Poslední traper

• Francie Le Dernier Trappeur (více)
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

crjules

Zvlastne na mne pusobil tenhle film. Dokument , kde maji neherci napsane dialogy , jsou predem pripravene sceny a dej?! Jeste by mne zajimalo, jak to asi udelali s tim prejetym psem :) Abych ale nekrivdil, z filmu sala romantika, krasna priroda a jakesi poselstvi civilizaci a proto za shlednuti stoji. ()

Oudee33

Obdivuju jak někdo zahodí možnosti dnešní civilizace, kde se každý honí za kdečím a vymění je za prostý, jednoduchý a drsný život na Aljašce ve spojitosti s přírodou. Být s ní v rovnováze, to je pro mě pohádka... Jako dokument to bylo fajn, ovšem na film to bylo slabší. Přesto kladných 69% ()

celticek

Abych řekl pravdu, tak pro mě zklamání obrovské.. Hvězdy dávám za hezkou doprovodnou hudbu a nádhernou přírodu.. Spíš mi přišlo, že veškerou pozornost namísto hl. hrdiny na sebe strhli jeho psi.. ()

Shitonit

Příroda super, natočený super, celý je to docela fajn. Akurát Norman je totální magor, co se honí odnikud nikam kvůli pár kůžím, místo aby dřel ve srubu z kůže svoji nadrženou eskymačku. Kretén trápí psy, přejíždí je autem, topí je , nechá mrznout, trápí hladem, a místo aby ho zavřeli za trápení zvířat atd, tak o něm natočili film. Hezkej, ale celkově takovej..debilní. ()

Clark_Kent

Zajímavý život a krásná, nenahraditelná příroda. Člověk sám o sobě rovnováhu neudržuje, ovšem příroda se sama postará. ()

Scraffy

Jeden z najlepších dokumentov, aký som kedy videl. Naprosto dokonale natočené a zahrané. Videl som ho už viac krát a vždy sa k nemu rád vraciam. Len veľmi málo dokumentov ma takto dokázalo strhnúť ako tento. ()

nula87

Téměř dokonale natočený hraný dokument, přenášející nás na krutý sever. Přesně dávkovaná dokumentární část s inscenovanými dramatickými scénami. Nechtěl bych si to zkusit, ale tenhle člověk má můj obdiv. 85% ()

Barghest

Nádherné záběry drsné kanadské divočiny, dokonalá symbióza obrazu a zvuku a poeticko-dokumentaristický styl dělají z filmu čarokrásnou a poutavou podívanou. Najít si cestu k hlavní postavě není úplně snadné. Aspoň pro mě nebylo. Ale má krásný hlas. Závidím mu ten nádherný kanadský srub, pejsky i koně, tu přírodu všude kolem a tu svobodu. P.S.: Nesouhlasím s názorem, že by měl člověk na světě tak výsadní postavení. Jsme jen hovno na podrážce planety Země, která by nás bez většího úsilí smázla, kdyby se o to pokusila. ()

solisoli

Pred niekoľkými dňami sa môj syn stretol osobne s Norman Wintherom v Yukone a prežil s nim niekoľko nezabudnuteľných dní. Film o ňom je skutočné svedectvo človeka obklopeného divokou a drsnou prírodou. Príbeh ponúka veľmi pôsobivú kameru s veľmi kvalitnými zábermi, so slušnou hudbou. Lenže dej je veľmi plocho rozpracovaný, bez nápadu a myšlienky ponúka priehľadné naivné dramatické prvky, ťažko stráviteľné v reálnom ponímaní. Veľmi ťažko to chápať, ako dokument, alebo ako dobrodružný príbeh. Výpravný to už vôbec nie. Zakotvilo to celé, bohužiaľ, nikde. ()

0kozel

Tento film na mě opravdu zapůsobil nádhernou aljašskou přírodou a životem traperů v souladu s přírodou. Takhle by se měli dělat dokumenty proti takové formě nic nemám. Jen bych o trochu zkrátil stopáž filmu ke konci už působil trochu zdlouhavě. ()

kedluben

krásné obrázky (ty se nabízej samy), silné poselství (jak jinak, že), silná hlavní postava.... ale to mi nestačí. ta hra na "dokument" - scéna "proboření" ledu - kamery pod vodou atp....... no to je spíše trapné. ()

kolac

Na tohle dílo jsem narazil hned poté, co jsem shlédl dokument Šťastní to lidé: rok v tajze a musím říct, že to asi byla nepatrně chyba, protože dokument mě dostal a tento snímek pak na mě působil dost vyumělkovaně. Po takovým díle máte pocit, že tam musíte jet a že by bylo určitě super v té čarokrásné a nehostinné krajině žít. Musím vás ale všechny vyvést z omylu. Jsem přesvědčen, že by vás rozkousala první veverka, která by sletěla ze stromu a ani byste si neškrtli. Takže langsam, zpátky k počítačům, otevřít lahvana, zahulákat si na starou a pěkně v klidesu komentovat píčoviny na iDnesu. ()

r007

Nádherné scenérie, při kterých se tají dech. Ale to je málo na vyšší hodnocení. Příběh je dost naivní, alespoň podle mě, ale nemám s životem v drsném kanadském prostředí zkušenosti...Nevím, jestli je rozumné držet si 7 psů, které musím krmit, ale možná je to proto, aby převezli maso větších zvířat. Ale co vůbec nechápu, jak může zkušený trapper pustit spřežení bez zkušeného vůdčího psa přes zamrzlé jezero, které není vlastně úplně zamrzlé. A nesouhlasím tak moc s tvrzením, že trappeři udržovali v přírodě rovnováhu, zavání mi to trochu naší myslivostí. Nemyslím si, že příroda potřebuje pomoc s udržením rovnováhy. Jediný druh, který je v nerovnováze, je tady člověk. Občas sním o tom, jaké by to bylo žít ve srubu na břehu jezera, ale lovit jen pro obživu...Na závěr ještě musím pochválit hudbu, nádherně zapadala do drsné krajiny ()

fafejt001

PŘÍRODA nádhera , psi taktéž , děj slabší , dialogy často divné , člověk prý vyrovnává systém - když zabíjí zvěř , divné . JAKO dokument fajn , jako film už horší . Pokud se týče srubu co stavěli svýma rukama , klobouk dolůůů. Ale jak říkám , dějově mne to neuchvátilo . A tudíž slabší * * * . ()