Nabít a zabít

Lucky Number Slevin

Nabiť a zabiť

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

Po delší době se zase urodila dobrá gangsterka, ale nic převratnýho to bohužel taky neni. Možná se to někomu může zdát trošku nudný, protože to má takový uspávající tempo, ale mě na tom hned od začátku zaujal propletenj a dobře promyšlenej příběh a zajímavá hudba a tak mi ani to vláčný tempo moc nevadilo, možná ke konci, kdy už toho bylo přece jen trošku moc, sem se začínal mírně nudit, hlavně závěrečná vysvětlující pasáž, ač se tam v podstatě všechno odkryje, je trošku unavující. Bohužel taky moc nepřekvapila poina, i když je pravda, že mě film donutil hned k několika závěrům, ale přece jen by to chtělo k takovýmu filmu něco originálnějšího. Ale zase hodně potěší, že Hartnett je tady fakt dobrej a obsazení celýho filmu je přímo hvězdný a podle toho to taky vypadá. Ale hlavně Bruce je tady zase se svejma dualama vostrej, fakt škoda, že nedostal krapet víc prostoru(30.12.2006)

Když se během úvodní čtvrthodiny objevila třetí nicneříkající vraždící scéna, začínal jsem být mírně rozpačitý, a když všechno ve svém ironickém duchu směřovalo ke stejně laděnému vyvrcholení, začínal jsem být už skoro vytočený. Jenže pak přišlo to, co jsem čekal, že snad přijít nemůže. Zapomněl jsem totiž, že Slevina točí Paul McGuigan (rozhodně by nebyl rád, kdyby viděl, kolik lidí ho obviňuje z plagiátu Tarantina), který už si jednou se zmateným spletencem pohrál, když mi předložil výtečné Miluj mě, prosím. A něco podobného se mu povedlo i tady, když přijde s komplikovanou, ale s bravurou natočenou gradací, která je delší než je obvyklé a na všechny otázky dává velmi jasnou a dostatečně efektní i efektivní odpověď. V tuhle chvíli si říkám, že ten ironický nadhled v první části vlastně nebyl tak zbytečný, protože byl vyvážen super atmosférou a soundtrackem přesně na pomezí tónů sarkazmu a gangsterky. Ve výsledku tedy necelých 80%, naprosto dokonalý Willis a nadprůměrný zbytek hereckého obsazení, k tomu výtečná kamera a McGuigan, na jehož další počin se vyplatí čekat.(28.11.2006)

• tron

„Prečo mu hovoria rabín?“ – „Pretože je rabín.“ Ach, veď je to smiešne. Milý slogan ("Všetci chcú ísť do neba, ale nikto nechce zomrieť.") prináša v prvom rade pocit, že o tarantinovke hovoria ľudia, ktorí od Tarantina nič nevideli. Bohužiaľ, najsnaživejším vtáčikom-hlupáčikom spomedzi nich je samotný režisér Paul McGuigan. Trápne silácke dialógy, hnusné kvázi cool scény a odporne pozérske "herecké výkony" Morgana Freemana, Brucea Willisa, Bena Kingsleyho a Josha Hartnetta (fádna Lucy Liuová je zďaleka najlepšia, konečne nedostala rolu "mrchy s bičíkom").(9.6.2007)

Strašně příjemně mě tento film překvapil. Nečekal jsem skoro nic, protože gangsterky obyčejně moc nemusim, Josh Hartnett mi není tak úplně sympatický a i název mě podivuhodným způsobem odpuzoval. No a nakonec jsem se od první minuty výtečně bavil. Lucky Number Slevin začíná jako velmi vtipná krimi komedie s ulítlou zápletkou, v níž se všichni chovají strašně podivně, což jsem bral prostě tak, že komediální světy si mohou mez mezi logickým a debilním jednáním posunout tam, kam samy chtějí. O to víc mě překvapilo, že v poslední půlhodině se absolutně zvážní, příběh se racionalizuje a chování hlavní postavy se vysvětlí. Bohužel to vysvětlování v několika momentech dost hapruje, spokojenější bych asi byl, kdyby se v komediální rovině dojelo až do konce. Ale i tak u mne převládají pozitivní pocity.(5.8.2011)

To závěrečné odhalování zcela "nepředvídatelných" věcí už je taaaak obehrané. Celou dobu se všichni nudí a pak mají orgasmicky vydechnout Woooow a říkat si jak to vlastně skvěle vymysleli...? Bohužel to fakt nefunguje. A Josh Hartnett je tak špatný herec, že každý film s ním je předem odsouzen k nepovedenosti. Je to herecké dřevo století. Čas udělat si pořádný ohníček...(22.1.2009)

• - Na začátku filmu, když Bruce Willis zastřelí muže na parkovišti, tak to vypadá, že ten muž padá už na polorozbité sklo svého auta. (Čiban)

• - Josh Hartnett žil během psaní scénáře filmu s režisérem Paulem McGuiganem a jeho přítelkyní v jednom newyorském bytu. (imro)

• - Slevin (Josh Hartnett) nosí hodinky značky IWC Aquatimer Chronograph. (dyfur)