Nádhera...nedokážu to ani přesně popsat slovy, kdo by kdy řekl, že se člověku jako jsem já bude líbit zrovna takový film, to asi proto, že jsem posedlý japonskou kulturou. Filmu se nedá nic vytknout, má perfektní kameru, hudbu, příběh a hlavní představitelky (hlavně malá a velká Sayuri :). Po konci jsem měl takový příjemný pocit ... asi jsem přesycen sentimentem nebo něčím podobným, ale ta atmosféra mě prostě úplně pohltila.(12.3.2006)

„U nás tomu hovoríme manželstvo.“ GEJŠU mal pôvodne nakrúcať Steven Spielberg (ešte v čase, keď sa projekt volal „Pamäte Gejši“ resp. „Gejšine pamäte“), nakoniec sa ale uspokojil „len“ s produkciou a na réžiu najal Roba Marshalla (za muzikál CHICAGO bol nominovaný na Oscara) a do rúk mu zveril obrovský rozpočet (cirka 90.000 000 USD), ktorý je vidieť snáď z úplne každého záberu. Farebná vizuálna stránka (máte pocit, že aj najobyčajnejšie pero stálo celý majetok, nevraviac o bohatých interiéroch budov a prírodných exteriéroch s páperím, poletujúcim vzduchom) berie dych, ale kvôli vysokej minutáži (predsa len, skoro dve a pol hodiny) hrozí, že i najprepracovanejšia výprava začne nudiť. GEJŠA má našťastie po ruke aj disciplinované herecké obsadenie (ktorému podľa očakávaní dominuje znova výborný Ken Watanabe ako „muž, ktorý raz dievčatku kúpil ovocnú zmrzlinu“), silný príbeh a fascinujúci motív gejší. To by jeden neveril, ako namotajú fanúšika Votrelcov.(16.8.2009)

Pro někoho jen těžká nuda, pro mě film, který mě dostal. Jak po stránce hudební, tak po linii dějové. Ale pevně věřím, že knížka musela být ještě lepší.(30.12.2006)

No popravdě jsem čekal, že to bude celkově lepší a více dramatické, tajuplnější, ale nakonec takovej hezkej příběh o malé holčičce co dělala geishu. Každopádně dobré, ale jen na jedno shlédnutí. (( :: 3,5*(28.5.2006)

Moc jsem se po těch nepříliš nadšených ohlasech na Gejšu netěšila, navíc když jsem četla knihu, ale možná právě proto mě filmové zpracování dost mile překvapilo. První dvě třetiny byly dokonce nádherné, bohužel od požáru šla kvalita dolů a následovala změť neuspořádaného zrychleného děje. Pravda je, že pak už ten příběh gejš nebyl moc zajímavý ani v knize. Zhang Ziyi mě poprvé opravdu zaujala svým výkonem a výborně si s rolí poradila i její dětská představitelka. Dokonce i Sayurin předseda byl takový, jak jsem si ho představovala. Možná to bylo trochu hollywoodsky podané, ale nijak zvlášť mi to nevadilo.(8.9.2006)

• - Suzuka Ohgo vyhrála cenu Mladého umělce za nejlepší výkon mladého herce v celovečerním filmu. (Terva)

• - Osobní auta, kterými jezdí japonští vojáci během evakuace města, jsou vozidla typu GAZ 69, která vyráběl Sovětský svaz a to až od roku 1953. (partyzanka)

• - Štáb si z udělování Oscarů odnesl 3 sošky - za kameru, kostýmy a výpravu. Kromě toho nepřeměnil tři nominace, např. John Williams za hudbu. Ten naopak uspěl na Zlatých globech. (imro)