Poslední traper

• Francie Le Dernier Trappeur (více)
Francie / Kanada / Švýcarsko / Německo, 2004, 94 min

Francouzský dokumentarista Nicolas Vanier putuje po těch nejmrazivějších krajinách jako jsou Sibiř, Laponsko, Aljaška a samozřejmě Kanada, kde podnikl skutečnou bílou Odyseu - 8 600 km přes Aljašku. Na této cestě se setkal s mužem, který ho inspiroval k natočení filmu Poslední traper. Padesátiletý Norman Winther žije se svou indiánskou ženou Nebraskou uprostřed kanadské divočiny. Zdá se, že je poslední, nebo jeden z posledních skutečných traperů. Má své psí spřežení, kterým loví i jezdí pro zásoby. Svůj dům si postavil vlastníma rukama a doufá, že se nebude muset přesunovut dál na sever, aby unikl hlučné civilizaci. Žije v rovnováze jak s přírodou tak sám se sebou. Má svou vlastní filozofii, své zásady. Ve filmu, který je na pomezí dokumentu a hraného filmu, představuje sám se, stejně jako jeho žena i přátelé, s nimiž se setkává jen zřídka. Traper není jen obyčejný lovec, je to (jak praví naučný slovník) potulný lovec lovící kožešinovou zvěř. Takový je Norman Winther. (oficiální text distributora)

bobstock

Pro milovníky a požitkáře severské krajiny a zvířátek. Vše ostatní je divoký život tak jak je, co přináší a odnáší, bez scénáře, bez herců. 70% ()

Olczyk

Film z prostředí nádherné země, kterou Kanada jistě je. K tomu skvělá hudba a velmi zajímavý příběh. Sledování toho, co se v překrásné přírodní scenérii odehrávalo, jsem si vychutnal a náramně užil. ()

Pawlisman

Jak mě mohl takový skvost minout? Něco mezi dokumentem a filmem, ale z každého si bere to nejlepší. Z filmu uvěřitelnost a napínavost, z dokumentu naopak to, že to není fádní popis. Prostě stále jste v napětí a čekáte, co kde rupne a ono ne, ono to funguje tak...jako normální život. Skvělá forma a skvělé zpracování. ()

Auteuil

Film asi potřebuje víc zápletek než běžná realita, lze tak přehlédnout fakt, že si na zkušeného zálesáka hlavní hrdina místy počínal trochu bláhově. ()

warrenur

Nadherny film. Uzasne scenerie zo zivota jedneho z poslednych traperov. Machadova kamera je proste neopakovatelna, bez dychu som hltal tie nasnimane scenerie. Hudobny doprovod a obcasny song od Cohena dodavaju celemu tomuto, mozno az dokumentu, uvolneny emocialny raz. Pocas sledovania som si vybavil mnohe z knih i dokumentov, co som ako mladsi citaval a sledoval. Po vzhliadnuti mam mier na dusi. Vynimocny pocin. ()

PanPes

Oslava života v přírodě nevšedním filmovým způsobem. Surová krajina, která dává i bere a pojem "trapper" je zde tak trochu oboustranný. Na jednu stranu je to příběh člověka jež si vydělává na svou obživu a svůj život lovem, sběrem a kladením pastí a na tu druhou - je to také život každodenních nástrah, kterým musí jedinec čelit a to často na pokraji vlastní smrti. Svět ve kterém není nic zadarmo a bez vlastní snahy vás budou leda tak okusovat lišky a vlci... ()

Bohnice05

Po tomhle filmu mám chuť se vybodnout na veškerou techniku a civilizaci a jít žít na Aljašku. Postavit si srub někde v horách a vydávat se do severních plání, kde bych se mohl projíždět se smečkou psů, odkázaný jen na ně a na sebe. Žít lovem a být naplněn krásným pocitem souznění s někdy krutou, ale krásnou přírodou. Jistě asi chápete, že mi ten film učaroval. ()

šarka

až na ty přiblbý dialogy (kterých je tam naštěstí poskrovnu) a písničku od Cohena, která mi tam prostě nesedí, je to nádhera...záběry přírody jsou prostě geniální a navíc jde příběh skutečného člověka, který do divočiny jen tak neutíká, ale opravdu žije v ní a v souladu s ní ( i když si myslím, že o rovnováhu se příroda dokáže postarat sama). ()

Hapretor

Norman je frajer každym coulem. Jen hrstka lidí má dost velký "koule" na to, aby žili tak daleko od civilizace. Každý den může být po vás, stačí jediná malá chybička. Respekt ! Jako film k ničemu. Jako ukázka - jak žít v souladu s přírodou - nedocenitelné. ()

Amyi

Vizualna nadhera...a som rad, ze sa vo filme hovorilo tak malo...zvlastne, ze Norman aj jeho kamarat Alex veria, ze bez nich by bol ekosystem, v ktorom lovia/ziju strateny, kto by ho chranil? No a zvlastne na tom je, ze podobne rozmyslal aj Grizzly Man.... ()

Kremik

Tenhle film, který je spíš dokumentem, "šetří" na všem, ale v dobrém slova smyslu. Minimum zbytečných dialogů, minimum herectví, minimum všeho. Ale strašně moc krásné přírody a obrovský prostor pro přemýšlení. Tenhle snímek je snem mnoha z nás a alespoň na chvíli, respektive 94 minut, nám ho dovolí snít. ()

Werde

Kdyby to byl 100% dokument s sem tam nějakou radou jak se v drsné přírodě a za určitých chvílích zachovat,pak je to za 5. ()

frydus

Keď hľadáš zlato, alebo kladieš pasce, nie je dôležité niečo nájsť, hlavné je to hľadanie ! V tých mrazoch na obehávanie pascí treba mať asi riadne gule. Celkovo spočko až na By the rivers dark, pekná skladba, ale tu mi vôbec nesadla ... have a good trip, no drinking in Dawson ! :D ()

Mijagi

Existovala doba, kdy lidé neměli čas na záležitosti, jako jsou sociální sítě, sledování televize, čtení knih, vysedávání s přáteli večer v baru apod., celý jejich den totiž vyplňovalo obstarávání dostatečného množství potravy a zajišťování střechy nad hlavou, zkrátka jedinou starostí pro ně bylo přežít a po večerech pak možná v únavě těsně před usnutím trocha toho duchovna v podobě rozjímání či zamyšlení. Uprostřed aljašské divočiny takto žije Norman Winther, na zhotovení svého srubu nepotřeboval hypotéku, ke svému každodennímu programu nevyužívá příliš výdobytků moderní civilizace a společnost mu dělá pouze jeho indiánská manželka Nebrasca a smečka psů. Nádherný film o dokonalém soužití člověka s přírodou, navíc používající prvky dokumentu, kdy všichni protagonisté jsou autentickými postavami a tak ani občasný ekologický aktivismus vyřknutý z jejich úst nezní lacině. Když k tomu všemu připočtu pěkné přírodní scenérie a možnost nahlédnout do výcviku a fungování psího spřežení, nemohu ohodnotit jinak, než jako stoprocentní filmový zážitek. ()