Poslední traper

• Francie Le Dernier Trappeur (více)
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

Hwaelos

Některé dialogy jsou trochu moc frázovité, ale jinak je to splněný sen každého kluka, co četl v mládí Jacka Londona. Nádherná příroda, podmanivá hudba, nenuceně prostý děj a jeden obdivuhodnej chlap, co spokojeně vyžije s málem. ()

JohnCZ

V dokumentární rovině naprostá pecka, ale v momentech, kdy se neherci snaží něco jakože hrát, tak to působí docela nepřirozeně. Takových chvil ve filmu naštěstí moc není a divák se může nechat unášet parádními záběry panensky čisté přírody a lidí, kteří s ní v souladu žijí. ()

ledzepfan

Moc hezký film, kterému trošku škodí formát, který je divnou mutací dokumentu a hraného filmu, přičemž dokumentární část je shazována dějovou linkou a vykonstruovanýma situacema, a hraná část trpí neherectvím všech zůčastněných(ty moudra pak prostě dost šustí papírem). Vizuálně jsou to orgie hraničící s kýčem, Norman je sympaťák a občas vykoukne i nějáká ta méně přitažlivá součást trapperského života..... prostě fajn film. Ale Hezogovi Happy People to prostě nejsou(a není to jen tím, že Aljaška není Sibiř). ()

NinonL

Krásný napůl dokument napůl dramatický příběh z divokého kanadského severu. Tak nádhernou přírodu a soužití s ní jsem už dlouho neviděla. Tak nějak jsem si vždycky představovala splynutí s přírodou, kdy člověk trochu reguluje a hodně pomáhá. Psi byli taky úžasní a dobře to dopadlo i s novou fenkou Apache, o kterou jsem měla trochu strach. Aby si k ní její pán našel cestu. Kdo máte chuť trochu se zasnít a hodně kochat, doporučuji tento film. ()

Orlau32

Nádherný film o přírodě, o žití člověka s přírodou a s pejskem - největším to přítelem a ochráncem člověka. Nebudu dále hodnotit film, protože by to vypadalo jako opisování všech báječných komentářů u tohoto filmu. Dávám 5* s naprostým přesvědčením, že je to správné. ()

Maq

Hraný dokument. Na půldruhé hodiny se ocitnete v panenské přírodě severozápadní Kanady a necháte si od lovce vyprávět, jak to tam vypadá a chodí. Není to znehodnoceno žádnou mysliveckou latinou, bežné nepohodlí života v divočině je ponecháno diskrétně v pozadí a sentimentality je jen špetka. Velmi příjemný, poklidný, osvěžující zážitek. ()

easaque

4* Polodokumentární dobrodružný film o útrapách života za polárním kruhem, kde si člověk v drsné bílobílé divočině musí poradit sám a i když má svou ženu, tak je vlastně samotář. Pomalý komorní snímek, který na Vás ledově dýchne a na hodinku a půl zavede do jiného světa, než v kterém žijeme. Typický film pro artové vyznavače a milovníky přírody ještě bez stop lidské civilizace. Zajímavý i tím, že si hlavní hrdina zahrál sám sebe. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

ilemas

Nádhera. Film pouze pro opravdové milovníky přírody a psů. Takový hraný dokument. Nudně vyprávěný příběh vynahradí úchvatné záběry na krásy přírody. Ale jednou vidět stačí. ()

Rocky88

Lokace nádherné, dialogy minimalistické, škoda jen absence nějakého záživnějšího děje. Dramatické chvilky sice obstará medvěd, prolomené ledy, úzké soutěsky a podobně, ale to z klidu vytrhne jen na chvilku. Hraný polodokument. ()

Venkovan

Životní filozofie, moudrost a lidskost jako Děrsu Uzala, zatímco bydlení, žití a přírodní architektura ala Jeremiah Johnson. A ještě k tomu je tento hlavní hrdina skutečný. Pokud je Nicolas Vanier obdivovatel dobrodružných povídek Jacka Londona, tak v jeho režijní filmografii nejsem naposledy. ()

PROCESOR

Hezký odpočinkový film o přírodě a posledním lovci kožešin v Kanadě, který řeší základní otázku, zda má už skončit a jít pracovat do města či ne. Žije s indiánkou a smečkou psů, kteří pro něj nejsou jen tahači saní, ale také společníci. Tohoto luxusu si třeba nemůže dopřát jeho mnohem starší kamarád, který by psi již nezvládl a je tak odkázaný na skútr. Nejde tak ani o děj, jestli něco uloví či ne, jako spíše o formu vyprávění a hlavně atmosféru. A to je to, proč tomu nemůžu dát plnou palbu, protože některé scény byly uměle-kýčovitě udělaný. Když ten dědek zase nutil nebohý pejsky tahat saně nějakou neprobádanou cestou, kde bylo jasný, že tam chudáčkové uvíznou, tak sem myslel, že ho vlastnoručně zabiju. Chápu, že život tam je drsný a s nikým se nemazlí, ale proč si to ještě zhoršovat chybnými úsudky. Jeho starší kamarád ví, že je na konci cesty a proto učiní návrh, který na nějaký ten rok oddálí nevyhnutelný. ()

zette

Neuveritelne magicka priroda a v takovem prostredi, prirozene dobra kamera a soundtrack. Sem tam vypadne z hlavniho hrdiny i nejake to moudro. Ale forma hraneho dokumentu me malokdy umi zaujmout. A traper neni vyjimkou... ()

blitzer

"Když hledáš zlato nebo kladeš pasti, není tak důležitý něco najít. Hlavní je to hledání." Nečekejte žádný katastrofický drama, v němž hlavní hrdina bojuje ve vypjaté situaci o holý život proti vrtochům přírody. Jasně, i tohle v The Last Trapper uvidíte. Není to ale to primární, jde pouze o součást každodenního života v divočině. Navíc hlavní hrdina, Norman Winther, který zde hraje sám sebe, nemusí s přírodou bojovat; on s ní žije. Takovéhle filmy se moc netočí, proto doporučuji využít této jedinečné příležitosti. Naprosto čistá, nenásilná a přirozená podívaná. PS: Doporučuji i fanouškům Beara Gryllse, ale spíš bych tipoval, že se to bude líbit těm, kteří mají raději Raye Mearse či Lese Strouda. ()

majo25

Romantický film (rozumej romantiku medzi človekom a prírodou) kdesi v končinách Aljašky, ktorý rozpráva komorný príbeh, vlastne ani nie príbeh, skôr každodenný život trapera - lovca so saňami ťahaných psami. Život to nie je z nášho pohľadu jednoduchý a pohodlný, práve naopak, napriek tomu však neskutočne krásny a cieľavedomý, prinášajúci pokoru voči prírode. Spracovanie, musím sa priznať, mi pripadalo až príliš dokumentaristicky. Nevravím, pre niekoho to určite má svoje čaro, ja by som však radšej čakal filmovejší záber. Mám rád oba typy filmov, dokopy podľa mňa ale veľmi nejdú. Filmová hudba bola ale krásna. Hodnotenie: 70% ()

laik_60

Dobre sa na ten film pozeralo v obývačke vyhriatej jarným slnkom, Na nádhernú krajinu, kopec snehu, na topenie sa v ľadovej vode, ladom polepená brada a fúzy. Ukážka života trapera a jeho ženy a psov v odľahlej krajine. Na to sa človek musí narodiť a musí taký život milovať. Neplatí dane elektrinu televíziu .... jednoducho si žije tak ako to má rád. K tomu nádherná sláčiková hudba čoby soundtrack .. v jednom moment dokonca aj Cohena bolo počuť :) Odporúčam milovníkom divočiny a krásnych scenérii . Tá cesta v zamrznutom kaňone bola úchvatná. Plavba v kanoe popri grizlym loviacom lososy ... hmmm mňam. ()