Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Zíza

Dlouho jsem se vyhýbala okomentování tohoto filmu. Proč? Říkala jsem si, že je to až moc subjektivní, až moc hodobóžové, protože kam jsem přišla, tam jsem pěla na něj chválu. Jenomže ani po několika týdnech se toho nemůžu zbavit. A když o tom tak přemýšlím, tak se toho asi jen tak nezbavím… ten film byl pro mě naprosto úžasný! Pobavila jsem se, byla jsem pohlcena efekty, herci, příběhem, který nebyl tak chaotický – pro mě –, jak tu někteří píšou. Ještě více jsem si zamilovala Antona i Kosťu (škoda, že se ve třetí knížce stane to, co se stane…). ()

Skejpr

Když sem dávál Noční Hlídce 5*, říkal sem, že si kritiku nechám na Denní Hlídku... Jenže ono není skoro co kritizovat. Děj je tentokrát 100%ně srozumitelný, nespoléhá na přehnaně šílené fantasy prvky, poskládané bez ladu a skladu a s logickými dírami, vystačí si s pouhou výměnou těl (na 10 minut), přitom však neztrácí tempo. Herci jsou skvělí, Hudba od minule taky doznala změn k lepšímu (především pozitivní veselá hudba použitá skoro u všech scén se Zawulonem)... Jědiný, co by nakonec mohlo zkazit dojem, je tenokrát velice proměnlivá kvalita digitálních triků, které jsou někdy opravdu skvělé (pasáže s tou mazdou :) , nebo Mášenka (ta hračka s nožičkama, co byla už v Noční Hlídce), ale některé triky jsou naopak hodně špatné...Já sem ovšem VELICE spokojen a těším se na Šerou Hlídku, i když dost dobře nemám představu, vo čem by vlastně měla bejt.. A ted PS.. po druhém shlédnutí musím jít na tři. První dvě třetiny jsou pořád výborné, ale poslední část už není nic než exhibice mizerných triků a fantasy kravin, které nedávají sebemenší smysl ()

Pumiiix

Ojedinělý styl kamery, střihu a celkový nádech naprosto originální a neokoukaný alá Hollywood. Neviděl jsem první díl (určitě co nejdřív napravím) ale v celkově hůře stravitelným příběhu jsem se neztrácel. Působivé vizuály, dobré ,,nové,, herecké tváře a pár megalomanských úletu. Velkolepý ruský matrix/pán prstenů, nedivímse, že někdo přede mnou toto spojení už použil. Zábava pro mě dobrá a zajímavá, ale na druhou stranu pochopím i záporné hodnocení, tady je to čistě o vkusu diváka. Příjemné překvapení, těším se na zakončení trilogie ;-) 7-8/10* ()

Shit

Daleko horší než první zatracovanej díl, Timur se tentokrát snažil zaměřit hlavně na vysvětlení celýho příběhu a problému, kterej se nakous v prvním díle, ale jaksi naprosto a totálně rezignoval an veškěrou akci, z těch všech cool akčních scén zbylo jen torzo a místo toho to je neskutečně zamotaný a vyprávěný dost nešťastným způsobem, že mě to moc nebavilo ,protože sem nechápal o co jde a konec je pro mě doteďka nepochopitelnou záležitostí. Ale abych nějak nemlžil, tak musim na obranu filmu říct, že sem brutálně zapoměl co se dělo v jedničce a tak pro mě bylo docla obtížný se dostat zpátky do příběhu, no vlastně se mi to ani nepodařilo a tak to na mě působilo dost roztěkaně a o ničem, prostě sem nechápal co se pořádně dějě, takže bych asi před skouknutím dvojky si pořádně zopakovat a znova skouknout jedničku, jinak si to asi sotva někdo užije. Ale ta akce fakt zamrzí, když v prvním díle byla fakt výborná ()

Dragoni

Denní hlídka jako pokračování Noční Hlídky a volná adaptace druhé a třetí části knihy Noční hlídka od pana Sergeje Lukjaněnka je více propracovaná, dějově stabilnější, efektově propracovanější a atmosfericky lepší než u Noční hlídky přičemž si stále drží svůj temný humor . U první poloviny filmu byly méně akční scény vykompenzované agresivní hudbou, která přesně sedla k danému momentu a pomyslný opening ve formě vyprávění příběhu o Tamerlánovi a křídě osudu se mi líbil více než začátek u NH i díky lepšímu zpracování. Druhá polovina je naprosto bezvadná, akce je více než dost a pohled na apokalyptickou Moskvu mě vyrazil dech a Denní Hlídka si mě tím kompletně získala. 85 % ()

flanker.27

Tak takhle teda ne. Nechápu proč takhle, dynamickej, napínavej a přehlednej děj knihy je přetavenej v rozlítanou klipovou koláž nemající s předlohou mnoho společného. Jednička si šla sice po vlastní koleji, ale pořád v rámci světa knihy. Dvojka na knihu dělá dlouhý nos a svět Hlídek a Inkvizice zcela mění v jeden dlohý klip. Ano, Bekmambetov má nepochybně talent pro vizuální stránku, jenže tady působí jako by po deseti letech bez práce chtěl narvat do jednoho filmu všechny nápady, co se mu honily hlavou. Stejně tak trestuhodně ořezané jsou charaktery postav, Anton je v knize docela akční řízek, tady se prostě jen propotácí ke křídě, Alyssa, Jegor a další taky s předlohou moc společného nemají. Nebo Zavulon, který tu vypadá, jako by si odskočil z Modré ústřice. Dvě hvězdy za docela vtipnou výměnu těl. Verdikt: Co funguje v klipech, nemusí fungovat ve filmu. Proti jedničce prostě pád. ()

gudaulin

Pokud by někdo užil na neznámého filmaře označení klipař, tak bych si automaticky k tomuhle termínu přiřadil jméno a tvář Timura Bekmambetova. Ten si vydobyl uznání jako autor televizních reklam a videoklipů a postupy z téhle branže uplatňuje i ve světě hraného filmu. Jeho snímky hýří šíleným střihem, efekty, zpomalovačkami, nájezdy kamery, nejrůznějšími triky a příběh nebo práce s postavami se mu vyloženě vymyká z rukou. Nicméně jedno se mu musí nechat, nepodřizuje se žádnému diktátu trhu a točí přesně to, co točit chce a co odpovídá jeho vkusu. Proto je v tom, co dělá, docela přesvědčivý a buď se vám to líbí, nebo jděte od toho. Generace 90. let, která vyrostla na videoklipech MTV, s tím nemá tak velké problémy, já bohužel ano. Noční hlídka, díky které si Bekmambetov získal renomé, sice už byla tím jeho filmovým stylem poznamenaná, ale pořád tam bylo něco, co to vyvažovalo - ruské reálie a nedostatek prostředků, který režisér donutil natočit východní fantasy a ne ryze kosmopolitní produkt. Denní hlídka vznikala ve spolupráci s Američany, penízků bylo víc, a tak je film bombastičtější (Bekmambetov se doslova opájí možnostmi trikových technologií a je svým způsobem megaloman) a taky o poznání kosmopolitnější. Ty 2* jsou z mého pohledu ušmudlané a spíš za literární předlohu než za to, co Bekmambetov spáchal. Jeho filmové směřování je v zásadním rozporu s mým filmovým viděním a kdybych měl zhlédnout jeho nejnovější výtvor o tom, jak americký prezident bojuje s upíry, asi by se mi nepříjemně zvýšil krevní tlak... Celkový dojem: 30 %. ()

Psema

Bekmambetov je patlal a nebýt jeho, možná bych se na tuhle sérii rád díval i podruhé. Denní hlídka je oproti svému předskokanovi konzistentnější, zajímavější a digitálně vycíděnější, ale pořád má chyb jak máku. Bekmambetov není nijak oslnivý vypravěč a kolikrát se mu scény rozprsknou jak sněhová koule v obličeji. Akční scény pokročily (obzvlášť úvodní útok na město vypadá úchvatně), ale jinak jsem v nich nenašel nic tak oslnivého, abych se před tímhle východním "zázrakem" musel sklonit. Jsem rád, že jsem se konečně chytal scénáristických berliček a nebyl jsem jen uprostřed zředěného guláše, ale Denní hlídka pro mě zůstává (podobně jako její sestřička) pouze tuctovou akční sci-fi, která je chladná až do morku kostí a víc mě nudí, než baví. ()

Tuxedo

První díl pro mě byl obrovským překvapením a možná právě proto jsem k němu byl v hodnocení tak shovívavý. Druhý díl se sice od prvního příliš neliší, ale je pryč ten moment překvapení. Zbyly jen ruské reálie, cool efekty a další Bekmambetovy vymoženosti. Mimochodem, až Bekmambetov natočí třetí, závěrečný díl, mohl by z fleku natočit katastrofický film. P.S. Režisér si ve filmu také zahrál, ale trochu jinak než je zvykem. Poměrně vydařené pomrknutí na diváky. ()

genetique

Keby boli súrodenci Wachowski jedna osoba, stal by sa z nich Timur Bekmambetov. Ďalší chlap, ktorý má jedinečnú víziu, čo sa týka vylepšenia akčného žánru. V pokračovaní prekvapenia z roku '03 dokazuje, že v Rusku sa dajú za smiešny peniaz natočiť pecky audio-vizuálne konkurujúce kolosálnym projektom z americkej produkcie. Bez okolkov borí všetky predsudky žánrových pravidiel, nebojí sa spraviť z filmu totálny magľajz a absolútny mišmaš, do akčných sekvencií bez mihnutia oka zaborí pár minút najcitlivejšej drámy, tvrdý rock, ktorý sprevádza tieto scény zas v zápätí zamixuje ruské ľudovky. Herecké zloženie sa tiež vymyká spod bežných očakávaní, žiadni namakaní svalovci, či namelírovaní manekýni tu totiž svet nezachraňujú. Divák zahltený štandardnými filmami si na niečo podobné zvykne možno trošku ťažšie a mne tiež trošku trvalo, kým som Timurovmu štýlu prikývol, no potom som si film naozaj užíval. Tento multižánrový zlepenec však má oproti podobnej prvej časti konečne aj lepšiu podporu zo strany scenára. Príbeh je hutnejší a konečne šliape hneď od začiatku. V strede sa film síce trošku pribrzdil, no záverečné minúty mu vrátili späť jeho reputáciu. Záverečná časť trilógie bude preto z mojej strany určite očakávanejšia ako táto časť. 75%. ()

molotov

Možná trochu guláš, ale rozhodně dobře kořeněný a zábavný. Rozporuplný reakce se dají předpokládat, protože ten film je výrazný a hodně stylizovaný, což nemusí sednout každému. A nesrozumitelný rozhodně není. Knížku jsem nečetl, první díl viděl jen jednou a neztrácel jsem se ani na chvíli. ()

Le_Chuck

Som velice rád, že rusáci konečne majú dosť peňazí na to, aby mohli takto "vizionársky" a bez finančných limitov adaptovať skvelé knižné predlohy. Jackson čakal, aj Bekmambetov čakal a jeho audiovizuálne obžestvo ide na vrub veľkým pozitívam filmu. Dněvnoj dozor je krásny príklad toho, že megalománia (s tymto označením mám trochu problém, ale budiž) nemusí byť automaticky na škodu veci (Raimi, Singer, Jackson). 90% ()

Kaka

Ještě větší dějový zmatek, než v díle prvním. Tím pádem se snímek po obsahové stránce stává prakticky neúnosným a jediné na co se dá soustředit jsou neskutečné formalistické orgie ruského supertalenta Bekmambetova. Tenhle borec má na to se stát se v nejbližších letech králem akce. Potřebuje se však oprostit od dějových srágor a zpracovat jednoduchý a přímočarý děj, který bude pod jeho nadupanou režijní taktovkou s největší pravděpodobností zážitek první třídy. Tahle patlanina jím bohužel i přes některé neoddiskutovatelné klady není ani náhodou. ()

akisha

Dynamický, originální, velice, velice zmatený. V paměti mi utkvěla výborná líbací scéna s točícím se autem, bohužel je Denní hlídka pro neznalce knižní předlohy přespříliš chaotická, takže mu nezbejvá než se kochat režisérovým divokým stylem a nesnažit se pochopit, co se vlastně děje. PS.: Moje oblíbená postava je určitě vykulenej řezník se zálibou ve hraní na bubny. ()

Falko

Opät je to podobny mix chaotickeho deja ako aj pri NOCNEJ HLIADKE (2004), ale za to je tu na ruske pomery este viac velmi kvalitnych vizualnych a akcnych efektov (zaver filmu), ako v prvej casti, len chvilkami je to az moc chaoticke a niekedy som bol v deji strateny, ale to este dokazem odpustit. Bekmambetov ma talent na taketo filmy, pricom nie kazdemu moze jeho styl natacania vyhovet. Mne sa pacil aj Wanted (2008), ale celkom som zvedavy aj na tretiu cast Twilight Watch (2009)... 16.02.2009 ____ Konstantin Khabenskiy - (Anton) +++ Mariya Poroshina - (Svetlana) +++ Dmitriy Martynov - (Yegor) +++ Vladimir Menshov - (Geser) +++ Galina Tyunina - (Olga) +++ Hudba: Yuriy Peteenko +++ ()

castor

Místy vizuálně sympatický bordel.. Ani formalistické orgie značně nevyrovnaného Bekmambetova (po dravém Wanted každý čekal další pecku, ale následující americká štace o skrytém životě Abrahama Lincolna nedopadá podle recenzí nejlépe) přesto nevytáhnou tenhle ujetý hokus pokus do nějakých slušných čísel.. ()

Trellíno

Oceňuju Bekmambetovovu schopnost ukuchtit lasagne jenom za pomoci vody a strouhanky a taky se mi dost líbilo vydařený atmosferický finále v hotelu, ale jinak je to ještě větší WTF než jednička, a to už je co říct. Otázka "Kde se tu sakra vzal ten trolejbus?" z prostředka dost dobře vystihuje celý film. Kde se vzalo toto, jak se tenhle objevil tady, proč jednali takto a jaktože u toho byl tenhle? Prostě jeden velkej zmatek, který asi opravdu ocení jenom čtenáři předlohy, která je doufám podstatně přehlednější. Jestli se pletu a je stejná, tak potom opravdu celý humbuk okolo Hlídek přestávám chápat. ()

Niktorius

Hej, počkat? Co se to zase děje? Ale co nad tím budu přemýšlet, hlavně že u toho lítají auta vzduchem a řve rocková vypalovačka...Ančo, podej mi ještě ten popcorn.... Toť má představa diváka, který je schopen udělit této chaotické onanii pět hvězdiček :-) Bekmambetov Denní hlídkou toužebně osahává postupy hollywoodských akčích trháků, aniž by je ovšem dokázal pevně uchopit. Mnoho režisérů zaměřených na klipovitou skladbu a eye-candy akci dokáže vytvořit dobré scény, ale nefunguje jim film jako celek; Bekmambetovi však nefungují ani ty jednotlivé scény, neboť každý záběr v nich se vyznačuje úplně jinou náladou i pojetím a pojem timing nejspíš ruský režisér nezná ani z doslechu....V otěžích nezvládnuté dramaturgie se vzpíná opět primitivní příběh zasazený do směšně laciné mytologie, který si ovšem potrpí na přemíru postav a nezajímavých a vzájemně se rozbíhajících dějových linií. Hodnotím ovšem výše, než v případě Noční hlídky a to za některé oku lahodící akční sekvence a přeci jenom vyšší přehlednost děje, danou jeho hollywoodštějším schématem, v němž je místo i pro klasický happy end. ()

ripo

Pri tvorbe tohoto filmu museli reziser, scenarista i kameraman vyhulit fucking great hill of grass .... Čistá psychiatria - ale na rozdiel od iných mi Denná hliadka šmakovala viac ako Nočná .... ()

Faustka

[Pro Moskva 2006] „Světlí a Temní se střetávají.“ Vizuálně i obsahově propracovanější než jednička. T. Bekmambetov v zásadnější míře sází na speciální efekty, kterými se může směle rovnat známějším trhákům. I když v jistém ohledu se poznenáhlu začíná vytrácet ta pověstná ruská mysterioznost, kterou ale zcela vynahrazují, výrazovost postav a barvitost dialogů ;) „Antone jsi Světlý, ale pivo piješ tmavé..“ [Od Plzeň 2010] ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013