Ples příšer

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiální text distributora)

mls

Asi nie je veľmi dobrou vizitkou filmu, keď väčšinu času rozmýšlate nad tým či je výkon hlavnej predstaviteľky oscarovo presvedčivý, alebo nie. K rozhodnutiu v tejto otázke som nepriešiel, niekedy je asi ťažké posúdiť aké grimasy by človek hádzal v jednotlivých životných okamihoch, no už len fakt, že som nad niečím takým pri filme rozmýšlal hovorí o filme veľa. Film bol nudný. Nielen, že ma nezaujal dej, ktorý takmer nikam nesmeroval, ale psychológia postáv bola slabo vykreslená. Režisér mal síce zaujímavý cieľ, spraviť atmosferické dielo plné silných okamžikov, no akosi zabudol ukázať pocity hlavných hrdinov. Ukázal, že sa v nich niečo deje, no čo presne - to sme už bohužial nezistili. Najsmutnejšie je, že aj pri akejkoľvek snahe porozumieť tomu, čo sa v hlavách postáv udialo som na to neprišiel a tak mi aj erotické scény prišli silne samoúčelné, akosi nepreviazané s vývojom postáv. Ťažko povedať, čo v tomto filme vlastne vyšlo, sú to slabšie dve hviezdičky... ()

derek007

Výborně propracované postavy, které jsou přesně zahrané. Hlavně pocity, které ve mě vyvolával celý film Thorton jsou velice rozporuplné. To on vede jinak slabou Halle k ceněné sošce. O tom, jestli si ji ale zašloužila, rozhodli jiní. ()

Lindushka

Mrazivo realisticky ponurá atmosféra. Trest smrti, nútené vysťahovanie, rasizmus, alkoholizmus, minútový sex s prostitútkou, zlé medziľudské vzťahy, smrť potomkov. Bola som naozaj napätá čo sa z tohoto mixu negatívnych javov vyvrbí a kam sa to bude uberať a bolo to naozaj zaujímavé. ()

boyd.

Proč dostala Berryová oscara, to mi fakt neleze do hlavy. Určitě jsme mohli v roce 2001 vidět i lepší ženské výkony a že ho nedostal Thornton, to by mě taky zajímalo. Předvedl tady opravdu skvělý výkon a jeho proměna v chování během celého filmu je vynikajícím způsobem zahraná, oscar jako vyšitý za nejlepší mužský herecký výkon roku!!! ()

tragos

Pomalé drama, které k vám promlouvá neobvykle nenásilně, a přece silně. Úžasný konec. ||| Akademii: díky za toho Oscara, jinak bych si Plesu příšer asi ani nevšiml, ale příště radši B.B. Thorntonovi, jo? ;-) ()

Snape

První půlka se mi hodně líbila. Billyho Bob Thorntona a Heatha Ledgera vnímám tak trochu jako herecké protiklady, proto jsem rodinnému konfliktu jejich postav věřil. Záležitosti týkající se popravy byly nasnímány věcně, ale zároveň hodně silně. Jenže co s tím, když druhá půlka filmu se mi pro změnu nelíbila skoro vůbec. Halle Berry neumí hrát, ona jen hystericky, nevěrohodně a nesnesitelně přehrává. To ona je hlavním nedostatkem Plesu příšer, ale najdou se i další: zcela zbytečně a trapně protahovaná milostná scéna, citově plochý závěr a místy nepřirozené dialogy, potažmo i děj. Hodnotím třemi hvězdičkami – průměr, nikterak výjimečný film. ()

Gedes

Po dlouhé době jsem zase narazila na kvalitní snímek. Zdánlivě odlišné životy dvou rodin - B.B. Thortna a H.Berry se propletou. Osud si s nimi zahrává a oni se musí snažit najit cestičku svými životy, stojí je to hodně kompromisů, ale nakonec (jako vzdy) to skonci happy endem (u filmu kdyz muz miluje zenu jsem stastny konec vytykala, ale tady to bylo treba). Zajimavy film o nenavisti, uceni odpoustet a uceni milovat proste tvrda (jako ten sex) slaďárna :-). ()

gumbo

45% - naprosto prázdné, úplně bez emocí, které by dokázali oslovit. Ale aspoň vím za co se udílí Oscar pro nejlepší herečku - 15ti minutové vzdychání, hekání a chroptění a je to v kapse. ()

jenjan

Necítím to.. Zaujal mě černý odsouzenec P. Diddy a mladý Heath Ledger, ti však odešli už na začátku. Ještě ten malý tlouštík, ale ten byl také odstraněn. Pak už jenom to uvědomění Billyho Boba, no ale kdo by si to po tom všem neuvědomil, že!? Snad jen "přinácklý" děda…a taky šel hned do důchoďáku! Halle Berry jsem zde viděl poprvé jako normální a docela hezkou ženskou, Billy Bob by mohl charisma rozdávat. Film celkově na mne však působil jako vyšperkovaná konstrukce bez obsahu, kterou vystihuje věta: "Proč si to pro mne udělal?" (ptala se dramaticky Halle Boba poté co jí zastavil na silnici, když jí srazili syna).. Proč asi, že jo! ()

Ippolito

To bylo ale nedotažené! Celou první polovinu filmu jsem si říkala, že tohle je film jak se patří, pořádné drama se vším všudy, ale druhá polovina mě pekelně zklamala. Najednou to všechno bylo takové příliš poklidné (já bych řekla přímo ucourané), na konci se nekoná žádný zvrat, šok, celá problematika se rozplizne do ztracena... ()

KuZd

Sveho casu se mi tento film hodne libil (pravda, ze je to jiz nejaka doba). No proste drama o starem rasistovi a cernosce a jejich vztahu. Jak se vyrovna rasista s vztahem s cernoskou. Jak se vubec vyrovna onen rasitsta s tim, ze coby bachar asistoval u poopravy jejiho manzela. A jak se s timto vyrovna cernoska (korektne tedy afro-americanka)? Urcite stoji film za videni. ()

agassi68

Popri Thorntonovi ma uchvátila hudba a prepracovaný scenár. Celý film tiekol ako rieka v meandroch, ktorej sa do cesty párkrát postaví prekážka, či malý vodopád. Film má tu čarovnú vlastnosť, že ma vtiahne do deja a pustí až pri záverečných titulkoch. Je mi veľmi ľúto tých, čo o tento zážitok prišli.. ()

Hapretor

Film ok. Neni to o ničem. Myšlenka by byla. Nedívat se v pozdních hodinách. Člověk musí trochu přemýšlet - a to u filmu zrovna nechci. Nechť si z tohoto počinu každý vezme ponaučení sám pro sebe. ()

Ben Nevis

Správný překlad by byl "Ples zrůd", protože se říká lidská zrůda a ne lidská příšera. A že tam těch zrůd máme, a ne zrovna všechny v elektrickém křesle, některé kolem něho. Zápletka, jak se ze zavilého rasisty stane "negromil", mi však přišla přitažená za vlasy. ()

owwidius

Tazke hodnotenie. Znamy film, ktory sa mi z nejakeho dovodu vyhybal. Tak som mu dal teraz sancu a bol som trochu sklamany, resp asi som ocakaval nieco ine. Asi som hlavne necakal tu pomalost a komornost. Takisto si myslim, ze v amerike zarezonuje viac, ako u europskeho divaka. Ale ked sa nad tym zamyslim, je to dost dobre aj co sa tyka hereckych vykonov a viem si predstavit, ze druhe pozretie by u mna zmenilo hodnotenie u stupen vyssie. [#28/2014] ()

Kirman

Nelituji toho, že jsem film viděl, ale patří do kategorie "stačilo jednou". Jsou to lepší *** hvězdy. Osobně jsem vnímal tak nějak divně "poslepované scény" a hluchá místa. ()

Eluin

Když jste odsouzeni k smrti, tak se svět rozhodně nezdá jako milé místo. To by mohl potvrdit takový Lawrence Musgrove, který za blíže nespecifikovaný prohřešek dostal elektrické křeslo. Ne tedy, že by o něj zrovna nějak úpěnlivě žádal... Film Ples příšer však kupodivu není ani tak o Lawrencovi a jeho případném kání a zpytování života neřestného, byť název by k tomu tak trochu mohl odkazovat (Ples příšer = termín ze 17. století popisující poslední hostinu odsouzence před popravou). Ples příšer má v podstatě 2 roviny, a to: Lawrencova rodina (žena a syn) a osud trojgenerační mužské domácnosti vězeňských dozorců. V určitý okamžik se obě roviny protnou (což divák pochopitelně tuší už delší dobu). Dost se mi líbilo, jak si tvůrci se svým filmem vyhráli. Natáčelo se ve skutečné věznici, ve skutečné místnosti, kde se popravovalo... Neméně působivě se zdařilo natočit i vztah otce a syn (B. B. Thornton a Heath Ledger) a Halle Berry za svou roli dostala dokonce Oscara (byť osobně si myslím, že Thornton hrál přesvědčivěji). Ples příšer je jedním z těch filmů, které by snad šlo popsat jako "mnohovrstevnaté". Důležitým tématem je "lovestory", ale zároveň je negována pokusem dostat se ven ze svého "posraného života", pádným tématem tu rovněž je rasismus a xenofobie. Moc se mi například líbila scéna, kde děda vzpomíná na "staré dobré časy" a myslí tím dobu, kdy bylo zcela OK být rasistou, sexistou, a bůhvíčím ještě. "Bejt černej a ještě k tomu tlustej....v Americe..." Rasismus je problém současné Ameriky (a pochopitelně, že nejenom tam), byť se překlenul proklamovanou korektností, tak v hloubi duše asi dost obyvatel "cítí" s Hankem (zmiňovaný B. B. Thornton), když bere pušku a jde "malé negříky" vyhnat ze své zahrady. Hankova "proměna" z ne zrovna latentního rasisty (rvačka na toaletách) do tolerantního člověka bez předsudků se však odehrává postupně a je celkem slušně "vyargumentovaná". Tento skvělý film má navíc jeden pozoruhodný primát, obsahuje totiž pravděpodobně nejdelší scénu koitu v dějinách západní kinematografie (a to navíc koitu "mezirasového", takže leckterému rasistovi se u toho bezesporu obrátí žaludek :)). Film Ples příšer byl natočen před 14 lety. Dost dlouho mi trvalo se na něj podívat, povaloval se mi tady na skříni ve formě DVD v papírovém obalu snad více než 2 roky... Na některé filmy prostě musíte mít čas a chuť ke správnému požitku. Ples příšer za vychutnání určitě stojí. ()

Doomedx

Nevim co si o tom furt mam myslet, velice pasivne agresivni film s peknym koncem a uzasnou hudbou, ale furt si nedokazu udelat obrazek o tom co jsem prave videl. 70% ()