Chuť melounů

• Česko Umíněné mraky (festivalový název) (více)
Erotický / Drama / Muzikál / Komedie / Sci-Fi
Tchaj-wan / Francie, 2005, 114 min

V zatím posledním filmu režiséra Tsai Ming-Lianga je řada prvků, jež se objevily i v jeho snímku z roku 2001 Kolik je tam hodin? (byl uveden na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty oceněné filmy). Dívka jménem Shiang-Chyi se vrací z Francie domů a v Tchajpeji zjišťuje, že celé město trpí nedostatkem vody. Náhodou se setkává s prodavačem hodinek Hsiao-Kangem, jehož zná z dřívějška, a něžná romance pokračuje v jejím bytě. Dívka ovšem netuší, že Hsiao-Kang nyní točí pornografické videofilmy a že přímo v sousedství se dějí podivné věci a setkávají se tam podivní lidé. Co se stane, když jim Shiang-Chyi zkříží cestu? Útržkovité filmové vyprávění je protkáno živými a imaginativními hudebními sekvencemi, které diváky vzdalují od tajemných věcí, odehrávajících se v dívčině bytě. (MFF Karlovy Vary)

Sobis87

Filmu dominují dlouhé (na současné poměry dokonce velmi dlouhé) statické záběry, ve kterých se odehrává minimum akce. Každý záběr je pozoruhodný z hlediska pečlivé kompozice, přičemž v některých případech je zaběrování řešeno tak, že hlavní předmět zájmu ve scéně není přímo vyobrazen. Vyskytuje se zde jen minimum dialogů, postavy jsou stejně málomluvné jako ty z Kitanových nebo Kim Ki-dukových filmů. Takováto koncepce je pak několikrát narušena z hlediska mizanscény pozoruhodnými muzikálovými čísly, které mi však kupodivu vůbec nepřipadaly rušivé vůči zbytku, a to nejspíše díky všeobjímající bizarnosti. Je to super, ale jednou by se Tsaiovi to "vojebávání" diváka mohlo vymstít, neboť s onou koncepční vyprázdněností a moc moc chtěnou bizarností takzvaně bruslí na zatraceně tenkém ledě. ()

Anderton

Pokiaľ budú ľudia jesť melóny a budú mať pravidelný sex, budú určite šťastnejší. Pokiaľ si z tejto erotickej muzikálovej komédie už nič viac nezoberiete, tak to bude stačiť. Môžete si z nej zobrať síce aj oveľa viac, nakoniec ale to prvoplánové bude to najdôležitejšie. Nakrúcanie porna nie je žiadna slasť, čo intuitívne chápe asi každý, ale keď to vidíte takto detailne, tak vás chuť byť pornohercom hneď prejde. Ming-liang Tsai provokuje festivalové publikum čo to ide a je jasné, že záver všetko musí zaklincovať. To sa podarilo a je dobré, že to dáva zmysel aj napriek tomu, že snobi budú pohoršení. Rád by som si pozrel film v Cannes pri vypredanej projekcii. ()

Slarque

Bláznivý, v dobrém slova smyslu úchylný film. Nedostatek vody, nadbytek melounů, natáčení pornofilmů, téměř neuvěřitelná muzikálová čísla... nic, co by připomínalo normální děj. Ale tenhle film toho prostě nabízí víc, než jen využití melounu jakožto erotické pomůcky. ()

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 37: TCHAJ-WAN: Ming-liang Tsai je nepochybně zajímavý režisér, ačkoliv mi žádným filmem nesedne stoprocentně. Během prvních minut se zde střídá tolik úchylného bizáru a naturalismu, až jsem myslel, že ten film neustojím, závěr zase patří k těm, co se snaží v první řadě co nejvíc šokovat a ve mě vzbudil otázku, zda bylo opravdu nutné jít až do takového extrému... a ne, že by Chuť melounů nenabízela spoustu všerůzné divočiny i mezi tím, ale s postupným překonáním té pachuti z úvodu mě zvláštním způsobem začala bavit. Režisér tu předvádí podobný styl jako v Díře, která se mi po druhém zhlédnutí hodně zalíbila, mj. ozvláštněním podivného útržkovitého děje v dlouhých statických záběrech o muzikálové pasáže s využitím starých čínských hudebních šlágrů 50. a 60. let, jejichž texty v překladu doplňují příběh či pocity postav. V hravých muzikálových číslech projevuje Tsai opět takovou nápaditost, až mi bylo trochu líto, že zbytek filmu oproti „videoklipům“ nedokáže vždy zůstat stejně nápaditý a jakkoliv mnohé záběry jsou potavé ať už dějem, vizuálně nebo i nějakým vtipným nápadem, některé na mě svou délkou působí neúměrně dlouze, stejně jako místy celý film. Přesto má Chuť melounů leccos do sebe i mimo muzikálové atrakce, včetně ústředního námětu muže, který potají přechází mezi neopětovným vztahem s přítelkyní a čistým sexem s jinou ženou před kamerou v pornobranži. Sci-fi linie z neurčitého světa s nedostatkem vody a nadbytkem melounů, jejichž šťáva lidstvo zachraňuje před dehydratací, sice ve výsledku působí hlavně jako odraz k více bizarním scénám + ozvláštňující kontext představený v pozadí skrze hlášení z televizi, ale do celého rovněž bizarního konceptu plně zapadne. Vedle přílišného naturalismu mi tu však vadí i zmíněná útržkovitost, která s uměleckou formou brání vyniknout případnému hlubšímu psychologickému dramatu. [60%] ()

Tommy987

Takéto skvosty (ak chcete, domyslite si úvodzovky) sa podľa mňa dajú hodnotiť buď plným počtom alebo odpadom, nič medzi tým. Neviem, čo by som vytkol, neviem, čo by som pochválil... ale väčšinu času som sa bavil kráľovsky. A je to tak veľmi iné, ako prakticky čokoľvek, čo som doteraz videl, že tých päť hviezd skrátka dám. Btw melóny rulez.. :-)) ()

FrodoF

Dávám tak vysoké hodnocení už jenom proto, že jsem nikdy nic podobného neviděl. Porno muzikál v kterém hraje hlavní roli meloun!!! A ten závěr je vskutku bombastický. ()

Šandík

Krajně podivný film, z něhož jsem ve velkých rozpacích. Má sice zajímavý námět a velmi slušnou kameru (i když kameraman na můj vkus poněkud nadužívá širokoúhlý objektiv), ovšem konkrétní pojetí, které je především experimentální, potom experimentální a pak zase experimentální mi úplně nesedí. Některé momenty, třeba klíč v asfaltu nebo krabi lezoucí po kuchyni zajímavé, jiné na první pohled prostě jen podivné a nepochopitelné (neříkám, že takové jsou, ale rozhodně se tak jeví), některé odporné a pomalu na zvracení. Hudební scény víceméně iritující, byť se zajímavou choreografií. Pokud jde o pornografičnost snímku, tak to sice asi není film, který by nějak zvlášť ocenili "milovníci" tohoto "žánru", ale pro kohokoliv jiného je v Chuti melounů pornografie nepochybně příliš a navíc velmi otevřené. Vidět to znovu rozhodně nemám zájem... Zajímavé komentáře: charlosina, hirnlego. 40% ()

Natascha

Chtěla bych být při projekci která se konala v Karlových Varech, věřím, že to byl nezapomenutelný zážitek. Asi to bylo nějak takhle: Úvodní scéna - dívka s melounem. První diváci prchají zděšením, někteří nevěřícně zírají, další propadají v hurónský smích. Úvod do děje, první muzikálová scéna - další smích, další odcházející diváci. "Sprchovací" soulož. Ti, co se doteď přemlouvali, že to vydrží, berou nohy na ramena. Ostatní se skvěle baví. Pár diváků totálně nechápe. Muzikálové scény přibývají - řehot se line ze sálu. Japonka a láhev od vody. Tady už asi většina diváků zůstane do konce. Ale ne - další odchází. Zbytek se řehtá, nebo pleští oči na plátno. Teď už zbyla jen část diváků a ti si to vážně užívají. Konec se blíží a tady i ti otrlejší nechápou, popřípadě zavírají oči. Pár divvákům je horko. Ze sálu se potácejí zmatení, spokojení a šokovaní návštěvníci. Celý den budou mít před očima jen melouny. Já sama nevím, mezi které diváky se zařadit - přišel divoký smích, přišlo znechucení, rychloposun některých scén (kamarádka spěchala na autobus, ehm:-). Těžké hodnocení, nechám to na neutrálních třech a už nad tím radši nebudu moc přemýšlet... ()

Flego

"Najšťavnatejší film roka", ako sa pyšne hrdí titulok distribútora ma zjavne nenadchol. Tento komediálno-dramaticko-erotický muzikál ( ? ) ma privádzal jedine tak do rozpakov. Nie som si istý, či si dám ešte melón... Umenie ( film ) niekedy dokáže nielenže pozdvihnúť ducha, ale aj klesnúť na dno... ()

Xeelee

Velmi silnej a netradiční artovej zážitek. Chuť melounů dostala Stříbrnýho medvěda za výjimečnej uměleckej přínos zcela zaslouženě. Nemůžu souhlasit s May v tom, že muzikálový scény nemaj návaznost na děj, protože vždy přibližujou psychický rozpoložení postavy, která se ve filmu objevila bezprostředně před muzikálovou vložkou. Až na muzikálový scény je film velmi minimalistickej, pozvolně vyprávěnej a prakticky se v něm nemluví. Rozhodně je potřeba dívat se na něj ve správným psychyckým rozpoložení. Celý je to o osamělosti, odloučení, lásce ústřední dvojice a neschopnosti navázat vztah. Pornografickej sex je pro zobrazení osamělosti poněkud neobvyklej, ale velmi výstižnej. Do extrému je tenhle motiv dovedenej v závěrečný scéně s romantickou tečkou. Dovolil jsem si trošku zaspoilerovat v diskuzi. To budou mravenci. – svlékací scéna ve výtahu. Zajímavé komentáře: JanHá ()

eraserhead666

Asijské knematografii začínám fakt přicházet na chuť a to v mnoha žánrech (horory, akční, sci-fi....). Už obal DVD mě nutil pustit si ten film co nejdříve a dobře jsem udělal. V podstatě pomalu a unyle vyprávěný lovestory příběh, zasazený do šedivého města s nedostatkem vody, je střídán třeskutě barevnými, rozjásanými kabaretními hudebními vložkami a syrově pornografickými scénami. Obal a doprovodný text slibuje opravdu hodně, dostanete ale mnohem, mnohem víc. ()

claudel

Oceňuji originalitu, která čiší téměř z každého záběru. Prvních deset minut je špičkových. Meloun je moje nejoblíbenější zelenina, za letošní rok jsem ho snědl několik desítek kil, mohl bych se jej ujíst. A kombinace melounu s erotikou je ta nejlepší kombinace. Hudební a taneční sekvence úchvatné, netušil jsem, že by se mi mohli líbit pohupkavájící a zpívající Číňané. Závěr byl trošku už přehnaný, přesto ještě jednou zdůrazňuji, že originalitou pan režisér překypuje. ()

ARI50 odpad!

Děláte jsi srandu ? kde na to chodí no fůůj už nechci vidět meloun :-D bože toto jsou zvláštní lidé. ()

mm13

Dobré to je, len z toho netreba robiť vedu! Máme čo dočinenia s iste nie náhodným sledom obrazov, ktoré vyvolávajú rôzne asociácie a na takmer podvedomej úrovni sprostredkuvávajú očisťujúci prežitok. Presne takáto je čínska kinematografia v každej svojej forme aj žánri, plus ich úplne iné vnímanie a chápanie sexuality či života vôbec je tiež už v našich končinách (raduj sa svete) známe, takže skutočne neviem, kde je tá hrozná nepochopiteľná rozporuplnosť o ktorej poniektorí spievajú. Čím nechcem povedať, že Chuť melónov by mala sadnúť každému a komu nesadne, tak ten je blbec. Len sa snažím upozorniť na fakt, že je to opodstatnený, vo výsledku pôsobivý experiment a nie iba šokujúci soft-porno úlet v bláznivom šate. ()

ScarPoul

Netradičné zakončenie Tsaiovej trilógie. A jedno z najúžasnejších vyvrcholení. Tsai je v tomto prípade omnoho vtipnejší, sexuálne otvorenejší a dramatickejší než vo svojich predchádzajúcich snímkov. Zároveň je stále verný svojmu výraznému rukopisu, pričom ho v tomto smere posúva na novú úroveň. Voda tu stále hrá svoju dôležitú úlohu, ale zároveň prvky z predchádzajúcich filmov sa tu stávajú silnejšími nositeľmi významov. Plus sú tu muzikálové čísla a príjemné ústredné duo. Pre mňa zatiaľ jeho najlepší film. ()

Mr. Lobo

Tak jsme si říkali, že to bude jen nějaké japonské porno, a ono prakticky bylo. A potom se objevily první zpěvy. Naprosto nesouvislé, v těch nejbizarnějších kostýmech. Poprvé se smát, poté chvíli rozdýchávat a později už jen nevěřícně hledět. Stačí si jen, už při první scéně s drážděním melounu, říct "Aha, tak to bude jeden z těcho filmů" a potom se můžete jen vést na nepředvídatelné vlně a čekat co pro vás režisér ve svém chorém mozku ještě sestrojil. Je to - bez debaty - zábavnější než takový Matthew Barney. ()

kikuka

..krasne uchylarna..a este k tomu pitoreskna..s bizarnym humorom..melony, voda ako prostriedky napnenia v inak vegetativnom nazivani a prezivani vo svete, ked fyzicke zblizenie je mozne len v porne..nic, co by som zavidela.. ()

Cimr

V životě bych neřekl, že čínský erotický muzikál z prostředí natáčení porna může být tak děsně nudný! Neskutečně se to vleče. Scény, které by v normálním filmu trvaly minutu v tomto filmu trvají pět. Pořád tam někdo někam chodí, někde stojí, někam kouká a zásadně tam při tom nikdo nemluví. Někomu se to snad mohlo líbit, ale pro mě představuje chlap převlečený za penis, kterého na veřejných záchodcích honí Číňanky s kýbly na hlavě všechno ostatní, než metaforu lidské samoty a prázdnoty a bla bla.. ()