Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Damiel

Hry jsou typické tím, že hráče zapojí naplno do děje tím, že mu ho umožní tvořit; to ovšem u filmu odpadá, proto filmaři musejí přijít s něčím, čím diváka do děje dostanou. To se Gansovi podařilo. V první řadě vytvořil úžasnou atmosférou prokletého městečka, za to je opravdu třeba smeknout. Vizuální stránka je jednoznačně to nejlepší, co Silent Hill nabízí. Právě na atmosféře a hře s ní film stojí. Skvělé herecké výkony – zejména Radhy Mitchell – jsou hned na druhém stupínku aktiv, k filmu se hodí i hudba Akiry Yamaoky, která je převzata přímo z her. Přestože ve druhé půli se zalidněním příběhu dalšími postavami plynový pedál povoluje, Gans stvořil velmi povedený horor, který se může líbit jak fandům hry, tak neználkům. Jako jsem já :-) ()

Hadža

Myslim ze to slo udelat i lip!Ziveji ,svizneji aby dej mel trochu spadu!Misty zajimava podivana ale nic noveho a necekaneho.... ()

Vampireman

Now I lay me down to sleep, pray the lord my soul to keep. If I die before I wake, pray the lord my soul to take. Hru jsem nehrál, ale to nevadí. Možná je to ještě dobře, protože bych si mohl názor na bělostný Silent Hill zhoršit. Už takhle to vypadalo, že všechen děj je násilně vtlačen do zbytečně dlouhých 125 minut. Neznaje hry ještě mohu vychválit filmu zvuk (vedle geniální sirény ještě různé efekty), úchvatné kamerové úhly a jiné vizuály. Ale při sledování jsem měl nepříjemný pocit (čtěte si třeba strach) jednou jedinkrát, což je veliká škoda. Finální krveprolití a bledá holčička s prázdným výrazem (tady jistě zapracovali Japonci) šli totálně kolem mne. Zklamání. ()

stration

První polovinu filmu jsem se celý tetelil štěstím: TA atmosféra, TO tajemno, TY herecké výkony. O to větší bylo zklamání ze závěrečné půlhodinky. Připadalo mi to jako úplně jiný film. Tajemno nikde, jenom celkem prázdná reklama na firmu, která dělala vizuální efekty. Bylo mi to líto, byl jsem naštvaný. Pustím asi ještě jednou a pokud už nebudu nic očekávat, třeba ten konec překousnu. ()

katuska138

Ta pochmurná, téměř nebarevná, jen barvitě hudebně podkreslená atmosféra byla super. Město ukryté pod nánosy popela bylo opravdu poutavé, vlastně všechno, co tam mělo co dočinění s ohněm bylo přesně pasující a správně děsící. I ta malá holka a její oči dokázaly i nahnat husí kůži. Ale jakmile se tam začaly objevovat ostatní zrůdičky, tak šla ta atmosféra dost do háje. Ale ten nehollywoodský konec byl naprosto podle mého gusta. ()

mandelbrot

Nebýt toho, že jsem obeznámen s hrami, bylo by mé hodnocení patrně ještě nižší. Hlavní předností her byla hutná atmosféra strachu, kdy se doslova bojíte otevřít další dveře nebo jen udělat další krok. Bohužel ve filmu se ničeho takového nedočkáme a rádoby děsivé výjevy působí příliš počítačově a často spíše vyvolávají úsměv. Filmu neprospívá ani docela velká délka, obzvláště scény se Seanem Beanem mi připadají, že příliš narušují tempo a film by se obešell i bez nich. Vyzdvihnout bych mohl snad jen hudbu, která je z velké části převzatá z her, a tak na filmu jsou nejlepší závěrečné titulky, což je docela smutné. Silent Hill pro mě tedy rozhodně není ani dobrým filmem ani nejlepší filmovou adaptací videohry. ()

Bones!

I na podruhé na mě dopadla atmosféra města a sirény označující příchod něčeho ne zrovna příjemného a to že v určitých pasážích docela silně. Hru jsem nehrál, takže nemůžu porovnávat a nemůžu být v tomto ohledu ani zklamán. Připočtu-li k dobru místy opravdu povedenou hudbu přispívající k tíživiosti okamžiků spolu s vydařenou pointou, jsou to poměrně slušné 4 hvězdičky! ()

dom156

První polovinu filmu jsem byl napnut a bavilo mě to jako celek, druhou polovinu jsem byl otráven. Některé scény, hlavně na konci byli až nechutné a hlavně to ztratilo kouzlo. Není to klasický horor, za co bych dal palec nahoru, jelikož nynější produkce chrlej jeden horší horor než druhý. Tento je z těch lepších. Ale i tak musím s podivem musím konstatovat, že atmosféra je špatná, nezaznamenal jsem jedinou chvíli, kdybych se aspoň zlehka bál či měl strach. Spíš jsem byl otráven. Dám průměr, ale to hlavně za první polovinu filmu. ()

JohnMiller

Silent Hill som prvý krát videl niekedy v roku 2007 možno 2008 na HBO. Bolo to také to temné obdobie bez internetu, takže som sledoval v televízii takmer všetko, čo sa iba náznakom podobalo na horor. Ako násťročný som sledoval takmer výhradne iba tento zlovestný žáner, strávil som pri nich zopár prebdených nocí. Takto to bolo aj zo Sillent Hillom. Na mnohé z tých filmov som už zabudol a keď som si ich pripomenul, tak išlo o úplné kraviny, avšak SH medzi ne nepatrí. Hoci komplexnú predstavu o snímke už dávno zobral čas, na niektoré naozaj vydarené výjavy som si ešte pamätal ale potreboval som si to zopakovať.... A Spravil som dobre. Je to jeden z mála hororov, ktorý u mňa obstál aj po XY rokoch. Síce sa mi to páči z iných hľadísk ako keď som mal 14 ale to iba dokazuje to, že ide o vydarený film a najlepšia filmová adaptácia počítačovej hry, zatiaľ. Aj keď sa musím priznať, že pc sériu Silent Hill som nikdy nehral a ani už asi nikdy nebudem, z hier som už tak trocha vyrástol ani čas na ne už toľko nemám, takže by som nemal čo porovnávať. Čo však môžem povedať je to, že je snímka vystavená na neskutočne silnej atmosfére, ktorá sa pohybuje po tenkom ľade reality a sna. To dodáva atmosfére prvok bezmocnosti a keď sa k tomu pridajú ešte intervaly v ktorých sa scénu prihrnú beštie, ktoré vyzerajú ako z najtemnejšej nočnej mory, núdza o strach aj bez trápnych lakačiek, rozhodne nechýba. Príbeh vystavený vo svete medzi inou, možno spirituálnou, dimenziou a našim svetom bol skvelý. Matka hľadá svoju dcéru v prázdnom meste duchov, ktoré je zahalené do hmly. Materinské puto je tak silné, že jej prekážky plné hrôzostrašných monštier nezabránia k tomu aby sa kvôli svojej dcére nepredrala do najtemnejších zákutí tohoto pekelného mesta. Jediné čo mi tu tak úplne nesedelo a miestami aj hnevalo boli nepodarené efekty. Ide o rok 2006 takže by sme sa nemali čo čudovať, ale efekty boli niekedy dosť nevyrovnané. Niektoré boli fajné iné zase nepodarené ako hrom. Ale celkovo ide o parádny horor ktorý určite odporúčam. ()

CarnTheNunya

Ani jediný díl Silent Hillu jsem vlastně vůbec nehrál, ale možná dám některým dílům šanci, jelikož tenhle film byl super. Nebudu tedy asi lhát, že od určitého momentu vám film stihne říct jak končí a to dřív než vůbec skončí, tedy pokud dáváte pozor a posloucháte, co vám určité postavy říkají, ale to je každopádně věc, kterou bych stejně přehlédl, protože i přes tohle je tento film super. Co vím, tak původní čtyři hry se snažily sázet spíše na atmosféru a nějaké ty myšlenky a psychické utrpení a vše tam mělo dávat svým způsobem smysl, což se sice do tohohle filmu zas tolik neobtisklo a spíš se tak jedná o fan-service, což je např. vidět na tom, že v případě tohoto filmu se jedná o adaptaci úplně první hry, ale objevují se tady protivníci z ostatních her, kteří tu ani nemají co dělat. Film také údajně udělal určité změny, které zřejmě fanoušky pobouřily, ale to není nic nového v zábavním průmyslu. Je tu sice dobré, ale ne moc strašidelné vyvrcholení. Nevím jestli to není prostě jenom tím, že se nekoukám na ty správné horory, ale u V zajetí démonů jsem se řehotal jak kůň a i tady u filmu Silent Hill jsem se smíchu neubránil, i když tady spíš jen na konci, ale opět se tu jedná o další chybu, která mi vlastně ve výsledku vůbec nevadí, protože se jedná o naprosto skvělý film. Snad bych mohl jen dodat, že to není vhodné pro diváky se slabším žaludkem, neboť toto je občas opravdu nechutná podívaná. ()

willow666

Připadalo mi to tak na úrovni Gothiky. Nuda s pár celkem působivými scénami a dobrým vizuálním zpracováním, které ale rozhodně nemůže zachránit tu prázdnotu a zbytečnost celého snímku. Hru jsem nehrála a ani nezačnu. Hvězdička navíc za závěr. ()

Aleee89

Bohužel, hru jsem nehrála, takže asi úplně nechápu všechny souvislosti, konec. Možná by mi jen pomohlo, kdybych se podívala znovu, možná si hru nakonec budu muset zahrát. Ale to nic nemění na tom, že na Silent Hill jsem se těšila a na to, že se jedná o film podle počítačové hry, se myslím povedl. Jako jedno z mála věcí tam totiž je alespoň nějaký příběh a i když někteří tvrdí, že z toho tu pravou atmosféru necítili, já jsem ji docela cítila. Teda ne že bych se přímo bála, ale mrazení po zádech, takový ten příjemný "hororový" pocit, který chcete na jedné straně cítit dál a dál, na druhé straně už chcete, aby bylo po něm. Prostě tohle jsem už dlouho u žádného podobného filmu nezažila, a proto má Silent Hill bod. Sice nepopírám, že se zde objeví pár klišé, někdy to není úplně originální, někdy film pokulhává, ale to nic nemění na tom, že ho hodnotím kladně. ()

Skip

Absolutně bez logiky. Já vím, že horor moc logiky nepotřebuje, ale přeci jen aspoň trošičku... Jenže tady je pusto prázdno a nakonec jsem hlavní hrdince přál, že dopadla, jak dopadla. Jediným světlým momentem filmu byla efektní a efektivní práce s ostnatým drátem. To byla moc pěkná scéna. Aspoň nějaká odměna za tu nudu. ()

Fanucci

Nejlepší recept na boj proti Temnotě je mít na krku za všech okolností zavěšený mobil:-) Tento film mi dlouho v paměti neutkvěje... ()

Lennnnna

Tak tohle bylo silný kafe! Co za magora tohle dílko zase natočilo-říkala jsem si po odchodu z kina. Než jsem však sešla z patra do patra a přetřepala si to v hlavičce, napadlo mě- sakriš mě se to vlastně docela líbilo. Žádná lekačka, ani napětí a lá honba řezník se sekyrou v patách, ale pomalá tíživá atmosféra, v jejíž útrobách na vás čeká něco mnohem temnějšího, okořeněného pyromany, co rádi podpalují lidi - tomu říkám opravdová hrůza. Vizuální stránka filmu je naprosto podivuhodná. A i když jsem si v závěru, kdy se hektolitry krve a brutálností opravdu nešetřilo, říkala, proč jsem proboha radši nešla na animák od Pixaru, pravda, je, že jsem odcházela napůl šokovaná a napůl fascinovaná. Klobouk dolů, tohle totiž není jen tak nějaký horor ( jedná se vlastně vůbec o horor?), ale umělecké dílo. ()

wipeout

Keďže som fanúšik celej hernej série veľmi horlivo ale aj s obavami som očakával toto dielko. Keď sa vám aspoň trochu zapáči film vrelo odporúčam aspoň na pár hopdín odtrhnúť sa od filmového plátna a naplno si užiť atmosféru ktorú hry ponúkajú v omnoho vyšších dávkach ako je možné nasiať vo filme. Moje obavy sa naplnili a tu na prvý pohľad veľmi jednoduchý dej nemohol byť z časových dôvodov dostatočne naolejovaný tím správnym mazadlom, ktorého hry ponúkajú mnohonásobne viac. Pre človeka hernú sériu neznajúceho sa môžu zdať niektoré scény sadistické a zvrátené no môžem vás ubezpečiť, že ste ešte nič nevideli!!! Film čerpá svoju hudbu zo soundtrackov zo všetkých dielov hernej série, ktoré inak mimochodom patria k tomu najlepšiemu čo sa na poli hernej hudby zrodilo. Veľmi sa mi páčila atmosféra samotného Silent hillu a jeho obe podobz či už dosivasta podfarbené mesto mŕtvych ale aj jeho odvrátenejšia stránka. Musím povedať, že som čakal horšiu tragédiu s ohľadom na všetky predošlé adaptácie hier na filmovom plátne, ktoré som predtím mal možnosť vzhliadnuť. Je to veľmi slušný začiatok a dúfam v pokračovanie najmä ak by sa jednalo o adaptáciu 4. dielu hry The Room. 3,5* ()

dee-key

No , ani to nebylo tak strašidelný, spíš echtovně nechutný, úchylný, krvavý a vůbec, ten konec jsem nepochopil. Ale mělo to fakt dobrou atmosféru, a to ja u filmu dokážu ocenit. ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)