Fimfárum 2

Čtyři zbrusu nové pohádky pro chytré děti a chytré dospělé z oblíbené knihy Jana Wericha. Klasik animovaného filmu Břetislav Pojar natočil slavný příběh maličkého Palečka, plný zvratů a dobrodružství o jeho cestě do světa a zase domů. Pod vedením Aurela Klimta ožijí tři navzájem si podobní hrbatí bratři. Hrbáči z Damašku přinášejí atmosféru exotického Blízkého východu s pestrostí orientálního vypravěčstvím, ale přitom o věcech nám všech dobře známých. Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a prstenu vypráví vesnický dekameronský návod o tom, jak pro sázku o prstýnek zblbnout tři milující chotě. A Jan Balej dovolí bratrům Markovi a Koubovi prožít prastarý pohádkový příběh o kouzelném mlýnku, závisti, čertech s originálním vysvětlením jednoho přírodního úkazu v pohádce Moře, strýčku, proč je slané? (oficiální text distributora)

ScarPoul

Fimfárum dva nám prezentuje ďalšie štyri príbehy Jána Wericha s populárnej knižky, ktorú napísal. Od prvého dielu je tu značné zdokonalenie sa v animácií a aj príbehy sú podané dospelejším spôsobom. Tvorcovia mali väčšiu možnosť sa s príbehmi vyhrať a každý z režisérov vložil do svojho príbehu špecifický humor aj atmosféru. Síce príbehy nedosahujú takú magickosť ako tomu bolo v prípade prvého dielu, ale sú podstatne veselšie a príbehovo pestrejšie. Rozprávky máme radi preto, pretože ich devízou je schopnosť preniesť nás zo všedného sveta v ktorom žije, do krajín, kde z každého roku cítiť dobrodružstvo, ktoré všetci určitým spôsobom potrebujeme. Fimfárum toto len potvrdzujú. Príbehy sú určené aj pre dospelých aj pre deti a každý si z nich zoberie to svoje. Nie také dobré ako jednotka, ale rozhodne stojí za pozretie. ()

francis

Po naprosto bezchybném prvním dílu je pro mě dvojka velkým zklamáním. Filmovým zpracováním ztratily část kouzla i některé pohádky, které při pouhém poslechu působí mnohem poetičtěji. Někteří tvůrci trochu moc "tlačili na pilu", aby jejich výtvor byl co nejvtipnější, a zas tolik to nevyšlo (nejvýraznější to je asi v Hrbáčích z Damašku). Celkově to vidím tak na 70%. ()

Ruadek

Druhé Fimfárum je minimálně stejně precizní svou výtvarnou stránkou, jako to první. Těžko srovnávat, jaké z nich je vlastně lepší či horší a jaká " pohádka " či příběh lépe působí. Vše je závislé jen a pouze na tom, jak se Vám líbí ta která předloha pana Wericha, od čehož se odvíjí vše ostatní. Zde se mi více líbil výběr věcí, zfilmováno jako celek myslím dokonale. **** 6.3.2010 ()

kitano

Stop motion animacia ma v sebe velke kuzlo, nieco, co ju velmi odlisuje a povisuje nad CGI. Je to nieco hmatatelne, nieco zive co z tejto animacie sala. Az da len Tim Burton sa este tomuto sposobu animacie v dnesnej dobe venuje a pre to si ho ozaj vazim. Velmi som pre to rad, ze taky vynimocny pocin ako Fimfarum prisiel od nasich susedov z Ceska. Prve fimfarum som nevidel, preto nemozem zrovnavat. Ta animacia je ale proste skvela. Nieje tak technicky dokonala ako Burtonova Mrtva nevesta, ci Predvianocna nocna mora, avsak ma svoj vlastny jedinecny styl, skvelo sa na nu pozera a sala z nej ozajstna zivost a laska tvorcov, ktori na nej pracovali. Dalsi velky klad je, ze vzestky styri pribehy su obdivuhodne vyvazene, nemozem povedat, ze tento sa mi pacil najviac, tamten najmenej. A zabava je to hadam pre vsetkych, najmensich potesia nohe zname rozpravkove motyvy, nas odrastenych zasa mnohe s humorom podane poucenia a perlicky, a mnohe prvky, ktore jednotlive casti casto spajaju so sucasnou dobou. Taktiez hudba sa podarila. Chytlave melodie a casto pouzivane moderne prvky velmi soundtrack spestruju a dodavaju moderny feeling. Jedine co mi trosku vadilo je miestami krcovito rozvijany pribeh. To sa da vsak bez bolesti odpusti. Vynimocne. (8.5/10) ()

cab

Ctyri loutkove animove pribehy z ceske knihy Jana Wericha jsou dosti nevyrovnane a nektere jsem nechapal jako pekne vypravena a zajimave vizualne lazena s nazvem Hrbaci z Damasku nebo klasika o Palecku, ktera je natahovana ale celkove pekna. Zbyle dve pohadky pro starsi a premyslive se mi nelibili at uz kvuli nelakevemu deji nebo divnemu vyusteni udalosti. Ve vysledku vychazi uchazejici prumer. 55% ()

• V pohádce „Hrbáči z Damašku“ hodí nosič do řeky dva pytle, u sultána jsou však pytle 3. (Pepy)
  • Jednotlivé povídky se natáčely ve studiích Anima, Hafan film, Krátký film a studio Zvon. (Ded@M@tes)
  • Snímek byl natočen na motivy knihy „Fimfárum“ Jana Wericha. (Ded@M@tes)