ČSFD)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech