Moje léto lásky

• Velká Británie My Summer of Love (více)

Příběh Mony a Tamsin. Setkaly se náhodou a během jednoho parného léta se spřátelily. I přesto, že jedna je pravým opakem té druhé a přes prvotní obavy z jejich rozdílných povah a zázemí, přerostl jejich vztah do vzájemné fascinace a přitažlivosti. Opojná romance dvou žen, jejich vzájemná zničující posedlost, boj za lásku a víru v ní, ve společnosti, pro kterou je to nemožné. Bezprostřední, neobyčejný a tajemný příběh ozvláštňuje půvabné herecké obsazení obou hlavních postav. (Intersonic)

Mat21

Snové malebné městečko v prosluněném údolí skrývá příběh více než hlubšího porozumění dívek zhrzených lidmi, jenž je obklopují. Po vyslovení osudové věty "Rozhlédl jsem se po hospodě a ptal jsem se, co mám dělat? Děkuji pane, konečně to vím. Vzdám se téhle hospody. Udělám z tohoto místa duchovní centrum, kam budou moct lidé přicházet a učit se o Ježiši Kristovi." přichází plavovlasá dívka Mona o posledního ze svých příbuzných. Na mopedu bez motoru, bezcílně a bez závazků Mona bloumá krajinou. Tamsin je jiná, v honosném sídle svých rodičů může plně využívat blahobytu, přesto je její srdce naplněno smutkem. Pozornost jejího otce ovládla jiná žena a po úmrtí její sestry v jejím nitru zeje otvor. Setkání Mony s Tamsin je naplněním pocitu a životní jistoty, kterou jim dlouho odpíralo jejich okolí. ● Vyzvdihuji především vůli autorů snímku pustit se na tenký led a nabídnout divákovi téma dosud filmařsky nezpracované: pochopení lesbického vztahu. Přesto jsou moje pocity z výsledku rozporuplné. Nathalie Press se ujmula své úlohy nadmíru s vervou a roli lehkovážné rebelky Mony ztvárnila více než-li skvěle. Emily Blunt je však pro mě nezařaditelná. Její stoický klid a povznesení nad letním vzplanutím vášně bylo dáno rolí, přesto mohla vznést více elánu. A prozření bratra Mony a namísto půllitru uchopení Bible bylo spíše políčkem výsměchu církvi těžko slučitelným s hlavní pointou filmu. Zvlášní pozornost si zaslouží kamera. V mnoha případech snaha o originalitu sklízí úspěch, v mnoha dalších však připomíná spíše inscenaci. Velmi trefnou byla volba detailních pohledů pouze na část tváří hlavních představitelek, klepající se kamera u statických snímků mi však nesedla. ║10.3.2010║ ()

Shamusss

Na Čsfd by to chtělo zavést půlbody. 4.5, ale přesto zaokrouhluju na 4. Opravdu festivalový film se vším všudy. Perfektní a přesvědčivé herecké výkony, silný a jednoduchý příběh se špetkou nemravnosti a kouzelné sexy scény (Will you marry me, Emily Blunt?). Taky se mi líbil závěr, i když se dal vytušit. To vše se odehrává v půvabné, ač trochu zapadlé anglické vesnici, což je prostředí, které je mému srdci blízké. Stejně jako Emily B. ()

vojo

"Letná láska je vždy kratučká len vietor si ju pamätá..." Vďaka hlavným predstaviteľkám príjemne dráždivá spomienka na leto v anglickom zapadákove, ()

Rockerman

Dvě dívky, které se cítí být osamělé nacházejí k sobě cestu, sbližují se, až z toho vzniká intimní vztah. Zdá se však, podle závěru, že vše nebylo myšleno až tak vážně a byla to snad jen hra jedné z nich? Nevím. Film je celkem zajímavý, ale toto prostě není pro mne. Také kriminálnický Monin bratr ve vězení nachází Boha, aby jej ke konci filmu opět opustil. Poněkud chaos. Průměr 50%. ()

anatheman

Z obsahu uvedeného na ČSFD jsem očekával průměrný film, ale dostalo se mi potěšujícího překvapení. Film se sice nemůže pyšnit příliš komplikovaným dějem, ale i přesto je velice poutavý. Sází se zde především na vztahy výborně napsaných postav. Charaktery mají přijatelnou hloubku a je zajímavé sledovat jejich relativně nepředvídatelné chování. To souvisí i s tím, že děj dokáže několikrát překvapit, a dokonce i šokovat. Film jsem zhlédnul především kvůli Emily Blunt, ale překvapili mě i ostatní herci. Snímku tedy uděluji přijatelné 4 hvězdičky. ()

dakarin

Silný a umě natočený film. Kritika prakticky všeho a všech, volání o lidské bolesti a mnohých prázdných zvonkohrách, řešení autor nenaznačuje, aniž je hledá, jakoby v nic už nevěřil ... je tušit silné zklamání jedné vnímavější duše. ()

bubblebobble

Ách jo. Koľko krát som si počas letných prázdnin vravel, že by mohlo prísť niečo čo ma vytrhne z nudy. Klasické ponevieranie sa kade tade, slnko, seno, dedina, kráčanie lesom pod vplyvom nejakého svinstva, podivínska hudba (vďaka za Goldfrapp), pohoršovanie okolia, vyvolávanie duchov, staré vŕzgajúce domy. A vlastne takto nejak vyzeralo aj moje leto i keď bez tej lásky. ()

ZackSawyer

Trochu málo akce v tomhle snímku, kde hlavním tématem je znuděnost, otupělost životem a hledání lásky a cest ve světě dvou rozdílných žen, které se setkají. ()

Adiemus

Už si začínám myslet, že jsem paranoidní. Jak to, že se evropské filmy na LGBT téma tak liší od schématických výrobků americké provenience? V kladném slova smyslu. Žádný patos, žádná červená knihovna. A ke všemu příjemný soundtrack. (Hvězdička mínus je za nesplnění očekávání, že dojde nevyhnutelné tragédii.) ()

D.Sleeper

Nápady by byly, ale to provedení :-/ Jediným důvodem k udělení hvězd je výkon obou hereček v hlavních rolích. Zatímco jediná hodnota výkonu tohoto režiséra/scénáristy spočívá právě v tom, že si vybral ony herečky. Modleme se tedy, bratři a sestry, aby si i Pawel uvědomil, jakým přínosem (nejen) pro britskou kinematografii vlastně je. ()

mira.l

Obě představitelky, jak Emily Blunt (Tamsin), tak mě neznámá Natalie Press (Mona), která sice není úplně typem nějaké modelky, ale jisté kouzlo v sobě má, byly výborné, občas k pomilování, občas k politování, občas na zabití. Je to docela zajímavý a netradičně pojatý komorní příběh jedné lesbické letní romance. V relativním přepychu a relativně bez dozoru žijící Tamsin navazuje letní (více než) přátelství s Monou, která žije v podmínkách, které s Tamsinými poměrně ostře kontrastují, její život v bývalé hospodě, docela vybydleném baráku jenom s o něco starším bratrem, který se upnul k jakési náboženské skupině a začíná blbnout na kvadrát, má k ideálu dospívání daleko. Obě dívky během léta vlivem okolností rostou tak trochu jako "dříví v lese", a velice rychle se sbližují víc, než by se na první pohled zdálo. Nechybí tu romantika, humor, ale i jistá dávka dramatičnosti v podobě jedné "mrtvé/nemrtvé" sestry. Ani nevím, jestli jsem Moně na konci přál, aby Tamsin opravdu utopila nebo ne, poté, co zjistila pravdu, že si s ní spíš jen tak hrála:). Stejně tak těžko říct, která z nich byla víc k politování. Zřejmě asi Mona, jelikož mít takového bratra jako ona, asi bych se taky buď zcvoknul nebo si hodil mašli...Věřící jsou tu zobrazeni jako banda tupých oveček, což je ... asi tak nějak víceméně pravda. EDIT 1.1.2017, po dalším shlédnutí na DVD neshledávám důvod cokoliv měnit, je to vcelku zajímavý počin z časných let herecké kariéry E. Blunt. ()

PavelU

Typické prázdninové dobrodružství, které se pyšní malebnou stylizací. Přesvědčivé herecké výkony obou protagonistek, jichž docílily dostatkem prostoru a možnostmi scénáře, dávající jim tak patřičnou hloubku. Nechybí jakési tajemno, obestřené až chorobnou posedlostí čímsi, sloužící zároveň jako jeden ze styčných bodů celého vyprávění. V zásadě pěkný vztah dvou mladých dívek, hledajících zábavu, sebepoznání, přátelství a nějaký smysl toho, co právě prožívají. Ony lesbické sklony a scény jsou vkusně pojaté, dodávají příběhu patřičný náboj. Bez toho všeho by nemohlo být docíleno povedeného závěru. Film tak splnil svůj účel a zaujal. Zajímavý je fakt, kolik je těm postavám ve filmu let, na kolik zde vypadají. Dokonalý klam, nejen, co se jejich vizáže týče, ale i výšky a dalších tělesných předností. A Emily Blunt tak na sebe již výrazně upozornila v jedné ze svých prvních rolí. ()

Lokran

nevím, ať se v tomto filmu stalo cokoliv, nevěřil jsem mu ani na chvilku... škoda, jinak to bylo hezký pokus. nic víc. ()

DadysGirl

Na mě asi moc drsné a odpudivé... námět a asi i celý scénář dobrý, ale zpracování mě nezaujalo, ba naopak se mi moc nelíbilo... A přece ten film nemůžu jen tak odsoudit... ()