Piknik

TV spot

Tichomořský ostrov – rok 1945. Pětice amerických vojáků byla vyslána na průzkum do japonského týlu. Obklopeni nevyzpytatelnou džunglí a strašlivým horkem se již přes dva týdny pohybují v neznámém prostoru s cílem nalézt nepřítele. Velitel Grackmiller (M. Sandhaus) se vzhledem k únavě zbytku čety sám ujímá průzkumu oblasti před nimi a vojáci Smile (M. Macháček), Burda (P. Landovský), Tall (J. Somr) a Rozden (J. Hálek) na něj mají čekat a držet pozici. Vedro k zalknutí, vyčerpání a nervozita se záhy začnou projevovat na jejich zdravé psychice a morálce. Jeden druhému se nebojí cokoliv říct do očí, bdělost a opatrnost jsou zcela pryč a namísto toho se projeví paranoia a podezíravost. Z džungle se po čase začnou ozývat podivné zvuky, které jde prověřit Smile a vrátí se bledý jako smrt… Svůj režijní nízkorozpočtový debut natočil v roce 1967 ve spolupráci se zkušeným režisérem Vladimírem Sísem dramatik Ladislav Smoček – ten tímto převedl na plátno svou komorní divadelní hru. Kromě bratislavského Žitného ostrova se také natáčelo i v Kambodži a vedle mimořádné sugestivní kamery Stanislava Miloty stojí za zmínku také v českém filmu ojedinělé zpracování tématu o amerických vojácích za druhé světové války v Tichomoří, co byli navíc ztvárněni předními českými herci. (Česká televize)

ostravak30

Přidám se k těm, kteří tvrdí, že na divadle by to mohlo vypadat dobře. Ovšem film je spíš nepovedenou groteskou. Ano, nezažil jsem válku a nebyl na vojně, ale myslím, že jsem na toto téma shlédl dost filmů a dokumentů, abych mohl říct, že když velitel řekne, že jsou kolem Japonci, aby byli zticha, tak by to asi měli dodržet a nepovykovat tam jako skupina puberťáků po dávce extáze. Že na ně padne deka a začnou se rvát a podezřívat mezi sebou, to by se dalo pochopit. Extrémní situace nabízí extrémní řešení a způsobuje extrémní vypětí. Připomíná mi to film Podezření, ve kterém shodou okolností také hrál Pavel Landovský. První půlku je scénář příšerný a zavání to nudou. Pak se konečně začne něco dít, aby všichni čtyři skončili tak, jak si celou dobu koledovali. Nějak mi ten piknik nechutnal. ()

Frog.cz

Tak jsem si myslel že jsem už viděl všechny československé a potažmo české či slovenské filmy tohoto stylu ale dneska mě CS-FILM vyvedl z omylu. No..čekal jsem osobně trochu něco jiného, je to opravdu takové celkem brutální psycho, celý film se motá okolo  jednoho plácku který by jsme natočili u nás za barákem takže opravdu nevím co teda točili v Kambodži, možná pětivteřinový záběr Japonské armády.ovšem ruku na srdce..jak by se každý z nás choval v jejich situaci...takže výkon herců (mých oblíbených na jedničku) ale jinak to trošku zavání nudou. Nemohu jinak ale za akci a spád filmu pouze 2*. Snažil jsem se porovnávat s "OÁZOU" ale opravdu to nelze. Poměr je tak 10:1     https://www.csfd.cz/film/1028-oaza/prehled/ ()

javlapippi

Skupina amerických vojakov počas druhej svetovej na tichomorskom ostrove hľadá Japoncov. Respektíve sa ich vyberie hľadať Sandhaus a kým naňho Somr, Hálek, Macháček a Landovský čakajú uprostred horúcej džungle, plnej hmyzu a iných väčšinou cudzopasných bezstavovcov v detailných záberoch, začne im z nudy a nervozity pozvoľna špliechať na maják a čím ďalej tým viac psychologicky dramatizujú. Predlohou filmu je divadelná hra, čo je celkom vidieť a ako veľmi dobre zahraná psychodráma by si to zaslúžilo možno aj štyri hviezdy. Zároveň to ale má byť vojnový film a chovanie postáv má ozaj ďaleko od skúsených prieskumníkov v neznámom teréne s veľmi pravdepodobným výskytom nepriateľskej armády. Takže to bude za tri pripučené moskyty na spotenej chlpatej pokožke. PS: To boli časy, keď sa film odohrávajúci sa na pár desiatkach metroch štvorcových lesa mohol ísť nakrúcať do Kambodže! ()

pafka

Takova sonda do skupiny vojaku, kde valecny stres dela s lidmi sve. Podezirani se strida s nevrazivosti, radosti z chlapeckych hratek. ktere trosku nechaji zapomenout vojaky, kde vlastne jsou, ponorkovou nemoci, radosti ze znamych pisni a steskem po domove. Skveli herci. ()

brasek

Nudné, bez atmosféry... dialógy naozaj zabíjajú snímok až to sparno džungle sa prenáša do obyvačky diváka. ()

Cascabel

Navzdory skvělé kameře Stanislava Miloty a metaforickým "biologickým" prostřihům zůstává Piknik divadelním konstruktem a vysoce hodnotným "záznamem" prvního představení Činoherního klubu spíše než filmem. Jako stále platná společenská alegorie a jako herecký koncert (s prvními houslemi ironického Miroslava Macháčka) ovšem špičková záležitost. Víš, co je to drogerie? Když jdeš v létě kolem, tak na chodníku... - ... leží hovno. - na chodníku voní drogerie! A za pultem bude pan Rosden a bude prodávat, ale jenom slušným lidem, sprosťákům ne! - Dokud nedostane rakovinu. ()

honza.g

Divný film. Zjevně televizní adaptace divadelního představení, ale prokládána psychedelickými záběry ze života drobných živočichů, zejména hmyzu, případně na chlupatou kůži herců. S válečnou realitou to mělo málo společného, pro vytvoření prostředí ponorkové nemoci se dalo použít cokoli jiného, třeba vědecká výprava. Autor prostě potřeboval nějaké kulisy k rozehrání střetu mezi různými povahami. V době vzniku dost oblíbené téma, které mnozí využili lépe (https://www.csfd.cz/film/234810-pasians/ , a hlavně Vyloženě rodinná historie. I Podezření mi přišlo věrohodnější). Ale i když odhlédnu od odbytého pozadí (nejde ani tak o přírodu, ale o vybavení průzkumníků - údajně 16. den na pochodu, stále silní, nehladoví, jeden má v čutoře alkohol a ostatní o tom neví atd.), tak ani dialog není nijak přesvědčivý. Spousta vět je evidentně sofistikovanou provokací. 4 filosofové na výpravě odhalují své násilnické jádro? A jen kvůli vedru a pocitu ohrožení? 55% , ale jen kvůli hereckým výkonům. Aspoň to nebylo dlouhé. ()