Těžko si lze představit slavnější film pro dospělé než Deep Throat (Hluboké hrdlo), který se stal v roce 1972 skutečným hitem sezony a měl zásadní vliv na americkou kulturu i společnost začátku 70. let. Náklady na snímek Hluboké hrdlo, jenž proslavila i stejnojmenná tajemná postava z aféry Watergate, nepřesáhly 25 000 dolarů, přesto zisk snímku přerostl miliony dolarů a podle mnohých se jedná o snímek s největším ziskem v historii kinematografie. Dvojice Fenton Bailey a Randy Barbato se nikdy nebála kontroverzních témat a zákulisí slavného pornografického díla i jeho pohnutá historie nabízejí dostatek zajímavého materiálu. Dokument Inside Deep Throat měl svoji světovou premiéru na loňském festivalu v Sundance. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

Zeck

Nejlepší dokument týkající se porna, jednoznačně. Spojené státy puritánské, které by měly veškeré zákony roztrhat a ponechat jen Bibli a dolary, jsou zkrátka pořád stejné a tento dokument nám to hezky připomíná skrze 40 let staré píchání a cumshoty do hrdla. Tento případ minulosti dopadl dobře a je za námi, problém je ale v tom, že nejmocnější země na světě, která udává tempo téměř celé planetě, stále slyší na nemocné šašky ohánějící se morálkou v jedné ruce, Biblí v druhé a se šlapkou pod stolem, klečící u té třetí. Dokud lidstvo bude bojovat proti vlastní přirozenosti a velebit dogmata a zpátečnictví, pitvat vlastní hovna a tvrdit, že nesmrdí, hnát se za kreténským imaginárním dědkem na obláčku a citovat všechny kokoty, kteří o něm vymysleli (přebrali) pohádky, nemůže tvrdit, že je lepší než opice. Děkuji přírodě, že žiju v době a státě, kde neudávají tempo náboženské organizace, spolky nemocných feministek a puritánští kreténi... 85% ()

Matty

„Když uslyšel zvuk kamery, hned měl erekci“ Zábavné výpovědí lidí, kteří se v nejlepší možné době rozhodli věnovat činnosti, kterou uměli nejlépe. Při jejich poslechu se také nabízí otázka, zda vůbec uměli něco jiného. Předpokládám, že (ne)stranní tvůrci předpokládali, že myslící divák nebude brát tu lákavě zabalenou snůšku polopravd, zjednodušených pravd a naprostých blbostí vážně, ono to totiž při vší dobré vůli ani nejde. Nejednou, například, když jeden z herců po dramatické pauze zcela vážně pronesl „Jako by mi ukradli život“, jsem pobídce ke škodolibému smíchu neodolal. Vždyť šlo jenom o péčko, ne o život! Tihle lidé, nejspíš opravdu přesvědčeni o umělecké hodnotě jimi tvořeného, holt vnímají věci trochu odlišně… A jsou hlavním důvodem, proč nepříliš hluboko jdoucí Inside Deep Throat absolvovat. Relevantních informací k filmu samému v něm ostatně není zdaleka tolik jako informací irelevantních, blíže představujících ony odhodlané bojovníky proti ženskému strachu z penisů. Nebo něčemu hodně podobnému. „Dal jsem jí 100 bodů na pinďometru“ 80% Zajímavý komentář: Marigold ()

Marigold

Výborný dokument, jak obsahem, tak formou. Jednotlivé rozhovory s pionýry porna představují velmi zábavný matroš, plný naturščyků a naprostých magorů. I jejich osudy po natočení nejvýdělečnějšího filmu všech dob mají něco do sebe. Navíc Deep Throat jako artefakt porno pop kultury se všemi zuřivými debatami dobře vystihuje proměny americké společnosti v 70. letech, což autoři dobře dokumentují jak současnými analýzami, tak dobovými materiály. Konfrontace volnomyšlenkářů s konzevrativními "hitmany" je vždy pro našince prostoupená něčím dráždivým... asi tím, že slyšet někoho hájit cenzuru s tak zjevným fanatismem vyvolává nevolnost. Nepochybně by se o fenoménu pornografie dalo natočit ještě objevnější snímek, ale tahle nepietní poklona klasice baví i vzdělává. A o to jde v klasickém pornu především, ne? ()

Djkoma

Vše, co by jste měli vědět o Hlubokém hrdle a báli jste se na to zeptat. K tomu navíc pozadí americké dobové "psychózy", kdy svoboda znamenala, že do kina můžete, ale ne na tenhle film:). Holt nic není tak růžové, jak o tom mluví prezidenti a senátoři, kteří by nepoznali ani prsa od zadku, ale budiž. Hezký vizuál a věcnost podložená mnoha čísly bohatě stačí každému, kdo aspoň trochu "ví" o čem je Hluboké hrdlo a chce zjistit něco "víc". Především přístup a názory některých aktérů nebo "výpomoci" nemají chybu. ()

Kulmon

Skvělý dokument o prvním pornografickém snímku - Hluboké hrdlo. Jak jsem se měli možnost dozvědět, film se taky mohl jmenovat Polykačka mečů, no je fakt, že felace od Lovelace by asi stála a za to. Já jsem Deep Throat viděl, takže jsem věděl o co se jedná. Ale v tomto dokumentu nám bylo osvětleno, co vlastně film v prudérní Americe a celém světě vlastně na počátku 70. let znamenal. Film byl zakázán a filmaři se dokonce objevili před soudem. Protože nebylo možné odsoudit Lindu Lovelace či režiséra, odsral to Harry Reems, jenž hrál doktora Younga a který měl původně bručet pět let, ale nakonec byl osvobozen. Na film chodilo spousta celebrit a tak mu podporu vyslovil mimochodem Jack Nicholson! Jinak pro mne šokující věc, Reemsovi bylo v době natočení filmu 24 let, no s tím knírkem bych mu hádal minimálně 40. Harry tak jel na drogách a pěkně chlastal, ale podle dokumentu je z něj dnes počestný křesťan a realitní makléř. No na pornoherce se 129 natočenými filmy je to pěkné. Co se týče Lindy Lovelace, tak ta mi přišla jako totálně tupá husa. Její otázka co znamená anarchie a její další věty, které vypustila z úst, mne utvrdily v tom, že byla totálně blbá. Ale v této branži asi nic nového pod sluncem. S tím souvisí asi i to, že se pak stala bojovnicí proti pornu! Kecy, že je tam vlastně permanentně znásilňovaná sice zní hezky, ale její způsob kouření dává jasný signál, že už toho měla za sebou dost a zas tak znásilňovaná nebyla. Ke konci života opět otočila a aby se svého uměleckého jména něco vytřískala, nechala se nafotit. Prý byla v 51 stále sexy, ale kdo dokument viděl, tak byla sešla jak cigánka po čtyřiadvacatým faganovi. V roce 2002 zahynula při autonehodě. Tvůrci filmu sice vešli do dějin, ale dnes se k pornu taky nestaví dvakrát kladně. Už to není umění, když má kameru každý. Na jeden natočený hollywoodský snímek připadne více než 30 pornografických. ()

igi B.

Klitoris v krku! Ejhle... Inu, to se pozná vskutku hluboká umělkyně... ;oP . . . Pornkulturní klasika - a já to ještě neviděl! . . . No, co nadělám. Tak aspoň na poučenou tenhle dokumentek coby hlubokomyslný exkurz pronikající do hloubky fenoménu a jak pravil Vincent (ne, Venera to nebyl... ;-) - vyhonit a šmytec... ;o} - - - P.S. Bůh ochraňuj Ameriku, zemi to nekonečných možností a bezmezného pokrytectví! - - - - - (Poprvé viděno 5.2.2009 na ČT2, komentář zde jako sextý - 6.2.2009) ()

gudaulin

Hluboké hrdlo je sice slavný, nicméně poloamatérský, tuctový pornografický snímek, který by mi nestál za shlédnutí. Jeho název si do svého titulu dal ale velice zajímavý dokument, který v sobě spojuje atraktivní námět, profesionální zpracování a vedle poučení o určitém tématu a době taky nefalšovanou zábavu. Film vypovídá nejen o dějinách pornografie ve světě filmu, ale i o společenském vnímání sexu, jeho tabuizaci a konfrontaci sexuality s křesťanským náboženstvím, respektive s jeho fundamentalistickou interpretací. Vypovídá i o dobové politice, do nelichotivého světla staví i feministické hnutí, prozrazuje, že mnozí známí filmaři začínali jako tvůrci komerčních pornografických filmů a v neposlední řadě diváka pobaví řadou lechtivých detailů ze života pornografických herců a režisérů. Celkový dojem: 95 %. ()

genetique

Po účelovej stránke má tento film takmer všetko, čo robí dokument dokumentom. Nehorázne veľa faktov, podložených skutočnosťou aj rôznymi dohadmi, veľa rozhovorov, ústrižkov histórie, to všetko rázne, úderne a svižne zostrihané tak, aby všetko malo hlavu a pätu. Od samotného osudového dňa vzniku filmu, cez jeho dôsledky vtedy až po súčasnosť a zároveň aj dôsledky, ktoré spôsobil všetkým zúčastneným. Samotný 'Deep Throat' sa ale určite nestane predmetom záujmu, naopak, asi sa začnem na na porná pozerať z vážnejšieho, morálne citlivejšieho uhla. 85%. ()

FlyBoy

Postačujúci výber toho najpozoruhodnejšieho čo sa dialo v 70. rokoch počas odhaľovania kontroverzného tabu, ktoré malo svojich odporcov, ale aj kvantum priaznivcov-porno. Slovo pri ktorom väčšina ľudí uhýba pohľadom a snaží sa veci zahrať do "outu", ja nič ja muzikant. Nebudem sa radšej púšťať do úvahy o ľudskej zvedavosti a podobných veciach pretože by to bolo na veľa strán a je to v tejto chvíli v podstate zbytočné. Ide o film "Deep Throat" (návrh na prvotný názov bol Hltačka mečov), ktorý odštartoval jednu éru trvajúcu až dodnes. Éru, ktorá sa rozmohla do takých rozmerov, že tvorcov tohto teraz už úsmevného počinu by asi nikdy nenapadlo kam to až dospeje. Oral sa stal normálnym javom, spoločnosť masívne začala trhať zakázané ovocie, ktoré bolo dlhé roky schované (neznáme) a puritáni sa pustili do uspokojovania svojho ega. Chceli spojiť tvrdý sex a umeleckú tvorbu-nepodarilo sa. Prileteli obvinenia, pokuty, uväznenia, ale aj zárobok cca 600 miliónov dolárov, čo je v porovnaní s nákladmi (cca 25 tisíc dolárov) výrazne ligotavá suma. Avšak kde sú veľké prachy, tam je aj podsvetie, ktoré koná za jediným cieľom-zarobiť. Výroky typu: "toto hrdlo si zaslúži aby ho niekto podrezal" už potom neboli vôbec prekvapujúce. Škoda, že miera únosnosti sa v súčastnosti roztrhla ako deravé vrece plné zemiakov, pretože ak by sa v tejto oblasti pohybovalo v určitých mantineloch, boli by veci viac prijateľnejšie a Linda Lovelace by nemusela mať až také výčitky. To by ale nemohla byť naša planéta Zem a jej početné špekulujúce osadenstvo. Inak príspevky aktérov a štábu mnohokrát výsostne pobavia... ()

sepp

Po shlednuti tohoto kouksu muzu s klidnym svedomim rici, ze jde o jeden z nejlepsich dokumentu co jsem kdy videl. Samozrejme, hlavni merou se na tom podili jeho nevsedni namet. Vsechny okolnosti kolem tohoto filmoveho fenomenu jsou podany zajimave, vtipne a o velmi zajimave a misty i strach nahanejici vypovedi neni nouze - hlavne kdyz mluvi statni zastupce, jenz v 70. letech obzaloval hlavniho herce z DT a zejmena jeho posledni veta, ktera zaroven zakoncuje cely snimek je, rekneme, "kontroverzni". Na konec snad abych dodal, ze jsem mel to stesti samotny snimek Deep Throat videt a jde o sice starou, naivni a priblblou a ano, pornografickou, lec preci jen zabavu. ()

A_FISH

Smutné, leč velmi poučné. (film jsem viděl s obojpohlavním (pán se slečnou) simultánním dabingem do sluchátek a byl to opravdu nevšední zážitek :-P) ()

Jordan

skvelý dokument o jednom kultovom filme a revolúcii, ktorú odštartoval, o osudoch ľudí, spojených s týmto filmom a touto revolúciou a o veľkom medzníku v histórii kinematografie, o prapočiatkoch filmového pornopriemyslu; stojí za pozretie; ()

Slarque

Výborný dokument o nevšedním pozadí jednoho laciného pornofilmu, o kterém jsem sice slyšel, ale zatím jsem neměl tu čest ho vidět. A teď, když mi ho tvůrci tohoto filmu zasadili do kontextu, tak bych ho nejspíš i vidět chtěl. Dokument je každopádně velezajímavý a dává prostor i opačné straně, která by celou pornografii nejradši vyhladila z povrchu zemského (a někteří z nich vypadají, že si vážně myslí, že je to opravdu možné!). ()

dopitak

Kvalitně sestříhaný dokument obsahující mnoho unikátních záběrů, skvělá hudba. Narozdíl od filmu Deep Throat, tento dokument není poznamenán časem (Deep Throat z pornografického hlediska je dnes bezcenný, což je ovšem v pornu stejné se vším, co má víc než několik let od premiéry). Bohužel od okamžiku, kdy se dostáváme k prvním popremiérovým restrikcím, hodně ztrácí na tempu. Do té doby excelentní a kupodivu i humorný. Warren Beatty, přes kterého jsem se k tomuto dokumentu dostal, shledal odsouzení Harryho Reemse za porušení 1. dodatku americké ústavy. ()

jojinecko

Porno je celospoločenský fenomén a preto by k všeobecnému vzdelaniu mohlo patriť aj to, kde ten celý cirkus a obrovský biznis vlastne začal..Tento dokument odkrýva pozadie vzniku prvého verejne šíreného filmu, ktorý spôsobil pohoršenie, nadšenie a hlavne priniesol niečo nové a definoval ďalšie smerovanie "iného druhu filmu"...Z historického aj kinematografického hľadiska veľmi poučné a zaujímavé... Pre tých, ktorý to chcú pozerajú kvôli nejakým "erotickým akciám", odporúčam nech radšej dajú prednosť naozajstnému pornu, aby neostali sklamaný:) ()

SOLOM.

Jde o hodně vydařený dokument, ve kterém se nám Amíci a ty jejich „zákony, svoboda, mír“ pěkně vybarvili. „Důchodcovské“ péčko Hluboké hrdlo jsem měl tu čest vidět a přestože mě nějak zvláště neuchvátilo, nelze mu upřít jeho „zásluhy“ v rozmachu pornobranže. Přestože to vůbec nebyl záměr jeho tvůrců /herců, dle kterých to točili hlavně pro zábavu a svobodu SEXU, tak v dnešní době jde už jen o pračku peněz, která s uměním opravdu moc co do činění nemá. Puritánské zákony a především vláda se rovněž ukázali v pravém světle a nevím, co bylo v té době nebezpečnější – jestli porno, orální sex, Nixon, nebo „hloupost“ tehdejších lidí. Nechat někoho odsoudit na 5 let za to, že si ho nechal vykouřit?…Linda taky zrovna moc IQ neměla, ale jisté „vlohy“ se jí skutečně nedají upřít, stejně jako to, že ten film byl sice špatný, ale zároveň se mi jeho „odlehčené“ pojetí líbilo. A to nejsem žádným labužníkem, co se pornofilmů týká. Každopádně revoluce byla potřeba!!! ()

Exkvizitor

Dokument je plný skutečně zajímavých informací. Věděli jste, že Linda Lovelace natočení filmu litovala a posléze ho odsoudila slovy: "Pokaždé, když se na ten film díváte, vidíte, jak mě znásilňují" nebo že hlavní mužský pornoherec Hlubokého hrdla byl odsouzen na pět let do vězení, nakonec však byl osvobozen, stal se alkoholikem, posléze konvertoval ke křesťanství a dnes obchoduje s pozemky...? Atd. atd. Dokument navíc neopomíná zmínit dobový socio-kulturně-politický kontex, v němž byl film natočen a distribuován a bez jehož zmínky bychom jen obtížně chápali všechny souvislosti. Zkrátka pozoruhodná podívaná. P.S. V dokumentu vystupují i zajímavé celebrity. Bohužel potenciálně nejzajímavější z nich - spisovateli Normanu Mailerovi - jsem nerozuměl ani slovo, protože film jsem viděl bez titulků a starý pán poněkud huhňá. To je ovšem spíše můj problém, není-liž pravda. ()

Terva

Dvojice Fenton Bailey a Randy Barbato se nikdy nebála kontroverzních témat a zákulisí slavného pornografického díla i jeho pohnutá historie nabízejí dostatek zajímavého materiálu. Scénář : Fenton Bailey a Randy Barbato. Kamera : Teodoro Maniaci a David Kempner. Hudba : David Benjamin Steinberg. Hrají : Dennis Hopper jako prúvodce - vypravěč. ()