Vznešená skoro-nuda. Marshall akoby nevedel, o čom nakrúca film, v akej kultúre operuje, kde má pritlačiť a čo je vedľajšie. Jediné, čo robí leporelo nevzrušene za seba naukladaných bezpohlavných scénok zaujímavým, sú solídni herci a krásna Williamsova hudba. Čo-to zachraňujú tiež posledné dve minúty (s krásne namixovanými farbami na pozadí), ktoré sú síce hollywoodskym klincom do rakve nehollywodskeho subjektu, no na druhú stranu mu aspoň dodávajú emocionálny kontrapunkt, potrebný pre spokojnosť radového diváka.(14.1.2006)

Celý film je natočen ve velkolepých kulisách a tvůrcům se opravdu podařilo vystihnout atmosféru doby, ke které přispívá vynikající hudba Johna Williamse. Režisér Rob Marshall podle mě udělal lepší práci, než u Oscarového Chicaga už jenom proto, jak se na ten film tak hezky kouká. Jsme v Japonsku takže samé ty hezké zákoutí se zrcadlově čistými jezírky (jednou kamera nesnímá herce, ale pouze jejich odrazy ve vodě.) Nejlepší ale je, že se dostáváme gejšám takříkajíc pod pokličku a film nám odhalí náročný výcvik, bolestivé česání a hlavně intriky. Hacumomo se snaží Sayuri zničit pomocí různých pomluv a přebíráním klientů, velice hezky to ukazuje scéna se sumo zápasem. Svět gejš je velice nemilosrdný třeba v případě vyučení Sayuri na gejšu, se Sayuri už nemůže bavit se svojí dlouholetou přítelkyní, protože se vlastně stávají sokyněmi. Celkové vyváženosti filmu také přispívá, že se nikde neprohání Tom Cruise v samurajském brnění, nýbrž že se všech rolí zhostily zkušení asijští herci (až na epizodní role amerických vojáků). Zhang Ziyi v hlavní roli naprosto září a všechny emoce jsem jí bez vyjímky věřil. Velice se mi líbila i malá Suzuka Ogho, která hrála Sayuri v dětských letech. A velice mi utkvěl můj oblíbený Cary-Hyroiuky Tagawa (baron), který vždy zazáří i ve vyloženě béčkových filmech, natož pak v tak silném příběhu jako je Gejša. Všemi kritizovaná "asijská angličtina" herců se mi líbila a rozhodně na mě nepůsobila nějakým rušivým dojmem.(9.2.2006)

Snaha proniknout do neevropského prostředí byla míněna poctivě a vynaložené úsilí tomu také odpovídá. Přesto se jedná o více evropský než asijský pohled. Výsledný tvar mi připomíná Kurosawovy filmy ze současnosti; to není výtka, ale uznání výsledku tohoto úsilí. Příběh sám je pozoruhodný a jeho zachycení alternativních lidských práv přesvědčivé. Značně na na mě zapůsobily i herecké výkony. A tak mi příliš nevadí ani drobné náznaky "hollywoodských" prvků. Slovo multikulturalismus nabývá na vážnosti a zdá se, že začíná plnit své nezastupitelné poslání prostředkovatele a smiřovatele odlišných civilizačních sociokulturních hodnot.(8.6.2008)

Z pohledu naprostého laika poměrně příjemný blockbuster.(11.6.2011)

Tí, ktorí nečítali knihu, sa môžu veľmi ľahko v zrýchlenom a obzvlášť nepovysvetľovanom deji stratiť a keby to bol aj môj prípad, určite by som išla s jednou hviezdou dole. No keďže som Gejšu knihu prečítala (a je mojou najobľúbenejšou), v prekombinovanom deji a svete gejš som sa bez ťažkostí vymotala. V prvom rade musím pochváliť mystickú a najmä nadpozemskú hudbu Johna Williamsa, úchvatné herečky na čele s nenávistnou Li Gong, ktorá celú dejovú atmosféru svojím výkonom iba podtrhovala a k tomu nádherné exotické prostredie gejš a japonské tradície prezentované očami úplne odlišného sveta.(5.8.2008)