Nabít a zabít

Lucky Number Slevin

Nabiť a zabiť

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

Finta na všechny kolem, na diváka především. Nic nového pod sluncem, srovnání s tarantinem je však trochu mimo mísu.(18.6.2007)

Slevin je bezesporu snímkem, který má lepšího scenáristu než režiséra. McGuigan se ale s těžkým úkolem popral statečně a většinu stopáže udržuje diváka v neodolatelném napětí, které nedovolí odejít na záchod ani pro popcorn, protože jedna ztracená kostička v tomhle legu může znamenat všechno nebo nic. Rafinovanost se sice v závěru vytrácí, ale díky vyrovnanému hereckému týmu hravě snesete i závěrečný zdvih opony, který vám předvede, že... i s malým maňáskem se dá sehrát velké divadlo. A přesně to McGuigan dokázal. Takže nebudu nenasytný, přimhouřím oči a dám čtyři hvězdičky, už jen výjimečně nepřehrávající Hartnett si je zaslouží.(2.8.2006)

U filmu s podobnými preferencemi člověk snadno podlehne mámivé iluzi, že je lepší než ve skutečnosti je. Hvězdné obsazení, veskrze pozitivní zahraniční ohlasy, snaha jít ve šlépějích „ritchiovek“. Právě poslednímu filmu Guye Ritchieho – Revolveru – se Lucky Number Slevin podobá více než je zdrávo. Rovněž je to téměř epická gangsterská historka se spoustou filozofujícího balastu, vizuálně oblbujících záběrů a pointou, která převrátí celý dosavadní děj naruby. Na vrub McGuiganova filmu nutno přičíst, že alespoň ze začátku je úžasně vtipný (až jsem byl překvapen pozdějším „totálním“ zvážněním) a že má enormně roztomilou Lucy Liu a Morgana Freemana se zásobou cool hlášek (ač mi jako drsný Boss moc neseděl). Lucky Number je filmem, u kterého se dobře bavíte a čekáte, až přijde pointa, jenž dodá příběhu zcela netušený rozměr, díky níž zjistíte že celou dobu nesledujete jenom efektivní hříčku, něco ve smyslu: Bruce Willis je osud, Josh Harnett smůla, Morgan Freeman bůh a celý film alegorie života, ale místo toho nám je v posledních třiceti minutách (třiceti minutách!) vysvětleno, že šlo o …………… založený z větší části na náhodě. Bylo to trapné, přijít po devadesáti minutách napjatého očekávání s tak lacinou pointou (vždyť mohl klidně zavolat někomu jinému, vždyť klidně mohl říct že je tím, za koho jej považují…) a ještě nám ji naservírovat na pozlaceném tácu a ne jednou, ale pro jistotu dvakrát třikrát zopakovat, že šlo skutečně celou dobu jenom o TO. Je to škoda, ale když už se někdo pustil do podobného projektu, asi věděl proč a věděl jak celý děj utnout, takže to nebude jenom výsledek bezradnosti scénáristy, ale účel. Nebo jste už zapomněli, že všechno v Matrixu má svůj účel? A účelem tohoto filmu je naštvat všechny, kterým se nelíbil Revolver. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Lima, imf, 3DD!3, cab, ashton(2.10.2006)

Když se během úvodní čtvrthodiny objevila třetí nicneříkající vraždící scéna, začínal jsem být mírně rozpačitý, a když všechno ve svém ironickém duchu směřovalo ke stejně laděnému vyvrcholení, začínal jsem být už skoro vytočený. Jenže pak přišlo to, co jsem čekal, že snad přijít nemůže. Zapomněl jsem totiž, že Slevina točí Paul McGuigan (rozhodně by nebyl rád, kdyby viděl, kolik lidí ho obviňuje z plagiátu Tarantina), který už si jednou se zmateným spletencem pohrál, když mi předložil výtečné Miluj mě, prosím. A něco podobného se mu povedlo i tady, když přijde s komplikovanou, ale s bravurou natočenou gradací, která je delší než je obvyklé a na všechny otázky dává velmi jasnou a dostatečně efektní i efektivní odpověď. V tuhle chvíli si říkám, že ten ironický nadhled v první části vlastně nebyl tak zbytečný, protože byl vyvážen super atmosférou a soundtrackem přesně na pomezí tónů sarkazmu a gangsterky. Ve výsledku tedy necelých 80%, naprosto dokonalý Willis a nadprůměrný zbytek hereckého obsazení, k tomu výtečná kamera a McGuigan, na jehož další počin se vyplatí čekat.(28.11.2006)

Čierno-humorná gangsterka, ktorá chce byť tarantinovkou a ritchieovkou, ale proste na to zásluhou nevyzretého scenáristu NEMÁ. Len ma prekvapuje, že režisér McGuigan si myslel že áno. Po jeho geniálnom WICKER PARKu mal u mňa podstatne vyšší kredit.(14.11.2006)