Nabít a zabít

Lucky Number Slevin

Nabiť a zabiť

Krimi / Thriller

Německo / USA, 2006, 109 min

McGuigan vás nechá dívat doprava a mezitím vlevo konají prácičku hodná kočka a zlý pes. Tak tomu se říká Kansas City Shuffle.. Další z variací na Ritchie/Tarantino gangsta skládačky, tentokrát ovšem s velice osobitým stylem, nízkým stupněm předvídatelnosti a až na níže zmiňovaného Joshe kvalitními hereckými výkony. Mimochodem Willis budil dojem, že si odskočil z Šakala s novoročním předsevzetím chovat se konzervativněji ke svému účesu.. Mé hodnocení nakonec sráží moc podivných náhod, s blížícím se koncem nestíhající Hartnett a taky člověk odpovědný za výběr tapet (dělám si srandu, ty byly fajn..). Český distribuční název v sobě jako již po několikáté skrývá příznaky začínající demence autora. Nestačilo by nikterak originální, nicméně trefné Lucky Number Slevin?(20.8.2009)

• kleopatra

Nechci, aby moji pozornost upoutávaly super dlaždičky v Hartnettově kuchyni, Kingsleyho čajový servis, kabát Lucy Liu .... Tolikrát omletá zápletka, tolikrát přiložená zbraň k hlavě, pořád stejné kecy pronášené se stejným "jsem nad věcí" ksichtem mi ale nedávají jinou možnost. Abych nezapomněla - ty skleněný šachy byly taky dobrý.(9.11.2006)

Finta na všechny kolem, na diváka především. Nic nového pod sluncem, srovnání s tarantinem je však trochu mimo mísu.(18.6.2007)

U filmu s podobnými preferencemi člověk snadno podlehne mámivé iluzi, že je lepší než ve skutečnosti je. Hvězdné obsazení, veskrze pozitivní zahraniční ohlasy, snaha jít ve šlépějích „ritchiovek“. Právě poslednímu filmu Guye Ritchieho – Revolveru – se Lucky Number Slevin podobá více než je zdrávo. Rovněž je to téměř epická gangsterská historka se spoustou filozofujícího balastu, vizuálně oblbujících záběrů a pointou, která převrátí celý dosavadní děj naruby. Na vrub McGuiganova filmu nutno přičíst, že alespoň ze začátku je úžasně vtipný (až jsem byl překvapen pozdějším „totálním“ zvážněním) a že má enormně roztomilou Lucy Liu a Morgana Freemana se zásobou cool hlášek (ač mi jako drsný Boss moc neseděl). Lucky Number je filmem, u kterého se dobře bavíte a čekáte, až přijde pointa, jenž dodá příběhu zcela netušený rozměr, díky níž zjistíte že celou dobu nesledujete jenom efektivní hříčku, něco ve smyslu: Bruce Willis je osud, Josh Harnett smůla, Morgan Freeman bůh a celý film alegorie života, ale místo toho nám je v posledních třiceti minutách (třiceti minutách!) vysvětleno, že šlo o …………… založený z větší části na náhodě. Bylo to trapné, přijít po devadesáti minutách napjatého očekávání s tak lacinou pointou (vždyť mohl klidně zavolat někomu jinému, vždyť klidně mohl říct že je tím, za koho jej považují…) a ještě nám ji naservírovat na pozlaceném tácu a ne jednou, ale pro jistotu dvakrát třikrát zopakovat, že šlo skutečně celou dobu jenom o TO. Je to škoda, ale když už se někdo pustil do podobného projektu, asi věděl proč a věděl jak celý děj utnout, takže to nebude jenom výsledek bezradnosti scénáristy, ale účel. Nebo jste už zapomněli, že všechno v Matrixu má svůj účel? A účelem tohoto filmu je naštvat všechny, kterým se nelíbil Revolver. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Lima, imf, 3DD!3, cab, ashton(2.10.2006)

Již v tomto snímku je znát osobitý režisérský rukopis Paula McGuigana, člověka, který mistrovsky natočil téměř všechny epizody geniální minisérie BBC, Sherlock. Když si jednotlivé díly vybavím, tak kamera, některé scény, celková stavba příběhu, postupně odkrývající všechny skutečnosti, propojení a tajemství jednotlivých postav je velmi podobná "Sherlockovskému" stylu. Kromě hlavních borců, jako je Bruce Willis, Morgan Freeman a Ben Kingsley musím vyzdvihnout také Stanley Tucciho. Závěrečná pointa mě však nijak nepřekvapila, stejně jako její postupné odkrývání. Což rozhodně neznamená, že by mě zklamala. Jen se jednoduše u mě nedostavil ten "shocking effect.":)(17.3.2013)